Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 квітня 2023 року Справа№360/504/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_2 , у військової частини НОМЕР_3 в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 08.06.2016 по 08.12.2017 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 08.06.2016 по 08.12.2017 - січень 2008 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078;
- стягнути з відповідачів на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 08.06.2016 по 08.12.2017 включно в сумі 59451,68 грн. із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 08.06.2016 по 08.12.2017 - січень 2008 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Спірні правовідносини обумовлені тим, що відповідачі при звільненні позивача не сплатили йому індексацію грошового забезпечення за певний період.
Ухвалою суду від 03.08.2022 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачем 1 було надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що з 08.05.2016 по 01.11.2017 позивач перебував на службі у військовій частині НОМЕР_3 та з 01.11.2017 року по 08.12.2017 у військовій частині НОМЕР_2 . Водночас військова частина НОМЕР_2 знаходиться на самостійному фінансовому забезпеченні з 01.07.2018, а відтак обов'язок щодо сплати індексації за період з 08.06.2016 по 08.12.2017 у відповідача відсутній.
Також відповідач 1 наголошує, що позивача лише 01.11.2017 року призначено на посаду навідника - оператора ВЧ НОМЕР_2 , затвердження штату ВЧ НОМЕР_2 відбулося з моменту існування, а саме з 01.11.2017 року. В розумінні роз'яснення Мінсоцполітики від 14.06.2016 року № 263/10/136-16 (в якому зокрема роз'яснено, що у разу прийняття працівника на новостворену посаду обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації повинне здійснюватися з наступного після творення посади місяця) застосування базового місяця для обрахунку індексації 2008 року є хибним, з огляду на те, що посади, на яких позивач проходив службу відповідно до витягу була створена у ВЧ НОМЕР_2 лише 01.11.2017.
На підставі вказаного відповідач 1 просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 13.03.2023 року залучено військову частину НОМЕР_3 до участі у справі в якості співвідповідача. Витребувано у військової частини НОМЕР_3 відзив по справі. Ухвалено витребувані документи надати до 28.03.2023 року.
Відповідач 2 правом на надання відзиву не скористався.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.
21.04.2022 на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 № 259 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".
Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 на 30 діб.
Указом Президента України від 18.05.2022, затвердженим Верховною Радою України (законопроекти №7389 та №7390), продовжено строк дії воєнного стану із 25 травня 2022 на 90 діб (тобто до 23 серпня 2022).
Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженим Законом України № 2500-IX від 15.08.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 07.11.2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України № 2738-IX від 16.11.2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 06.02.2023 року № 58/2023, затвердженим Законом України № 2915-IX від 07.02.2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
На підставі викладеного суд вважає за належне продовжити строк розгляду справи.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт НОМЕР_4 , з 08.05.2016 по 01.11.2017 позивач перебував на службі у військовій частині НОМЕР_3 та з 01.11.2017 року по 08.12.2017 у військовій частині НОМЕР_2 .
15 листопада 2021 року позивач звернувся до військової частини НОМЕР_2 з проханням виплатити індексацію грошового забезпечення.
Згідно листа № 740/4796 від 14.12.2021 року, за наявною інформацією відповідач виконував вимоги листа директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 року № 248/3/9/1/2, яким було призупинено виплату індексації грошового забезпечення позивачу.
Позивач не погодився з такою бездіяльністю відповідача, тому звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Правова позиція суду обґрунтована таким.
Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)
Стаття 9. Грошове забезпечення військовослужбовців
3. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Закон України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; (ст. 1 Закон № 1282)
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення); (ст. 2 № 1282)
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. (ст. 4 № 1282)
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. (ст. 6 № 1282)
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів. (ст. 9 № 1282)
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078, у редакції чинній на момент спірних правовідносин).
Пункт 2. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби;
Пункт 4. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Пункт 5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Пункт 6. Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:
2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;
Пункт 10-2. Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
(Порядок доповнено пунктом 10-2 згідно з Постановою КМ № 526 від 13.06.2012; в редакції Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015)
Суд звертає увагу на те, що приписами п. 10-1 Порядку № 1078, у редакції, чинній до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 (який застосовувався до 01.12.2015), було передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Пункт 14. Роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Мінсоцполітики у листі від 28.04.2016 № 201/10/1.37-16 надало роз'яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: “Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватись з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року".
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” (далі - Постанова № 1294), яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018, встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені, зокрема, Додатками № 1-7 до Постанови №1294.
