31 березня 2023 р. Справа № 215/6379/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеси О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні питання щодо закриття провадження в частині позовних вимог в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Криворізької міської ради про визнання протиправною бездіяльності, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла справа №215/6379/21 з Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за позовною заявою ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Криворізької міської ради, в якій позивач, мовою оригіналу, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, за результатом розгляду заяви від 07.07.2021 вх. № С-1779-П, яка виявилася у відмові вирішувати питання місцевого значення в межах ст. 22, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 29, 49 Конституції України та зобов'язати прийняти рішення, в розумінні ст.ст.140, 144 Конституції України, дія якого вичерпується його виконанням;
- визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, за результатом розгляду заяви від 07.07.2021 вх. № С-1779-П, яка виявилася у відмові рішенням згідно ст. 144 Конституції України розпочати процедуру дисциплінарного стягнення стосовно директора КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» КМР ОСОБА_2 за свідоме втручання в лікування позивача і порушення зазначених правових норм та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) так діяти;
- визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, за результатом розгляду заяви від 07.07.2021 вх. № С-1779-П, яка виявилася у відмові надати повідомлення про повноваження осіб, які розглядали заяву і у відмові рішенням згідно ст. 144 Конституції України вжити заходи до начальника управління охорони здоров'я м. Кривого Рогу Мурашко К.В., який використовує бюджетні кошти не за призначенням і скоротив мережу медичних закладів по безоплатній медицині, та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) так діяти.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані протиправною бездіяльністю відповідача. Так, позивач вважає, що Криворізька міська рада застосувала не належним чином власну управлінську функцію й відмовила в забезпеченні документальних абсолютних прав. Наведене, на думку позивача призвело до порушення прав позивач, у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
Відповідно до ухвали Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 30.09.2021 р. вищезазначену позовну заяву передано за підсудністю на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 р. справу №215/6379/21 прийнято до провадження, позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2022 р. позовну заяву було повернуто позивачу.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.10.2022 р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.06.2022 року в адміністративній справі №215/6379/21 задоволено.
Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.06.2022 р. в адміністративній справі №215/6379/21 скасовано та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2022 р. позовну заяву залишено без руху. На виконання ухвали суду позивач виправив вказані недоліки.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2023 р. відкрито провадження в адміністративній справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, судом встановлено наступне.
Так, одними з позовних вимог позивача є встановлення наявності у відповідача - Криворізької міської ради компетенції (повноважень).
Суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Згідно із пунктом 3 частини другої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
При цьому, існують особливості предмета і суб'єктного складу публічно-правового спору про встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Зі змісту наведених норм процесуального закону вбачається, що компетенційний спір виникає між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень.
Особливістю таких спорів є те, що сторонами у них - як позивачем, так і відповідачем - є суб'єкти владних повноважень.
Тобто позивачем у компетенційних спорах є суб'єкт владних повноважень, який вважає, що інший суб'єкт владних повноважень (відповідач) своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.
У постанові Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 802/833/17-а сформульовано висновок, відповідно до якого, компетенція - це сукупність повноважень, прав та обов'язків державного органу, установи або посадової особи, які вони зобов'язані використовувати для виконання своїх функціональних завдань.
Компетенцію державного органу чи посадової особи становлять їхні повноваження, визначені законом.
Внаслідок різного тлумачення законодавства компетенція суб'єктів владних повноважень може перетинатися, внаслідок чого виникає компетенційний спір.
Завданням суду у компетенційних спорах, з урахуванням загального завдання адміністративного судочинства, є розв'язання законодавчої колізії, а також усунення наслідків дублювання повноважень.
Таким чином, оскільки позивач у спірних правовідносинах не є суб'єктом владних повноважень, а відповідач виступає суб'єктом владних повноважень, позивач не має права звернення до суду з позовом до відповідача про встановлення наявності чи відсутності у відповідача компетенції (повноважень).
За відсутності компетенційного спору між сторонами, беручи до уваги правові висновки, висловлені Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13.03.2019 у справі № 820/3713/17, від 12.06.2019 у справі № 9901/70/19, від 04.12.2019 у справі № 826/6233/17, Верховним Судом у постанові від 07.10.2020 у справі № 200/4659/17, підлягає закриттю провадження у цій справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України, в частині позовних вимог про встановлення наявності компетенції (повноважень).
Керуючись статтями 19, 20, 238, 248, КАС України, суд, -
Закрити провадження в адміністративній справі № 215/6379/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Криворізької міської ради про визнання протиправною бездіяльності в частині позовних вимог про встановлення наявності компетенції (повноважень).
Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 256 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Повний текст ухвали складено та підписано 31.03.2023 року.
Суддя О.М. Неклеса