30 березня 2023 року м. Ужгород№ 260/13/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої - судді Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії , -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якій просить: визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області врахувати при обчисленні пенсії довідку про заробітну плату від 23 серпня 2018 року № 01-39-ВНГ-1405, видану ПАТ “Варьєганнафтогаз” та зобов'язати відповідача врахувати таку довіку та здійснити перерахунок пенсії, починаючи з дати призначення пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу з вересня 2021 року призначено пенсію за віком. Під час подачі документів для призначення пенсії за віком позивач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області архівну довідку від 23.08.2018 року № 01-39-ВНГ-1405, видану Публічним акціонерним товариством «Варьєганнафтогаз» про його заробітну плату за період з липня 1983 року по червень 1988 року. Однак, відповідач вказану довідку не врахував при обчисленні розміру пенсії. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо врахування вказаної довідки та здійснення перерахунку пенсії з дати її призначення. Відповідач відмовив у врахуванні вказаної довідки, посилаючись на те, що така довідка не підтверджена актом зустрічної перевірки, а відтак правові підстави для обчислення пенсії згідно наданої довідки про заробітну плату відсутні. Вважаючи такі дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 03 вересня 2021 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії, до якої зокрема надав довідку про заробітну плату № 39-ВНТ-1405 від 23.08.2018 року, видану ПАТ «Варьєганнафтогаз» російської федерації. На підставі поданої заяви позивачу призначено пенсію за віком. В ході розгляду поданих документів для призначення пенсії було встановлено, що надана позивачем довідка про заробітну плату № 39-ВНТ-1405 від 23.08.2018 року, видана ПАТ «Варьєганнафтогаз» за період з 1983 року по 1988 рік у відповідності до частини 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" підлягає перевірці щодо відповідності її первинним документам. Для можливості врахування вказаної довідки для обчислення пенсії спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області направлено запит від 20 грудня 2021 року до відділу пенсійного фонду російської федерації по ханти-мансійському автономному округу щодо підтвердження видачі вказаної довідки актом перевірки. Однак, від відділу пенсійного фонду російської федерації по ханти-мансійському автономному округу інформації щодо відповідності довідки первинним документам не надходило. В той же час, позивача було повідомлено, що після отримання даних перевірки довідки про заробітну плату у випадку підтвердження її первинними документами, обчислення (перерахунок) пенсії буде переглянуто з дати призначення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.
Судом встановлено, що 03 вересня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про призначення пенсії за віком.
До вказаної заяви позивач надав зокрема довідку про заробітну плату № 39-ВНТ-1405 від 23.08.2018 року, видану ПАТ «Варьєганнафтогаз» російської федерації, однак вищевказана довідка не врахована відповідачем при призначенні пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України листом від 30 серпня 2022 року № 3076-3179/Ф-02/8-0700/22 на звернення позивача повідомило, що в матеріалах пенсійної справи наявна довідка про заробітну плату № 39-ВНТ-1405 від 23.08.2018 року за період роботи з липня 1983 року по червень 1988 року, видану ПАТ «Варьєганнафтогаз». Для можливості врахування вказаної довідки для обчислення пенсії спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області направлено запит від 20 грудня 2021 року до відділу пенсійного фонду російської федерації по ханти-мансійському автономному округу щодо підтвердження видачі вказаної довідки актом перевірки. Однак, відповіді від відділу пенсійного фонду російської федерації по ханти-мансійському автономному округу щодо відповідності довідки первинним документам не надходило. Також позивача було повідомлено, що після отримання даних перевірки довідки про заробітну плату у випадку підтвердження її первинними документами, обчислення (перерахунок) пенсії буде переглянуто з дати призначення.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою від 27 жовтня 2022 року, в якій зазначив, що надіслав електронною поштою від свого імені звернення до відділення Пенсійного фонду російської федерації по ханти-мансійському автономному округу стосовно підтвердження факту видачі архівної довідки № 39-ВНТ-1405 від 23.08.2018 року, а також достовірності її даних. За результатами розгляду даного звернення відділення Пенсійного фонду російської федерації по Ханти-Мансійському автономному округу-Югра надіслало позивачу лист-відповідь від 13.10.2022 р. № 290108/22, в якому зазначено, що видана ПАТ «Варьєганнафтогаз» довідка про заробітну плату оформлена у відповідності до чинного законодавства і містить всю необхідну інформацію. У зв'язку з чим, просив врахувати вищевказану довідку та здійснити відповідний перерахунок (обчислення) пенсії з дати її призначення.
В подальшому позивач звертався до відповідача із заявами від 28 жовтня 2022 року та 14 листопада 2022 року щодо врахування вищевказаної довідки.
Відповідач листом від 29 листопада 2022 року № 4326-4401/Ф-02/8-0700/22 за результатами розгляду вищевказаних звернень позивача повідомив, що керуючись ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для можливості врахування вказаної довідки для обчислення пенсії спеціалістами Головного управління було направлено запит № 0700-0212-10/50675 від 20.12.2021 року до відділу пенсійного фонду російської федерації по ханти-мансійському автономному округу щодо підтвердження видачі вказаної довідки актом перевірки. Також, зазначено, що поданий позивачем лист пенсійного фонду російської федерації № 266485/02-16 від 08 листопада 2022 року з долученою інформацією Публічного акціонерного товариства «Варьєганнафтогаз» носить інформаційний характер. Вищезазначена довідка не підтверджена актом зустрічної перевірки, а відтак правові підстави для обчислення пенсії згідно наданої довідки про заробітну плату відсутні.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі також Закон № 1058-IV).
Згідно пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (абзац першим частини другої статті 24 Закону).
Частиною четвертою статті 24 Закону №1058-IV встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 1 ст. 4 Закону № 1058-IV встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається, зокрема, з міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода) пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.
Метою Угоди є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов'язань "відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди". Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов'язання щодо захисту їхніх пенсійних прав.
Статтею 5 Угоди передбачається, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.
Частинами 2-3 статті 6 Угоди передбачено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасників Угоди враховується трудовий стаж, придбаний на території будь-якої з цих держав, а так само на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цієї Угоди. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
Таким чином, на громадян України, які працювали на територіях інших держав учасниць Співдружності Незалежних Держав, які приєднались до вказаної Угоди, розповсюджувалась дія нормативних актів приймаючої Держави в галузі пенсійного забезпечення, у тому числі тих, які визначали порядок зарахування трудового стажу, його пільгового обчислення.
З огляду на викладене, цією Угодою визначено стаж, який підлягає врахуванню при визначенні розміру пенсії, а відтак і заробіток за відповідний період підлягає включенню при обчисленні пенсії.
Як вже встановлено судом, позивачем надано для призначення пенсії довідку про заробітну плату № 39-ВНТ-1405 від 23.08.2018 року за період роботи з липня 1983 року по червень 1988 року, видану ПАТ «Варьєганнафтогаз».
В той же час відповідач при призначенні пенсії позивачу не врахував вищевказану довідку та в подальшому відмовив у її врахуванні за зверненнями позивача.
Підставою для відмови у врахуванні вищевказаної довідки відповідач зазначає відсутність відповіді від відділу пенсійного фонду російської федерації по ханти-мансійському автономному округу щодо відповідності довідки первинним документам.
Разом з тим, суд зазначає, що неможливість проведення перевірки не ставить у залежність питання про призначення пенсії відповідній особі, оскільки це не може бути підставою для відмови у врахуванні заробітної плати.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією держави-терориста Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України строк дії режиму воєнного стану продовжувався.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1328 постановлено вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13.03.1992 у м. Москві.
Разом з тим, суд зазначає, що позивач набув трудовий стаж, звернувся за призначенням пенсії, у тому числі зі спірними документами до введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
На переконання суду, всі первинні документи не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особу права на отримання пенсії, що обчислена із заробітку, який вона отримувала на законних підставах, тільки з тих міркувань, що Україною у зв'язку з військовою агресією російської федерації припинено співробітництво та обмін поштою з російською федерацією та неможливістю отримати відповідь на поданий пенсійним органом запит щодо звірки достовірності видачі вищенаведених довідок.
Таким чином, ненадання відповідачу первинних документів пенсійним органом російської федерації не може бути підставою для позбавлення особи права врахування розміру виплаченої йому заробітної плати при обчисленні пенсії.
Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у врахуванні при обчисленні пенсії позивача за віком довідки про заробітну плату від 23 серпня 2018 року № 39-ВНТ-1405, виданої Публічним акціонерним товариством «Варьєганнафтогаз» є протиправними.
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області врахувати вищевказану довідку та здійснити перерахунок пенсії позивача з дати призначення пенсії.
Згідно частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, у відповідності до ст. 139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у врахуванні при обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком довідки про заробітну плату від 23 серпня 2018 року № 39-ВНТ-1405, виданої Публічним акціонерним товариством «Варьєганнафтогаз».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням довідки про заробітну плату від 23 серпня 2018 року № 39-ВНТ-1405, виданої Публічним акціонерним товариством «Варьєганнафтогаз, починаючи з дати призначення пенсії.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 992,40 (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяН.Д. Маєцька