справа№380/3491/23
31 березня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70 % від сум грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 90 % грошового забезпечення згідно зі статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, починаючи з 01.04.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2022 року у справі №380/11194/22 проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.06.2022 №С/3280.
Проте, при проведенні перерахунку пенсії на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2022 року пенсію було перераховано у розмірі 70% сум грошового забезпечення. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом подачі відзиву на позовну заяву не скористався.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у розмірі 90 % від сум грошового забезпечення.
З комп'ютерної програми “Діловодство спеціалізованого суду” суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2022 року у справі №380/11194/22 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 відповідно до довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.06.2022 №С/3280 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 05.03.2019 з врахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) відповідно до довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.06.2022 №С/3280 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 05.03.2019 з врахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2022 року у справі №380/11194/22 проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.06.2022 №С/3280.
При проведенні перерахунку пенсії на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2022 року з 01 квітня 2019 року, відповідач здійснюючи перерахунок пенсії позивача зменшив основний розмір пенсії позивача з 90 % на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
За результатами розгляду адвокатського запиту щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало відповідь №1300-5902-08/18154 від 08.02.2023, у якій повідомило, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2022 року у справі №380/11194/22 управлінням в межах покладених судом зобов'язань та відповідно до чинного на момент виконання судового рішення законодавства - виконано. Під час призначення (перерахунку) пенсії застосовуються нормативно-правові акти, які діють на дату з якого призначається (перераховується) пенсія. Зокрема, застосовано Закон України від 27.03.2014 №1166-??? “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні”, яким було внесено зміни в Закон -2262. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області правомірно врахувало при перерахунку пенсії на виконання рішення суду, розмір 70 % грошового забезпечення позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії Законом - 2262 встановлений максимальний розмір пенсії 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач вважаючи що відповідач протиправно зменшив відсотковий розмір пенсії звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Позивачу пенсія за вислугу років призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12, 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).
Згідно з ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Закон України №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Верховний Суд в постанові від 04.02.2019 року по зразковій справі виклав правові висновки та зазначив, що системний аналіз ст.ст.13, 63 Закону №2262-ХІІ, Постанов КМУ №45, №103 дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VI та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону№3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.
При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Суд встановив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2022 року у справі №380/11194/22, проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 р. у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідач здійснюючи перерахунок пенсії позивача зменшив основний розмір пенсії позивача з 90% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно зменшив з 01.04.2019 р. основний розмір перерахованої позивачу пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача з 01.04.2019 р. здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 90 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.
Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 858,88 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 72, 77, 94, 139, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 90 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.06.2022 №С/3280, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір, сплачений за подання цього позову в сумі 858,88 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Крутько О.В.