30 березня 2023 року м. Житомир справа № 240/30961/22
категорія 106020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Житомирська установа виконання покарань (№8)" про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Житомирська установа виконання покарань (№8)" щодо не нарахування та не виплати йому додаткової щомісячної винагороди, встановленої постановок Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022;
- зобов'язати Державну установу "Житомирська установа виконання покарань (№8)" нарахувати і виплатити йому додаткову щомісячну винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, за період з 24.02.2022 по 07.07.2022 у розмірі 118113,13 грн.
Аргументуючи заявлені вимоги до Державної установи «Житомирська установа виконання покарань (№8)» (далі - відповідач, установа) позивач вказав, що у зв'язку із запровадженням на території України з 24.02.2022 воєнного стану мав право на отримання додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у період з 24.02.2022 по 07.07.2022 у розмірі 30000 грн. щомісячно, однак відповідачем таке право незаконно обмежене.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати йому грошового забезпечення у повному обсязі у період з 24.02.2022 по 07.07.2022, в тому числі щомісячної додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького скла поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Ухвалою суду від 26.12.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
07.03.2023 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснює, що виплата додаткової винагороди передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького скла поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» позивачу за оскаржуваний період здійснювалася, проте не у розмірі 30000 грн. щомісячно, а у розмірі відповідно до фактично відпрацьованого часу.
Наголошує, що чинним законодавством України передбачено виплату грошового забезпечення (заробітної плати), як основного так і додаткового за фактично відпрацьований час, і додаткова винагорода передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького скла поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» не є виключення із загального правила. З огляду на що, нараховуючи позивачу додаткову винагороду від фактично відпрацьованого часу у відповідному місяці, відповідач діяв правомірно та у відповідності до положень чинного законодавства України.
Разом із відзивом на позов, до суду надійшло клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, у задоволенні якого ухвалою суду від 20.03.2023 відмовлено.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу на посаді молодшого інспектора 2 категорії ВРіО в Державній установі «Житомирська установа виконання покарань (№ 8)» починаючи з 21.12.2018 та до теперішнього часу, про що свідчить копія трудової книжки.
На виконання доручення Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 23.05.2022 № 9/1-1965-Вс, листа Міністерства юстиції України від 20.05.2022 №38144/16.3.2/32-22 відповідно до наказу начальника Державної установи «Житомирська установа виконання покарань (№ 8)» №83к-22 від 26.05.2022 позивачу за період з 24.02.2022 по 25.04.2022 нараховано 14018,20 грн додаткової винагороди.
На виконання доручення Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 15.08.2022 № 9/2-7239/Рб/Вс, листа Міністерства юстиції України від 11.08.2022 №67463/16.3.2/32-22 відповідно до наказу начальника Державної установи «Житомирська установа виконання покарань (№ 8)» №129к-22 від 16.08.2022 позивачу за період з 26.04.2022 по 31.05.2022 нараховано 8897,40 грн додаткової винагороди.
Така винагорода нарахована відповідачу згідно з табелями робочого часу за час фактичного несення служби.
З розміром отриманої виплати позивач не погоджується, вважає, що відповідач здійснив часткове погашення заборгованості, оскільки розмір такої винагороди за оскаржуваний період повинен становити 118113,13 грн (з розрахунку 5 днів лютого 2022 року - 5357,14 грн, з березня по червень 2022 року по 30000 грн за кожен місяць та за 7 днів липня 2022 року), а тому звернувся до суду із позовом, що є предметом спору у даній справі.
Надаючи правову оцінку спірних правовідносин, суд враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
24.02.2022 року Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 року строком на 30 діб.
14.03.2022 року Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №133/2022 воєнний стан на території України продовжено з 26.03.2022 року строком на 30 діб.
18.04.2022 року Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №259/2022 воєнний стан на території України продовжено з 25.04.2022 року строком на 30 діб.
17.05.2022 року Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №341/2022 воєнний стан на території України продовжено з 25.05.2022 року строком на 90 діб.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми є-Підтримка» затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, на якій може надаватися допомога в рамках Програми є-Підтримка, до яких, в тому числі відносилася і Житомирська область.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнята постанова № 168 від 28.02.2022 (далі - Постанова № 168), пунктом 1 якої (в первинній редакції) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної Постанови № 168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
У подальшому до пункту 1 вказаної постанови вносилися зміни, зокрема постановами Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 217, від 22 березня 2022 року №350, від 01 квітня 2022 року № 400, при цьому вказані зміни застосовувались з 24 лютого 2022 року, а розмір додаткової винагороди залишався незмінним 30000 гривень щомісячно та 100000 гривень особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 217 від 07.03.2022 (далі - Постанова № 217) внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», виключивши в абзаці першому слова «(крім військовослужбовців строкової служби)». Згідно з п.2 вказаної постанови така набрала чинності з дня її опублікування та підлягала застосуванню з 24 лютого 2022 року.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 350 від 22.03.2022 (далі - Постанова №350) внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», зокрема доповнено абзац перший після слів «та поліцейським» словами «,а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка». Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 350 від 22.03.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та підлягала застосуванню з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 754 від 01.07.2022 (далі - Постанова №754) внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в абзаці першому слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «є-Підтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)»; після слова «щомісячно» доповнено словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)». Така постанова набирала чинності з дня її опублікування та підлягала застосоуванню з 1 червня 2022 року (п.2).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 793 від 07.07.2022 (далі - Постанова №793) внесені наступні зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»:
«У пункті 1:
1) в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінити словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць». Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 793 від 07.07.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Таким чином, лише 01.07.2022 постановою Кабінету Міністрів України №754 (далі Постанова №754) внесено зміни до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168, а саме в абзаці першому:… після слова "щомісячно" доповнено словами "(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)".
Тобто, Постанова №754 про внесення змін стосовно пропорційної виплати додаткової винагороди особам, що несуть службу в установах кримінально-виконавчої служби застосовується з 01.06.2022.
Аналіз викладеного, дає підстави для висновку, що позивач до 01.06.2022 мав право на отримання щомісячної додаткової виплати в розмірі 30000 грн., а посилання відповідача на лист Міністерства юстиції України суд відхиляє, оскільки роз'яснення Мін'юсту мають рекомендаційний характер. У той час, суд вважає, що з 01.06.2022 позивач мав право на виплату такої винагороди, вже пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць, тобто з урахуванням Постанови № 754.
У даній справі спірний період щодо виплати додаткової винагороди становить з 24.02.2022 по 07.07.2022, оскільки позивач вважає, що Постанова №754 набрала чинності 08.07.2022, а зміни введені в дію з 01.06.2022 протиправно, оскільки призводять до незаконного обмеження (звуження) його права в отриманні такої винагороди за період з 01.06.2022 до 07.07.2022.
Однак, суд не погоджується з такими твердженнями позивача, беручи до уваги встановлені обставини справи та правове обґрунтування спірних правовідносин, та вважає протиправною бездіяльність Установи, щодо виплати позивачу додаткової винагороди, встановленої Постановою № 168 лише за період з 24.02.2022 до 31.05.2022 із розрахунку 30000 грн. на місяць.
За положеннями ст.9 КАС України вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
З огляду на викладене, на думку суду, порушені права позивача підлягають поновленню, шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату на користь позивача додаткової винагороди передбаченої Постановою № 168 за період з 24.02.2022 до 31.05.2022 із розрахунку 30000 грн на місяць, з врахуванням фактично виплачених сум.
Щодо стягнення з відповідача додаткової винагороди у розмірі визначеному позивачем, то суд вважає такі позовні вимоги передчасними та такими, що наразі не підлягають задоволенню, оскільки стягненню підлягають лише ті суми, які були нараховані, але не виплачені. Разом з тим, суд не може перебирати на себе функції органу, що здійснює безпосереднє нарахування та виплату грошового забезпечення.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.
Так, оскільки відповідачем розрахунок про розмір додаткової винагороди позивача не складався у зв'язку із запереченням саме права такого обрахунку, а тому у суду відсутні підстави для дослідження розміру наведеної грошової допомоги.
Інші доводи представників сторін, які беруть участь у розгляді справи, не є юридично значимими та не впливають на висновки суду.
Відповідно до ч. 2ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1ст. 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч.1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 2 ст.73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Питання про розподіл судових витрат судом вирішується відповідно до положень ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Державної установи "Житомирська установа виконання покарань (№8)" (проспект Незалежності,172, м.Житомир, 10001. ЄДРПОУ: 08563369) про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Житомирська установа виконання покарань (№8)» щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 24.02.2022 по 31.05.2022, із розрахунку 30000 грн на місяць.
Зобов'язати Державну установу «Житомирська установа виконання покарань (№8)» здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 24.02.2022 по 31.05.2022, із розрахунку 30000 грн на місяць, з врахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст складено: 30 березня 2023 р.