Справа № 420/18692/21
31 березня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про зміну порядку і способу виконання судового рішення справі №420/18692/21,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021р., зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 р. у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Департамент праці і соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 р. у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Рішення суду набрало законної сили 12.04.2022 року.
Виконавчий лист по справі виданий 27.04.2022 року.
30.03.2023 року від відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) надійшла заява про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду, в якій заявник просить суд встановити чи змінити спосіб і порядок виконання по виконавчому провадженню №69059156 з примусового виконання вимог виконавчого листа у справі № 420/18692/21, виданого Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Департамент праці і соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 р. у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
В обґрунтування заяви вказано, що у Відділі ПВР перебуває виконавче провадження № 69059156 з примусового виконання вимог виконавчого листа №420/18692/21 про зобов'язання Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 р. у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
05.08.2022 року за не виконання вимог виконавчого документа № 420/18692/21 у відповідності до ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про накладення штрафу на боржника в розмірі 5100,00 грн. 31.08.2022 року потворно винесено постанову про накладення штрафу на боржника в розмірі 10200,00 грн.
З листів Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради встановлено, що ними було здійснено перерахунок на виконання вимог виконавчого листа № 420/18692/21 виданого Одеським окружним адміністративним судом та направлено відповідну заявку на фінансування до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації.
Однак станом на даний час перерахування коштів в сумі 10246,00 грн. стягувану не здійснено.
Таким чином, рішення суду боржником виконано частково, а саме в частині зобов'язання виконання перерахунку. В іншій частині рішення суду не виконано і виконання цього рішення не може бути проведено без участі боржника.
Поряд з цим, як вказав заявник, для повного та фактичного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду, необхідно встановити або змінити порядок та спосіб виконання рішення суду.
В судове засідання 31.03.2023 року о 09 годині 30 хвилин сторони не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином та вчасно.
У відповідності до ч.9 ст.205 України суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження за відсутності сторін, неявка позивача не перешкоджає розгляду заяви.
Дослідивши заяву та матеріали справи, в частині вказаної заяви, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення дій, спрямованих на виконання рішення суду.
Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу судового захисту порушених прав.
Під встановленням способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Разом з тим, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
Водночас слід зауважити, що процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.
Так, судовим рішенням, зокрема, зобов'язано Департамент праці і соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 р. у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
В свою чергу, заявник відповідно до заяви просить фактично змінити зміст резолютивної частини рішення суду шляхом стягнення на користь позивача суми у розмірі 10246,00 грн.
При цьому, судом не встановлювалось жодних сум, які належать до виплати позивачу, не приймалось рішення про стягнення таких сум з відповідача, тощо.
В свою чергу, заявником до матеріалів справи не надано жодних обґрунтованих доказів, які б підтверджували наявність об'єктивних обставин, що істотно ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення суду в його діючій редакції в частині зобов'язання відповідача виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу.
Поряд з цим, суд враховує, що відповідачем, на виконання рішення суду здійснено відповідний перерахунок на виконання вимог виконавчого листа № 420/18692/21.
Боржник пояснив, що ним було направлено відповідну заявку на фінансування до головного розпорядника коштів - Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації, однак на даний час у відповідача відсутні як бюджетні призначення так і грошові кошти на рахунку, з якого проводиться виплата допомоги до 5 травня.
У той же час частиною 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно із п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженого 03.08.2011 № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Таким чином, у будь-якому випадку виконання рішень суду щодо виплат з державного бюджету виконується у порядку черговості, у тому числі відносно виконання рішень зобов'язального характеру щодо виплат з бюджету, які повинен здійснити боржник - Департамент праці і соціальної політики Одеської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява державного виконавця відділу примусового виконання рішень про зміну порядку і способу виконання судового рішення не узгоджується з положеннями статті 378 КАС України, призведе до порушення черговості проведення вказаних виплат та надасть штучну перевагу позивачу перед іншими стягувачами, є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 248, 250, 256 КАС України, суд
У задоволенні заяви старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про зміну порядку і способу виконання судового рішення справі №420/18692/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст. 293-295 КАС України.
Суддя Самойлюк Г.П.