Рішення від 31.03.2023 по справі 160/20174/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2023 рокуСправа № 160/20174/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 21.12.2022 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 046050014767 від 05.12.2022 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати пенсію за вислугою років згідно заяви позивача від 29.11.2022 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, у редакції Закону від 17.01.2002 № 2981-ІІІ, з розрахунку 80% від розміру заробітної плати та здійснити відповідні виплати, починаючи з 29.11.2022.

2. Ухвалою суду від 26.12.2022 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.

3. 11.01.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, надано витребувані докази.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Згідно із даними трудової книжки, позивач працює в органах прокуратури України з 07.05.2002 по теперішній час. Тобто спеціальний стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури складає 21 рік 04 місяці 26 днів. Загальний страховий стаж складає 23 роки 05 місяців 10 днів.

5. В свою чергу, згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла станом на 07.05.2002) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

6. З урахуванням зазначеного позивач, вважаючи, що набув право на призначення пенсії за вислугу років, звернувся до Відділу обслуговування громадян № 16 (сервісного центру) Пенсійного фонду із заявою про призначення мені пенсії за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

7. Однак, рішенням ГУ ПФУ у Донецькій області № 046050014767 від 05.12.2022 позивачу відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

8. Відмовляючи у призначенні пенсії, відповідач послався на те, що згідно із статтею 86 Закону України № 1697-VІІ від 14.10.2014 умовою призначення пенсії за вислугою років є наявність на день звільнення вислуги років не менше 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років. В свою чергу, загальний стаж ОСОБА_1 складає 23 роки 05 місяців 10 днів, із них 21 рік 04 місяці 26 днів спеціального стажу роботи.

9. Позивач вважає дії відповідача щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» протиправними № 1789-ХІІ від 05.11.1991.

10. Статтею 22 Конституції України визначено, що закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

11. У рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

12. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що 29.11.2022 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за вислугою років.

13. Головним управлінням опрацьовано заяву позивача за принципом екстериторіальності, прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу, при цьому, відмовна електронна пенсійна справа повернута за місцем фактичного проживання (реєстрації) позивача, а саме до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

14. Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

15. Органи Пенсійного фонду призначають пенсію відповідно до тих нормативно - правових актів, які є чинними на час реалізації права на пенсію, а саме набуття необхідного стажу та звільнення зі служби.

16. Оскільки позивач звернувся із заявою про призначення пенсії у 2022 році, спірні правовідносини підлягають вирішенню за нормами Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII.

17. Відповідно до наданих до заяви документів та відомостей із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування до страхового стажу та до стажу за вислугу років зараховано всі періоди.

18. Згідно наданих до заяви документів про стаж, що визначені «Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, військовий квиток, довідки про стаж), страховий стаж позивача складає 23 роки 05 місяців 10 днів, із них 21 рік 04 місяці 26 днів спеціального стажу роботи.

19. Головним управлінням прийнято рішення, відмовити позивачу в призначенні пенсії за вислугу років згідно статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

20. 29.11.2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Відділу обслуговування громадян № 16 (сервісний центр) із заявою про призначення пенсії, вид пенсії - вислуга років.

21. Рішенням про відмову у призначенні пенсії за віком від 05.12.2022 № 046050014767 відмовлено у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , зокрема, зазначено:

- дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- умови призначення пенсії за вислугу років згідно статті 86 Закону України № 1697-VII від 14.10.2014: пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років;

- до вислуги років зараховується:

-- час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону , стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою;

-- військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання та інше;

- згідно наданих до заяви документів про стаж, що визначені «Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, військовий квиток, довідки про стаж), страховий стаж складає 23 роки 05 місяців 10 днів, із них 21 рік 04 місяці 26 днів спеціального стажу роботи;

- Головним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення, відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років згідно статті 86 Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

22. Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ) (у редакції Закону № 2663-III від 12.07.2001, що діяла до 30.09.2011) було встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

23. Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ (далі - Закон № 3668-VІ) внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Зокрема:

- частина перша: прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:

-- по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років;

-- з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців;

-- з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років;

-- з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців;

-- з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років;

-- з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців;

-- з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років;

-- з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців;

-- з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років;

-- з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років 6 місяців;

-- з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років;

- частина друга: пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

24. Закон № 3668-VІ набрав чинності 01.10.2011.

25. 15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ), відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015.

26. Згідно із частиною першою статті 86 Закону № 1697-VІІ прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема, з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

27. Відповідно до частини другої статті 86 Закону № 1697-VІІ пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

28. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (зі змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2021 № 33-1, далі - Порядок № 22-1 (у редакції чинній на момент спірних правовідносин)).

29. Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

30. Згідно із пунктом 1.3 Порядку № 22-1 заява про призначення може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436.

31. Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

32. Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 встановлено:

- рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи;

- рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

33. Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

34. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

35. За приписами пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

36. З позовної заяви вбачається, що наявність права на призначення пенсії на підставі положень статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 17.01.2002 № 2981-ІІІ), позивач пов'язує з тим, що вказана норма права (у зазначеній редакції) діяла під час його роботи в органах прокуратури. Подальша зміна правового регулювання питань призначення пенсій прокурорам, зокрема, прийняття Закону № 1697-VII, призвела до збільшення необхідного стажу для призначення пенсії та зменшення розміру пенсії у відсотковому виразі до посадових окладів та свідчить про звуження змісту та обсягу існуючих прав, що прямо суперечить положенням Конституції України.

37. Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає, що позивач звернувся за призначенням пенсії у 2022 році, а тому спірні правовідносини підлягають вирішенню за нормами Закону № 1697-VII.

38. Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що умови пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих до 15.07.2015 визначалися Законом № 1789-ХІІ.

39. 01.04.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213-VIII), яким у пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцевих положень» визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про прокуратуру».

40. Вказаний у пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 01.06.2015 прийнятий не був, у зв'язку із чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону № 1789-ХІІ щодо права прокурорів і слідчих на пенсійне забезпечення за вислугу років і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.

41. Отже, з аналізу пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII можна дійти висновку, що ним скасовані діючі станом на 01.06.2015 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до конкретного переліку законів, зокрема, і відповідно до Закону 1789-ХІІ.

42. Разом із тим, 15.07.2015 набрав чинності Закон № 1697-VІІ, відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-ХІІ, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015.

43. Статтею 86 Закону № 1697-VII врегульовано питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, які були чинними на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії.

44. Таким чином, питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України регулюється статтею 86 Закону № 1697-VІІ, який набув чинності 15.07.2015 та є діючим.

45. З урахуванням викладеного та враховуючи дату звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, а саме 29.11.2022, до спірних правовідносин застосовуються норми частини першої статті 86 Закону № 1697-VІІ, а не статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

46. Відповідно до частини першої статті 86 Закону № 1697-VІІ прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема, з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

47. Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на момент звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії вислуга років (страховий стаж) складала 23 роки 05 місяців 10 днів, із них 21 рік 04 місяці 26 днів спеціального стажу роботи.

48. Отже, вислуга років (страховий стаж) позивача на час його звернення до органу Пенсійного фонду (29.11.2022) є меншою ніж 25 років, визначених частиною першою статті 86 Закону № 1697-VІІ, що не надає позивачу право на призначення пенсії за вислугу років станом на 19.11.2022 відповідно до Закону № 1697-VII.

49. При цьому, суд вважає безпідставним посилання позивача на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав, не повинні застосовуватися, оскільки у період дії статті 50-1 Закону № 1789-XII (у редакції Закону від 17.01.2002 № 2981-ІІІ) чинній до 30.09.2011, пенсії призначалися прокурорам і слідчим зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років.

50. Станом на 30.09.2011 у позивача був відсутній стаж роботи 20 років, а отже, у нього не виникло право на пенсійне забезпечення за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції Закону від 17.01.2002 № 2981-ІІІ).

51. Оскільки, позивач не набув такого права, то неможливо стверджувати і про звуження його змісту та обсягу, оскільки положення Конституції України, на які посилається позивач, вказують на неприпустимість звуження змісту та обсягу вже існуючого права.

52. З урахуванням викладеного, ГУ ПФУ в Донецькій області правомірно відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років, у зв'язку із чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.

53. Застосування судом наведених норм права відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 11.06.2020 у справі № 265/2627/17 (ЄДРСР 89757208), від 06.03.2023 у справі № 620/2767/20 (ЄДРСР 109379310).

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

54. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову у зв'язку із чим витрати на сплату судового збору покладаються на позивача.

55. Висновки у цій справі узгоджуються із правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 02.08.2022 у справі № 640/3085/19 (ЄДРСР 105564889), 11.06.2020 у справі № 265/2627/17 (ЄДРСР 89757208), від 04.03.2020 у справі № 265/6322/16-а (ЄДРСР 88027465).

56. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

57. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код 13486010; пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

58. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба