Справа №127/8073/23
Провадження №1-кс/127/3248/23
27 березня 2023 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
підозрюваної ОСОБА_5 ,
захисника підозрюваного ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, уродженки с. Рів, Жмеринського району, Вінницької області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , з вищою освітою, не судимої, якій повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 325, ч. 2 ст. 364 КК України, -
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшло старшого слідчого Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно підозрюваної ОСОБА_5 .
Клопотання мотивовано тим, що Слідчим управлінням ГУ НП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному № 42022020000000048 від 02.02.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 325, ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_5 , відповідно до Наказу № 1 від 15.02.2022 переведено на посаду агента з надання послуг з пошуку клієнтів у сфері поводження з відходами Дочірнього підприємства «Техмедсервіс +» товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельне підприємство «Техмедсервіс» (в подальшому «Підприємство»).
Так, у ході досудового розслідування встановлено, що Підприємство зареєстроване Реєстраційною палатою Вінницької міської ради (наказ №120-р від 25.02.2003, реєстраційний № 24901446Ю0030458).
Статутом Підприємства (нова редакція), затвердженого Загальними зборами Учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельне підприємство «Техмедсервіс», протоколом № 3 від 28.03.2017 предметом діяльності підприємства є зокрема, збирання безпечних та небезпечних відходів.
Згідно інформації Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 27.04.2022 № 25/7-14/5269-22, встановлено, що ДП «Техномедсервіс+» не має ліцензії на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами та з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин.
Відповідно до листа Державної служби України з безпеки на транспорті від 28.12.2022 № 8194/2.1/15-22 встановлено, що ДП «Техномедсервіс+» не має чинної ліцензії на право провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.
Також, відповідно до листа Головного сервісного центру МВС від 29.12.2022 р. № 31/15312-14955-2022 встановлено, що власникам транспортних засобів, перевізникам або уповноваженим ним особам яких являються ДП «Техномедсервіс+», не видавались Свідоцтва про допущення транспортних засобів підприємства до перевезення небезпечних вантажів.
Так, згідно з основними положеннями Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затвердженими наказом МОЗ від 08.06.2015 р. № 325 із змінами, внесеними згідно з Наказом МОЗ № 2075 від 14.11.2022 р., (далі - Правила), медичні відходи - це «відходи, що утворюються внаслідок обслуговування у закладах, окрім підприємств з виробництва фармацевтичної продукції та медичних відходів, що утворюються у побуті». Відповідно до розділу II Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, медичні відходи поділяються на такі категорії: «категорія А - побутові відходи (безпечні відходи); категорія В - епідемічно (інфекційно) небезпечні відходи; категорія С - токсикологічно небезпечні відходи; категорія D - радіологічно небезпечні відходи».
Відповідно пункту 1 розділу V Правил, до відходів категорії В належать контаміновані (забруднені) або потенційно контаміновані інфекційними агентами відходи, незалежно від місця їхнього утворення», і зокрема «використані небезпечно гострі предмети і медичні вироби (наприклад, голки, шприци з одягненою голкою, скальпелі та їхні леза, битий скляний посуд, внутрішньовенні катетери, ланцети для забору крові) забруднені біологічними рідинами» та «імунобіологічні лікарські засоби, з первинною упаковкою лікарського засобу, яка не втратила цілісність підлягають інсинерації (контрольований процес спалювання медичних відходів у спеціальній печі - інсинераторі).
Інші медичні відходи, такі як медичні вироби і предмети, забруднені імунобіологічними лікарськими засобами, кров'ю та/або іншими біологічними рідинами (наприклад, кисневі маски, шприци без одягненої голки, ЗІЗ), окрім таких, що утворилися в результаті діяльності медичних лабораторій (мікробіологічні культури і штами, що містять будь-які живі збудники хвороб, штучно вирощені в значних кількостях; живі вакцини, непридатні до використання, а також лабораторні чашки та обладнання для їхнього перенесення; залишки живильних середовищ, інокуляції, змішування мікробіологічних культур збудників інфекційних хвороб), у подальшому можуть бути використані як вторинна сировина, за умов відповідного оброблення із застосуванням різних технологічних підходів та попереднього (що рекомендовано) сортування або сортування після обробки. Але відходи, що можуть бути використані як вторинна сировина, але сортування й збирання яких утруднено, підлягають інсинерації.
Пунктом 18 розділу V Правил передбачено, що накопичення та тимчасове зберігання відходів категорії В дозволено виключно у спеціальних приміщеннях, котрі повинні задовольняти відповідним вимогам до приміщень для тимчасового зберігання відходів та виключати доступ сторонніх осіб. При цьому, згідно з п. 12 розділу V, медичні відходи категорії В повинні бути розміщені в контейнерах, що не проколюються і відповідають Технічному регламенту з підтвердження відповідності пакування. Контейнер повинен мати кришку, що щільно прилягає та унеможливлює його безконтрольне розкриття. Використовувати контейнери обмеженого (багаторазового) використання для збирання гострих предметів заборонено. У п. 14 V розділу Правил наголошується, що заборонено заповнювати ємності (контейнери, мішки/пакети) для відходів категорії В більше ніж на 75%.
Відповідно до пункту 1 розділу VI, до відходів категорії С належать відходи, забруднені цитостатиками і генотоксичними лікарськими та діагностичними засобами; первинна упаковка лікарських засобів визначених Переліком отруйних лікарських засобів за міжнародними непатентованими або загальноприйнятими назвами, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 серпня 2007 року № 490, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 вересня 2007 року за № 1007/14274, та Переліком сильнодіючих лікарських засобів за міжнародними непатентованими або загальноприйнятими назвами, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 серпня 2007 року № 490, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 вересня 2007 року за № 1008/14275; стоматологічна амальгама.
Встановлено, що ОСОБА_5 , діючи від імені Підприємства, у період з 12.11.2020 по 24.11.2022, достовірно знаючи, що у Підприємства відсутня ліцензія на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, ліцензія на право провадження господарської діяльності з перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, відсутнє Свідоцтво про допущення транспортних засобів підприємства до перевезення небезпечних вантажів, в порушення вимоги Наказу Міністерства охорони здоров'я України № 325 від 08.06.2015 року «Про затвердження санітарно-протиепідемічних правил і норм поводження з медичними відходами», закону України «Про відходи» здійснювала господарську діяльність у сфері поводження з небезпечними відходами (медичними відходами категорії «B» та «С»), які є епідемічно-небезпечними медичними відходами, здійснювала свою діяльність на земельній ділянці кадастровий номер 0510100000:02:036:0057, що розташована за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд 102, на якій розміщений об'єкт нерухомості (будівлі та споруди), що перебувають у власності товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельне підприємство «Техмедсервіс»,порушила порядок поводження із небезпечними відходами (медичними відходами категорії «В» та «С»), а саме їх збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення, утилізація із порушенням ліцензійних умов при наступних обставинах.
Так, під час перевезення, зберігання та пакування медичних відходів встановлено відсутність даних про оброблення (знезараження) наявних медичних відходів, які є епідемічно (інфекційно) небезпечними відходами, що не можна виключати їх спроможність призвести до виникнення та поширення інфекційних хвороб серед населення.
Будь-яких документів, які свідчать про походження відходів (в якому саме медичному закладі та коли саме вони утворились), дати знезараження їх в місці отримання та відповідальної посадової особи за їх знезараження, щодо необхідних умов та термінів їх зберігання, маркування тощо, як передбачено Державними санітарно-протиепідемічними правилами і нормами щодо поводження з медичними відходами (затвердженими наказом МОЗ від 08.06.2015 № 325) у ДП «Техномедсервіс+» ТОВ «ВТП «Техномедсервіс» - відсутні.
Водночас, наявність серед медичних відходів категорії предметів (крапельниць, шприців, систем, дзеркал тощо), які контактували чи могли контактувати з біологічними рідинами людини та використовувалися при проведенні різного роду медичних маніпуляцій та лабораторних досліджень, дає підстави вважати, що дані медичні відходи можуть бути контаміновані збудниками інфекційних хвороб, у тому числі тих, що відносяться до особливо небезпечних, та могли б спричинити виникнення інфекційних захворювань в осіб, які контактували з відходами, на всіх етапах: збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення, утилізації. Відповідно, кожна інфікована особа, теоретично, є джерелом збудника інфекції для подальшого можливого поширення хвороб.
Так, приблизно з 15.11.2018 року ОСОБА_5 стала використовувати нежитлове приміщення за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд 102 для ведення господарської діяльності, а саме для діяльності щодо поводження з медичними відходами категорії «В» та «С», , шляхом пошуку медичних закладів для купівлі у останніх відходів, незаконного збирання, відходів категорії «В» та «С» у медичних закладах міста Вінниці та Вінницької області, зокрема у комунальному некомерційному підприємстві «Гайсинська центральна районна лікарня» Гайсинської міської ради, комунальному некомерційному підприємстві «Іллінецька міська лікарня» Іллінецької міської ради, комунальному підприємстві «Ладижинська міська лікарня» Ладижинської міської ради, комунальному некомерційному підприємстві «Вінницька міська клінічна лікарня центр матері та дитини», комунальному некомерційному підприємстві «Вінницька міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги», комунальному підприємстві «Міський лікувально-діагностичний центр», комунальному некомерційному підприємстві «Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня» Вінницької обласної ради, комунальному некомерційному підприємстві «Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М.І. Пирогова Вінницької обласної ради», комунальному підприємстві «Козятинська центральна районна лікарня» Козятинської міської ради, комунальному некомерційному підприємстві «Літинська центральна районна лікарня» Літинської селищної ради, комунальному некомерційному підприємстві «Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування Могилів-Подільської міської ради», комунальному некомерційному підприємстві «Мурованокуриловецька центральна районна лікарня», комунальному некомерційному підприємстві «Оратівська лікарня планового лікування» Оратівської селищної ради, комунальному підприємстві «Погребищенська центральна лікарня» Погребищенської міської ради, комунальному некомерційному підприємстві «багатопрофільна лікарня» Тиврівської селищної ради, комунальному некомерційному підприємстві «територіальне медичне об'єднання Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Вінницької обласної ради, комунальному некомерційному підприємстві «Томашпільська центральна районна лікарня», комунальному некомерційному підприємстві «Тростянецька лікарня», комунальному некомерційному підприємстві «Тростянецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Тростянецької селищної ради, комунальному некомерційному підприємстві «Тульчинський центр первинної медико-санітарної допомоги» Тульчинської міської ради, комунального некомерційного підприємства «Тульчинська центральна районна лікарня» Тульчинської міської ради, комунального некомерційного підприємства «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка» Вінницької обласної ради, Вінницькому обласному протитуберкульозному диспансері №1, після чого на автомобілі марки «Ford» моделі «Transit» державний номерний знак НОМЕР_1 здійснювала їх транспортування, у подальшому їх сортувала, переробляла та зберігала.
Відповідно до висновку експерта від 03.03.2023 № 8342/22-41 за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи порушення порядку поводження із небезпечними відходами (медичними відходами категорії «В» та «С»), а саме їх збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення, утилізація із порушенням ліцензійних умов могло призвести до виникнення та поширення інфекційних хвороб.
Викладені обставини свідчать про наявність достатніх доказів для підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 325 КК України, тобто у порушенні правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням і боротьби з ними, якщо такі дії завідомо могли спричинити поширення цих захворювань.
Враховуючи вищевикладене, а також наявність ризиків, передбачених ст. 177 ЦПК України, слідчий просить клопотання задовольнити.
Слідчий клопотання підтримав, просив застосувати щодо підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобовязання.
Прокурор в судовому засіданні клопотання слідчого підтримав та просив його задовольнити.
Підозрювана та її захисник заперечували щодо задоволення клопотання.
Слідчий суддя, вислухавши учасників судового процесу, оглянувши матеріали кримінального провадження прийшов до наступного висновку.
З матеріалів клопотання вбачається, що Слідчим управлінням ГУ НП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному № 42022020000000048 від 02.02.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 325, ч. 2 ст. 364 КК України
Письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 325 КК України складено 22.03.2023 та цього ж дня вручено ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянці України, українці, уродженці с. Рів, Жмеринського району, Вінницької області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , з вищою освітою, не судимій
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 злочину підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема: Відповіддю з Міндовкілля від 27.04.2022;Протоколами обшуку від 24.11.2022 ; Довідкою Державної екологічної інспекції України від 30.11.2022;Протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 09.12.2022;Протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 28.12.2022;Протоколом огляду від 26.12.2022;Відповіддю з Укртрансбезпеки від 28.12.2022;Відповіддю з Головного сервісного центру МВС від 29.12.2022;Висновком за результатами проведення експертних досліджень від 21.02.2023;Висновком експерта за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи №8342/22-21 від 03.03.2023.Протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 15.03.2023;Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 15.03.2023;Протоколами впізнання від 15.03.2023 та від 21.03.2023; Протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 21.03.2023.
Враховуючи викладене, особу підозрюваної ОСОБА_5 , її матеріальний стан, що дає підстави вважати, що підозрювана може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, переховуватися від органів досудового розслідування та продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється
Відповідно до ст. 178 КПК України, слідчий суддя враховує тяжкість вчинення злочину, покарання, місце проживання підозрюваного, інші обставини, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 176 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м'яким запобіжним заходом є особисте зобов'язання, а найбільш суворим - тримання під вартою.
Відповідно до вимог ст. 178 КПК України слідчий суддя оцінює в сукупності всі обставини, у тому числі те, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення.
Враховуючи наявність обґрунтованої підозри та наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, слідчий суддя переконується в доцільності застосування щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 176, 177, 178, 193, 194, 196, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно підозрюваної ОСОБА_5 - задовольнити.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 обов'язки:
-прибувати на виклики до дізнавача, прокурора та суду за першою вимогою;
-не відлучатися із населеного пункту, в якому вона проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-утримуватися від спілкування зі свідками у кримінального провадженні: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ОСОБА_11 ;
-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Строк дії ухвали суду визначити до 25 травня 2023 року.
Ухвала слідчого судді не підлягає апеляційному оскарженню, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження.
Слідчий суддя