Ухвала від 31.03.2023 по справі 440/5239/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

31 березня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/5239/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/5239/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

13 жовтня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду із заявою, у якій заявник просить: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.07.2022 у справі №440/5239/22, в якому, серед іншого, зазначити правові чи інші підстави для обмеження з 01.07.2019 розміру виплати пенсії, сумою визначеною станом на 01.04.2019, а також заходи, які вживались задля погашення заборгованості з доплати пенсії за період з 2019-2022 років в сумі 142007,71 грн.; постановити окрему ухвалу та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону в частині повторного протиправного обмеження максимального розміру та суми виплати пенсії з 01.07.2019, в тому числі, для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

В обґрунтування заяви зазначено, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 липня 2022 року у справі №440/5239/22, яке набрало законної сили, боржником не виконано та з 01.07.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області протиправно застосовано максимальне обмеження пенсії сумою 20232,91 грн., у зв'язку з чим заявник просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі №440/5239/22 та на підставі частини 1 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України постановити окрему ухвалу.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2022 року повернуто заявнику без розгляду заяву ОСОБА_1 у справі №440/5239/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду 17 січня 2023 року у справі № 440/5239/22 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 14.10.2022 по справі №440/5239/22 скасовано, справу направлено до Полтавського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Скасовуючи ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 14.10.2022 по справі №440/5239/22 судом апеляційної інстанції зазначено, що зміст вказаної заяви свідчить про звернення з вимогами в порядку в порядку ст.ст. 382 та 249 КАС України.

Справа №440/5239/22 надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 22 лютого 2023 року, про що свідчить відбиток штампу з реєстрацією вхідної кореспонденції.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2023 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/5239/22 залишено без руху. Встановлено позивачеві строк для усунення недоліків заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху. Зазначено, що недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду оригіналу заяви від 12 жовтня 2022 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та належним чином засвідчених копій документів, доданих до цієї заяви.

До суду від заявника надійшла заява від 12 жовтня 2022 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та належним чином засвідчені копії документів, додані до цієї заяви /а.с. 81-95/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 березня 2023 року призначено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/5239/22 до розгляду у порядку письмового провадження /а.с. 96-97/.

28 березня 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду відповідачем подано інформацію про результати виконання рішення суду /а.с. 101-103/, у якій зазначено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 липня 2022 року у справі №440/5239/22 позивачу проведено перерахунок пенсії та нараховано заборгованість по пенсійній справі в сумі 142007,71 грн., що внесена до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Однак, у Фонді та інших джерелах, визначених законодавством, наразі відсутні кошти для здійснення позивачу відповідних виплат. Пояснює, що Головним управлінням вчинено необхідні дії, спрямовані на виконання рішення суду.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Вирішуючи заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/5239/22 , суд дійшов таких висновків.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20 липня 2022 року у справі №440/5239/22, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при її перерахунку з 01 квітня 2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з 01 квітня 2019 року та здійснити виплату ОСОБА_1 суми перерахованої пенсії, з урахуванням виплачених сум. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 496 грн. 20 коп. (чотириста дев'яносто шість гривень двадцять копійок).

Відповідно до ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться в ст. 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З метою забезпечення виконання судового рішення ст. 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Так, згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).

Таким чином, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.

Застосування судом до суб'єкта владних повноважень заходів процесуального впливу (контролю за виконанням рішення) можливе виключно у випадку встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.

Таким чином, процесуальні дії, визначені ст. 382 КАС України, є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними та допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним.

Судом встановлено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 липня 2022 року у справі №440/5239/22, яке набрало законної сили, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з 01 квітня 2019 року, що підтверджено рішенням пенсійного органу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 та розрахунком на доплату пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 на суму 142007,71 грн., копії яких наявні у матеріалах справи /а.с. 116-117/.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20 липня 2022 року у справі №440/5239/22 суд не зобов'язував Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з іншої дати, крім як з 01 квітня 2019 року.

У задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у подальшому виплачувати пенсію ОСОБА_1 без її обмеження максимальним розміром відмовлено.

Пенсійним органом здійснено облік суми пенсійної виплати в розмірі 142007,71 грн., належної але не виплаченої позивачу /а.с. 118/.

Статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України здійснює відповідні виплати за рахунок коштів Державного бюджету України.

Сума коштів, визначена на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що передбачена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік, була зменшена шляхом внесення змін до плану доходів і видатків, погашення боргів за рішеннями суду відбулося до 08.07.2020 включно /зворот а.с. 101, а.с. 112, 113/.

Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зверталося до Пенсійного фонду України з листом від 16.03.2023, у якому просило розглянути питання виплати заборгованості, нарахованої на виконання рішення суду у справі №440/5239/22 /а.с. 110/.

Кошти для виплати позивачу заборгованості пенсії на даний час у Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відсутні через відсутність фінансового забезпечення.

Суд не вбачає підстав стверджувати про умисне невиконання пенсійним органом зобов'язань перед позивачем з огляду на наявні наміри Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити належні позивачу виплати. Натомість, доплата пенсії позивачу за період із квітня 2019 року по червень 2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не здійснена через відсутність коштів для здійснення відповідної виплати.

Судом встановлено, що 09 вересня 2022 року Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №440/5239/22 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з 01 квітня 2019 року та здійснити виплату ОСОБА_1 суми перерахованої пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до вимог статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Таким чином, обов'язковість цього рішення забезпечується, в першу чергу, через примусовим виконанням судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Такі заходи на даний час не вичерпано.

З огляду на викладене вище та враховуючи, що на даний час у суду відсутні підстави вважати, що у разі невжиття судом процесуальних заходів, передбачених ст. 382 КАС України, ухвалене по даній справі судове рішення по суті спору залишиться невиконаним, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/5239/22.

Частинами 1, 2, 3 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.

Таким чином, зважаючи на те, що постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду, та враховуючи висновки суду, наведені вище, суд не вбачає підстав для постановлення окремої ухвали, постановити яку просить позивач.

На підставі наведеного, керуючись статтями 229, 243, 248, 249, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/5239/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про постановлення окремої ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.С. Сич