31 березня 2023 рокуСправа № 160/20431/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ПРОЦЕДУРА
1. 22.12.2022 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразилися у протиправній відмові у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 13.01.2021, а також у протиправному зменшенні пільгового стажу роботи за Списком № 1;
- скасування рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке викладене в листі від 08.12.2022 № 047050011912;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком № 1 ОСОБА_1 повністю періоди роботи з 18.04.1995 по 30.04.1995, з 01.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 19.09.2007, з 20.09.2012 по 09.04.2013, з 25.09.2013 по 25.09.2013, з 10.01.2014 по 10.01.2014, з 02.10.2014 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 30.09.2022;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 з моменту звернення за призначенням пенсії, тобто з 02.12.2022.
2. Ухвалою суду від 30.12.2022 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.
3. 26.01.2023 через систему «Електронний суд» та 01.02.2023 засобами поштового зв'язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, надано витребувані судом докази.
4. 06.02.2023 засобами поштового зв'язку від позивача надійшли заперечення на відзив.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
5. ОСОБА_1 , маючи загального стажу роботи 43 років 11 місяців 03 дні, в тому числі пільгового стажу роботи за Списком № 1 - 28 років 00 місяців 07 днів, звернулась 02.12.2022 до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення мені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
6. Орган Пенсійного фонду прийняв рішення від 08.12.2022 № 047050011912 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, оскільки позивач не досяг встановленого пенсійного віку у 50 років.
7. Крім того, з пільгового стажу роботи за Списком № 1, відповідачем протиправно виключені періоди роботи з 18.04.1995 по 30.04.1995, з 01.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 19.09.2007, з 20.09.2012 по 09.04.2013, з 25.09.2013 по 25.09.2013, з 10.01.2014 по 10.01.2014, з 02.10.2014 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 30.09.2022.
8. Позивач вважає, що висновок ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про виключення періодів роботи з пільгового стажу роботи за Списком № 1 та про недосягнення пенсійного віку не відповідає положенням Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діє на момент звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах.
9. Відповідач не врахував при призначенні пенсії рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
10. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що рішенням від 08.12.2022 № 047050011912 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1, через відсутність необхідного віку.
11. Страховий стаж за матеріалами пенсійної справи становить 43 роки 11 місяців 3 дні, в тому числі стаж за списком № 1 складає 12 років 6 місяців 18 днів.
12. За доданими документами до пільгового стажу за списком № 1 не враховано періоди:
- згідно довідок № 129/123 від 17.11.2020 за періоди роботи з 03.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 03.12.2016, № 229/06 від 04.01.2021 за періоди роботи з 01.11.2020 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.03.2022, з 01.04.2022 по 30.06.2022, № 229/68 від 18.08.2022 за періоди роботи з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 31.10.2020, які видані підприємством ЗАТ «Кримський Титан», який з 24.03.2015 змінено на філію «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат», оскільки в пільгових довідках зазначено, що заявниця працювала в умовах іонізуючого випромінювання, але не зазначено умови роботи «понад 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, на гамма-терапевтичних апаратах»;
- пільговий стаж згідно довідки № 106 від 03.06.2022, яка видана підприємством ЗАТ «Кримський Титан», який з 24.03.2015 змінено на філію «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» за періоди роботи з 22.08.1994 по з 30.09.2000 по 30.09.2000, з 01.10.2000 по 15.01.2003, з 16.01.2005 по 01.10.2014 враховано з урахуванням наданих атестацій робочих місць, які були проведені підприємством.
13. Таким чином, враховуючи той факт, що позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України у віці 48 років 02 місяці 01 день, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 на день звернення 02.12.2022 - відсутнє.
14. Стаття 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є чинною, неконституційною не визнавалась, а відтак норми цієї статті підлягають застосуванню під час визнання права на пенсію за віком на пільгових умовах особам, які працювали на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
15. 02.12.2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, вид пенсії - за віком.
16. Рішенням про відмову у призначенні пенсії від 08.12.2022 № 047050011912 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 та, зокрема, зазначено:
- дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України - 02.12.2022;
- вік заявника 48 років 2 місяці 1 день;
- відповідно до пункту 2 статті 114 Закону № 1058 пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;
- працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи;
- страховий стаж особи становить 43 роки 11 місяців 3 дні, в тому числі стаж за Списком № 1 складає 12 років 6 місяців 18 днів;
- за доданими документами до пільгового стажу за Списком № 1 не враховано періоди:
1) згідно довідок № 129/123 від 17.11.2020, № 229/06 від 04.01.2021, № 229/68 від 18.08.2022, оскільки в пільгових довідках зазначено, що заявниця працювала в умовах іонізуючого випромінювання, але не зазначено умови роботи «понад 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, на гамма-терапевтичних апаратах»;
2) пільговий стаж згідно довідки № 106 від 03.06.2022 враховано з урахуванням наданих атестацій робочих місць, які були проведені підприємством;
- додатковий коментар: відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з недосягненням пенсійного віку;
- працює;
- на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
17. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
18. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
19. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
20. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
21. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
22. Відповідно частини другої статті 21 Закону № 1058-ІV на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.
23. Пунктом 2 частини третьої статті 21 Закону № 1058-ІV встановлено, що персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості: частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат: код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника); рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць; страховий стаж; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення; сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць.
24. Відповідно до пункту 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004, в редакції до 11.10.2017:
- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;
- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
- особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення»; у цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
25. Пунктом 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, в редакції з 11.10.2017:
- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;
- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
26. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається:
- працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;
- до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року;
- працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
27. Положеннями статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
28. Згідно із пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
- працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;
- до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
29. Рішенням Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII.
30. Згідно із пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
31. Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 встановлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
- «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам…».
32. Конституційний Суд в пункті 4.1 Рішення від 23.01.2020 № 1-р/2020 зазначив, що статтею 13 Закону № 1788-XII до внесення змін Законом № 213-VIII було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.
33. За приписами статті 44 Закону № 1058-ІV:
- частина перша:
-- призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;
-- звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;
-- порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення;
- частина третя:
-- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
34. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
35. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (зі змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2021 № 33-1, далі - Порядок № 22-1 (у редакції чинній на момент спірних правовідносин)).
36. Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
37. Згідно із пунктом 1.3 Порядку № 22-1 заява про призначення може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436.
38. Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
39. Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 встановлено:
- рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи;
- рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
40. Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
41. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
42. За приписами пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
щодо підтвердження пільгових періодів роботи
43. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
44. Відповідно до пункту 1 «Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
45. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
46. Згідно із абзацом 1 пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
47. Абзацом 2 пункту 20 Порядку № 637 (у редакції, чинній на дату складання довідок, наданих позивачем до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії) визначено, що у довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
щодо проведення атестації робочих місць
48. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
49. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
50. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
51. Згідно із пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
52. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
53. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
54. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
55. Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
56. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
щодо визнання протиправними дій, які виразилися у протиправній відмові у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 13.01.2021
57. Суд відмовляє у задоволенні позову в частині визнання протиправними дій, які виразилися у відмові в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 13.01.2021, оскільки судом не встановлено, а матеріалами справи не підтверджено, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області вчинялися такі протиправні дії 13.01.2021.
щодо визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії
58. У рішенні про відмову у призначенні пенсії від 08.12.2022 № 047050011912 зазначено, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у зв'язку із недосягненням пенсійного віку.
59. Крім того, рішення про відмову у призначенні пенсії від 08.12.2022 № 047050011912 містить наступну інформацію:
- до пільгового стажу за Списком № 1 не враховано періоди роботи згідно довідок № 129/123 від 17.11.2020, № 229/06 від 04.01.2021, № 229/68 від 18.08.2022;
- пільговий стаж згідно довідки № 106 від 03.06.2022 враховано з урахуванням наданих атестацій робочих місць, які були проведені підприємством.
(щодо пенсійного віку необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1)
60. Суд звертає увагу, що спірним у цій справі є досягнення позивачем необхідного віку, який би давав останньому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
61. Інших підстав для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 оскаржуване у цій справі рішення від 08.12.2022 № 047050011912 не містить.
62. Позивач вважає, що за наявності необхідного стажу роботи та досягненням 45 років він має право на пенсію на пільгових умовах.
63. Натомість відповідач керується Законом № 1058-ІV (в редакції Закону № 2148-VIII), за яким пенсійний вік становить 50 років.
64. Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що при призначенні жінкам пенсії відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII (в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213-VIII)) необхідними умовами були:
1) досягнення 45 років;
2) стаж роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.
65. Законом № 213-VIII, який набув чинності 01.04.2015, необхідними умовами при призначенні пенсії за пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII визначено:
1) досягнення 50 років;
2) стаж роботи не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.
66. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), текст Закону № 1058-IV доповнений, зокрема, статтею 114, згідно із пунктом 1 частини другої якої на пільгових умовах пенсія за віком призначається:
- працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші.
67. Вказана норма набула чинності з 01.10.2017.
68. Таким чином, з 01.10.2017 правила призначення пенсій за Списком № 1 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме:
1) пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII у редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015 та
2) пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV у редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017 року.
69. За конституційним поданням народних депутатів України Закон № 213-VIII перевірявся на відповідність Конституції України.
70. Рішенням № 1-р/2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно Конституційний Суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.
71. Отже, на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ, з урахуванням Рішення № 1-р/2020, встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 для жінок після досягнення 45 років.
72. Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 45 років, тоді як другий - у 50 років.
73. Норми зазначених законів регулюють одне і те ж коло відносин, однак, явно суперечать один одному.
74. При цьому, таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14.102010 у справі «Щокін проти України»).
75. Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
76. З урахуванням викладеного, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.
77. На час звернення ОСОБА_1 до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії:
- їй виповнилося 48 років 2 місяці 1 день, отже позивач досягла необхідного віку, який надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1;
- страховий стаж становив 43 роки 11 місяців 3 дні;
- пільговий стаж за Списком № 1 становив 12 років 6 місяців 18 днів.
(щодо визнання протиправними дій, які виразилися у зменшенні пільгового стажу роботи за Списком № 1)
78. Позивач просить суд зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди роботи з 18.04.1995 по 30.04.1995, з 01.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 19.09.2007, з 20.09.2012 по 09.04.2013, з 25.09.2013 по 25.09.2013, з 10.01.2014 по 10.01.2014, з 02.10.2014 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 30.09.2022.
79. Суд зазначає, що з розрахунку стажу, здійсненого під час розгляду заяви позивача від 02.12.2022 про призначення пенсії, вбачається зарахування зазначених періодів роботи до страхового стажу.
80. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в оскаржуваному у цій справі рішенні від 08.12.2022 № 047050011912 та відзиві на позовну заяву зазначило, що:
- до пільгового стажу за Списком № 1 не враховано періоди роботи згідно довідок № 129/123 від 17.11.2020, № 229/06 від 04.01.2021, № 229/68 від 18.08.2022, оскільки в пільгових довідках зазначено, що заявниця працювала в умовах іонізуючого випромінювання, але не зазначено умови роботи «понад 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, на гамма-терапевтичних апаратах»;
- пільговий стаж згідно довідки № 106 від 03.06.2022 враховано з урахуванням наданих атестацій робочих місць, які були проведені підприємством.
81. При цьому, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутня довідка від 17.11.2020 № 129/123, натомість, позивачем до позовної заяви та відповідачем до відзиву на позовну заяву надано довідку від 17.11.2020 № 229/123.
82. Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці.
83. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників
84. Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.
(1.1 щодо права позивача на зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи, зазначених у довідці від 03.06.2022 № 106)
85. Довідкою від 03.06.2022 № 106 підтверджено, що позивач працював повний робочий день у філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» на посадах, що передбачені Списком № 1 у період:
- з 22.08.1994 по 30.09.2000;
- з 01.10.2000 по 15.01.2003;
- з 16.01.2003 по 01.10.2014.
86. Відповідачем до пільгового стажу за Списком № 1 зараховано періоди роботи: з 22.08.1994 по 17.04.1995, з 01.05.1995 по 30.09.2000, з 20.09.2007 по 19.09.2012, з 10.04.2013 по 24.09.2013, 26.09.2013 по 09.01.2014, з 11.01.2014 по 01.10.2014, що вбачається з розрахунку стажу, здійсненого під час розгляду заяви позивача від 02.12.2022 про призначення пенсії.
87. Підставою для не зарахування інших періодів роботи до пільгового стажу за Списком № 1, визначених у довідці від 03.06.2022 № 106, стала відсутність проведення атестації робочих місці.
88. З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що починаючи з 22.08.1992 однією з обов'язкових умов для підтвердження пільгового стажу є документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
89. За приписами Порядку № 383 вперше атестація робочих місць повинна бути проведена до 22.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць).
90. Суд звертає увагу, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
91. Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
92. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
93. Отже, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.
94. Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.
95. Довідка від 03.06.2022 № 106 містить наступні відомості щодо проведення атестації робочих місць:
- у період з 01.10.2000 по 31.12.2003 робоче місце позивача атестоване наказами про атестацію робочих місць від 17.04.1997 № 147, від 07.03.2002 № 127;
- у період з 01.01.2004 по 19.09.2007 робоче місце позивача атестоване наказами про атестацію робочих місць від 07.03.2002 № 127, від 20.09.2007 № 336, від 10.04.2013 № 129;
- у періоди роботи з 20.09.2012 по 09.04.2013, 25.09.2013, з 10.01.2014 по 10.01.2014 робоче місце позивача атестоване наказами про атестацію робочих місць від 07.03.2002 № 127, від 20.09.2007 № 336, від 10.04.2013 № 129.
96. Крім того, в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України наявні відомості щодо пільгового (спеціального) стажу позивача за Списком № 1 у спірні періоди за кодом «ЗПЗ013А1».
97. При цьому, суд звертає увагу, що у довідці від 03.06.2022 № 106 зазначено про виключення періодів роботи через відпустку без збереження заробітної плати, а саме, періодів:
1) 18-30.04.1995 нак. 30к;
2) 24, 27, 28.09.2006 розп. 795;
3) 25.09.2013 розп. 1454;
4) 10.01.2014 розп. 30.
98. Щодо не зарахування до пільгового стажу передів перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати, суд зазначає, що у постановах від 19.03.2019 у справі № 295/8979/16-а, від 26.03.2020 у справі № 423/2860/16-а Верховний Суд зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.
99. Таким чином не підлягають зарахуванню до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 18.04.1995 по 30.04.1995, 24.09.2006, з 27.09.2006 по 28.09.2006, 25.09.2013, 10.01.2014, оскільки відсутні відомості про надання позивачу відпустки без збереження заробітної плати у зв'язку з виробничою необхідністю або відомості про час простою.
100. З урахуванням викладеного, до пільгового стажу позивача за Списком № 1 повинні бути зараховані періоди роботи з 01.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 23.09.2006, з 25.09.2006 по 26.09.2006, з 29.09.2006 по 19.09.2007, з 20.09.2012 по 09.04.2013, оскільки у зазначений період позивач виконував роботи за професією (посадою), яка віднесена до Списку № 1.
(1.2 щодо права позивача на зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи, зазначених у довідках від 17.11.2020 № 229/123, від 04.01.2021 № 229/06, від 18.08.2022 № 229/68)
101. Позивач працював повний робочий день на філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» АТ «Об'єднана гірничо-хімічна компанія» на посадах, які віднесені до Списку № 1, що вбачається з довідок:
1) від 17.11.2020 № 229/123: періоди з 02.10.2014 по 02.08.2016 (01 рік 10 місяців 01 день), з 03.08.2016 по 08.12.2016 (00 років 04 місяці 06 днів), з 09.12.2016 по 01.01.2018 (01 рік 00 місяців 23 дні), з 02.01.2018 по 31.10.2020 (02 роки 10 місяців 00 днів);
2) від 04.01.2021 № 229/06: період з 01.11.2020 по 31.12.2020 (00 років 02 місяці 00 днів);
3) від 18.08.2022 № 229/68: періоди з 01.01.2021 по 31.03.2022 (01 рік 03 місяці 00днів), з 01.04.2022 по 30.06.2022 (00 років 03 місяці 00 днів).
102. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 (у редакції чинній на дату складення довідок) у довідці має бути вказано:
- періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
- професія або посада;
- характер виконуваної роботи;
- розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи;
- первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
103. Суд зазначає, що довідки від 17.11.2020 № 229/123, від 04.01.2021 № 229/06, від 18.08.2022 № 229/68 містять всю інформацію, яка повинна міститися у довідці відповідно до пункту 20 Порядку № 637.
104. Доказів того, що зазначені довідки оскаржувались у судовому порядку та визнавались недійсними, матеріали справи не містять.
105. Відповідач не зарахував до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи, оскільки у довідках не зазначені умови роботи позивача, а саме: «понад 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, на гамма-терапевтичних апаратах».
106. Однак, суд звертає увагу, що довідки містять відомості, що посада (професія) позивача віднесена до Списку № 1 «Працівники, зайняті на роботах з радіоактивними речовинами з активністю на робочому місці понад 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, а також ремонтом устаткування в цих умовах», а отже посилання в оскаржуваному рішенні на відсутність інформації про умови роботи є безпідставним.
107. Таким чином, відповідач противно не зарахував до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи, зазначені у довідках від 17.11.2020 № 229/123, від 04.01.2021 № 229/06, від 18.08.2022 № 229/68, чим порушено права та інтереси позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
108. Суд також звертає увагу, що в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України наявні відомості щодо пільгового (спеціального) стажу позивача за Списком № 1 у спірні періоди за кодом «ЗПЗ013А1».
109. Крім того, суд зазначає про безпідставне не зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01.07.2022 по 30.09.2022, з наступних підстав.
110. З трудової книжки АТ-VI № 6683541 вбачається, що позивач по теперішній час продовжує працювати у філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» АТ «Об'єднана гірничо-хімічна компанія» за професією (посадою) сепараторник (елетросепарації) дільниці доведення збагачувального виробництва, що вбачається з трудової книжки АТ- НОМЕР_1 .
111. З довідки від 18.08.2022 № 229/68 вбачається, що:
- професія (посада) сепараторник (елетросепарації) дільниці доведення збагачувального виробництва віднесена до Списку № 1 розділ ХХІІ підрозділ 1 код КП 8112, підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 «Працівники, зайняті на роботах з радіоактивними речовинами з активністю на робочому місці понад 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, а також ремонтом устаткування в цих умовах»;
- робоче місце атестоване наказом «Про результати чергової атестації робочих місць, пов'язаних з виконанням робіт з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінь» від 01.04.2022 № 182.
112. Також, при здачі звітів страхувальниками вказувалося, що страхові внески за позивача вносилися за професією і кодом № ЗПЗ013А1, як працівнику по Списку № 1.
113. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов'язків у межах наданих повноважень, тощо.
114. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
115. Не зарахування періоду роботи позивача до пільгового стажу є бездіяльністю Пенсійного фонду, а не їх діями, яка може бути оскаржена до суду, у зв'язку із чим суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту порушеного права на соціальне забезпечення позивача, та визнає протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 01.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 23.09.2006, з 25.09.2006 по 26.09.2006, з 29.09.2006 по 19.09.2007, з 20.09.2012 по 09.04.2013, 02.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 08.12.2016, з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 31.10.2020, з 01.11.2020 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.03.2022, з 01.04.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 30.09.2022.
116. Оскільки, відповідачем передчасно здійснено висновок про відсутність необхідного віку у позивача, не зараховано періоди роботи до пільгового стажу за Списком № 1 та відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, суд визнає протиправним та скасовує рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 08.12.2022 № 047050011912.
щодо зобов'язання вчинити певні дії
117. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
118. Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
119. Крім того, Верховний Суд у постанові від 21.03.2019 у справі № 817/498/17 наголосив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
120. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд зобов'язує ГУ ПФУ в Дніпропетровській області:
- зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 періоди роботи з 01.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 23.09.2006, з 25.09.2006 по 26.09.2006, з 29.09.2006 по 19.09.2007, з 20.09.2012 по 09.04.2013, 02.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 08.12.2016, з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 31.10.2020, з 01.11.2020 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.03.2022, з 01.04.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 30.09.2022;
- призначити ОСОБА_1 з 02.12.2022 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
121. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, у тому числі із виходом за межі позову, із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.
122. При вирішення спору по суті враховані правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 21.04.2021 у зразковій справі № 360/3611/20 з урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021, оскільки у цій справі правовідносини є подібними, та стосуються набуття права на призначення пенсії на пільгових умовах позивачем, що досяг пенсійного віку, визначеного статтею 13 Законом № 1788-ХІІ, у редакції чинній до внесення змін Законом № 213-VІІІ, після набрання чинності Законом № 2148-VІІІ та після ухвалення 23.01.2020 Конституційним Судом України рішення № 1-р/2020 у справі № 1-5/2018(746/15).
123. Пільгові умови відповідно до яких призначається пенсія (Список № 1 або Список № 2) не є визначальним для вирішення спору та не свідчить про наявність значних розбіжностей у фактичних обставинах справ, що унеможливлювали б урахування висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові за результатами розгляду зразкової справи № 360/3611/20, у ході розгляду цієї справи.
124. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
125. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
126. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 01.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 23.09.2006, з 25.09.2006 по 26.09.2006, з 29.09.2006 по 19.09.2007, з 20.09.2012 по 09.04.2013, 02.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 08.12.2016, з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 31.10.2020, з 01.11.2020 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.03.2022, з 01.04.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 30.09.2022.
127. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.12.2022 № 047050011912 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
128. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 періоди роботи з 01.10.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 23.09.2006, з 25.09.2006 по 26.09.2006, з 29.09.2006 по 19.09.2007, з 20.09.2012 по 09.04.2013, 02.10.2014 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 08.12.2016, з 09.12.2016 по 01.01.2018, з 02.01.2018 по 31.10.2020, з 01.11.2020 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.03.2022, з 01.04.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 30.09.2022;
- призначити ОСОБА_1 з 02.12.2022 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
129. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
130. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 992,40 грн.
131. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба