Рішення від 23.03.2023 по справі 917/1715/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.03.2023 Справа № 917/1715/22

м.Полтава

за позовною заявою Державної служби України з безпеки на транспорті, проспект Перемоги 14, м.Київ, 03115

до Фізичної особи-підприємця Кошельника Валерія Івановича, АДРЕСА_1

про стягнення грошових коштів

Суддя Кльопов І.Г.

Секретар Назаренко Я.А.

Представники сторін згідно протоколу судового засідання.

Обставини справи: Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до Господарського суду Полтавської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Кошельника Валерія Івановича про стягнення 147999,81грн. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 29.12.2022 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі; справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 31.01.2022.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 31.01.2023 суд, в реагування на клопотання відповідача, відклав підготовче засідання на 28.02.2023.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов не скористався.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 28.02.2023 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 23.03.2023.

У зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, встановив:

Посадовими особами Укртрансбезпеки, а саме: головними спеціалістами Буряк А. та Якубовським О. 24.08.2020 на підставі направлення на рейдову перевірку № 000198 від 18.06.2020 на а/д М-06 Кнїв-Чоп км 36+500 проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Під час перевірки був зупинений транспортний засіб марки Daf XF 95.430 реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки LAG 0-3-40Р, реєстраційний помер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 .

Працівниками Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки Daf XF 95.430 реєстраційний номерний знак НОМЕР_3 з напівпричепом марки LAG 0-3-40Р, реєстраційний номер НОМЕР_4 , у результаті якого було виявлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме фактичне навантаження на одиночну вісь складало 13,86 т при допустимих 11 т, на строєну 27,84 т при допустимій 22 т та загальна маса склала 48,52 т при допустимій 40 т що підтверджується копією талона про зважування № 21856 від 24.08.2020.

За результатами перевірки було складено довідку № 045879 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 24.08.2020; акт № 045179 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 24.08.2020; акт № 243239 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.08.2020, яким зафіксоване порушення статні 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевезення вантажу згідно ТТН від 22.08.2020 № 471069 з перевищенням габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України при перевищенні вагових обмежень, чим порушено норми, передбачені пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306.

ФОП Котельнику В.1. нараховано плату за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 4546,44 євро, що еквівалентно 147 999 грн. 81 коп. (курс НБУ станом на 24.06.2020 за 1 евро = 32,5529), про що складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 24.08.2020 № 045179.

Статтею 33 Закону України “Про автомобільні дороги” передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно - правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879 у редакції від 25.01.2020 у разі, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Пунктом 28 Порядку № 879 встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до статті 2 Закону України “Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України”, ставки єдиного збору, в тому числі за проїзд автомобільних засобів з перевищенням встановлених розмірів загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрів встановлюються у євро.

Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

За приписами пункту 30 Порядку 879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою

П= (Рзм + Рнв + Рг) х В х К, де

Рзм - 0 евро/км (перевищення загальної маси).

Ріів - 1,46 свро/км (0,20+0,42+(0,42*2))євро/км(п. ЗІ Порядку №879)).

Рг - 0 євро/км (перевищення габаритних параметрів).

В - пройдена відстань 1038 км.

К - на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі, (коефіцієнт 3)

П = (0 + 1,46) * 1038 (відстань) * 3 (коефіцієнт) = 4546,44 євро.

Працівниками Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки Daf XF 95.430 реєстраційний номерний знак НОМЕР_3 з напівпричепом марки LAG 0-3-40Р, реєстраційний номер НОМЕР_4 , у результаті якого було виявлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме фактичне навантаження на одиночну вісь складало 13,86 т при допустимих 11 т, на строєну 27,84 т при допустимій 22 т та загальна маса склала 48,52 т при допустимій 40 т що підтверджується копією талона про зважування № 21856 від 24.08.2020. Зі змісту товарно-транспортної накладної від 22.08.2020 № 471069 слідує, що замовником, вантажоодержувачем, вантажовідправником є ТОВ «Нафтопродуктсервіс», перевізник - ФОП Котельник В.І. пункт навантаження - м. Калуш, пункт розвантаження - м. Богодухів, водій - ОСОБА_1 . Вказана накладна була пред'явлена водієм ОСОБА_1 посадовим особам Укртрансбезпеки під час рейдової перевірки. Згідно свідоцтва про реєстрацію CAO № НОМЕР_5 транспортний засіб марки Daf XF 95.430 реєстраційний номерний знак НОМЕР_3 , належить Кошельнику В.1.

Отже, працівниками Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки при здійсненні розрахунку відстані взято до уваги відомості товарно - транспортної накладної №471069 від 22.08.2020 та розраховано плату за проїзд за всю відстань маршруту.

Станом на 24.08.2020 сума 4546,44 євро за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України, складала 147 999 гри. 81 коп. (курс НБУ станом на 24.08.2020 за 1 євро = 32,5529 грн.)

Відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин), перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки скеровувався відповідачу лист - повідомлення від 05.10.2020 № 76926/18/24-20 про необхідність внесення плати за проїзд великовагового транспортного засобу марки Daf XF 95.430 реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки LAG 0-3-40Р, реєстраційний номер НОМЕР_4 автомобільними дорогами загального користування у розмірі 4546,44 євро.

Також 09.12.2022 № 46081/30/24-22 на адресу перевізника було направлено лист-нагадування про наявну заборгованість.

Отже, перевізника повідомлено про необхідність сплати протягом 30 календарних днів коштів за проїзд великоваговим транспортним засобом з перевищенням нормативних параметрів. Так, з актом № 045179 від 24.08.2020 ознайомлено водія Лукаш П.Г.

Отже, до відома перевізника доведено відомості про перевищення ТЗ нормативних вагових параметрів та нарахування плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільним дорогами загального користування.

Незважаючи на те, що відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879 у редакції від 25.01.2020 перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, у визначений вище термін перевізником - кошти добровільно не сплачено.

Крім того, за вказаним фактом складено акт № 243239 від 24.08.2020 про порушення законодавства про автомобільний транспорт перевізником.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт відділом управління Укртрансбезпеки у Полтавській області винесено постанову №187189 від 23.09.2020, якою до перевізника застосовано адміністративно - господарський штраф у розмірі 34 000,00 грн, Адміністративно - господарський штраф перевізник не сплатив.

Згідно зі статтею 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Відповідно до частин 1, 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 78 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідачем не було надано жодного доказу на спростування факту перевищення нормативно-вагових параметрів належним йому транспортним засобом. Також відповідачем не надано й доказів оскарження в установленому порядку дій позивача щодо фіксування відповідного правопорушення та нарахування стягуваної суми грошових коштів.

Разом із тим, судом встановлено, що відповідачем спірну плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування не внесено, у зв'язку із чим у нього перед бюджетом утворилася заборгованість.

При цьому, суд зазначає, що матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів відповідно до статей 76 - 79 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження сплати відповідачем плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем доведено належними та допустимими доказами наявність підстав для стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортом у розмірі 147999,81 грн.

При цьому за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.

Вказана правова позиція наведена у постанови Великої Палати Верхового Суду від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17.

Разом з тим, пунктом 1 частини 2, частиною 3 статті 24-2, пунктом 6 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України, статтями 11, 14 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти, отримані до вказаного фонду Державного бюджету України спрямовуються відповідно на розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування.

Зокрема, частиною 3 статті 24-2 Бюджетного кодексу України визначено, що кошти державного дорожнього фонду спрямовуються на: 1) фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування державного значення та інших заходів, визначених пункту 1 частини 4 статті 3 Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України"; 2) фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і тримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах (у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам); 3) виконання боргових зобов'язань за запозиченнями, отриманими державою або під державні гарантії, на розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування; 4) фінансове забезпечення заходів із забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до державних програм.

За встановлених вище обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 232-233, 237-238 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Кошельника Валерія Івановича, ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги 14, м.Київ, 03115, код ЄДРПОУ 39816845) 147999,81грн. - суму основного боргу та 2481,00грн. - витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У зв"язку з перебуванням судді у відпустці повне рішення складено та підписано: 03.04.2023

Суддя Кльопов І.Г.