Рішення від 31.03.2023 по справі 160/21155/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2023 року Справа № 160/21155/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Горбалінського В.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

30.12.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0036450707 від 24.08.2022 року на суму 17000,00 грн., прийняте Головним управлінням ДПС у Черкаській області.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідач не виявив під час перевірок позивача наявності у магазинах позивача алкогольних напоїв, маркованих з відхиленням від вимог Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 27.12.2010 року, а всі висновки зроблені на підставі фіскальних чеків минулих періодів, тобто завантажених з РРО. Позивач зауважує, що факт невіповідності марки акцизного податку не можна встановлювати на підставі даних фіскальних чеків без огляду самої марки. Означене також підтверджується роз'ясненнями Державної податкової служби, розміщеними на їх офіційному веб-сайті. Крім цього позивач зазначає, що у випадку неможливості сканування марки акцизного податку касири позивача вводять номер марки самостійно та випадково допускають помилки, що підтверджується поясненнями касирів позивача. Таким чином відповідачем неповно встановлено порушення, що ставить під сумнів його висновки, зазначені в акті перевірки. На підставі зазначеного позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

03.01.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

13.02.2023 року Головне управління ДПС у Черкаській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відзивом на позовну заяву.

В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що внаслідок вибіркової перевірки інформації системи зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій встановлено відображення марки акцизного податку, що не відповідає видам марок акцизного податку, сума акцизного податку, визначених з урахуванням чинних на дату розливу алкогольної продукції ставок акцизного податку, міцності алкогольної продукції та місткості тари, а саме: МАП - АССС592749; вид МАП/сума акцизного податку з одиниці маркованої продукції/місяць, рік виготовлення МАП - АВ ВП/12,696 грн./липень 2021; фіскальний номер/дата, час чека - №269581/28.02.2022 12:24:29; назва товару/код УКТЗЕД - горілка 370 мл Хлібний Дар Пшенична 4/ №2208601100; сума акцизного податку чинна на дату розливу алкогольної продукції з урахуванням міцності алкогольної продукції та місткості товару - 18,79 грн. На підставі зазначеного, порушення встановлено правомірно та оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте з урахуванням чинного законодавства України. Враховуючи вищевикладене відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

13.03.2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відповіддю на відзив, в якій підтримало свою позицію, викладену в позовній заяві.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» зареєстровано юридичною особою 19.07.1999 року за адресою: 49000, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 40 та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.

Види діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ»: Основний: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

25.07.2022 року Головним управлінням ДПС у Черкаській області видано наказ №977-п «Про проведення фактичної перевірки» Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» за місцем фактичного провадження діяльності за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Вишневецького Байди, буд.63 / вул. Благовісна, буд.213, з 26.07.2022 року тривалістю 10 діб. Вказаним наказом визначено перевіряємий період діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» з 10.10.2019 року по 04.08.2022 року.

25.07.2022 року на підставі зазначеного наказу Головним управлінням ДПС у Черкаській області виписано направлення на проведення фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» №1609/23-00-07-07-01 та №1610/23-00-07-07-01.

05.08.2022 року Головним управлінням ДПС у Черкаській області складено акт №2610/23-00-07-07-01/30487219 про результати фактичної перевірки ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», яким вибірковою перевіркою інформації системи зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій: обов'язкової звітності про використання РРО фіскальний номер 3000735453, заводський номер СП 802402153 поданої Платником, у тому числі почекової інформації встановлено факт реалізації Платником алкогольних напоїв без МАП встановленого зразка а саме: в розрахункових документах ( фіскальних чеках) відображено МАП, що не відповідають видам МАП, сумам акцизного податку визначених з урахуванням чинних на дату розливу алкогольної продукції ставок акцизного податку, міцності алкогольної продукції та місткості тари, а саме: МАП - АССС592749; вид МАП/сума акцизного податку з одиниці маркованої продукції/місяць, рік виготовлення МАП - АВ ВП/12,696 грн./липень 2021; фіскальний номер/дата, час чека - №269581/28.02.2022 12:24:29; назва товару/код УКТЗЕД - горілка 370 мл Хлібний Дар Пшенична 4/ №2208601100; сума акцизного податку чинна на дату розливу алкогольної продукції з урахуванням міцності алкогольної продукції та місткості товару - 18,79 грн.

08.08.2022 року Товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» подано до Головного управління ДПС у Черкаській області заперечення до акту фактичної перевірки №2610/23-00-07-07-01/30487219 від 05.08.2022 року та разом з даними запереченнями подало пояснення працівників ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» у кількості 3 штук.

22.08.2022 року Головним управлінням ДПС у Черкаській області розглянуто заперечення Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» та не врахувало означені заперечення.

24.08.2022 року Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0036450707, яким на підставі ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» штрафну санкцію у розмірі 17 000,00 грн.

Не погоджуючи з означеним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №481, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України.

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону №481 маркування алкогольних напоїв (крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті), які реалізуються в Україні, здійснюється відповідно до Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, та має містити таку інформацію:

- загальна та власна назви виробу;

- найменування та місцезнаходження оператора ринку харчових продуктів, відповідального за інформацію про алкогольний напій, а для імпортованих алкогольних напоїв - найменування та місцезнаходження імпортера (у разі зміни найменування виробника у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв'язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство виробник має право зазначати на етикетці своє попереднє найменування протягом 18 місяців з дня зміни його найменування у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв'язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство);

- знак для товарів і послуг;

- географічна назва місця виготовлення виробу, якщо найменування виробника не відображає місця розташування суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);

- вміст спирту (% об.);

- місткість посуду;

- вміст цукру.

Штриховий код повинен бути нанесений на видиму сторону етикетки, або контретикетки, або пляшки (іншого посуду).

На видимій стороні етикетки, або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду) виробу повинні бути зазначені дата виготовлення виробу, код суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та номер ліцензії на виробництво.

Розлив алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, здійснюється у виготовлену із матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями скляну тару, бляшанки із харчового алюмінію, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла чи глазурованої кераміки. Розлив алкогольних напоїв, крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті, з вмістом спирту етилового понад 8,5% об'ємних одиниць здійснюється виключно у тару (посуд) місткістю 0,05 л, 0,1 л, 0,18 л, 0,2 л, 0,25 л, 0,275 л, 0,33 л, 0,35 л, 0,37 л, 0,375 л, 0,4 л, 0,45 л, 0,5 л, 0,61 л, 0,7 л, 0,75 л, 1,0 л і більше.

Згідно абз.3 ч.4 ст.11 Закону №481 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.266.6, 266.7 ст.266 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) маркуванню підлягають усі (крім зазначених у пункті 226.10 цієї статті) алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється.

Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Згідно п.266.9 ст.266 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані, зокрема,:

- алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку;

- алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

- вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари;

- алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.

Згідно п.20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 27.12.2010 року (в редакції чинній на момент виникнення спріних правовідносин) маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Для алкогольних напоїв імпортного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.

Вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої, тютюнові вироби, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідини, що використовуються в електронних сигаретах, у випадках, визначених пунктом 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, а також алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження:

- пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення;

- наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив - 4 х 10 міліметрів; горизонтальний - 4 х 20 міліметрів; діагональний - 4 х 18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція);

- пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів;

- відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.

Таким чином, зокрема, алкогольні напої, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць, мають бути позначені марками акцизного податку.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення слугував висновок про реалізацію позивачем алкогольного напою без наявності марки акцизного податку встановленого зразка. Алкогольний напій, що було реалізовано позивачем, маркований з відхиленням від вимог Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів та вважаються таким, що немаркований.

Позивач, в свою чергу, не заперечує наявність фіскального чеку про придбання зазначеного товару та інформацію, зазначену в ньому, при цьому вказує, що повторювання реквізитів марок акцизного податку у різних фіскальних чеках, навіть різних магазинів, пояснюється невірним введенням ручним методом реквізитів марок акцизного податку до РРО продавцями-касирами, а не наявністю продажу алкогольних напоїв, маркованих з порушенням вимог положення №1251.

Однак, суд зазначає, що склад правопорушення, за яке статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» передбачена відповідальність, утворює факт зберігання, транспортування чи реалізацію алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.

Таким чином, посилання позивача на введення касирами короткого літерного коду замість встановленої чинним законодавством акцизної марки, якими було промарковано пляшки, є безпідставним та не спростовує встановлених під час перевірок порушень.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону визначає Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 (далі - Порядок №790, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин). .

Пунктом 5 Порядку №790 передбачено, що підставами для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Таким чином, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють зберігання та реалізацію алкогольних напоїв, повинні додержуватись вимог абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», статті 226 Податкового кодексу України та пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251, щодо належного маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Крім цього, суд звертає увагу, що представником позивача було долучено разом з позовною заявою копії пояснювальних записок працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ- маркет» від 02.08.2022 року. В пояснювальних записках працівниками підприємства вказується, що при реалізації одиниць продукції не було відскановано на касовому апараті марку акцизного податку через нерівність пляшки, а тому замість вірної комбінації марки акцизного податку касиром було введено коротку комбінацію з чотирьох літер.

Суд зазначає, що факт того, що у вищенаведеному фіскальному чеку, у якому відображено МАП алкогольного напою та суму акцизного податку з одиниці маркованої продукції, яка не відповідала найменуванню реалізованої лікеро-горілчаної продукції, не заперечується позивачем в позовній заяві та додатково зазначено в позовній заяві, що касири, які працюють у позивача, в деяких випадках вводять вигадані комбінації літер та цифр, з метою імітації реквізитів марки акцизного податку, у випадку коли марка акцизного податку не сканується з пляшки.

Також суд акцентує увагу, що відеозаписи, долучені позивачем в якості додатків до позовної заяви, не можуть вважатися належними доказами, оскільки на вказаних відеозаписах не продемонстровано товар, який придбався за касовим чеком, на підставі якого було відповідачем було встановлено факт реалізації позивачем алкогольного напою без марки акцизного податку.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі "Серявін та інші проти України"(п.58) суд вказує, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.

Враховуючи, що судом не було встановлено протиправність висновків проведеної Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області фактичної перевірки, порушення, що були виявлені в ході її проведення, не спростовані позивачем, а в свою чергу, підтверджуються доводами позивача, викладеними в позовній заяві, суд доходить висновку щодо вмотивованості прийнятого податкового повідомлення-рішення форми №0036450707 від 24.08.2022 року.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський