31 березня 2023 рокуСправа № 160/20458/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Експерт М» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
1. 22.12.2022 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Експерт М» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 11.10.2022 за № 7448348/3798223 про відмову в реєстрації податкової накладної від 14.09.2022 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс Експерт М»;
- зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 14.09.2022 № 1, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс Експерт М» днем її фактичного подання;
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 11.10.2022 за № 7448349/3798223 про відмову в реєстрації податкової накладної від 14.09.2022 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс Експерт М»;
- зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 14.09.2022 № 2, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс Експерт М» днем її фактичного подання.
2. Ухвалою від 27.12.2022 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3. 03.01.2023 засобами поштового зв'язку до суду надійшла заява представника позивача про усунення недоліків позовної заяви із платіжною інструкцією від 28.12.2022 № 181446 про сплату судового збору в сумі 4962 грн.
4. Ухвалою суду від 05.01.2023 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, учасникам справи надано строк для подання заяв по суті спору, витребувано докази у позивача.
5. 24.01.2023 від позивача надійшли витребувані судом докази.
6. 25.01.2023 від ГУ ДПС у Дніпропетровській області та ДПС України надійшли відзиви на позовну заяву.
7. 15.03.2023 від позивача надійшли додаткові докази по справі.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
8. За актами приймання-здачі виконаних робіт (наданих послуг) за правилом «першої події» у відповідності до пункту 187.1 статті 187 ПК України були складені податкові накладні від 14.09.2022 № 1 та № 2.
9. Згідно отриманих квитанцій про реєстрацію податкової накладної від 22.09.2022 та від 29.09.2022 реєстрації податкових накладних в ЄРПН зупинено, оскільки ПН відповідають вимогам пункту 8 «Критеріїв ризиковості платника податків».
10. Позивачем направлені пояснення із підтверджуючими документами, однак відповідачем прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, які позивач вважає необґрунтованими та такими, що підлягають визнанню протиправними та скасуванню.
11. Надані контролюючому органу документи повністю підтверджували реальність здійснення господарської операції.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ
ГУ ДПС у Дніпропетровській області
12. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що відповідно до пункту 8 «Критеріїв ризиковості платника податків» Постанови № 1165 ТОВ «Сервіс Експерт М» включено до переліку ризикових платників податку, як такого, по якому податкова інформація свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій.
13. У зв'язку із зупиненням реєстрації податкових накладних ТОВ «Сервіс Експерт М» подано пояснення та копії документів. Згідно наданих первинних документів встановлено, що ТОВ «Сервіс Експерт М» до податкових накладних не в повному обсязі надані документи, а саме: до повідомлення прикріплено 22 документи, серед яких договори, рахунки, договори оренди, акти наданих послуг, витяги, банківські (платіжні) документи, рахунки, сертифікати, пояснення та інше.
14. 3гідно наданих документів ТОВ «Сервіс Експерт М» надавались послуги з землевпорядних робіт з оформлення/переоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розроблення документації із землеустрою, необхідної для формування земельної ділянки та забезпечення реєстрації ділянки в Державному земельному кадастрі та реєстрації права постійного користування за АТ «Укрзалізниця» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно в установленому законом порядку згідно з процедурою відкритих торгів № UA-2021-06-16-014255-b, за адресами у Хмельницькій області. Жодних документів щодо відряджень, терміну фактичного виконання робіт СГ не надано.
15. Комісія контролюючого органу при прийнятті оскаржуваних рішень діяла у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений законом, здійснивши перевірку поданих платником податку копій документів.
ДПС України
16. Відповідач проти позову заперечив повністю та зазначив, що законодавством не встановлено обов'язку контролюючого органу конкретизації переліку документів необхідних для реєстрації податкової накладної.
17. Позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати податкові накладні є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню Комісії регіонального рівня зобов'язання ДПС зареєструвати податкові накладні в ЄРПН є передчасними.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
18. ТОВ «Сервіс Експерт М» (код 37988223) зареєстроване 05.12.2011, з 01.04.2021 зареєстровано платником ПДВ, основним видом діяльності є діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (71.12).
19. 06.08.2021 між АТ «Українська залізниця» в особі начальника виробничого підрозділу Жмеринська дирекція залізничних перевезень регіональної філії «Південно-західна Залізниця» АТ «Українська залізниця» (замовник) та ТОВ «Сервіс Експерт М» (виконавець) укладено договір про надання послуг № ПЗ/ДН-3-21588/НЮ, відповідно до якого:
- пункт 1.1: виконавець зобов'язується надати замовнику послуги землевпорядних робіт з оформлення/переоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку (ДК 021:2015-71250000-5), розроблення документації із землеустрою, необхідної для формування земельної ділянки та забезпечення реєстрації ділянки в Державному земельному кадастрі та реєстрації права постійного користування за АТ «Укрзалізниця» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно в установленому законом порядку, а замовник - прийняти такі послуги та оплатити їх відповідно до розрахунку вартості послуг кожну земельну ділянку;
- пункт 4.3: оплата здійснюється по факту наданих послуг шляхом перерахування виконавцю коштів на 45 банківський день з дати реєстрації податкової накладної та після підписання акта здачу-приймання наданих послуг та затверджених фактичних калькуляцій на надані послуги.
20. 14.09.2022 складені акти до договору від 06.08.2021 № ПЗ/ДН-3-21588/НЮ приймання-здачі виконаних робіт (наданих послуг):
1) № 4/1: Хмельницька область, Старокостянтинівський район, Старокостянтинів, площею 93,8026 га, на суму 1235098,83 грн у тому числі ПДВ 205849,81 грн. До акта надані витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права:
- об'єкт нерухового майна - земельна ділянка; площею 1,6873 га;
- об'єкт нерухового майна - земельна ділянка; площею 4,8785 га;
- об'єкт нерухового майна - земельна ділянка; площею 5,596 га;
- об'єкт нерухового майна - земельна ділянка; площею 61,7605 га;
- об'єкт нерухового майна - земельна ділянка; площею 13,7803 га;
- об'єкт нерухового майна - земельна ділянка; площею 6,1 га;
2) № 5/1: Хмельницька область, Старокостянтинівський район, Старокостянтинів, площею 34,088 га, на суму 448836,55 грн у тому числі ПДВ 74806,09 грн. До акта надані витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права:
- об'єкт нерухового майна - земельна ділянка; площею 33,53 га;
- об'єкт нерухового майна - земельна ділянка; площею 0,008 га;
- об'єкт нерухового майна - земельна ділянка; площею 0,55 га.
21. 22.09.2022 ТОВ «Сервіс Експерт М» подано на реєстрацію податкову накладну від 14.09.2022 № 1, складену на АТ «Українська залізниця», Регіональна філія «Південно-Західна залізниця», Виробничий підрозділ Жмеринська дирекція залізничних перевезень:
- за номенклатурою товарів/послуг продавця: Послуги з землевпорядних робіт з оформлення/переоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розроблення документації із землеустрою, необхідної для формування земельної ділянки та забезпечення реєстрації ділянки в Державному земельному кадастрі та реєстрації права постійного користування за АТ «Укрзалізниця» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно в установленому законом порядку згідно з процедурою відкритих торгів № UA-2021-06-16-014255-b, за адресами: - Хмельницька область, Старокостянтинівський район, м. Старокостянтинів площею 34,088 га (послуги згідно з ДКПП 74.90), обсяги постачання без урахування ПДВ 374030,46 грн, сума ПДВ 74806 грн.
22. Згідно із квитанцією податкова накладна від 14.09.2022 № 1 надійшла 22.09.2022 о 16:23:49 та зареєстрована за № 9189845657, результат обробки: Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ПН/РК від 14.06.2022 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D» = 5.7463%, «Р» = 0.
23. 29.09.2022 ТОВ «Сервіс Експерт М» подано на реєстрацію податкову накладну від 14.09.2022 № 2, складену на АТ «Українська залізниця», Регіональна філія «Південно-Західна залізниця», Виробничий підрозділ Жмеринська дирекція залізничних перевезень:
- за номенклатурою товарів/послуг продавця: Послуги з землевпорядних робіт з оформлення/переоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розроблення документації із землеустрою, необхідної для формування земельної ділянки та забезпечення реєстрації ділянки в Державному земельному кадастрі та реєстрації права постійного користування за АТ «Укрзалізниця» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно в установленому законом порядку згідно з процедурою відкритих торгів № UA-2021-06-16-014255-b, за адресами: - Хмельницька область, Старокостянтинівський район, м. Старокостянтинів площею 93,8026 га (послуги згідно з ДКПП 74.90), обсяги постачання без урахування ПДВ 1029249,03 грн, сума ПДВ 205849,81 грн.
24. Згідно із квитанцією податкова накладна від 14.09.2022 № 2 надійшла 29.09.2022 об 11:32:12 та зареєстрована за № 9196174992, результат обробки: Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація ПН/РК від 14.06.2022 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D» = 5.7463%, «Р» = 0.
25. 06.10.2022 платником податків направлено Повідомлення від 06.10.2022 № 1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, із поясненнями: «ТОВ «Сервіс Експерт М» є юридичною особою згідно із законодавством України, податковий номер платника податків 37988223, місцезнаходження: 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, пр. Яворницького Дмитра, будинок 93, к. 320, зареєстровано платником ПДВ з 01.04.2021, індивідуальний податковий номер 379882204654»:
- від 14.09.2022 № 1 на обсяг постачання без урахування ПДВ 374030,46 грн, ПДВ 74806,09 грн, отримувач (покупець) АТ «Українська залізниця», Регіональна філія «Південно-Західна залізниця», Виробничий підрозділ Жмеринська дирекція залізничних перевезень;
- від 14.09.2022 № 2 на обсяг постачання без урахування ПДВ 1029249,03 грн, ПДВ 205849,81 грн, отримувач (покупець) АТ «Українська залізниця», Регіональна філія «Південно-Західна залізниця», Виробничий підрозділ Жмеринська дирекція залізничних перевезень.
26. До повідомлення додано наступні документи: пояснення податкова від 30.09.2022 № 30092022/1; договір оренди приміщення від 28.12.2020 № 130-20; сертифікат від 15.11.2012 № 011496; сертифікат від 10.10.2019 № 014430; сертифікат від 07.05.2015 № 013019; договір про надання послуг від 06.08.2021 № ПЗ/ДН-3/21588/НЮ; додаток від 06.08.2021 №1.1-1.5 до договору; додаткову угоду від 30.12.2021 № 1; додаткову угоду від 30.06.2022 № 2; оборотно-сальдову відомість по рахунку « 10» за серпень 2022 року від 30.08.2022 б/н; оборотно-сальдову відомість по рахунку « 361» за вересень 2022 року від 29.09.2022 б/н; акт від 14.09.2022 № 4/1; витяг з ДРРП 1,6873 га від 23.02.2022 № 301105256; витяг з ДРРП 61,7605 га від 02.06.2022 № 301953757; витяг з ДРРП 4,8785 га від 28.01.2022 № 296950347; витяг з ДРРП 5,596 від 11.07.2022 № 304643875; витяг з ДРРП 6,1000 га від 28.01.2022 № 296956289; витяг з ДРРП 13,7803 га від 28.01.2022 № 296953773 га; акт від 14.09.2022 № 5/1; витяг з ДРРП 0,008 га від 11.07.2022 № 304630262; витяг з ДРРП 0,55 від 11.07.2022 № 304621360; витяг з ДРРП 33,53 га від 11.07.2022 № 304635307.
27. 11.10.2022 комісією регіонального рівня прийняті рішення:
1) № 7448348/337988223 про відмову у реєстрації податкової накладної від 14.09.2022 № 1 у зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: відсутні документи щодо відряджень фахівців та інше;
2) № 7448349/337988223 про відмову у реєстрації податкової накладної від 14.09.2022 № 2 у зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: відсутні документи щодо відряджень фахівців та інше
28. 25.10.2022 товариством подані скарги на рішення від 11.10.2022 № 7448348/337988223 та № 7448349/337988223.
29. 03.11.2022 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті рішення:
1) № 58736/37988223/2, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії від 11.10.2022 № 7448348/337988223 залишено без змін;
2) № 58737/37988223/2, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії від 11.10.2022 № 7448349/337988223 залишено без змін.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
30. На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін (пункт 201.1 статті 201 ПК України).
31. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).
32. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
33. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
34. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, яка набрала чинності 01.02.2020 затверджено «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 1165, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин) яким визначено механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
35. Порядком № 1165 передбачено здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.
36. Пунктом 3 Порядку № 1165 визначені ознаки безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації) на які перевіряються податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі.
37. Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
38. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2) (абзац перший пункту 5 Порядку № 1165).
39. Згідно із абзацом першим пункту 6 Порядку № 1165 (у редакції, чинній на момент зупинення реєстрації податкових накладних) у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
40. У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
41. Пунктом 10 Порядку № 1165 встановлено, що У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
42. Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
43. За приписами пункту 25 Порядку № 1165:
44. Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
45. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
46. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).
47. Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку № 1165).
48. Згідно із пунктом 8 «Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість» (додаток 1 до Порядку № 1165) платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
49. «Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/342216 (далі - Порядок № 520, у редакції чинній на момент спірних правовідносин) визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
50. Прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня) (пункт 2 Порядку № 520).
51. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).
52. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку № 520).
53. Згідно із пунктом 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
54. Відповідно до пункту 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
55. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку № 520).
56. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (пункт 10 Порядку № 520).
57. Згідно із пунктом 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
58. «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), згідно пункту 17 якого у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
59. Згідно із пунктом 18 Порядку № 1246 на момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).
60. За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.
61. Квитанція про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, щодо яких прийнято рішення про їх реєстрацію, одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
62. Пунктом 19 Порядку № 1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
63. Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (пункт 20 Порядку № 1246).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
64. Враховуючи обов'язок платника податків відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач склав податкові накладні та направив їх для реєстрації.
65. Судом встановлено, що в розглянутому спорі контролюючий орган зупинив реєстрацію податкових накладних згідно із пунктом 8 «Критеріїв ризиковості платника податків».
66. Суд звертає увагу, що процедура зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної/розрахунку коригування.
67. Відповідач, на виконання контрольних функцій, за наявності рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості, зупинивши реєстрацію податкової накладної, запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної у Реєстрі, без визначення переліку документів.
68. При цьому, обсяг документів, які надаються платником податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
69. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, імовірним є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
70. Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 01.02.2023 у справі № 140/506/22 (ЄДРСР 108724635).
71. Також, у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 (ЄДРСР 100789179) Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
72. Аналогічна позиція також висловлена у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі 380/5383/21 (ЄДРСР 105024835).
73. Суд зазначає, що в надісланих позивачу квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не було зазначено вичерпного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що не надало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.
74. Верховний Суд у постанові від 16.02.2023 у справі № 380/7648/22 (ЄДРСР 109063942) зазначив, що у випадку загальної вказівки щодо необхідності подати документи у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний саме в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття необґрунтованого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
75. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 14.12.2022 у справі № 560/11825/21 (ЄДРСР 107878016).
76. З урахуванням викладеного, можна дійти висновку, що вживання податковим органом загального посилання на пункт 8 Критеріїв оцінки є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
77. Крім того, здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства.
78. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкової перевірки як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
79. Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 18.07.2019 у справі № 1740/2004/18 (ЄДРСР 83105330), від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18 (ЄДРСР 81858144), від 25.10.2019 у справі № 0340/1834/18 (ЄДРСР 85207548), від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18 (ЄДРСР 85574619).
80. Верховний Суд за результатами аналізу пунктів 9 та 11 Порядку № 520 у постанові від 18.11.2021 у справі № 380/3498/20 (ЄДРСР 101191343) дійшов висновку, що чинними нормативно-правовими актами визначено вичерпний перелік обставин, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
81. Відмовляючи у реєстрації податкових накладних від 14.09.2022 № 1 та від 14.09.2022 № 2 відповідач зазначив про наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
82. При цьому, в оскаржуваних рішеннях не зазначено, які саме документи складені із порушенням законодавства та яку норму законодавства порушено.
83. Крім того, суд звертає увагу, що згідно приписів статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
84. До матеріалів справи позивачем надані документи на підтвердження господарської діяльності платника податків, у тому числі документи на підтвердження зазначених у податкових накладних господарської операції. Зазначені документи були надані до Повідомлення від 06.10.2022 № 1.
85. Оскаржувані у цій справі рішення про відмови у реєстрації податкових накладних містять додаткову інформацію, а саме: відсутні документи щодо відряджень фахівців та інше.
86. Отже, про необхідність надання зазначених документів позивачу стало відомо вже після того, як відповідач відмовив у реєстрації податкової накладної.
87. Суд наголошує на тому, що при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому під час розгляду справи суд не робить висновків щодо реальності операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
88. Крім того, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
89. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
90. Відповідний висновок наведено у постанові Верховного Суду від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20 (ЄДРСР 107731907).
91. З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про протиправність оскаржуваних рішень про відмови у реєстрації податкових накладних.
щодо зобов'язання вчинити певні дії
92. Виходячи з аналізу пунктів 19, 20 Порядку № 1246, суд зазначає, що законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваним рішенням.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
93. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
щодо розподілу судових витрат
94. З урахуванням викладеного, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 4962 грн.
95. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
96. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Експерт М» (код 37988223; проспект Дмитра Яворницького, буд. 93, кімн. 320, м. Дніпро, 49000) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ВП 44118658; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005), Державної податкової служби України (код 43005393; Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
97. Визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.10.2022 за № 7448348/3798223, від 11.10.2022 за № 7448349/3798223, прийняті Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
98. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 14.09.2022 № 1, від 14.09.2022 № 2, датою їх фактичного отримання для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
99. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Експерт М» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 4962 грн.
100. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба