30 березня 2023 року Справа № 160/24478/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСліпець Н.Є.
за участі секретаря судового засіданняБублич А.В.
за участі:
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро питання щодо прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року та наявності підстав для накладення штрафу в порядку ч. 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України та встановлення нового строку для виконання рішення суду від 13.01.2022 року за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №160/24478/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням суду від 13.01.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку основного розміру пенсії на підставі довідки наданої Міністерством внутрішніх справ України від 17.11.2021 року за №22/6-6654, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок з 01.12.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, наданої Міністерством внутрішніх справ України від 17.11.2021 року за №22/6-6654, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум
- стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН: НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 908,00 (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок) грн.
Вказане рішення набрало законної сили 14.02.2022 року.
08.07.2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій просить:
- зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 23.08.2022 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення було задоволено, а саме:
- встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 у справі №160/24478/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати протягом місяця з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року у справі №160/24478/21 в частині виплати доплати пенсії.
19.08.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому відповідач просить суд: прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року по адміністративній справі №160/24478/21. У разі відмови у затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року по адміністративній справі №160/24478/21, продовжити строк для подання звіту (а.с 64-66).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.08.2022 року питання про затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було призначено до розгляду в письмовому провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи на 08.09.2022 року.
Ухвалою суду від 08.09.2022 року у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 19.08.2022 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року у справі №160/24478/21 - відмовлено, клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про продовження строку для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року у справі №160/24478/21 - задоволено та продовжено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року у справі №160/24478/21.
Також цією ухвалою зобов'язано суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427), надати у тримісячний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року по адміністративній справі №160/24478/21 (а.с. 71-72).
09.12.2022 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 в якій позивач просить накласти штраф на керівника ГУ ПФУ в Дніпропетровський області за невиконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.09.2022 року та ненадання звіту, та встановити новий строк щодо виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року шляхом надання мінімального терміну строку виконання рішення до 10 діб.
20.03.2023 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 в якій позивач просить накласти штраф на керівника ГУ ПФУ в Дніпропетровський області за невиконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.09.2022 року та ненадання звіту, та встановити новий строк щодо виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року шляхом надання мінімального терміну строку виконання рішення до 2 діб.
Ухвалою суду від 22.03.2023 року заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу в порядку ч. 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України призначено до розгляду у судовому засіданні на 30.03.2023 року о 10:30 год.
23.03.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було надано до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року по справі №160/24478/21.
Ухвалою суду від 23.03.2023 року питання щодо прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року призначено до розгляду у судовому засіданні на 30.03.2023 року о 10:30 год.
У судовому засіданні позивач підтримав заявлене клопотання про накладення штрафу в порядку ч.2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, просив його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, про причини не явки суд не повідомив.
Згідно з ч. 4 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи наведене, а також належне повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи, строки розгляду заяви встановлені ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути дану заяву без участі представника відповідача.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду у даній справі та клопотання позивача про накладення штрафу в порядку ч.2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.
На виконання рішення від 13.01.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на підставі рішення суду було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , розмір доплати за період з 01.12.2019 року по 30.06.2022 рік становить 210430,02 грн., проте виплату даної суми позивачу не здійснено, оскільки кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №126 (із змінами), на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 360,0 млн.грн, які станом на 01.12.2021 рік використані в повному обсязі. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження.
Тобто, у звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначає, що фактично, у повному обсязі виконати судове рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.
Водночас, прийняття судом рішення про накладання на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу, у даному випадку, не вплине на виконання судового рішення, ухваленого на користь позивача, та, відповідно, не відновить його право на отримання присуджених бюджетних коштів.
Так, суд застосовує правову позицію Верховного Суду щодо підстав для накладання штрафу на керівника територіального управління Пенсійного фонду, сформовану у подібних правовідносинах в постанові від 23.04.2020 року при вирішенні справи №560/523/19, яка враховується в силу ч.5 ст.242 КАС України.
Згідно правової позиції Верховного Суду в якій зазначено, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення, та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду, або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Отже, з урахуванням характеру спірних правовідносин та фактичних обставин справи, беручи до уваги висновки Верховного Суду у справі №560/523/19, суд не вбачає наявності вищезазначених підстав для накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області штрафу за часткове невиконання рішення суду у цій справі.
Крім того, суд зауважує, що проблема невиконання рішень національних судів у соціальних спорах має загальнодержавний характер.
Тобто, проблема з виконанням рішення суду у цій справі не є індивідуальною, а охоплюється загальною проблемою належного виконання судових рішень в соціальних спорах, яка потребує системного підходу до її вирішення на найвищих рівнях органів державної влади.
Так, враховуючи вищевикладене, оскільки правові підстави для накладання штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області відсутні, а рішення суду в частині виплати заборгованості залишається невиконаним, суд дійшов висновку про необхідність встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду від 13.01.2022 року в адміністративній справі №160/24478/21.
Керуючись статтями 241-243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу в порядку ч. 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративній справі №160/24478/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 23.03.2023 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року у справі №160/24478/21 - відмовити.
За наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року у справі №160/24478/21 - встановити новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 13.01.2022 року у справі №160/24478/21.
Зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), надати у тримісячний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року по адміністративній справі №160/24478/21.
Роз'яснити відповідачу, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено 31.03.2023 року.
Суддя Н.Є. Сліпець