Ухвала від 31.03.2023 по справі 300/789/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

"31" березня 2023 р. справа № 300/789/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом депутата Болехівської міської ради Івано-Франківської області ОСОБА_1 до Болехівського міського голови Яцинина Івана Васильовича про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Депутат Болехівської міської ради Івано-Франківської області ОСОБА_1 , 02.03.2023 через систему "Електронний суд" звернувся до суду з адміністративним позовом до Болехівського міського голови Яцинина Івана Васильовича про визнання протиправними та скасування рішень.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.03.2023 дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

13.03.2023 позивачем зазначений в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недолік усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

27.03.2023 від відповідача Болехівського міського голови Яцинина Івана Васильовича надійшло клопотання про закриття провадження у даній справі. Клопотання мотивоване тим, що міському голові надано право на зупинення дії рішення міської ради шляхом видання відповідних зауважень, які можуть бути подолані двома третинами голосів, від загального складу ради. Право накладати вето на рішення відповідної ради належить до дискреційних повноважень голови цієї ради, яке згодом може бути подолане самою радою. Таким чином, суд не вправі надавати оцінку підставам для накладення такого вето, викладеним у зауваженнях голови ради.

Розглянувши дане клопотання, перевіривши матеріали справи, суд зазначає таке.

Із змісту адміністративного позову слідує, що позивач просить суд визнати протиправними та скасувати розпорядження Болехівського міського голови від 07.02.2023 №23-р “Про зупинення рішення позачергової XXV сесії Болехівської міської ради VIII демократичного скликання від 04.02.2023 №03-25/23 “Про скасування рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради від 22.09.2022 №109 “Про роботу головного спеціаліста, еколога відділу житлово-комунального господарства, будівництва, транспорту, екології та благоустрою міськвиконкому за 2021 рік та І півріччя 2022 року”, від 07.02.2023 №24-р “Про зупинення рішення позачергової XXV сесії Болехівської міської ради VIII демократичного скликання від 04.02.2023 №02-25/23 “Про скасування рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради від 26.05.2022 №47 “Про внесення змін до бюджету Болехівської міської територіальної громади на 2021 рік”, від 07.02.2023 №25-р “Про зупинення рішення позачергової XXV сесії Болехівської міської ради VIII демократичного скликання від 04.02.2023 №07-25/23 “Про дострокове припинення повноважень секретаря Болехівської міської ради Ігоря Герецького”, від 07.02.2023 №26-р “Про зупинення рішення позачергової XXV сесії Болехівської міської ради VIII демократичного скликання від 04.02.2023 №01-25/23 “Про розпуск виконавчого комітету Болехівської міської ради”, від 07.02.2023 №27-р “Про зупинення рішення позачергової XXV сесії Болехівської міської ради VIII демократичного скликання від 04.02.2023 №04-25/23 “Про затвердження Регламенту Болехівської міської ради VIII демократичного скликання в новій редакції”, від 07.02.2023 №28-р “Про зупинення рішення позачергової XXV сесії Болехівської міської ради VIII скликання від 04.02.2023 №08-25/23 “Про звільнення керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Болехівської міської ради Івана Івашківа”, від 07.02.2023 №29-р “Про зупинення рішення позачергової XXV сесії Болехівської міської ради VIII демократичного скликання від 04.02.2023 №06-25/23 “Про звільнення заступниці міського голови з питань діяльності виконавчих органів Ілони Калитин”, від 07.02.2023 №30-р “Про зупинення рішення позачергової XXV сесії Болехівської міської ради VIII демократичного скликання від 04.02.2023 №05-25/23 “Про затвердження пропозицій та звіту роботи тимчасової контрольної комісії, створеної рішенням Болехівської міської ради від 21.12.2021 №21-16/21” та визнати протиправною бездіяльність Болехівського міського голови, яка полягає у непідписанні та незабезпеченні набуття чинності рішень позачергової XXV сесії Болехівської міської ради від 04.02.2023.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами частини 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Частиною 4 цієї статті передбачено, що рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Згідно з частиною 8 вказаної статті сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Згідно з положеннями пунктами 8 та 9 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання.

Отже, міському голові надано право на зупинення дії рішення міської ради шляхом видання відповідних зауважень, які можуть бути подолані двома третинами голосів, від загального складу ради. Право накладати вето на рішення відповідної ради належить до дискреційних повноважень голови цієї ради, яке згодом може бути подолане самою радою. Таким чином, суд не вправі надавати оцінку підставам для накладення такого вето, викладеним у зауваженнях голови ради.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18.12.2019 у справі №813/5033/17.

Зупиняючи рішення міської ради, міський голова вважав, що рішення прийнято всупереч норм чинного законодавства, що викладено в зауваженнях, які додані до розпоряджень.

Відтак самі по собі зауваження міського голови та оскаржувані позивачем розпорядження №23-№30 Про зупинення рішення позачергової XXV сесії Болехівської міської ради VIII скликання від 04.02.2023 не можуть бути предметом судового оскарження, оскільки належать до виключних повноважень міського голови, а їх обґрунтованість перевіряється радою шляхом повторного розгляду зупиненого рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №2а-2378/11 та від 23.06.2020 у справі №461/11571/15-а.

Згідно частини 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до правового висновку, висловленого Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13.03.2018 у справі №800/554/17 та від 08.04.2020 у справі №11-883апп19, поняття "спір, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства" необхідно тлумачити з огляду на положення ч. 3 ст. 124 Конституції України в ширшому значенні як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду, коли суд не роз'яснює позивачеві до юрисдикції якого суду мав би належати розгляд даної справи.

Верховний Суд у постановах від 18.05.2022 у справі №824/609/19-а та від 12.09.2022 у справі №727/8953/17 висловив однозначну правову позицію, що розпорядження сільського, селищного, міського голови про зупинення рішення сесії міської ради не може бути предметом оскарження, відтак провадження у такій справі підлягає закриттю.

За таких обставин, у відповідності до п.1 ч.1 ст. 238 КАС України, суд дійшов висновку, що провадження у справі слід закрити.

Враховуючи наведене, керуючись п.1 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Провадження у справі за позовом депутата Болехівської міської ради Івано-Франківської області ОСОБА_1 до Болехівського міського голови Яцинина Івана Васильовича про визнання протиправними та скасування рішень - закрити.

Копію ухвали направити сторонам у справі.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст. 256 КАС України та може буде оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 КАС України.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.