Рішення від 03.04.2023 по справі 240/34116/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2023 року м. Житомир справа № 240/34116/22

категорія 112010102

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області до Державного підприємства "Житомирторф" про стягнення заборгованості,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області із позовом, в якому просить стягнути заборгованість по сплаті страхових коштів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у результаті проведення документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником Державним підприємством "Житомирторф" страхових коштів виявлено порушення вимог законодавства та 04.10.2022 прийнято рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення використання страхових коштів на загальну суму 40 458,06 грн. В подальшому, довідкою Житомирського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області від 24.10.2022 зафіксовано факт несвоєчасного повернення страхових коштів визначених рішенням від 04.10.2022, у зв'язку з чим 02.11.2022 прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на загальну суму 4 612,22 грн. Станом на день подачі позову відповідач не сплатив кошти у сумі 45 070,28 грн.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.12.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 258-263 КАС України.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог на адресу суду не надсилав. Ухвала суду направлена за юридичною адресою відповідача, вказаною у ЄДРПОУ та на електронну пошту відповідача (отримано 02.03.2023).

У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами із прийняттям рішення відповідно до ч.5 ст.250 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що Житомирським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області проведено документальну перевірку дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів, за результатами якої складено Акт перевірки №69 від 23.09.2022.

Актом зафіксовано порушення відповідачем Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 18.01.2001 №2240-ІІІ. Загальна сума по акту складає 26 972,04 грн.

На підставі висновків акту перевірки №69 від 23.09.2022 позивачем прийнято рішення №130 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду, яким відповідача зобов'язано повернути 26 972,04 грн коштів згідно акту та фінансові санкції у розмірі 13 486,02 грн. Загальна сума коштів, яка підлягає сплаті відповідачем згідно з цим рішенням складає 40 458,06 грн. У рішенні також повідомлено про необхідність перерахування зазначеної суми коштів в 10-денний термін від дня отримання рішення та повідомлено, що у разі несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі сум страхових коштів, визначених цим рішенням в установлений строк, до відповідача будуть застосовані фінансові санкції (штраф, пеня).

Вказане рішення отримано відповідачем 05.10.2022, про що свідчить підпис уповноваженої особи страхувальника.

В подальшому, факт несплати відповідачем коштів згідно з рішенням №130 від 04.10.2022 зафіксовано довідкою про несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду.

У зв'язку з цим, 02.11.2022 позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України №6, згідно з яким до Житомирського районного центру соціальних служб застосовано фінансові санкції в таких розмірах: 566,41 грн пеня за несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду; 4 045,81 грн. штраф за несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду.

У рішенні також зазначено, що загальна сума коштів, яка в 10-ти денний термін від дня його отримання, підлягає перерахуванню до Житомирського відділення Управління, становить 4 612,22 грн. Роз'яснено, що воно може бути оскаржено протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цього рішення в порядку, визначеному ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Вищевказані рішення про повернення коштів відповідачем не оскаржувались та станом на день подачі позову відповідач не сплатив кошти у сумі 45 070,28 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 4 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №1105-XIV) визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Пунктами 1 та 6 частини другої статті 9 Закону №1105-XIV визначено, що Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном, контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 10 Закону №1105-XIV Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.

Пунктом 1 частини п'ятої статті 15 Закону №1105-XIV визначено, що роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.

Частиною шостою статті 15 Закону №1105-XIV встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до частин першої, другої статті 17 Закону №1105-XIV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Постановою Правління Фонду соціального страхування України від 02 жовтня 2020 року № 23 затверджено Порядок перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання (далі - Порядок № 23).

Відповідно до підпункту 1 пункту 1.2 розділу І «Загальні положення» Порядку №23 цей Порядок визначає підстави, умови та процедуру проведення перевірок правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду, що використовуються для надання: матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, передбаченого статтею 20 Закону № 1105, за такими видами: допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною); допомога по вагітності та пологах; допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві).

Згідно з пунктом 1.5 розділу І «Загальні положення» Порядку №23 цим Порядком встановлюються вимоги до оформлення матеріалів перевірок, порядок прийняття рішень за результатами проведення перевірок та процедура оскарження рішень, винесених за їх результатами.

Перевірки проводяться з метою: здійснення контролю за використанням страхових коштів Фонду, обґрунтованістю виплати матеріального забезпечення, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання; виявлення та підтвердження неправомірно витрачених сум страхових коштів та/або вартості наданих соціальних послуг, нецільового використання коштів, невикористаних коштів Фонду, забезпечення своєчасного та повного повернення таких коштів до бюджету Фонду. Перевірки здійснюються посадовими особами Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні робочого органу виконавчої дирекції Фонду (його відділення) за згодою (письмовою заявою) страхувальника та за умови надання ним усіх необхідних документів для проведення перевірки (пункти 2.1, 2.2 розділу ІІ «Порядок організації та проведення перевірок» Порядку № 23).

Абзацом першим пункту 2.4 розділу ІІ «Порядок організації та проведення перевірок» Порядку №23 визначено, що відповідно до цього Порядку посадові особи Фонду мають право проводити камеральні та документальні (планові або позапланові; виїзні або не виїзні) перевірки достовірності відомостей, поданих страхувальниками для отримання страхових коштів Фонду, дотримання порядку використання страхувальниками виділених йому страхових коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку страхувальника у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним до Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду.

Відповідно до пункту 2.11 розділу ІІ «Порядок організації та проведення перевірок» Порядку №23 документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення за згодою (письмовою заявою) страхувальника на підставі поданих ним первинних, звітних та інших документів, пов'язаних з використанням страхових коштів Фонду. Документальна невиїзна перевірка страхувальника проводиться посадовими особами Фонду на підставі рішення керівника робочого органу виконавчої дирекції Фонду (керівника відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду), оформленого наказом. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі даних моніторингу матеріального забезпечення та страхових виплат, зазначених у заяві-розрахунку, звітних даних та інших документах, наданих страхувальником або отриманих в інший спосіб, у разі якщо їх достатньо для здійснення об'єктивного висновку з питань, що є предметом перевірки.

Про проведення документальної перевірки керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду (керівником відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду) приймається рішення, яке оформлюється відповідним наказом. Наказ про проведення перевірки повинен містити відомості про страхувальника, підстави для її проведення, визначені цим Порядком, дату початку перевірки та її тривалість, період діяльності, який буде перевірятися (пункт 2.12 розділу ІІ «Порядок організації та проведення перевірок» Порядку №23).

Згідно з пунктом 2.13 розділу ІІ «Порядок організації та проведення перевірок» Порядку №23, на підставі виданого наказу оформлюється направлення на проведення документальної перевірки за формою, згідно з додатком 1 до цього Порядку. Направлення на проведення документальної перевірки видається у двох примірниках. Перший примірник вручається під розписку керівнику або уповноваженій особі страхувальника, про що робиться відповідний запис у другому примірнику, який залишається в посадової особи Фонду. Направлення на проведення документальної перевірки є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення документальної перевірки.

Відповідно до абзацу першого пункту 3.1 розділу ІІІ «Оформлення результатів документальних перевірок» Порядку №23 результати документальної перевірки оформлюються у формі акта документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України (далі - акт перевірки) за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 3.4 розділу ІІІ «Оформлення результатів документальних перевірок» Порядку №23 акт перевірки складається у двох примірниках та підписується посадовими особами Фонду, які проводили документальну перевірку, керівником або уповноваженою особою страхувальника, головним бухгалтером (бухгалтером) та головою комісії (уповноваженим) із соціального страхування страхувальника в останній день перевірки на кожній сторінці із зазначенням на останній сторінці загальної кількості сторінок. Один примірник акта перевірки вручається керівнику або уповноваженій особі страхувальника, а другий примірник з відміткою про отримання зберігається в робочому органі виконавчої дирекції Фонду (відділенні робочого органу виконавчої дирекції Фонду), який здійснив документальну перевірку. У разі відмови керівником або уповноваженою особою страхувальника від підписання та отримання акта перевірки посадові особи Фонду вносять до нього відповідний запис. Протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем закінчення документальної перевірки, один примірник акта перевірки з відміткою про відмову від підписання та отримання акта перевірки надсилається страхувальнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Як встановлено матеріалами справи, Житомирським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області проведено документальну перевірку дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів.

За результатом перевірки складено Акт від 23.09.2022 №69, у якому виявлено наступні порушення:

1) п.1 ч.4 ст.19 Закону України від 23.09.1999 №1105-ХІV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (в редакції закону від 28.12.2014 №77-VIII), який набрав чинності з 01.01.2015 року;

- в чотирнадцяти страхових випадках по двадцяти чотирьох лікарняних листках у дев'яти застрахованих осіб надана допомога в розмірі, що перевищує в розрахунку на місяць мінімальну заробітну плату за умови, що протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку застраховані особи мають страховий стаж менше шести місяців чим завищено матеріальне забезпечення по тимчасовій непрацездатності:

2) ч.3 ч.4 ст.15 та ч.1 ст.31 Закону України від 23.09.1999 №1105-ХІV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (в редакції закону від 28.12.2014 №77-VIII), який набрав чинності з 01.01.2015 року;

- страхувальником не надані два листка непрацездатності по одному страховому випадку застрахованій особі ОСОБА_1 , якому нараховано виплачено допомогу згідно заяви-розрахунок від 15.02.2021 р., протоколу від 24.04.2021 №4А листок непрацездатності АДЧ№104181 за період з 13.04.2020-21.04.2020 сума матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду становить - 2656,08 грн по лікарняному листу АДЮ № 967911 за період 22.04.2020- 24.04.2020 сума матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду становить - 1992,06 грн.

Загальна сума переплати матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду становить - 4648,14 грн. Всього: 26 972,04 грн.

Згідно з пунктом 4.1 розділу IV «Прийняття рішень за результатами перевірки» Порядку № 23 у разі порушення порядку використання страхових коштів страхувальники відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг, які надавались страхувальникам до 01 січня 2015 року, і сплачують штраф відповідно до абзацу першого частини шостої статті 15 Закону №1105.

Страхувальник зобов'язаний сплатити (повернути) визначену у рішенні про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій суму коштів протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання такого рішення (пункт 4.2 розділу IV «Прийняття рішень за результатами перевірки» Порядку №23).

Відповідно до пункту 4.3 розділу IV «Прийняття рішень за результатами перевірки» Порядку № 23 у разі несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, згідно з прийнятим робочим органом виконавчої дирекції Фонду рішенням про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій, нарахованих відповідно до абзацу першого частини шостої статті 15 Закону № 1105, або відповідно до результатів документальної перевірки, якою задокументовано факт повернення страхових коштів Фонду у понад триденний термін, на страхувальника накладається штраф та нараховується пеня відповідно до абзаців другого та третього частини шостої статті 15 Закону № 1105.

Керівник робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його заступник приймає рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду (далі - рішення про застосування фінансових санкцій) за формою згідно з додатком 7 до цього Порядку у двох примірниках.

Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є довідка, яка складається посадовою особою Фонду із врахуванням даних платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписок банку про надходження коштів на рахунок робочого органу виконавчої дирекції Фонду (його відділення) або акт перевірки, яким задокументовано факт повернення страхових коштів Фонду у понад триденний термін. Форма довідки затверджується наказом виконавчої дирекції Фонду.

Рішення про застосування фінансових санкцій приймається протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем закінчення строку, встановленого для виконання рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій.

Перший примірник рішення про застосування фінансових санкцій вручається керівнику або уповноваженій особі страхувальника під розписку або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем прийняття такого рішення.

Другий примірник рішення про застосування фінансових санкцій зберігається в робочому органі виконавчої дирекції Фонду відповідно до номенклатури справ.

Копія рішення про застосування фінансових санкцій надсилається до відповідного відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду та долучається до особової справи страхувальника.

Згідно з пунктом 4.4 розділу IV «Прийняття рішень за результатами перевірки» Порядку № 23 страхувальник зобов'язаний сплатити визначену у рішенні про застосування фінансових санкцій суму коштів протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання такого рішення.

Рішенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області №130 від 04.10.2022 про повернення страхових внесків Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду, вирішено, що загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню до Житомирського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області становить 40 458,06 грн, з яких: 26 972,04 грн - неправомірно використані кошти Фонду та 13 486,02 грн. - фінансові санкції.

Відповідно до пункту 7.1 розділу VII «Оскарження рішень за результатами документальних перевірок» Порядку № 23 страхувальник може оскаржити рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій або рішення про застосування фінансових санкцій в судовому порядку або звернувшись до спеціальної комісії Фонду з питань вирішення спорів (далі - комісія), яка створена при робочому органі виконавчої дирекції Фонду. Скарга страхувальника подається до комісії протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем отримання страхувальником рішення, що оскаржується. Рішення комісії щодо розгляду скарги страхувальника протягом трьох робочих днів з дня його постановлення надсилається страхувальнику та робочому органу виконавчої дирекції Фонду.

Встановлено, що відповідачем не було повернуто кошти згідно з рішенням №130 від 04.10.2022 протягом десяти робочих днів з дня отримання такого рішення, на підставі чого позивачем прийнято рішення №6 від 02.11.2022 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду вирішено застосувати до відповідача фінансові санкції в таких розмірах: пеня в сумі 566,41 грн та штраф у розмірі 10 відсотків за несвоєчасне повернення страхових коштів в сумі 4 045,81 грн.

Станом на час розгляду справи заборгованість у загальному розмірі 45 070,28 грн. відповідачем на рахунок позивача не сплачено. Доказів усунення порушень відповідачем до матеріалів справи не надано.

Відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи встановлені обставини справи, які підтверджені відповідними доказами наявними в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на відсутність витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області (майдан ім. С.П.Корольова,2, м.Житомир, 10014. РНОКПП/ЄДРПОУ: 41313540) до Державного підприємства "Житомирторф" (вул. Велика Бердичівська,25, м. Житомир, 10014. РНОКПП/ЄДРПОУ: 02968154), про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Житомирторф" (ЄДРПОУ 02968154) 45 070 (сорок п'ять тисяч сімдесят) гривень 28 копійок заборгованості по сплаті страхових коштів на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області на розрахунковий рахунок №UA118999980000355439000106797 банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, одержувач Житомирське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області, код ЄДРПОУ 41431378.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.Г. Попова

03 квітня 2023 р.