Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 березня 2023 року Справа№200/575/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про скасування рішення та зобов'язання вчити дії,
13.02.2023 ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову у призначенні пенсії від 04.01.2023 року №051330003250;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до пільгового стажу згідно ч.3 ст.114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” період навчання ОСОБА_1 у Донецькому політехнічному інституті на денний формі навчання з 01.09.1992 по 31.07.1997 та періоди роботи з 06.07.1994 по 06.08.1994, з 22.07.1996 по 31.08.1996, з 02.10.1998 по 05.10.1998, з 06.09.1999 по 08.09.1999, з 18.12.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.10.2014, з 02.11.2017 по 15.11.2017, з 30.09.2019 по 04.10.2019, з 08.08.2022 по 21.08.2022;
- розподілити судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про призначення пенсії. Позивачу було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач вважає дії відповідача щодо не зарахування періоду навчання у Донецькому політехнічному інституті на денний формі навчання з 01.09.1992 по 31.07.1997 та періоди роботи з 06.07.1994 по 06.08.1994, з 22.07.1996 по 31.08.1996, з 02.10.1998 по 05.10.1998, з 06.09.1999 по 08.09.1999, з 18.12.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.10.2014, з 02.11.2017 по 15.11.2017, з 30.09.2019 по 04.10.2019, з 08.08.2022 по 21.08.2022 протиправними та такими, що порушують його конституційні права, оскільки в трудовій книжці позивача наявні всі необхідні записи для призначення пільгової пенсії.
Ухвалою суду від 17.02.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області усі матеріали за результатами розгляду заяви про призначення пенсії, розрахунок стажу, письмові пояснення стосовно того, які періоди не зараховані до пільгового та страхового стажу з зазначенням підстав не зарахування таких періодів, надати довідку форми ОК-5, РС-право.
Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не виконало ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 17.02.2023 в частині надання пояснень стосовно того, які періоди не зараховані до пільгового та страхового стажу з зазначенням підстав не зарахування таких періодів.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області позовні вимоги не визнає, надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України до управління 30.11.2022 із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. До заяви надано довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 05.09.2022 №16/786/1, видану ДП “Шахта “нова”, від 05.09.2022 №16/786-2, видану ДП “Штахта “нова”, від 05.09.2022 №16/786-3, видану ДП “Шахта “Нова”, від 04.08.2022 №6/452, видану ДП “Торецьквугілля”, від 23.09.2022 №6/685, видану ДП “Торецьквугілля”, від 30.11.2022 №01/166.
До стажу не зараховано період навчанні з 01.09.1992 по 26.06.1997, оскільки період навчання перетинається з періодами роботи. Для врахування до страхового стажу навчання потрібна уточнююча довідка.
Аналіз наданих документів показує, що пільговий стаж роботи становить: по Списку №1-07 років 05 місяців 20 днів; роботи підземні, професії за постановою №202 (25) - 06 років 09 місяців 28 днів, що не дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку згідно частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Загальний страховий стаж становить 25 років 04 місяців 04 дні.
Зважаючи на вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, за принципом екстериторіальності, прийнято рішення від 051330003250 від 04.01.2023 про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
Також відповідачем надані додаткові пояснення в яких перелічені періоди роботи позивача, які зараховані до пільгового та страхового стажу, без зазначення підстав не зарахування спірних періодів до пільгового стажу роботи позивача.
Головне управління ПФУ в Донецькій області позовні вимоги не визнає, надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що оскаржуване Позивачем рішення про відмову прийнято ГУ ПФУ в Полтавській області. Таким чином, ГУ ПФУ в Донецькій області не вчиняло жодних дій у відношенні ОСОБА_1 , які б порушили його право на пенсійне забезпечення. При цьому, вважає, що рішення про відмову в призначенні пенсії прийнято правомірно. Згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж ОСОБА_1 становить 25 років 04 місяців 04 дні, пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 07 років 05 місяців 20 днів, стаж на підземних роботах за постановою № 202 - 06 років 09 місяців 28 днів, що є не достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону № 1058.
Відповідно до вимог чинного законодавства у сфері пенсійного забезпечення для призначення пенсії за віком необхідно: досягнення особою віку, визначеного законом; наявність необхідного страхового стажу роботи.
Для призначення пенсії за віком на пільгових умовах необхідна наявність пільгового (спеціального) стажу роботи, визначеного статтею 114 Закону № 1058, підтвердженого у встановленому законом порядку.
Відсутність однієї з вказаних умов є підставою для відмови в призначенні пенсії. У зв'язку з відсутністю у Позивача спеціального стажу роботи 25 років, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області правомірно прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 04.01.2023 року.
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 звернувся через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України до управління 30.11.2022 із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. До заяви надано довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 05.09.2022 №16/786/1, видану ДП “Шахта “нова”, від 05.09.2022 №16/786-2, видану ДП “Штахта “нова”, від 05.09.2022 №16/786-3, видану ДП “Шахта “Нова”, від 04.08.2022 №6/452, видану ДП “Торецьквугілля”, від 23.09.2022 №6/685, видану ДП “Торецьквугілля”, від 30.11.2022 №01/166.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, за принципом екстериторіальності, прийнято рішення від 051330003250 від 04.01.2023 про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
До стажу не зараховано період навчанні з 01.09.1992 по 26.06.1997, оскільки період навчання перетинається з періодами роботи. Для врахування до страхового стажу навчання потрібна уточнююча довідка.
Пільговий стаж роботи становить: по Списку №1-07 років 05 місяців 20 днів; роботи підземні, професії за постановою №202 (25) - 06 років 09 місяців 28 днів, що не дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку згідно частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Дипломом серії НОМЕР_2 від 26.06.1997 ОСОБА_1 закінчив Донецький державний технічний університет і здобув кваліфікацію за спеціальністю гірничий інженер.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 :
- у період з 06.07.1994 по 06.08.1994 позивач працював на шахті «Торецька» ВО «Дзержинсьвугілля» на посаді підземного гірника 2 розряду (запис 1-2);
- з 22.07.1996 по 31.08.1996 позивач працював на посаді гірничого майстра на час проходження виробничої практики (запис 3-4);
- з 01.09.1992 по 31.07.1997 позивач навчався у Донецькому державному технічному університеті на денній формі навчання (запис 5-7);
- з 02.09.1997 по 29.08.1999 позивач працював на шахті «Торецька» ВО «Дзержинсьвугілля» на посаді гірничого підземного майстра з повним робочим днем у шахті (запис 8-9);
- 06.09.1999 ОСОБА_1 працював на шахті «Нова» ВО «Дзержинськвугілля» на посаді гірника підземного (запис 10);
- 09.10.1999 позивача переведено на посаду підземного гірничого майстра (запис 11);
- 27.09.2001 позивача переведено на посаду заступника начальника дільниці (запис 12);
- з 29.04.202 по 15.12.2003 позивач працював на посаді начальника дільниці ВР (запис 13-15);
- з 18.12.2003 по 31.10.2014 ОСОБА_1 працював у Першому воєнізованому гірничорятувальному загоні на посаді командира взводу (запис 16-18);
- з 01.11.2014 по 26.01.2015 позивач працював у Десятому воєнізованому гірничорятувальному загоні на посаді помічника командира загону ППС (запис 19-20);
- з 18.03.2015 по 01.07.2022 позивач працював на Десятому воєнізованому гірничорятувальному загоні на посаді помічника командира загону виробничо-профілактичній службі (запис 21-22).
Відповідно до довідки ДП «Шахта «Нова» від 05.09.2022 №16/784 підтверджено перейменування та ліквідації ДП «Шахта «Нова».
Довідкою ДП «Шахта «Нова» від 05.09.2022 №16/784-1, №16/784-2, №16/784-3 підтверджено , що ОСОБА_1 у період з 06.07.1994 по 08.07.1994 та з 09.07.1994 по 06.08.1994 працював на посаді підземного гірника, з 22.07.1996 по 31.08.1996 позивач працював на посаді гірничого майстра підземного; з 06.09.1999 по 08.09.1999 на посаді учня; з 09.09.1999 по 08.10.1999 на посаді гірника підземного; з 09.09.1999 по 26.009.2001 на посаді майстра; з 27.09.2001 по 28.07.2002 на посаді заступника начальника підземної дільниці; 29.04.2002 по 15.12.2003 на посаді начальника підземної дільниці.
Згідно з довідкою Десятого воєнізованого гірничорятувального загону від 30.11.2022 №01/166 підтверджено, що у період з 01.11.2014 по 26.01.2015 та з 18.03.2015 по 30.06.2022 позивач працював на посаді помічника командира загону, зазначена посада передбачена постановою КМУ від 24.06.2016 №461 (Список 1, підрозділ 1).
Відповідно до витягу з КП РС-право вбачається, що до пільгового стажу позивача зараховано наступні періоди:
за постановою №202 - з 06.07.1994 по 08.07.1994, з 09.07.1994 по 06.08.1994, з 22.07.1996 по 31.08.1996, з 02.09.1997 по 01.10.1998, з 06.10.1998 по 30.03.1999, з 31.03.1999 по 15.04.1999, з 16.04.1999 по 29.08.1999; з 09.09.1999 по 15.12.2003; з 01.07.2022 по 07.08.2022, з 22.08.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 30.11.2022;
за Списком №1 - з 01.11.2014 по 26.01.2015; з 18.03.2015 по 01.11.2017, з 16.11.2017 по 29.09.2019, з 05.10.2019 по 30.06.2022.
Згідно з довідкою 2/72 Першого воєнізованого гірничорятувального загону загін «Ордену Жовтневої революції 1-й воєнізований гірничорятувальний загін» перейменовано на «Перший воєнізований гірничорятувальний загін» Міністерства вугільної промисловості України.
Довідкою ВП «Шахта «Торецька» ДП «Торецьквугілля» від 23.09.2022 №6/685 підтверджено, що ОСОБА_1 у період з 02.09.1997 по 29.08.1999 працював на посаді підземного гірничого майстра зазначена посада передбачена постановою КМУ № 162 від 11.03.1994 (Списком 1, розділ 1, підрозділ 10101006). В зазначений період позивачу надавалася безоплатна відпустка з 02.10.1998 по 05.10.1998.
Відповідно до наказу Десятого воєнізованого гірничорятувального загону від 12.04.2019 №107 затверджено результати атестації робочих місць за умовами праці.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно- правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди призначення пільгових пенсій провадиться за нормами зазначеного закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно з нормами ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
За правилами встановленими нормами ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992р.
Списки №1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31.12.1991р.; якщо пільгова робота продовжується після 01.01.1992р. (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11.03.1994р., - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. №10; якщо пільгова робота продовжується після 11.03.1994р. (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16.01.2003р., - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994р. №162.
Пунктом 10 Порядку №383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637.
Згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України
Пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993р. (далі - Порядок №637), передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Отже, за змістом вказаних норм, для встановлення права особи на пенсію за віком на пільгових умовах необхідним є, крім іншого, встановлення досягнення особою передбаченого законом віку, та відповідна кількість років стажу роботи, в тому числі на відповідних посадах.
При цьому, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що страховий стаж, а також періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії - до 01.01.2004р. підтверджуються трудовою книжкою. І лише у разі, якщо у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Тобто, право органу Пенсійного фонду України на отримання додаткових, окрім трудової книжки, доказів на підтвердження трудового стажу з'являється лише після встановлення недоліків в оформленні трудової книжки або відсутністю у ній необхідних даних.
Окрім наведеного, суд зазначає, що порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.
Окремо суд зауважує, що відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, визначені п. 2.1. Порядку № 22-1.
Так, згідно з пп. 2 п. 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії, крім іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно п. 4.1. Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою .
Згідно з приписами п. 4.2. Порядку № 22-1 4.2. при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до п. 1.7. Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абз. 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з п. 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Щодо перебування позивача у відпустках без збереження заробітної плати, суд зазначає наступне.
За приписами ст. 84 КЗпП України, у випадках, передбачених статтею 25 Закону України "Про відпустки", працівнику за його бажанням надається в обов'язковому порядку відпустка без збереження заробітної плати. За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Згідно зі ст.4 Закону України "Про відпустки", відпустки без збереження заробітної плати є одними з видів відпусток.
Відповідно до статей 25 та 26 Закону України "Про відпустки" відпустки без збереження заробітної плати надаються в обов'язковому порядку, або за згодою сторін.
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 08.02.2016 № 713/039/161-16 час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.
У постанові від 19.03.2019 у справі № 295/8979/16-а Верховний Суд, між іншим, зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.
У спірному рішенні відповідач зазначає, що управлінням не зараховано до пільгового стажу кількість календарних днів, що не зараховані до пільгового стажу, без зазначення періоду та жодним чином не обґрунтував причини їх не зарахування.
З довідки ВП «Шахта «Торецька» ДП «Торецьквугілля» від 23.09.2022 №6/685 вбачається, що позивач у період з 02.10.1998 по 05.10.1998 перебував у безоплатній відпустці.
Довідкою РС-право підтверджено, що період з 02.10.1998 по 05.10.1998 не зараховано до пільгового стажу позивача.
Таким чином, з урахуванням викладеного, суд вважає необґрунтованим не зарахування відповідачем до пільгового стажу позивача періоду перебування позивач з 02.10.1998 по 05.10.1998 у відпустці без збереження заробітної плати.
Щодо не зарахування до пільгового стажу період навчання ОСОБА_1 у Донецькому політехнічному інституті на денний формі навчання з 01.09.1992 по 31.07.1997 суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 8 Порядку №637, час навчання у вищих учбових, професіональних, учбово-виховних закладах, учбових закладах підвищення кваліфікації і перепідготовки кадрів, у аспірантурі, докторантурі й криничній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і які містять відомості про період навчання. При відсутності у таких документах відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в учбовому закладі у відповідні роки при умови, якщо у цих документах є дані про закінчення повного навчального періоду чи окремих їх етапів.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Дипломом серії НОМЕР_2 від 26.06.1997 ОСОБА_1 закінчив Донецький державний технічний університет і здобув кваліфікацію за спеціальністю гірничий інженер.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 з 01.09.1992 по 31.07.1997 позивач навчався у Донецькому державному технічному університеті на денній формі навчання (запис 5-7).
Після закінчення навчання позивач в межах встановленого строку був зарахований на роботу за набутою професією на посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З огляду на наведене, він мав право на зарахування періоду навчання до пільгового стажу роботи.
Відмовляючи в зарахуванні періоду навчання до пільгового стажу, відповідач порушив права та законні інтереси позивача.
Вказане порушення впливає на розмір пенсії позивача в бік її зменшення, що порушує право позивача на належний розмір пенсії.
Отже період навчання ОСОБА_1 у Донецькому політехнічному інституті на денний формі навчання з 01.09.1992 по 31.07.1997 підлягає зарахування до пільгового стажу роботи.
Як встановлено судом, з 06.09.1999 по 08.09.1999, з 18.12.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.10.2014, з 02.11.2017 по 15.11.2017, з 30.09.2019 по 04.10.2019, з 08.08.2022 по 21.08.2022 працював на посадах, які відносяться до шкідливих відповідно до Списку № 1.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Отже, за змістом вказаної норми, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, лише якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Проте, встановлені у цій справі обставини свідчать, що спеціальний трудовий стаж позивача у спірні періоди, підтверджується записами в трудовій книжці, де вказано, що у спірні періоди позивач працював повний робочий день на посадах: гірника підземного, гірничого майстра підземного, заступника начальника підземної дільниці, начальником підземної дільниці.
Тобто Трудова книжка позивача має усі кваліфікуючи ознаки, які відносять таку роботу до пільгової.
Це означає, що уточнююча довідка підприємств за відповідні періоду стажу не є обов'язковою для призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного суду від 25 вересня 2019 року №227/516/17.
Крім того, суд зазначає, що згідно із пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається, що Пенсійний фонд, під час вирішення питання щодо призначення пенсії, зобов'язаний збирати, перевіряти певні обставини та відомості, які необхідні для вирішення питання щодо призначення пенсії, для чого останньому надається тримісячний термін.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач, при вирішення питання про призначення пенсії позивачу, не дотримався справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, оскільки не використав надані законом повноваження для з'ясування тих чи інших обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
У відповідності до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.
Враховуючи викладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Щодо позовних вимог в частині зарахування до пільгового стажу періодів роюоти позивача з 06.07.1994 по 06.08.1994, з 22.07.1996 по 31.08.1996 суду зазначає, що відповідно до довідки РС-право зазначені періоди були зараховані до пільгового стажу позивача.
Отже в цій частині позов не підлягає задоволенню.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку, що цей позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем при пред'явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 858,88 грн. відповідно до квитанції від 11.02.2023.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 558 грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, пл. Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, Полтавська обл., місто Полтава, вул.Соборності, будинок 66, код ЄДРПОУ 13967927) про скасування рішення та зобов'язання вчити дії- задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.01.2023 №051330003250 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, Полтавська обл., місто Полтава, вул.Соборності, будинок 66, код ЄДРПОУ 13967927) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) згідно ч.3 ст.114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” період навчання у Донецькому політехнічному інституті на денний формі навчання з 01.09.1992 по 31.07.1997 та періоди роботи з 02.10.1998 по 05.10.1998, з 06.09.1999 по 08.09.1999, з 18.12.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.10.2014, з 02.11.2017 по 15.11.2017, з 30.09.2019 по 04.10.2019, з 08.08.2022 по 21.08.2022.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, Полтавська обл., місто Полтава, вул.Соборності, будинок 66, код ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) сплачений судовий збір у розмірі 558 (п'ятсот п'ятдесят вісім) гривень.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено і підписано 31 березня 2023 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв