Рішення від 30.03.2023 по справі 280/7178/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

30 березня 2023 року Справа № 280/7178/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати бездіяльність відповідача по не перерахунку пенсії позивача в частині її підвищення згідно ч.3 ст.29 протиправною;

зобов'язати відповідача при проведенні перерахунків пенсії позивача, відповідно до ч.2, ч.4 ст.42 Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розрахунок в частині її підвищення згідно ч.3 ст.29 Закону, здійснювати виходячи із розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, перерахунки пенсії, в тому числі наступні, проводити із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії та виплатити різницю за попередні періоди починаючи з вересня 2022 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постановою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 02.11.2017 було зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя призначити їй пенсію за віком з 07.06.2016 згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати працівників зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення за пенсією (2013 - 2015 роки), здійснити підвищення розміру пенсії на 12,5%, зарахувати додатково до страхового стажу період проходження служби в органах внутрішніх справ з 01.01.2004 по 26.04.2007, при обчисленні доходу для розрахунку пенсії позивача виключити період проходження служби в органах внутрішніх справ з 01.07.2000 по 26.04.2007, а також провести відповідний перерахунок та доплату позивачу недоотриманих сум пенсії (різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією) з дня її призначення. Вказує, що з 2020 року, підвищення розміру пенсії позивача не проводилось і після неодноразових звернень із заявами і скаргами до відповідача, здійснювались перерахунки за попередня періоди та проводили виплату різниці. Зазначає, що після звернення в червні 2022 року із скаргою до відповідача, у вересні 2022 року їй була виплачена різниця за попередній період - по серпень 2022 року включно. Однак, пенсійним органом при виплаті пенсії позивача за вересень 2022 року, розмір її було зменшено на 153,69 грн - 6 661,47 грн, в порівнянні із розміром пенсії виплаченої в серпні 2022 року - 6 815,16 грн. Вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим просить задовольнити його позовні вимоги.

Ухвалою суду від 02.01.2023 позовну заяву залишено без руху. У встановлений строк позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 30.01.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення та виклику сторін. Встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду відзиву на позовну заяву.

Відзив на позовну заяву на адресу суду від відповідача не надходив.

На підставі частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Постановою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 02.11.2017 по справі №334/5724/16-а позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя при визначенні та призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 з 07.06.2016 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя призначити пенсію за віком ОСОБА_1 з 07.06.2016 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати працівників зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року її звернення за пенсією (2013 - 2015 роки), здійснити підвищення розміру пенсії на 12,5%, зарахувати додатково до страхового стажу ОСОБА_1 період проходження нею служби в органах внутрішніх справ з 01.01.2004 року по 26.04.2007 року, при обчисленні доходу для розрахунку пенсії ОСОБА_1 виключити період проходження служби в органах внутрішніх справ з 01.07.2000 р. по 26.04.2007р., а також провести відповідний перерахунок та доплату ОСОБА_1 недоотриманих сум пенсії (різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією) з дня її призначення. В іншій частині позову відмовлено.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 30.06.2020 № 5676-5589/О-02/8-0800/20 у відповідь на звернення позивача від 16.06.2020 вказано, що під час розгляду звернення позивача пенсійну справу переглянуто, проведено перерахунок пенсії з 01.05.2020 з урахуванням постанови Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 02.11.2017 по справі № 334/5724/16-а, розмір пенсії позивача складає 5 163,18 грн: 4 512,05 грн - розмір пенсії за віком; 87,12 грн - доплата за понаднормовий стаж 6 років; 564,01 - підвищення згідно ч.3 ст.29 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (4 512,05*12,5%) (а.с.13)

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.05.2021 № 15118-12977/О-03/8-2800/21 у відповідь на звернення позивача від 15.04.2021 повідомлено, що розмір пенсії позивача складає 5 295,65 грн. За 8 років страхового стажу понад 30 років, розмір пенсії позивача збільшено на 8 відсотків мінімального розміру пенсії за віком, як працюючій особі (1452,00*8 %). На підставі рішення суду встановлено підвищення у розмірі 12,5% пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону (5 295,65*12,5%). Розмір пенсії позивача станом на 01.05.2021, з урахуванням підвищення за відсточку часу виходу на пенсію (661,96 грн) та доплати за понаднормовий стаж (116,16 грн), складає 6 073,77 грн (а.с.14)

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 19.10.2022 № 11352-10819/О-02/8-0800/22 у відповідь на звернення позивача від 05.10.2022 повідомило, що на виконання постанови Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 02.11.2017 по справі № 334/5724/16-а згядно ч. 3 ст. 29 встановлено підвищення у розмірі 508,27 грн - сума, яка розрахована на час виникнення правовідносин по перерахунку пенсії відповідно вищезазначеного рішення суду з 07.06.2016.

Листом Департаменту пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України від 02.12.2022 № 30768-32236/О-03/8-2800/2 у відповідь на скаргу позивача від 03.11.2022 повідомлено, що за інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на підставі рішення суду, зокрема, з 07.06.2016 до пенсії позивача було встановлено підвищення у розмірі 12,5 % пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону у сумі 508,27 грн. При перевірці матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що з 01.10.2017 невірно визначався розмір вказаного підвищення. З 01.10.2017 матеріали пенсійної справи позивача приведено у відповідність. Вказано, що рішення суду не містить зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії, тому підвищення відповідно до частини 3 статті 29 Закону встановлено в розмірі, визначеному на час призначення пенсії позивачу - 508,27 грн.

При виплаті пенсії позивачу за вересень 2022 року, її розмір було зменшено на 153,69 грн - 6 661,47 грн, в порівнянні із розміром пенсії виплаченої в серпні 2022 року - 6 815,16 грн.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України передбачає, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону №1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Так, відповідно до пункту частини першої 1 цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини 3 статті 29 Закону № 1058-IV, жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.

Відповідно до статті 27 Закону № 1058-IV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону №1058.

Частиною 2 статті 42 Закону № 1058-IV (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

У 2018 році позивач знову влаштувалася на роботу. Перший перерахунок пенсії позивача був здійснений у 2020 році, підвищення згідно ч.3 ст.29 Закону № 1058-IV на 12,5% було розраховано із розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 Закону № 1058-IV.

26.10.2022 позивач вдруге звернулась до відповідача з приводу перерахунку пенсії. Після перерахуноу пенсії, підвищення згідно ч.3 ст.29 Закону № 1058-IV було встановлено у розмірі 508,27 грн., замість розрахунку 12,5% розміру пенсії, обсиленого відповідно до ст.27 Закону № 1058-IV за формулою 6312,04*12,5%=789,00 грн.

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначений Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі - Порядок № 124).

Пунктом 2 Порядку №124 визначено, що перерахунку підлягають, зокрема, пенсії, обчислені відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 4 Порядку № 124 передбачено, що розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.

За змістом пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 № 118 (далі - Постанова № 118) установлено, що з 1 березня 2022 року:

перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;

у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Аналіз вищенаведених норм права свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV є рішення Кабінету Міністрів України, у якому визначається розмір, дата та порядок збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України 16.02.2022 прийнято Постанову № 118, якою установлено, що у 2022 році перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14, з 01.03.2022 у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14. При цьому, при перерахунку пенсій відповідач повинен керуватися Порядком №124, зокрема і пунктом 6 Порядку №124, яким передбачено обов'язкове врахування під час перерахунку пенсій сум доплат до попереднього розміру пенсій.

Так, з з 07.06.2016 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити пенсію ОСОБА_1 із здійсненням підвищення розміру пенсії на 12,5 %.

Наведене вище є підставою для висновку, що відповідач, зменшуючи під час перерахунків після 01.03.2022 суму доплати до основного розміру пенсії, не дотримався вимог пункту 6 Порядку № 124 та не врахував висновки суду під час перерахунку пенсії, а, отже, діяв всупереч вимогам закону, чим порушив конституційне право позивача на належний соціальний захист.

Суд зауважує, що зменшивши доплату під час перерахунків пенсії відповідач фактично позбавив позивача права на отримання підвищеного розміру пенсії.

За обставин цієї справи у обраний відповідачем спосіб дій фактично нівелюється право позивача на перерахунок пенсійної виплати, адже будь які дії з перерахунку пенсії не призводять до її підвищення внаслідок індексації, право на яку закріплене у частині другій статті 42 Закону № 1058-IV.

При цьому суд виходить з того, що постанова Кабінету Міністрів України з питання проведення індексації пенсійних виплат є підзаконним нормативно-правовим актом, який приймається Урядом на виконання згаданих вище положень частини другої статті 42 Закону №1058-IV. Відповідно, така постанова не містить нових норм права, закріплення яких мало б наслідком зміну порядку обчислення пенсії.

Суд акцентує увагу на тому, що у 2022 році Урядом не вносились зміни у пункт 6 Порядку № 124, а тому відповідач під час проведення перерахунків пенсій внаслідок їх індексації зобов'язаний враховувати суму доплати до попереднього розміру пенсії.

Разом з тим, суд вважає передчасними та такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача в подальшому проводити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду: від 14.09.2020 (справа № 560/2120/20), від 19.08.2021 (справа № 420/3284/20), від 17.09.2021 (справа № 580/1285/20) та інших.

Відтак, така вимога позивача не ґрунтується на нормах чинного законодавства та задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 в частині її підвищення згідно частини 3 статті 29 Закону № 1058 з 01.09.2022 є протиправною та необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 з 01.09.2022 перерахунок пенсії відповідно частини 2, частини 4 статті 42 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховуючи підвищення до попереднього розміру пенсії, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а тому заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у загальному розмірі 992,40 грн.

Керуючись статтями 9, 143, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 в частині її підвищення відповідно до частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.09.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2, частини 4 статті 42 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розрахунок в частині її підвищення згідно з частиною 3 статті 29 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснити виходячи з розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова