Ухвала від 31.03.2023 по справі 300/798/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про продовження строку

"31" березня 2023 р. Справа № 300/798/23

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії щодо невиплати доплати до пенсії в сумі 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" з дати її припинення виплати після перерахунку пенсії по справі №300/4328/21; зобов'язати перерахувати, виплатити та виплачувати з 01.12.2021 з дати припинення її виплати після перерахунку по справі №300/4328/21 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" у повному обсязі, з урахуванням довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення від 23.06.2021 №1044, з врахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 08.03.2023 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано десятиденний строк для усунення недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску, а також доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

На виконання ухвали суду від 08.03.2023 позивачем надано суду заяву про поновлення строку звернення до суду. Зазначає, що про не виплачування до пенсії доплати в сумі 2000,00 грн. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" позивач дізнався із відповіді пенсійного органу від 31.01.2023 №502-335/Л-02/8-0900/23. З моменту перерахунку пенсії на підставі рішення суду від 01.12.2022 у справі №300/4328/21 і до отримання відповіді відповідача від 31.01.2023 отримуваний позивачем розмір пенсії був йому відомий, однак ОСОБА_1 зазначає, що він не отримував будь-яких документів, в яких було розмежовано суми отримуваної пенсії щодо її складових, тобто які суми виплат входять у загальну суму пенсії, в тому числі щодо виплати доплати згідно Постанови №713. Також позивач покликається на постанову Великої палати Верховного Суду від 24.12.2020 №510/1286/16-а, постанови Верховного Суду №806/1952/18 від 19.03.2019, від 26.01.2021 №520/11178/2020. Вважає, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб'єкта владних повноважень немає.

Зі змісту доданих до позовної заяви документів слідує, що позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 11.01.2023 про відновлення виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб". Отже, на час подання вказаної заяви позивачу вже було відомо про невиплату щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн., а тому твердження ОСОБА_1 про те, що про порушене право йому стало відомо із відповіді пенсійного органу від 31.01.2023 не відповідає дійсності.

Проте, всупереч вимогам ухвали про залишення позовної заяви без руху від 08.03.2023 позивач не зазначив коли саме він дізнався про припинення виплати спірної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

Тобто, позивачем не зазначено день коли він дізнався про порушення свого права, що мало наслідком вчинення дій спрямованих на його реалізацію, як то звернення із заявою до пенсійного органу про поновлення виплати спірної доплати.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 08.03.2023 суд зазначив, що до суду за захистом своїх прав із цим позовом позивач звернувся 28.02.2023, тобто більше ніж через 1 рік після припинення спірної доплати.

Водночас, суд зауважив, що не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду отримання позивачем листа від відповідача у відповідь на його звернення, оскільки вказаний документ свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в спірному випадку.

Щодо покликання представника позивача на правові висновки, визначені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а (провадження №11-345апп19), суд зазначає таке.

У цій постанові Великою Палатою Верховного Суду сформовано певна правова позиція щодо застосування строків звернення до суду у справах про перерахунок раніше призначених пенсій.

Варто, зазначити, що вирішені по суті спірні правовідносини у вказаній постанові регулювалися Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-XII (надалі також - Закон №1788-XII) і Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-ІV (надалі також - Закон №1058-ІV). Питання, яке було предметом судового розгляду у справі №510/1286/16-а (провадження №11-345апп19) стосувалося особи, якій пенсію призначено як державному службовцю.

У вказаному остаточному судовому рішенні Велика Палата Верховного Суду надавала оцінку і застосовувала загальні норми пенсійного законодавства в частині строків перерахунку пенсії за попередній період, зокрема, положення статті 87 Закону №1788-ХІІ, статті 46 Закону №1058-ІV і статей 51, 55 Закону №2262-ХІІ (щодо не обмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; 2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.

Зі змісту позову слідує, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чи Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Щодо покликання позивача на постанови Верховного Суду, зокрема, у справах №520/11178/20 від 26.01.2021, №806/1952/18 від 19.03.2019, суд зауважує, що вже надавав їм оцінку в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 08.03.2023, зазначивши, що сформовані у них висновки щодо строків звернення до суду здійсненні в контексті аналізу статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та не стосуються спірних правовідносин.

Частинами 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Проте, вказана норма регулює питання проведення перерахунку пенсії за минулий час у зв'язку з непроведенням такого перерахунку з вини, зокрема, органів Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсії позивачу проведений у грудні 2021 року на підставі рішення суду у справі №300/4328/21. Спірна доплата не є складовою грошового забезпечення, тобто не належить ні до основних ні до додаткових видів грошового забезпечення.

У преамбулі постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

У спірному випадку мова йде про щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., а не про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення, тому норми ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у цьому випадку застосуванню не підлягають. Відтак, покликання позивача на приписи статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є помилковими.

Щодо покликання позивача на введення в Україні з 24.02.2022 правового режиму воєнного стану, як поважну причину пропуску строку звернення до суду, суд вказує на наступне.

Велика палата Верховного Суду в ухвалі від 18.11.2022 у справі № 990/139/22 зазначила, що введення на території України воєнного стану не зупинило перебіг процесуальних строків звернення до суду з позовами. Питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.

Позивачем не зазначено яким чином введення воєнного стану в Україні перешкоджало саме йому звернутися до суду із позовом у встановлений законодавством строк.

Враховуючи, що на території Івано-Франківської області не ведуться активні бойові дії, позивачем не зазначено та не надано доказів наявності конкретних обставин, що становили перешкоду для своєчасного звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із цим позовом.

Крім того, суд зазначає, що на день прийняття Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 та на теперішній час Івано-Франківський окружний адміністративний суд працює в штатному режимі, буд-яких обмежень щодо розгляду справ або прийому документів від учасників справи не запроваджено.

Покликання позивача на введення воєнного стану на території України не може бути беззаперечно поважною причиною для поновлення строку для подання позову без зазначення конкретних обставин, які вплинули на своєчасність звернення до суду та без надання відповідних доказів того, як саме введення воєнного стану вплинуло на позивача, що, в свою чергу, обумовило пропуск строку звернення до суду.

Отже, вимоги ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 08.03.2023 позивачем не виконано в повному обсязі.

Для усунення недоліків позовної заяви позивачу судом було встановлено 10-денний строк з дня вручення копії ухвали.

У відповідності до вимог частини 2 статті 121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд вважає за необхідне продовжити позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків на 10 (десять) днів, з дня вручення цієї ухвали.

Керуючись статтями 121, 160, 169, 241-248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Продовжити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви.

Надати ОСОБА_1 з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення зазначених в ухвалі суду від 08.03.2023 недоліків позовної заяви шляхом надання суду відомостей про дату коли позивач дізнався про припинення виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.