Ухвала від 03.04.2023 по справі 200/3648/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

03 квітня 2023 року Справа №200/3648/22

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління

Пенсійного фонду України в Донецькій області

про відстрочення виконання судового рішення

у справі № 200/3648/22

за адміністративним позовом ОСОБА_1

до відповідача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування

України в Донецькій області

про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2022 року у справі № 200/3648/22, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року, позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати страхових виплат за період з 01 квітня 2017 року по 24 січня 2022 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до суду з заявою про відстрочення виконання судового рішення до отримання Пенсійним фондом України даних щодо нарахування та строків виплати щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, що містяться в Єдиній інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України.

Доводи заяви обґрунтовані тим, що ані дані щодо нарахування та строків виплати щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, що містяться в Єдиній інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України, ані безпосередньо інформаційно-аналітична система Фонду соціального страхування України, Пенсійному фонду України не передана станом на день подання цієї заяви.

Заявник вважає, що для поновлення стягувачу нарахування та виплати заборгованості зі страхових виплат на рахунок, відкритий у ПАТ "Державний ощадний банк України" у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відсутні будь-які дані, що дають змогу визначити розмір та строки виплати щомісячної страхової виплати, а саме: документи, що містяться у страховій справі потерпілого, відомості з Єдиної інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України, що в свою чергу робить неможливим виконання рішення суду до вирішення питання наявності у Пенсійного фонду України даних щодо нарахування та строків виплати щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, що містяться в Єдиній інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України. На день підготовки цієї заяви реорганізація Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області триває (строк реорганізації встановлено до 18.04.2023), передавальний акт не складено, програмне забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат не передано.

Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає клопотання таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Згідно ч.ч. 1,3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Судом встановлено, що 01.01.2023 набув чинності Закон України від 03.09.1999 №1105-XIV “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі Закон №1105-XIV), викладений в новій редакції.

Відповідно до статті 4 Закону №1105-XIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.

У свою чергу, Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду реорганізовано шляхом їх приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 27.12.2022 року “Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України” припинено з 01.01.2023, реорганізувавши шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, зокрема, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1323 “Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням” встановлено, що залишки коштів, які утворилися на рахунках виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та її робочих органів станом на кінець останнього банківського дня у системі електронних платежів Національного банку у 2022 році, перераховуються власниками рахунків в перший банківський день 2023 року на дохідний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Державній казначейській службі для обліку коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з подальшим їх спрямуванням цього ж дня на видатковий рахунок Пенсійного фонду України для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Пунктом 3 вищезазначеної постанови доручено Пенсійному фонду України з 02.01.2023 забезпечити здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.

Отже, повноваження Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області передані Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області з січня 2023 року.

Відповідно до частини четвертої статті 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Таким чином, правовими підставами для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють або роблять неможливим його виконання.

Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, відповідно до положень статей 72-77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог.

Верховний Суд у постанові від 11.10.2019 у справі № 810/4643/18 зазначив, що нормами КАС не встановлено вичерпний перелік обставин, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення в адміністративній справі. Це питання суд вирішує із врахуванням конкретних обставин адміністративної справи, зокрема, суб'єктного складу сторін у справі, зобов'язаної сторони (боржника) за рішенням суду, складного майнового стану чи складної життєвої ситуації зобов'язаної сторони (боржника), впливу виконання рішення на спроможність зобов'язаної сторони (боржника) виконати інший публічний обов'язок чи зобов'язання перед особами, які потребують соціального захисту. У випадку розстрочення (відстрочення) виконання свого рішення суд, який здійснює контроль за його виконанням, повинен забезпечити баланс публічного і приватного інтересів.

Суд вважає, що заявником не доведено існування виняткових обставин, які ускладнюють виконання рішення чи роблять його неможливим, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Обгрунтування заявника зводиться до неотриманням ним інформації зі страхової справи стягувача, через невиконання однією зі сторін обов'язків щодо передачі даних у процесі реорганізації Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

При цьому жодних доказів щодо вжиття всіх можливих заходів для отримання іфномації, необхідної для виконання рішення суду у даній справі, боржником суду не надано.

Отже, вказані у заяві обставини не свідчать про неможливість виконання рішення суду у даній справі.

Крім цього, заявник просить відстрочити виконання рішення: “до отримання Пенсійним фондом України даних щодо нарахування та строків виплати щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, що містяться в Єдиній інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України”.

Тобто, заявником фактично не визначено конкретного строку, до якого він просить суд відстрочити виконання вказаного рішення.

Відстрочення виконання рішення суду на невизначений строк є недопустимим, призведе до безпідставного невиконання боржником рішення суду у даній справі та буде порушувати права стягувача.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що заявником не надано доказів на підтвердження наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, у зв'язку з чим заява про розстрочення виконання рішення суду у даній справі є безпідставною та задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, Постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 27.12.2022 року “Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України”, Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Давиденко