Справа 2 - 876/2010 р.
24 червня 2010 року Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: Бабоїд О.М.
при секретарі: Погорілій І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області про перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до суду із вищеназваним позовом, мотивуючи тим, що 12.04.2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку та добавити страховий стаж, що чітко передбачено ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При перерахунку пенсії відповідно до Закону йому було застосовано показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за повний календарний 2007 рік - 1197,91 грн, що призвело до протиправнго зменшення розміру його пенсії.
Згідно Розпорядження № 122227 від 11.05.2010 року, станом на 01.04.2010 року основний розмір його пенсії за віком становить - 2647,46 грн.
Вважає, що враховуючи п. 4 ст 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», основний розмір його пенсії мав би становити 3646 грн.
Таким чином відповідач, при перерахунку його пенсії, застосував показник заробітної плати в середньому на одну особу в Україні за 2007 рік, що призвело до зменшення його пенсії на 999,15 грн.
Просить суд визнати дії відповідача, щодо застосування при проведенні 01.04.2010 року перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік - неправомірними. Зобов'язати відповідача привести розмір пенсії з 01.04.2010 року, відповідно до п. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік в сумі - 1650 грн. Зобов'язати відповідача виплатити недоплачені суми пенсії за період з 01.04.2010 року по день постановлення рішення суду з врахування фактично виплачених сум. Звільнити від сплати судового збору, як потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Понесені судові витрати стягнути з відповідача.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, проте надав до суду заяву, в якій просить суд розглядати справу без його участі та без фіксування судового процесу технічними засобами, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, про причини неявки суд не повідомив, проте надав до суду заяву, в якій просить суд розглядати справу без його участі та без фіксування судового процесу технічними засобами. Позов не визнане в повному обсязі вважає останній необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 2 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чітко передбачено, що виключно при призначенні пенсії застосовується показник заробітної плати в середньому на 1 особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, яка передує року звернення за призначенням пенсії.
Частина 3 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" дає лише право заявнику взяти при перерахунку заробітну плату, яка передбачена ч. 1 ст. 40. В жодному пункті ст. 42 не зазначено, яка середня заробітна плата буде застосована при перерахунку пенсії із застосуванням заробітку, який обрахований відповідно до ч. 1 ст. 40 даного Закону.
Частиною 4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі змінами та доповненнями, внесеними ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 42.
Своїм рішенням від 22.05.2008 року Конституційний суд України визнав дані зміни, які були внесені в ст.ст. 40,42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій неконституційними та відновив норми, що діяли раніше.
Враховуючи вищевикладене, Уряд прийняв Постанову № 530 від 28.05.2008 року, де передбачив застосування показника заробітної плати при перерахунку пенсії за 2007 рік тобто, за рік, що передував року перерахунку пенсії.
Стаття 54 ЗУ "Про державний бюджет України на 2009 рік" передбачає, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами КМУ.
Починаючи з 2005 року у березні, як це передбачено п.п. 2, 3 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", КМУ приймає спеціальну постанову, де зазначає розмір середньої заробітної плати на 1 працівника, який застосовується при призначенні (окремо зазначає, якщо застосовується при перерахунках пенсії) та коефіцієнт індексації пенсії, як це передбачено п. 2 ст. 42 даного Закону.
У прикінцевих положеннях ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було зазначено, що починаючи з 01.01.2008 року всім пенсіонерам застосовується показник середньої заробітної плати за 2006 рік при обрахунку пенсії.
Постанова КМУ № 198 від 11.03.2009 року не передбачає застосування нового показника середньої заробітної плати при перерахунку пенсії. Тому на виконання ст.ст. 40,42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 54 ЗУ "Про державний бюджет України на 2009 рік" та Постанови № 530 КМУ Пенсійний фонд при перерахунках пенсії застосовує показник середньої заробітної плати за 2007 рік, як це і передбачено діючим законодавством.
Крім того, Конституцією України передбачено, що нормативні акти Верховної Ради України мають вище юридичне значення, ніж акти Кабінету Міністрів України.
Вважає, що діє на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За письмовим клопотанням сторін фіксування судового процесу здійснюється без застосування технічним засобів.
Судом встановлено , що позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Таращанському районі Київської області з 21.03.2000 року і одержує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”(далі Закон).
13.04.2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку та добавити страховий стаж, що передбачено п.4 ст. 42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
За заявою позивача, з 01.04.2010 року йому було проведено перерахунок пенсії, при цьому було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу в Україні за 2007 рік.
Згідно ч. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, яка встановлює порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Так, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Заробітна ж плата (дохід), відповідно до ч. 2 вказаної статті, визначається для обчислення пенсії за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де обов'язковою складовою є Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Попередня редакція ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка прямо передбачала застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, визнана рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року не конституційною. В зв'язку з неконституційністю зміненої частини статті Закону, урядом України було прийнято Постанову КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою були врегульовані дані питання та, яка чітко визначила порядок регулювання проведення перерахунку пенсії, який не суперечить Закону та не обмежує і не звужує законні права позивача.
Зокрема, відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли, застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Враховуючи конституційну норму, щодо обов'язкового виконання постанов Кабінету Міністрів України, ст. 117 Конституції України, відповідач, у даному випадку, має керуватись і чинною Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою він і керується, про що свідчать посилання останнього в запереченні.
Не зважаючи на те, що постанова КМУ № 530 від 28.05.2008 року не містить посилань на застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, відповідач, керуючись нею, всупереч її змісту застосовує саме його при перерахунку пенсії позивача, а тому суд такі твердження відповідача щодо правомірності своїх дій вважає безпідставними.
Роз'яснення надані в листі Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року про те, що при перерахунку пенсій має бути застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, прямо суперечать положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», зокрема його п.п. 3 п. 11, де мова йде про календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а не 2007 рік.
Таким чином, суд вважає, що відповідач у даному випадку діяв не відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року, при цьому звузив та порушив права позивача, тому вважає, що дії відповідача є неправомірними, а вимоги позивача підлягають задоволенню.
Сторони підлягають звільненню від сплати судового збору на підставі ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Понесені позивачем судові витрати щодо оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення в розмірі 37 грн, підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись, ст. ст. 3, 10, 11, 15, 57-61, 81, 88, 213-215, 294-296 ЦПК України, ст.ст. 8, 22,117 Конституції України, ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, Декретом КМУ «Про державне мито» суд, -
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області, щодо проведення 01.04.2010 року ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2010 року по 24.06.2010 року відповідно до ч. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік в розмірі 1650 грн , за мінусом фактично виплачених сум.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області на користь ОСОБА_1 37 грн, понесених ним витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Звільнити сторони від сплати судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Таращанський суд шляхом подачі в 10 -денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Головуючий: