вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
21.03.2023 Справа № 917/1707/22
м.Полтава
за позовною заявою Заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області, вул.Покровська, 22, м.Решетилівка, Полтавська область, 38400
до Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, вул.Молодіжна, 17,с.Михайлівка, Михайлівська ТГ Полтавський район, Полтавська область, 39443
Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ФАРМКО", вул.Шевченка,18, с.Мала Нехвороща, Михайлівська ТГ Полтавський район, Полтавська область, 39451
про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації та повернення земельних ділянок.
Суддя Кльопов І.Г.
Секретар Назаренко Я.А.
Представники сторін згідно протоколу судового засідання.
Обставини справи: Заступник керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області звернулося до Господарського суду Полтавської області з позовом до Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області та Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ФАРМКО", в якому просить суд
1 Визнати незаконним та скасувати рішення восьмої сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області № 532 від 06.05.2021 «Про передачу в оренду земельних ділянок з ТОВ «Компанія ФАРМКО», яким передано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» строком на 10 років 2 земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) та площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058) із земель сільськогосподарського призначення на території Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
2. Визнати недійсним Договір оренди землі від 01.06.2021 щодо земельної ділянки площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057), який укладено між Михайлівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО», зареєстрований 01.06.2021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328542553230, номер запису про інше речове право 42302356).
3. Визнати недійсним Договір оренди землі від 01.06.2021 щодо земельної ділянки площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058), який укладено між Михайлівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО», зареєстрований 01.06.2021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328558153230, номер запису про інше речове право 42304427).
4. Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» щодо земельної ділянки площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057), зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Михайлівської сільської ради (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328542553230, номер запису про інше речове право 42302356) та припинити право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО».
5. Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» щодо земельної ділянки площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058), зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Михайлівської сільської ради (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328558153230, номер запису про інше речове право 42304427) та припинити право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО».
6. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» передати, а Михайлівську сільську раду Полтавського району Полтавської області - прийняти земельну ділянку площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057), що розташована на території Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
7. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» передати, а Михайлівську сільську раду Полтавського району Полтавської області - прийняти земельну ділянку площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058), що розташована на території Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що рішення восьмої сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області № 532 від 06.05.2021 «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО», прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, а отже укладені на підставі нього договори повинні бути визнані недійсними, а земельні ділянки підлягають поверненню.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 28.12.2022 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі; справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 31.01.2023.
20.01.2023 за вхід. №756 від відповідача - Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області надійшов відзив на позов. Відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач зазначає, що посилання прокурора на те, що депутати сільської ради під час прийняття вказаного рішення приймали участь у голосуванні не повідомивши про наявний у них конфлікт інтересів та вчинили дії в умовах реального конфлікту інтересів взявши участь у цьому голосуванні, а в подальшому відповідно до постанов Машівського районного суду Полтавської області вони були визнані винними у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не можна вважати такими, що безперечно вказують на незаконність рішення, оскільки їх голоси не були вирішальними під час процедури голосування.
30.01.2023 за вхід. №1109 від Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області надійшла відповідь на відзив Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Відповідач 2 - Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія ФАРМКО" відзив на позов не надав.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 28.02.2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 21.03.2023.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив наступні обставини:
Восьмою сесією восьмого скликання Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області прийнято рішення № 532 від 06.05.2021 «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО».
Відповідно вказаного рішення сесією сільської ради вирішено передати в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» строком на 10 років 2 земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) із земель сільськогосподарського призначення на території Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (п. 1 рішення № 532 від 06.05.2021) та площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058) із земель сільськогосподарського призначення на території Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (п. 2 рішення № 532 від 06.05.2021).
У послідуючому, 01.06.2021 між орендодавцем - Михайлівською сільською радою Полтавського району Полтавської області в особі сільського голови Коляндри М.П. та орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» в особі директора по виробництву П'ятенка A.C. укладено Договір оренди землі щодо земельної ділянки площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057).
Договір оренди земельної ділянки площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) зареєстровано 01.06.2021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328542553230, номер запису про інше речове право 42302356).
Згідно з п. 1 Договору від 01.06.2021 орендодавець на підставі рішення восьмої сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради від 06.05.2021 № 532 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Полтавського району (Машівського району) Полтавської області.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,9583 га, у тому числі рілля - 5,9583 га, з кадастровим номером 5323083800:00:003:1057 (п. 2 Договору). На земельній ділянці об'єкти нерухомого майна, а також інші об'єкти інфраструктури відсутні (п. З Договору). Договір укладено на десять років (п. 8 Договору).
Окрім того, 01.06.2021 між орендодавцем - Михайлівською сільською радою Полтавського району Полтавської області в особі сільського голови Коляндри М.П. та орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» в особі директора по виробництву П'ятенка A.C. укладено Договір оренди землі щодо земельної ділянки площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058).
Договір оренди земельної ділянки площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058) зареєстровано 01.06.2021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328558153230, номер запису про інше речове право 42304427).
Згідно з п. 1 Договору від 01.06.2021 орендодавець на підставі рішення восьмої сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради від 06.05.2021 № 532 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Полтавського району (Машівського району) Полтавської області.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,9279 га, у тому числі рілля - 5,9279 га, з кадастровим номером 5323083800:00:003:1058 (п. 2 Договору).
На земельній ділянці об'єкти нерухомого майна, а також інші об'єкти інфраструктури відсутні (п. З Договору). Договір укладено на десять років (п. 8 Договору).
Прокурор зазначає, що рішення сесії Михайлівської сільської ради № 532 від 06.05.2021 «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО» є протиправним, через порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» при прийнятті вказаного рішення.
Так, у розгляді клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» № 339 від 16.04.2021 про надання в оренду земельних ділянок площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) та площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058) брали участь та проголосували за прийняття рішення і надання в оренду вказаних земельних ділянок депутати Михайлівської сільської ради ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Постановою Машівського районного суду від 07.06.2022 у справі про адміністративне правопорушення № 948/260/22 депутата Михайлівської сільської ради восьмого скликання ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Указане судове рішення набрало законної сили 20.06.2022.
Відповідно до постанови від 07.06.2022 встановлено, що ОСОБА_1 є депутатом Михайлівської сільської ради восьмого скликання та у відповідності до положень підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ст. 172-7 КУпАП. Також ОСОБА_1 є агрономом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО».
На восьмій сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради, яка відбулася 06.05.2021, вирішувалося питання про передачу в оренду Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» земельних ділянок з кадастровими номерами 5323083800:00:003:1057 та 5323083800:00:003:1058.
ОСОБА_1 був присутній на вищезазначеному засіданні сесії ради та брав участь у голосуванні при вирішенні питання про передачу в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» земельних ділянок, зокрема проголосував за надання в оренду товариству земельних ділянок площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) та площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058).
Прокурор наголошує на тому, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», порушив вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені ч. 1 ст. 28 Закону, тобто публічно особисто не повідомив сесію ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час розгляду питання «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також, ОСОБА_1 , будучи депутатом Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», порушив вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені ч. 1 ст. 28 Закону, тобто вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, а саме 06.05.2021 на сесії Михайлівської сільської ради проголосував за питання «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Машівського районного суду від 07.06.2022 у справі про адміністративне правопорушення № 948/258/22 депутата Михайлівської сільської ради восьмого скликання ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172- 7 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Указане судове рішення набрало законної сили 20.06.2022.
Відповідно до постанови від 07.06.2022 встановлено, що ОСОБА_2 є депутатом Михайлівської сільської ради восьмого скликання та у відповідності до положень підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ст. 172-7 КУпАП.
Також установлено договірні відносини між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО». Так, згідно з довідками про доходи ТОВ «Компанія ФАРМКО» від 16.05.2022 № 0000- 000058, № 0000-000059, ОСОБА_2 , як орендодавець, у 2021 році отримав дохід від надання земельних ділянок в оренду ТОВ «Компанія ФАРМКО» в розмірі 70062,41 грн., а в 2022 році - 819,88 грн., що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДПС України про суми виплачених доходів.
На восьмій сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради, яка відбулася 06.05.2021, вирішувалося питання про передачу в оренду Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» земельних ділянок з кадастровими номерами 5323083800:00:003:1057 та 5323083800:00:003:1058.
ОСОБА_2 був присутній на вищезазначеному засіданні сесії ради та брав участь у голосуванні при вирішенні питання про передачу в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» земельних ділянок, зокрема проголосував за надання в оренду товариству земельних ділянок площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) та площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058).
Таким чином, ОСОБА_2 , будучи депутатом Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», порушив вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені ч. 1 ст. 28 Закону, тобто публічно особисто не повідомив сесію ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час розгляду питання «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також, ОСОБА_2 , будучи депутатом Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», порушив вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені ч. 1 ст. 28 Закону, тобто вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, а саме
06.05.2021 на сесії Михайлівської сільської ради проголосував за питання «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Машівського районного суду від 10.06.2022 у справі про адміністративне правопорушення № 948/261/22 депутата Михайлівської сільської ради восьмого скликання ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Указане судове рішення набрало законної сили 21.06.2022.
Відповідно до постанови від 10.06.2022 встановлено, що ОСОБА_3 є депутатом Михайлівської сільської ради восьмого скликання та у відповідності до положень підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ст. 172-7 КУпАП. Також ОСОБА_3 у період з 15.04.2021 до 16.12.2021 працював водієм автотранспортних засобів у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО».
На восьмій сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради, яка відбулася 06.05.2021, вирішувалося питання про передачу в оренду Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» земельних ділянок з кадастровими номерами 5323083800:00:003:1057 та 5323083800:00:003:1058.
ОСОБА_3 був присутній на вищезазначеному засіданні сесії ради та брав участь у голосуванні при вирішенні питання про передачу в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» земельних ділянок, зокрема проголосував за надання в оренду товариству земельних ділянок площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) та площею
5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058).
Таким чином, ОСОБА_3 , будучи депутатом Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», порушив вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені ч. 1 ст. 28 Закону, тобто публічно особисто не повідомив сесію ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час розгляду питання «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також, ОСОБА_3 , будучи депутатом Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», порушив вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені ч. 1 ст. 28 Закону, тобто вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, а саме 06.05.2021 на сесії Михайлівської сільської ради проголосував за питання «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО», чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, депутати Михайлівської сільської ради ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є суб'єктами відповідальності згідно з п.п. б п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Прокурор зазначає, що оскільки рішення восьмої сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області № 532 від 06.05.2021 «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО», відповідно якого передано в оренду ТОВ «Компанія Фармко» 2 земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) та площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058, прийнято за участі депутатів Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в результаті корупційних адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, у зв'язку із невиконанням останніми покладеного ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язання щодо врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття оскаржуваного рішення, що встановлено постановами Машівського районного суду від 07.06.2022 та від 10.06.2022, то таке рішення підлягає скасуванню, Договори мають бути визнані недійсними, а земельні ділянки підлягають поверненню сільській раді..
При вирішенні спору, судом враховане наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною ч. 1 ст. 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Згідно з ч. 1 ст. З Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Пунктом 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до п. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Статтею 28 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені в пунктах 1, 2 ч. 1 ст. З цього Закону зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.03.2019 по справі № 442/730/17 назвала помилковим висновки судів щодо відсутності підстав для скасування прийнятого рішення, де голос особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, не був вирішальним та не вплинув на правомірність прийняття цього рішення, а також, що чинним законодавством не передбачено необхідність безумовного скасування рішення органу місцевого самоврядування, прийнятого за наявності конфлікту інтересів.
Отже, для встановлення процедури прийняття рішення, визначальним є сам факт участі депутата у голосуванні за наявності конфлікту інтересів (незалежно потенційного чи реального), а не вплив такого голосування на прийняте рішення з урахуванням наявності кваліфікованої більшості необхідної для прийняття позитивного рішення колегіальним органом.
Прийняте в умовах реального конфлікту інтересів у депутатів рішення органу самоврядування компрометує, спаплюжує таке рішення, та як наслідок, нівелює довіру суспільства до органів місцевого самоврядування в цілому.
За таких обставин, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.03.2019 по справі № 442/730/17 вважає за необхідне відступити від правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 06.06.2018 у справі № 459/2673/16 у подібних правовідносинах, оскільки у ньому міститься помилковий висновок, що наявність потенційного чи реального конфлікту інтересів не тягне за собою автоматичної недійсності прийнятих рішень колегіального органу, а лише у визначених законом випадках може вплинути на втрату правомочності органу. Аналогічна позиція Верховного Суду відображена у постанові від 16.10.2019 у справі № 445/2346/16-ц.
Окрім того, Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 у справі № 810/2500/16 звертає на помилковість висновку, що ст. 67 Закону України «Про запобігання корупції» не містить імперативного припису про обов'язковість визнання незаконним та скасування такого рішення, оскільки альтернатива у вказаній статті зазначена, виключно щодо вибору способу оскарження рішення прийнятого за наявності конфлікту інтересів (скасування органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, чи визнання незаконними рішень в судовому порядку), і не передбачає іншої компетенції суду, ніж визнання такого рішення незаконним, у порядку, встановленим процесуальним законом. Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 21.09.2018 у справах № 237/2574/17, № 237/2242/17.
Таким чином, рішення восьмої сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області № 532 від 06.05.2021 «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО», відповідно якого передано в оренду ТОВ «Компанія Фармко» 2 земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) та площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058, прийнято за участі депутатів Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в результаті корупційних адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, у зв'язку із невиконанням останніми покладеного ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язання щодо врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття оскаржуваного рішення, що встановлено постановами Машівського районного суду від 07.06.2022 та від 10.06.2022, підлягає скасуванню.
Стаття 155 Земельного кодексу України визначає, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Відповідно до ст. 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Статтями 203, 228 Цивільного кодексу України передбачено, що правочини не можуть суперечити цивільно-правовому законодавству, не повинні бути спрямовані на порушення інтересів і пошкодження майна держави, територіальної громади, незаконним заволодінням ним.
Статтею 6 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.
Згідно з вимогами ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 Цивільного кодексу України.
Розглядаючи справи у спорах про визнання недійсними договорів оренди, суди повинні з'ясовувати питання чинності рішень (розпоряджень), на підставі яких було укладено такі договори.
Враховуючи те, що оскаржуване рішення восьмої сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області № 532 від 06.05.2021 «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Компанія ФАРМКО» є протиправним, через порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» при прийнятті вказаного рішення, Договір від 01.06.2021 оренди земельної ділянки площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) та Договір від 01.06.2021 оренди земельної ділянки площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058), які укладено на його підставі, суд задовольняє позовні вимоги прокурора в частині визнання недійсними Договорів оренди землі від 01.06.2021.
Відповідно до п.п. 2, 4, 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України та п.п. «г», «д» ч. З ст. 152 ЗК України в якості способів захисту цивільних прав передбачено: визнання правочину недійсним, відновлення становища, яке існувало до порушення, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади та застосування інших, передбачених законом, способів.
Статтею 216 ЦК України закріплено, що у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.
Статтею 236 Цивільного кодексу України встановлено, що недійсний правочин є недійсним з моменту його вчинення, але якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх в майбутньому припиняється.
Окрім цього, слід зазначити, що змістом пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до статті 11 зазначеного закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Пунктами 1, 2, 3 частини третьої статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судової рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення держави реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно ) законодавства (за наявності таких прав).
Отже, ефективним способом захисту порушених прав в даному випадку є також скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» щодо земельних ділянок площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057), зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 01.06.2021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328542553230, номер запису про інше речове право 42302356), і площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058), зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 01.06.2021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328558153230, номер запису про інше речове право 42304427), та припинення права оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО».
Враховуючи викладене, земельна ділянка площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) та земельна ділянка площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058), що розташовані на території Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області підлягають поверненню від ТОВ «Компанія ФАРМКО» Михайлівській сільській раді Полтавського району Полтавської області.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно з статтею 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідачів.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 232-233,237-238 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення восьмої сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області № 532 від 06.05.2021 «Про передачу в оренду земельних ділянок з ТОВ «Компанія ФАРМКО», яким передано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» строком на 10 років 2 земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057) та площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058) із земель сільськогосподарського призначення на території Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
3. Визнати недійсним Договір оренди землі від 01.06.2021 щодо земельної ділянки площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057), який укладено між Михайлівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО», зареєстрований 01.06.2021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328542553230, номер запису про інше речове право 42302356).
4. Визнати недійсним Договір оренди землі від 01.06.2021 щодо земельної ділянки площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058), який укладено між Михайлівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО», зареєстрований 01.06.2021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328558153230, номер запису про інше речове право 42304427).
5. Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» щодо земельної ділянки площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057), зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Михайлівської сільської ради (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328542553230, номер запису про інше речове право 42302356) та припинити право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО».
6. Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» щодо земельної ділянки площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058), зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Михайлівської сільської ради (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2328558153230, номер запису про інше речове право 42304427) та припинити право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО».
7. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» передати, а Михайлівську сільську раду Полтавського району Полтавської області - прийняти земельну ділянку площею 5,9583 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1057), що розташована на території Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
8. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» передати, а Михайлівську сільську раду Полтавського району Полтавської області - прийняти земельну ділянку площею 5,9279 га (кадастровий номер 5323083800:00:003:1058), що розташована на території Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
9. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ФАРМКО» (вул.Шевченка,18, с.Мала Нехвороща, Михайлівська ТГ Полтавський район, Полтавська область, 39451, код ЄДРПОУ 30195816) на користь Полтавської обласної прокуратури (м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7, р/р UA118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ МФО 820172, код СДРПОУ 02910060) понесені витрати на сплату судового збору в сумі 8683,50грн.
10. Стягнути з Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул.Молодіжна, 17,с.Михайлівка, Михайлівська ТГ Полтавський район, Полтавська область, 39443, код ЄДРПОУ 21047603) на користь Полтавської обласної прокуратури (м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7, р/р UA118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ МФО 820172, код СДРПОУ 02910060) понесені витрати на сплату судового збору в сумі 8683,50грн.
Видати накази з набранням цим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.256 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У зв"язку з перебуванням судді у відпустці повне рішення складено та підписано: 03.04.2023
Суддя Кльопов І.Г.