Справа № 598/406/23
провадження № 2/598/158/2023
іменем України
"04" квітня 2023 р. Збаразький районний суд Тернопільської області
в складі : головуючої судді Щербатої Г.Р.
секретаря Казмірук Н.Г.
розглянувши у підготовчому відкритому судовому засіданні в місті Збаражі справу за позовом ОСОБА_1 до Збаразької міської ради Тернопільської області, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно,
встановив :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача Збаразької міської ради Тернопільської області, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування по закону, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 . Свої вимоги мотивує тим, що померлий ОСОБА_4 був власником житлового будинку АДРЕСА_2 і після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 вона звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, однак нотаріусом їй відмовлено у видачі свідоцтва про право власності, в порядку спадкування за законом, по причині відсутності правовстановлюючого документу на спадкове майно, оскільки житловий будинок в Збаразькому РКБТІ не зареєстрований.
Від позивача на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Від представника відповідача Збаразької міської ради Тернопільської області Тернопільської області на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги визнає.
Від третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на адресу суду також надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують.
Оскільки, особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, тому відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, суд вважає можливим проведення розгляду справи без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_4 , який проживав у м.Збараж Тернопільської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 і після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Як вбачається із інформації приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу від 28 лютого 2023 року №53/01-16, спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_1 - дружина, ОСОБА_2 - син, ОСОБА_3 - син, які уклали договір про поділ спадкового майна, відповідно до умов якого, до дружини спадкодавця ОСОБА_1 перейшов житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Постановою приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу від 23.01.2023 року №3/02-31 ОСОБА_1 відмовлено у вчинені нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_4 , по причині відсутності документа, що посвідчує право власності спадкодавця на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами.
Рішенням виконкому Збаразької міської ради від 31.03.1975 року ОСОБА_4 виділена земельна ділянка для будівництва одноповерхового житлового будинку по АДРЕСА_3 , площею 600 метрів квадратних.
Згідно договору, укладеного 26.07.1975 року між Збаразьким райвиконкомом та ОСОБА_4 , вказана земельна ділянка передана для безтермінового використання для для будівництва одноповерхового житлового будинку по АДРЕСА_3 ,
Із довідки, виданої Збаразьким РКБТІ, від 17.01.2023 року №11 вбачається, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, 1981-1985 року побудови, що знаходиться по АДРЕСА_1 , в Збаразькому РКБТІ не зареєстрований.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як слідує із змісту ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Проаналізувавши докази по справі, суд вважає, що позов підставний, оскільки позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем по закону та прийняла спадщину після смерті чоловіка - ОСОБА_4 , однак перешкодою у видачі їй нотаріусом свідоцтва на право власності на спадкове майно є те, що відсутній документ, що посвідчує право власності спадкодавця на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, а тому за наведених обставин є підстави для визнання за позивачем права власності, в порядку спадкування за законом, на житловий будинок номер АДРЕСА_2 , що належав спадкодавцю ОСОБА_4 .
Відповідно до ч.1 ст.142 ЦПК України повернути з Державного бюджету України позивачу ОСОБА_1 50 відсотків судового збору в сумі 2996 грн. 50 копійок, оплаченого при поданні позову.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1223, 1268 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 142, 189, 196-198, 200, 263, 265, 268, 352 ЦПК України, суд,
ухвалив :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок, з прибудовою, підвалом та під навісом, загальною площею - 154,6 метрів квадратних, житловою площею - 76,3 метрів квадратних, підвал, гараж 1983 року побудови, хлів, огорожу ворота з хвірткою, 1985 року побудови, по АДРЕСА_1 .
Повернути з Державного бюджету України ОСОБА_1 50 відсотків судового збору в сумі 2996 грн. 50 копійок, оплаченого при поданні позову, згідно квитанції від 02.02.2023 року № 02.02.2023 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Дане рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено 04 квітня 2023 року.
Суддя : Галина ЩЕРБАТА