Рішення від 04.04.2023 по справі 240/339/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2023 року м. Житомир справа № 240/339/23

категорія 109000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до державного підприємства "Житомирторф" про анулювання спеціального дозволу,

встановив:

Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом, в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №1088 від 30.09.1997, наданого державному підприємству "Житомирторф".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що державне підприємство "Житомирторф" взятих на себе зобов'язань не виконує, що призвело до складання припису. Так, у зв'язку з неподанням суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності, передбачених наказом Держгеонадр від 22.08.2013 №433, за два звітні періоди підряд без поважних причин Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести позапланову перевірку. З результатами позапланової перевірки складено акт №06-06/2З/2020-39/у (155) від 04.12.2020, яким виявлено низку порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

У строк, наданий для усунення порушень, доказів вчинення відповідачем відповідних дій органу контролю не надано. Позивач стверджує, що відповідачем порушено вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами, що є підставою для припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №1088 від 30.09.1997.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказує, що під час проведення перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу контролю. Підставою для проведення позапланового заходу стало неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності. Однак перевірку здійснено на предмет дотримання інших вимог законодавства.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи встановлено, що державному підприємству "Житомирторф" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №1088 від 30.09.1997.

Додатком до спеціального дозволу укладено угоду про умови користування надрами від 27.10.2010.

У зв'язку з неподанням суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності, передбачених наказом Держгеонадр від 22.08.2013 №433, за два звітні періоди підряд без поважних причин наказом Державної служби геології та надр України №394 від 09 вересня 2020 року доручено Департаменту державного геологічного контролю проведення позапланової перевірки державного підприємства "Житомирторф".

Перевірку здійснено на підставі направлення у строк з 30.11.2020 по 04.12.2020.

За результатами позапланової перевірки складено Акт №06-06/23/2020-39/у (155) від 04.12.2020, яким виявлено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме:

1. Не представлено проект розробки родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку. Не виконується пункт 2 Програми робіт, складання проекту на розробку і рекультивацію родовища.

2. Відсутні документи, що посвідчують право користування (власності) земельною ділянкою для потреб, пов'язаних з користуванням надрами. Не виконується пункт 2 Програми робіт, підготовка матеріалів до отримання земельного відводу і отримання його в установленому порядку. Відповідно до форм 5-гр. та маркшейдерської документації видобуток склав: 2017 рік - 8065 т; 2018 рік- 11945 т; 2019 рік- 11827 т.

3. Не проводиться геологічне обслуговування.

4. Геологічна документація у повному обсязі відсутня, а саме відсутні поточні геологічні журнали.

На підставі зазначеного акту перевірки складено припис №1306-14/06 від 09.12.2020, яким відповідачу надано строк до 11.01.2021 усунути порушення, шляхом подачі документів та матеріалів, які підтверджують усунення порушення.

Листом від 05.02.2021 відповідача повідомлено, що наказом Держгеонадр від 28.01.2021 №134 йому надано термін на усунення порушень до 01.04.2021 року. Вказаний лист отримано відповідачем 15.02.2021.

Листом від 11.05.2021 повідомлено державне підприємство "Житомирторф" про прийняття наказу Держгеонадр від 29.04.2021 №339, яким зупинено дії спеціального дозволу та надано 30 календарних днів на усунення порушень. Вказаний лист отримано відповідачем 18.05.2021.

Листом від 18.06.2021 повідомлено про надання терміну на усунення порушень згідно з наказом Держгеонадр від 10.06.2021 №436. Вказаний лист державним підприємством "Житомирторф" отримано 30.06.2021.

Наказом Держгеонадр від 14.09.2021 №661 продовжено термін на усунення порушень до 01.12.2021, про що повідомлено листом від 24.09.2021.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.4 Кодексу України про надра (зі змінами та доповненнями) надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.

Згідно із ч.1 ст.13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Статтею 14 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.

Відповідно до ст.15 Кодексу України про надра, надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено. Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.

Згідно з частиною другою ст.24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра передбачено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно із частиною 1 статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін визначає Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок №615).

Відповідно до пункту 10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Пунктом 21 Порядку №615 визначено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

4) наявності підстав, передбачених Законом України "Про санкції";

5) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи;

6) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин;

Пунктом 22 Порядку №615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Частиною сьомою статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення. Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Відповідно до частин першої, другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктах 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно зі статтею 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає відповідний наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, і предмет перевірки, та на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, що підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Перед початком перевірки суб'єкта господарювання посадові особи, які проводять перевірку, пред'являють керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надають суб'єкту господарювання копію направлення на перевірку, а також інформують цих осіб про мету перевірки.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Статтею 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Аналіз наведених норм права дозволяє суду зробити висновок, що за наявності встановлених фактів порушень вимог передбачених спеціальним дозволом, дія такого дозволу припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.

Так, у разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

З метою з'ясування питання згоди на припинення права користування надрами Державна служба геології та надр України листом №513/02-1/2-22 від 08.07.2022 запропонувала державному підприємству "Житомирторф" у 15-денний строк, з моменту отримання листа, повідомити власну позицію щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальними дозволами.

Як встановлено судом, і не заперечується сторонами, згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами або іншої відповіді на лист позивачу не надано.

Водночас, як свідчать матеріали справи, підставою для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №1088 від 30.09.1997 та, як наслідок, звернення позивача до суду з даним позовом, стало неусунення відповідачем порушень, зазначених у приписі №1306-14/06 від 09.12.2020 щодо усунення порушень вимог законодавства.

Слід зауважити, що припис №1306-14/06 від 09.12.2020 відповідачем не оскаржувався, доказів протилежного суду не надано, а тому відповідно до статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" є обов'язковим до виконання.

Суд також відхиляє твердження державного підприємства "Житомирторф" у відзиві на позовну заяву, що перевірку здійснено на предмет дотримання інших вимог законодавства, ніж вказано підставою для проведення позапланового заходу, з огляду на те, що доказів оскарження факту проведення такої перевірки або її результатів до матеріалів справи не надано.

Судом у наявних правовідносинах не розглядається законність призначення, проведення перевірки та винесення припису №1306-14/06 від 09.12.2020.

Натомість, предметом спору у даній справі є виключно встановлення наявності або відсутності підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №1088 від 30.09.1997, наданого відповідачу.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 09 вересня 2021 року у справі № 824/160/19-а, та від 20 травня 2022 року у справі №811/1163/17.

На підставі зазначеного суд доходить висновку, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув його, зважаючи на що наявні підстави для анулювання дозволу.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем доведено наявність правових підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №1088 від 30.09.1997, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи положення ч.2 ст.139 КАС України, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (вул.Антона Цедіка,16, м.Київ, 03057, РНОКПП/ЄДРПОУ: 37536031) до державного підприємства "Житомирторф" (вул.Велика Бердичівська,25, м.Житомир, 10014, РНОКПП/ЄДРПОУ: 02968154), про анулювання спеціального дозволу - задовольнити.

Припинити державному підприємству "Житомирторф" право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №1088 від 30.09.1997.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва