604/235/23
3/604/226/23
29 березня 2023 року сел. Підволочиськ
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сташків Н.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського РУП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , перебуваючої в декретній відпустці,
за ч.1 ст. 184 КпАП України, -
27 лютого 2023 року на адресу Підволочиського районного суду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 184 КпАП України ОСОБА_1 .
Постановою судді Підволочиського районного суду від 06 березня 2023 року матеріали справи повернено до ВП №5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області для належного оформлення.
20 березня 2023 на адресу суду, після дооформлення, повторно надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_1 , слухання справи призначено на 29 березня 2023 року.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №2735077 від 16 лютого 2023 року вбачається, що 13 лютого 2023 року близько 15год 00хв по АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених ч.2 ст.150 Сімейного кодексу України батьківських обов'язків щодо виховання свого малолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , не забезпечує фізичний, духовний та моральний розвиток дитини, зловживає спиртними напоями. Дії кваліфіковано за ч.1 ст.184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення не визнала. Вказала, що піклується про свого сина, обов'язки щодо виховання та забезпечення необхідних умов життя сина виконує сумлінно, дитина забезпечена всіма необхідними речами, іграшками, продуктами. Працівників служби не впустила в житло, так як в будинку знаходились гості і це було недоречно. Незважаючи на вживання спиртних напоїв - дитина була доглянена.
Заслухавши пояснення ОСОБА_3 , дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу наступного висновку.
Відповідно до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до вимог статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як передбачено ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає адміністративній відповідальності та встановити інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП України настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Склад адміністративного правопорушення включає в себе ознаки, які характеризують зовнішній прояв поведінки особи, його спрямованість та наслідки; ознаки, що характеризують правопорушника і його психічне ставлення до скоєного. Відповідно ознаки складу адміністративного правопорушення об'єднаються у чотири групи (елементи): об'єкт адміністративного правопорушення, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суб'єкт адміністративного правопорушення та суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення. Всі зазначені елементи складу адміністративного правопорушення є обов'язковими.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП проявляється у невиконанні батьками або особами, які їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей та може бути виражена у різних видах адміністративно-карних дій (бездіяльності) з боку батьків чи осіб, що їх замінюють, а саме: не виконання батьками обов'язків з виховання та навчання неповнолітніх дітей; вчинення неповнолітнім адміністративних правопорушень, вчинення неповнолітнім кримінальних правопорушень, який не досяг віку, з якого настає кримінальна відповідальність.
При цьому, під не виконанням батьками обов'язків з виховання та навчання неповнолітніх дітей слід розуміти різні форми бездіяльності, внаслідок яких відсутня необхідна турбота щодо виховання та освіти дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків може бути виражена у тому, що вони не турбуються про моральне виховання, фізичний розвиток дітей і зміцнення їх здоров'я, створення необхідних умов для своєчасного отримання ними виховання, успішного навчання, у т. ч. незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям), підготовки до трудової діяльності, залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду; незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов, тощо. Неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей означає бездіяльність, у результаті якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно, не в повному обсязі.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності. Вина особи є необхідним елементом суб'єктивної сторони.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення не вказано в чому саме полягають протиправні дії чи бездіяльність ОСОБА_1 , які вказують на ухиляння від виконання батьківських обов'язків .
Долучений до матеріалів справи рапорт щодо виклику працівників поліції від 16 лютого 2023 року та акт обстеження умов проживання від 14 лютого 2023року не містить даних щодо невиконання ОСОБА_1 своїх батьківських обов'язків відносно малолітньої дитини, не зазначено жодних доказів, на підставі яких можна стверджувати що матір'ю не було створено неналежних умов проживання та виховання дитини.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріали адміністративної справи не містять жодних належних та допустимих доказів які б указували на факт ухиляння матері від виконання своїх обов'язків, що за своїм змістом не є достатнім для визначення складу правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП. Факт перебування ОСОБА_1 не свідчить про ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків.
Згідно положень ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене суд вважає, що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КпАП України слід закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 184 КпАП України.
Керуючись ст.ст. 184 ч. 1, 247 КпАП України, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 184 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Підволочиський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя-підпис
згідно з оригіналом:
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області Н.Б.Сташків