вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
07.02.2023 Справа № 917/604/22
За позовною заявою Департаменту освіти Полтавської міської ради, вул. Соборності, 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000
до Фізичної особи - підприємця Випущенко Людмили Миколаївни, АДРЕСА_1
про стягнення 152 603,87 грн.
Суддя Погрібна С.В.
Секретар судового засідання Горішна Ю.В.
Представники сторін згідно протоколу судового засідання від 07.02.2023.
Суть справи. Департаментом освіти Полтавської міської ради подано позов до Фізичної особи - підприємця Випущенко Людмили Миколаївни про стягнення грошових коштів у сумі 152 603,87 грн., надмірно сплачених за поставку товарів на виконання умов Договору № 53Т від 10.03.2020 та № 38Т від 11.02.2020.
Ухвалою суду від 04.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Підготовче засідання призначено на 02.08.2022.
Ухвалою суду від 02.08.2022 підготовче судове засідання відкладено на 25.08.2022 на 10:30 год.
18.08.2022 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позов з доказами його направлення позивачу (вх. № 5688).
Ухвалою суду від 25.08.2022 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; відкладено підготовче засідання на 29.09.2022 на 10:00; визначено позивачу виконати вимоги ухвали суду від 02.08.2022.
27.09.2022 від позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника (вх. № 6948)
Судове засідання призначене на 29.09.2022 не відбулось, в зв'язку з проходженням суддею підготовки суддів місцевих господарських судів в Харківському РВ НШ України (Наказ голови ГСПО від 31.08.2022 № 22-од).
Наступне підготовче засідання призначено на 25.10.2022, про що постановлено відповідну ухвалу від 05.10.2022.
Ухвала суду від 05.10.2022 була направлена відповідачу засобами поштового зв'язку та отримана останнім, про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення №36001160449315. Позивачу вказана ухвала направлена на електронну адресу, яка зазначена в позовній заяві. Також, судом публіковано оголошення в порядку статті 122 ГПК України на офіційному веб-сайті судової влади України з повідомленням учасників справи про дату, час та місце судового засідання.
Ухвалою суду від 25.10.2022 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті на 24.11.2022, 10:30.
Судове засідання призначене на 24.11.2022 не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному. Наступне судове засідання призначено на 14.12.2022.
Судове засідання призначене на 14.12.2022 не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді у відпустці. Наступне судове засідання призначено на 07.02.2023, про що постановлена ухвала суду від 04.01.2023.
Ухвала суду від 04.01.2023 була направлена представникам на електронні адреси.
Судом публіковано оголошення в порядку статті 122 ГПК України на офіційному веб-сайті судової влади України з повідомленням учасників справи про дату, час та місце судового засідання.
Також, ухвала Господарського суду Полтавської області від 04.01.2023 була розміщена в Єдиному Державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua) на сайті Судової влади розміщено відповідне оголошення.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи наявна заява про розгляд справи без його участі.
В судовому засіданні 07.02.2023 представником відповідача викладено зміст заперечень проти позовних вимог.
Судом були з'ясовані обставини справи та досліджено наявні в матеріалах справи докази.
Представнику відповідача надано заключне слово, який підтримав свою позицію викладену письмово та озвучену в судовому засіданні.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Встановивши всі обставини справи та дослідивши надані документальні докази, суд встановив, що Північно-східним офісом Держаудитслужби Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту освіти Полтавської міської ради (Позивач) за період з 01.01.2019 по 30.09.2021, про що складено Акт № 201603-22/23 від 30.11.2021.
Управління освіти і науки Полтавської міської ради з 07.05.2021 перейменовано на Департамент освіти Полтавської міської ради, зазначені зміни внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Заходом державного фінансового контролю встановлені порушення законодавства, а саме порушено вимоги п. 2 ч. 4 ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-УІІІ (в редакції до 19.04.2020), п. 2, 7 ч. 5 ст. 41 ЗУ «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (в редакції до 26.06.2021, ч. 1 ст. 526, ч. 1 ст. 629, ч. 2 ст. 632, ч. 1 ст. 651, ч. 1 ст. 655, ч. 1 ст. 670 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІУ (зі змінами) внесено зміни до істотних умов Договору закупівлі, укладеного за результатами публічних закупівель, в частині збільшення вартості одиниці товару шляхом укладення відповідних додаткових угод, що спричинило до зайвої (надмірної) сплати Департаментом освіти бюджетних коштів упродовж серпня-грудня 2020 року та січня-березня 2021 року на користь ФО-П Випущенко Людмила Миколаївна (Відповідача) в розмірі 152603,87 грн.
Так, Держаудитслужбою встановлено наступне.
11.02.2020 за результатами процедури закупівлі ІІА-2019-11-13-000223-с між Департаментом освіти (Позивач) та ФО-П Випущенко Л.М. (Відповідач) укладено Договір № 38Т.
Згідно з п. 1.1 двнного Договору Постачальник зобов'язується у 2020 році поставити Замовникові товар, зазначений у тендерній документації 15110000-2-М'ясо (яловичина охолоджена напівфабрикат тазостегнової частини), а Замовник - прийняти і оплатити продукцію харчової промисловості 15110000-М'ясо (яловичина охолоджена напівфабрикат тазостегнової частини) (далі- Товар).
Згідно з п. 1.2, 3.1 Договору та Додатку 1 до Договору передбачено поставку Товару в кількості 35729 кг за ціною (за кг) 122,94 грн на суму 4392523,26 грн.
Пунктом 10.1 Договору визначено, що Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2020.
Керуючись п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону № 922 Сторонами Договору укладено Додаткову угоду від 26.06.2020 № 1, згідно з якою Сторони домовились підвищити ціну на яловичину охолоджену на 3,82% з 01.07.2020, що не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі, у зв'язку з чим ціна Товару складає 127,64 грн за 1 кг.
Так, з 01.07.2020 кількість Товару склала 32887,702 кг, сума Договору становила 4197786,30 грн. Всі інші умови Договору не змінені цією Угодою, залишаються чинними у попередній редакції, і Сторони підтверджують по ним свої зобов'язання. Додаткова угода № 1 вступає в силу з моменту підписання її Сторонами.
На підтвердження факту коливання ціни товару на ринку, Постачальником листом від 09.06.2020 № 96 надано дві довідки Головного управління статистики у Полтавській області, які підтверджують середні споживчі ціни на Товар у лютому 2020 року (довідка від 13.03.2020 № 05-23/64-20), згідно якої середня ціна на яловичину складає 120,33 грн за 1 кг, та у травні 2020 року (довідка від 12.06.2020 № 05-23/167-20), згідно якої середня ціна на яловичину складає 125,79 грн за 1 кг.
Зазначені довідки підтверджують зростання ціни на Товар в період між укладенням Договору №38Т (11.02.2020) до дати укладення Додаткової угоди № 1 (26.06.2020).
В подальшому, керуючись п. 1 ч. 4 ст. 36 Закону № 922 сторонами Договору укладено Додаткову угоду № 2 від 14.07.2020 згідно з якою кількість Товару складає 25081,18 кг та сума Договору становила 3 193 917,02 грн (з ПДВ). Відповідно до п. 3 Додаткової угоди № 2 інші умови Договору залишаються незмінними, сторони підтверджують по ним свої зобов'язання. Додаткова угода № 2 вступає в силу з моменту підписання її Сторонами.
Додатковою угодою від 30.07.2020 № 4 Сторони домовились підвищити ціну на яловичину охолоджену на 3,79% з 03.08.2020, що не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, у зв'язку з чим ціна Товару складає 132,49 грн за 1 кг.
Кількість Товару з 03.08.2020 склала 21497,046 кг, сума Договору становила 2848143,64 грн. Всі інші умови Договору не змінені цією Угодою, залишаються чинними у попередній редакції, і Сторони підтверджують по ним свої зобов'язання. Додаткова угода № 4 вступає в силу з моменту підписання її Сторонами.
На підтвердження факту коливання ціни товару на ринку Постачальником листом від 16.07.2020 № 104 надано дві довідки Головного управління статистики у Полтавській області, відповідно до яких середні споживчі ціни на Товар у травні 2020 року на яловичину складає 125,79 грн. за 1 кг (довідка від 12.06.2020 № 05-23/187-20) та у червні2020 року середня ціна на яловичину складає 132,51 грн. за 1 кг (довідка від 14.07.2020 № 05-23/243-20).
За результатами опрацювання зазначених довідок Головного управління статистики у Полтавській області встановлено, що останні не підтверджують коливання ціни Товару на ринку в період з укладання Додаткової угоди № 1 (26.06.2020) до додаткової угоди № 4 (30.07.2020), оскільки визначають середні ціни на Товар в травні та червні 2020 року.
Позивач вказує, що за результатами опрацювання інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Державної служби статистики України (http://www.ukrstat.gov.ua/) встановлено, що середні споживчі ціни по Полтавській області на Товар у липні 2020 року (129,03 грн за 1 кг) знизилися у порівнянні з червнем 2020 року (132,51 грн за 1 кг.).
Так, ревізією встановлено, що Додаткова угода № 4 укладена із порушенням п. 1 ч. 4 ст. 36 Закону № 922.
В подальшому Сторонами Договору укладено Додаткову угоду № 5 від 15.12.2020 згідно з якою кількість Товару складає 15081,853 кг та сума Договору становила 2 093 587,57 грн (з ПДВ). Відповідно до п. 3 Додаткової угоди № 5 інші умови Договору залишаються незмінними, сторони підтверджують по ним свої зобов'язання. Додаткова угода № 5 вступає в силу з моменту підписання її Сторонами.
На підставі п. 1 ч. 4 ст. 36 Закону № 922 сторонами Договору укладено Додаткову угоду № 6 від 28.12.2020 згідно з якою кількість Товару складає 13914,106 кг та сума Договору складає 1843480,03 грн (з ПДВ). Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 6 інші умови Договору залишаються незмінними, сторони підтверджують по ним свої зобов'язання. Додаткова угода № 6 вступає в силу з моменту її підписання Сторонами.
Так, позивач стверджує, що за наслідками укладення без належних підстав Додаткової угоди №4 від 30.07.2020 Сторони початкову ціну яловичини охолодженої напівфабрикат тазостегнової частини (за кг) упродовж серпня - грудня 2020 року та січня-березня 2021 року збільшили на 3,8 % (з 127,64 до 132,49 грн), при відсутності документального обґрунтування коливання ціни такого Товару на ринку у бік збільшення, що є порушенням п. 2 ч. 4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-УІІІ (в редакції до 19.04.2020), ч. 1 ст. 526, ч. 1 ст. 629, ч. 2 ст. 632, ч. 1 ст. 651, ч. 1 ст. 655, ч. 1 ст. 670 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІУ (зі змінами), ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІУ (зі змінами), п. 3.4 Договору від 10.03.2020 № 53 Т, внаслідок чого завдано Департаменту освіти збитків у вигляді зайво (надмірно) сплачених бюджетних коштів на користь ФО-П Випущенко Л.М., на загальну суму 68362,89 грн.
Також 10.03.2020 за результатами процедури закупівель UA-2019-12-18-001552-с між Департаментом освіти та ФО-П Випущенко JI.M. укладено Договір про закупівлю 1553000-2 Вершкове масло (масло вершкове селянське (не нижче 72,5 % жирності) № 53Т.
Відповідно до п. 1.1 вказаного Договору Постачальник зобов'язується у 2020 році поставити Замовникові товар, зазначений у тендерній документації, 15530000-2 Вершкове масло (масло вершкове селянське не нижче 72,5 % жирності), а Замовник прийняти і оплатити продукцію харчової промисловості 15530000-2 Вершкове масло (масло вершкове селянське не нижче 72,5% жирності).
Пунктом 10.1 Договору визначено, що Договір набирає чинності з 10.03.2020 і діє до 31.12.2020.
В подальшому 30.07.2020 між сторонами було укладено, Додаткову угоду № 3.
Відповідно до Додаткової угоди № 3 від 30.07.2020, сторони домовились підвищити ціну на масло вершкове селянське (не нижче 72,5% жирності) на 3,5% з 03.08.2020, що не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, у зв'язку з чим ціна Товару складає 127,72 грн (за кг). З 03.08.2020 сума Договору склала 1892067,48 грн.
На підтвердження факту коливання ціни товару на ринку Постачальником листом від 16.07.2020 № 104 надано дві довідки Головного управління статистики у Полтавській області, відповідно до яких середні споживчі ціни на Товар у жовтні 2019 року (40,16 грн.), листопаді 2019 року (40,78 грн.) та у червні 2020 року (42,23 грн.) за 1 кг (довідка від 03.06.2020 № 05-23/175-20 та довідка від 14.07.2020 № 05-23/243-20).
За результатами опрацювання зазначених довідок Головного управління статистики у Полтавській області встановлено, що останні не підтверджують коливання ціни Товару на ринку в період з укладання Договору від 10.03.2020 до укладання Додаткової угоди № 3 від 30.07.2020, оскільки визначають середні ціни на Товар в жовтні та листопаді 2019 року, тобто до укладання Договору, та станом на одну дату - червень 2020 року.
Ревізією встановлено, що Додаткова угода № 3 укладена із порушенням п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону № 922.
21.12.2020 сторонами було укладено Додаткову угоду № 4 якою Сторони домовились підвищити ціну на масло вершкове селянське (не нижче 72,5% жирності) на 7,71 % з 21.12.2020, що не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі, у зв'язку з чим ціна Товару складає 137,56 грн (за кг). З 21.12.2020 сума Договору склала 760519,4 грн. Всі інші умови Договору не змінені цією Угодою, залишаються чинними у попередній редакції, і Сторони підтверджують обов'язковість щодо себе. Додаткова угода №4 вступає в силу з моменту підписання її Сторонами.
На підтвердження факту коливання ціни товару на ринку Постачальником листом від 17.12.2020 № 23/90 надано дві довідки Головного управління статистики у Полтавській області, відповідно до яких середні споживчі ціни на Товар у березні 2020 року (38,08 грн.) та у листопаді 2020 року (44,55 грн.) за 1 кг (довідка від 14.04.2020 № 05- 23/98-20 та довідка від 14.12.2020 № 05-23/545-20).
За результатами опрацювання зазначених довідок Головного управління статистики у Полтавській області встановлено, що останні не підтверджують коливання ціни Товару на ринку в період з укладання додаткової угоди № 3 (30.07.2020) та додаткової угоди № 4 (21.12.2020), оскільки визначають середні ціни на Товар в березні 2020 року, тобто до укладання додаткової угоди № 3, та станом на одну дату - листопад 2020 року.
Ревізією встановлено, що Додаткова угода № 4 укладена із порушенням п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону № 922.
В подальшому, керуючись п. 1 ч. 4 ст. 36 Закону № 922 Сторонами укладено Додаткову угоду № 5 від 28.12.2020, згідно з якою кількість Товару - 12449,8 кг, загальна сума Договору становить 1 587 974,16 грн.
Відповідно до Додаткових угод від 29.12.2020 № 6 та від 05.01.2021 №7 Сторони продовжили дію Договору від 10.03.2020 № 53Т в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в Договорі, на строк достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2021 року.
Таким чином, позивач стверджує, що за наслідками укладення без належних підстав Додаткових угод Сторонами збільшено початкову ціну Товару (за кг) упродовж серпня-грудня 2020 року та січня-березня 2021 року збільшили на 11,47 % (з 123,4 грн до 137,56 грн) при відсутності документального обґрунтування коливання такого товару на ринку у бік збільшення, що є порушенням п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-УІІІ (в редакції до 19.04.2020), ч. 1 ст. 526, ч. 1 ст. 629, ч. 2 ст. 632, ч. 1 ст. 651, ч. 1 ст. 655, ч. 1 ст. 670 ЦК України, ч. 1 ст. 193 ГК України, пп. 1.1, 3.4 Договору від 10.03.2020 № 53 Т, та через що, було завдано Департаменту освіти збитків у вигляді зайво (надмірно) сплачених бюджетних коштів на користь ФО-П Випущенко Л.М., на загальну суму 84240,98 грн.
Інших порушень з відповідного питання, ревізією не виявлено.
Загальна сума збитків, завданих Позивачеві через перелічені вище у Акті порушення щодо внесення змін до істотних умов Договорів закупівлі від 11.02.2020 № 38Т та від 10.03.2020 № 53Т склали 152 603,87 грн, з них:
- за Договором від 10.03.2020 № 53Т в сумі 84 240,98 грн;
- за Договором від 11.02.2020 № 38Т в сумі 68362,89 грн.
27.01.2022 Департаментом освіти Полтавської міської ради направлено лист ФО-П Випущенко Л.П. № 01-09-01.3-08/402 про повернення коштів за результатами проведеної ревізії Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення АТ «Укрпошта» 27.01.2022.
З боку ФО-П Випущенко Л.П. відповідь на лист не надійшла.
16.03.2022 Позивач направив Відповідачу претензію вих. № 01-09-01.3-08/964, в якій вказав на порушення виявлені під час ревізії Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, розмір порушення та рахунок для повернення надмірно сплачених грошових коштів. Підтвердження відправлення є квитанція АТ «Укрпошта» від 25.03.2022.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення АТ «Укрпошта» 12.04.2022 претензію вручено ФО-П Випущенко Л.П.
На претензію Позивача Відповідач відповідь не надав, що і стало приводом для звернення до суду з даним позовом.
Відповідач проти позову заперечив, зазначивши наступне.
11.02.2020 між Управлінням освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради (Позивач) та ФО-П Випущенко Л.М. (Відповідач) укладено договір № 38Т.
Предметом даного договору є 15110000-2 - М'ясо (яловичина охолоджена напівфабрикат тазостегнової частини), ціна за 1 кг. склала 122,94 грн.
ФО-П Випущенко Л.М. звернулася до Позивача з листом 16 липня 2020 року, а Додаткову угоду до Договору № 38-Т № 4 сторонами укладено 30 липня 2020 року.
Відповідно до норм Методологічних положень державного статистичного спостереження за змінами цін (тарифів) на споживчі товари (послуги), середні споживчі ціни оприлюднюються після п'ятнадцятого числа поточного місяця за попередній.
Тобто, на дату звернення відповідача з листом про підняття цін 16.07.2020 та дату підписання сторонами Додаткової угоди № 4 від 30.07.2020, Державною службою статистики були оприлюднені середні споживчі ціни на яловичину за червень 2020 року.
Середні споживчі ціни на яловичину за липень 2020 року, були оприлюднені Державною службою статистики лише після 15 серпня 2020 року.
10.03.2020 між Управлінням освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради (Позивач) та ФО-П Випущенко Людмилою Миколаївною (Відповідач) укладено Договір № 53-Т.
Предметом даного Договору є 15530000-2 - Вершкове масло (масло вершкове селянське (не нижче 72,5 % жирності), ціна за 1 кг. склала 123,40 грн.
Відповідач звертався до Управління освіти і науки Полтавської міської ради з листами від 16.07.2020, 17.12.2020 «Про підвищення ціни», якими повідомила коливання закупівельних цін на ринку товарів та прохала підвищити ціну.
Вартість масла вершкового за період з березня 2020 року по червень включно зросла на 10,8%, з серпня 2020 року по листопад 2020 року зросла на 7,71%.
Сторонами укладено Додаткові угоди, якими погоджено відповідні зростання цін. Зростання цін підтверджені довідками ГУ статистики.
Також, відповідач вказує, що посилання позивача на інформацію, розміщену на офіційному веб-сайті Державної служби статистики України, розміщені на сайті http:// www.ukrstat.gov.ua/, є неналежним доказом.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Згідно із статтею 185 Господарського кодексу України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.
Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частинами 4, 5 статті 656 Цивільного кодексу України, до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Частиною 1 статті 41 Закону визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
В абзаці 2 частини 3 статті 6 Цивільного кодексу України вказано, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту освіти Полтавської міської ради за період з 01.01.2019 року по 30.09.2021 (Лист від Департаменту освіти Полтавської міської ради №01-09-01-08/402 від 27.01.2022) за результатом якої були виявлені порушення законодавства, а саме пункт 2 частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII, в редакції від 17.03.2020, який був чинний в період укладення Договору (ч. 6 розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону редакція від 19.04.2020 договори про закупівлю, укладені у порядку та на умовах, установлених до введення в дію цього Закону, виконуються в повному обсязі до закінчення строку, на який такі договори були укладені. Зміни до таких договорів вносяться у порядку та на умовах, встановлених до введення в дію цього Закону) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Тобто, з вищевказаної норми слідує, що умовою для підняття ціни за одиницю товару є факт коливання. Конкретного проміжку часу та переліку органів, які можуть надавати інформацію щодо коливання ціни товару в Законі немає.
Підтвердженням коливання ціни можуть вважатися листи / довідки від організацій (Торгово-промислова палата, ДП «Держзовнішінформ», управління статистики України тощо.) з інформацією про ціну, наприклад на момент подання тендерної пропозиції, момент проведення торгів, укладання або внесення останніх змін до договору про закупівлю та момент звернення постачальника з відповідним листом.
Відповідно до частини 1 статті 15 Цивільного Кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина 1 статті 16 ЦК України).
Спосіб захисту цивільного права чи інтересу це дії, які спрямовані на попередження порушення або на відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного цивільного права чи інтересу. Такі дії мають бути ефективними, тобто призводити до того результату, на який вони спрямовані. Інакше кажучи, застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Обрання позивачем неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові. Такий висновок сформульований в усталеній практиці Верховного Суду (постанов а ВП ВС від 06.04.2021р. №910/10011/19 і ін.).
Судом встановлено, що між сторонами виникли господарські зобов'язання, підставою яких є письмові Договори та Додаткові Угоди до них.
Згідно із статтею 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Правочин за приписами статті 204 Цивільного кодексу України є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України, встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. У відповідності до вимог статей 525, 526 Цивільного кодексу України, статтею 193 Господарського кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (статті 530 Цивільного кодексу України).
Договори та Додаткові угоди чинні, підписані, скріплені печатками та виконані сторонами без зауважень.
Зміни до Договорів були внесені з урахуванням положень Закону України «Про публічні закупівлі», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, а тому підстави для повернення відповідачем отриманих від Департаменту освіти Полтавської міської ради коштів у сумі 152 603,87 грн відсутні, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 129, 232-233, 237-238, 240, 241 ГПК України, суд
В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку і строки, встановлені ст.ст. 256,257 ГПК України.
У зв'язку з перебуванням судді на лікарняному та у відпустці повний текст рішення складено та підписано 31.03.2023.
Суддя Погрібна С.В.