Висновки суду щодо періоду з 08.06.2016 по 08.12.2017.
У рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.
Наведене є підставою для висновку, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті, звідси обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
Наведене також відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 23.10.2019 у справі № 825/1832/17 та від 16.04.2020 у справі № 822/3307/17.
Щодо визначення базового місяця.
Суд звертає увагу, що пункт 10-2 Порядку № 1078, викладений у новій редакції Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015, якою, у тому числі, внесені зміни: поширено його положення для новоприйнятих працівників з 1 грудня 2015 року.
Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Мінсоцполітики в листі від 23 червня 2020 року №76/0/214-20 надало роз'яснення: “Починаючи з грудня 2015 року до чергового підвищення посадових окладів згідно із рішенням Уряду обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації мало здійснюватись з місяця наступного за місяцем підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець, а саме з лютого 2008 року.”
Верховний Суд у постанові від 22.07.2020 у справі № 400/3017/19 (щодо періоду з 01 грудня 2015 року) зазначив, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. При цьому Суд погодився, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
Відтак, за період з 08.06.2016 по 08.12.2017 позивач має право на проведення індексації грошових доходів, виходячи з базового місяця січня 2008 року, на підставі Постанови № 1274
Матеріали справи свідчать (зворотнього не доведено), що позивачу за період з 08.06.2016 по 08.12.2017 нарахування та виплата індексації, виходячи з базового місяця січня 2008 року, не здійснювалась.
Оскільки право позивача на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення порушено, тому воно підлягає захисту та відновленню у судовому порядку.
Щодо належного відповідача за вказаний період.
Наявні у справі докази (вказані судом вище) свідчать, що з 01.11.2017 по 28.02.2018 позивач перебував на військовій службі у ВЧ НОМЕР_3 (08.05.2016 по 01.11.2017) та у ВЧ НОМЕР_2 (з 01.11.2017 року по 08.12.2017). З 01.07.2018 року ВЧ НОМЕР_2 знаходиться на самостійному фінансовому забезпеченні.
Водночас за спірний період ВЧ НОМЕР_2 перебувала на грошовому забезпеченні ВЧ НОМЕР_3 (наказ ВЧ НОМЕР_3 від 30.11.2017 № 3220 та додатки № 1-2 до нього) та саме на останню покладено обов'язок щодо належного нарахування та виплати грошового забезпечення особовому складу у тому числі й індексації, а тому суд вважає, що обов'язок відновлення установленого у судовому порядку порушеного права позивача покладається саме на ВЧ НОМЕР_3 .
Отже у даній частині позовних вимог суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності ВЧ НОМЕР_3 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення за період з 01.11.2017 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення січня 2008 року та, відповідно, зобов'язує ВЧ НОМЕР_3 здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.11.2017 по 28.02.2018, виходячи з базового місяця - січень 2008 року.
Щодо дискреційності повноважень відповідача, як роботодавця, у питанні нарахування та виплати індексації, то суд звертає увагу, що дискреція це можливість обирати спосіб дії із декількох передбачених законом можливостей. Проте, суб'єкт владних повноважень не може діяти не у спосіб, передбачений законом. У такому випадку дискреція відсутня.
Отже, визначення судом базових місяців для нарахування індексації не буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки інші варіанти правомірної поведінки у нього відсутні.
Щодо нарахування та виплати індексації у розмірі 59451,68 грн., то відповідні дії мають вчинятись роботодавцем. Станом на момент розгляду справи у суду відсутні підстави констатувати порушення прав позивача у частині правильності визначення розміру індексації, отже відповідні вимоги є передчасними.
Щодо спірних правовідносин в частині встановлення обов'язку застосування відповідачем 2 абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078.
Відповідно абз. 1-3 п. 5 Порядку № 1078, У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Згідно абз. 4 п. 5 Порядку № 1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась з 01.03.2018 року у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації грошового забезпечення став березень 2018 року.
Відповідно суд вважає, що так як спірний період невиплати індексації в межах даної справи не охоплює момент підвищення посадових окладів, а саме 01.03.2018 року, то позовні вимоги в даній частині задоволенню не підлягають.
Відтак позов підлягає частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 238, 239, 248, 256, 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ) щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 08.06.2016 по 08.12.2017 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 08.06.2016 по 08.12.2017, виходячи із базового місяця - січень 2008 року.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 08.06.2016 по 08.12.2017, виходячи із базового місяця - січень 2008 року.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Суддя В.В. Стойка