31 березня 2023 рокуСправа № 160/235/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -
І. ПРОЦЕДУРА
1. 02.01.2023 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , підписаний та направлений її представником адвокатом Кудріним Дмитром Анатолійовичем, до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.08.2022 № 1348985-2415-0410, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в сумі 54960 грн;
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 витрати, які складаються зі сплати судового збору та витрат на послуги адвоката в сумі 8000 грн.
2. Ухвалою суду від 05.01.2023 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; сторонам встановлені строки для подання заяв по суті спору, витребувано докази по справі.
3. 27.01.2023 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву з додатками та доказами його направлення позивачу.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
4. Рішенням Павлоградської міської ради від 19.06.2018 № 1231/37-VII «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» затверджені нові ставки, які вступають в дію з 01.01.2019.
5. Відповідно до повідомлення, розміщеного на офіційному сайті виконавчого комітету Павлоградської міської ради відповідно до пункту 3, 4 статті 12 Податкового кодексу України у 2021 році продовжують діяти рішення міської ради: від 19.06.2018 № 1231/37-VII.
6. Безпосередньо Павлоградською міською радою жодних рішень щодо продовження дії рішень міської ради або нових рішень щодо ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2021 рік прийнято не було.
7. Виконавчий комітет Павлоградської міської ради не повноважний приймати рішення про продовження дії рішення міської ради від 19.06.2018 № 1231/37-VII.
8. Отже, оскільки відсутнє рішення Павлоградської міської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік», а ставка податку повинна бути встановлена саме в рішенні міської ради, як окремому нормативно-правовому акті, стягнення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в 2020 році є незаконним.
9. Місцеві ради мають обов'язково встановити (відповідним рішенням) податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів житлової та нежитлової нерухомості. Таке рішення має бути оприлюдненим до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або зміни (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
10. Позиція позивача кореспондується з позицією Верховного Суду, що викладена у постанові по справі від 12.03.2020 № 820/4378/16.
11. Позивачу не зрозуміло та відповідачем не надано розрахунку яку саме ставку податку на нерухоме майно (у відсотках до мінімальної заробітної плати за 1 кв.м) для об'єктів нежитлової нерухомості, відповідачем було застосовано при розрахунку податку.
12. Позивач лише в лютому 2022 року, з системи електронний кабінет платника податків дізнався, що було винесено податкове повідомлення-рішення № 1348985-2415-0410. Жодних листів та роз'яснень від ГУ ДПС у Дніпропетровській області відповідач не отримував.
13. Позивачу на праві приватної власності вже не належить нерухоме майно, а саме будівлі та споруди розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: будівля позначена літ. А - лікарня (цегла) загальною площею 1832,0 кв.м; № 1 - огорожа; будівля позначена літ. Б - септик (система каналізації), оскільки було відчужене в лютому 2022 року.
14. Дані будівлі є адміністративного призначення, зараз знаходяться в занедбаному стані, жодна діяльність в даних приміщеннях не ведеться.
15. Відповідачем жодних доказів в підтвердження того, що дані будівлі використовуються у комерційних цілях не надано та не обґрунтовано чому при розрахунку ставки податку було застосовано саме цей коефіцієнт.
16. При нарахуванні податкових зобов'язань контролюючий орган мав встановити фактичне використання скаржницею об'єкта нежитлової нерухомості та з урахуванням встановленого визначитись із ставками податку, які підлягали застосуванню.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
17. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що за наявними даними інформаційної аналітичної системи органів ДПС України ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління ДПС у Дніпропетровській області (Павлоградський район), як платник по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
18. Згідно даних ІК «Податковий блок» та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна є власником нерухомого майна (нежитлова), а саме будівля та споруда (літера А, Б, № 1 за генеральним планом), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 1832,) кв.м з 07.05.2013, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 55411412124.
19. Нежитлове приміщення, що належить позивачу, є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у 2021 році, у зв'язку з цим, позивач, як його власник, зобов'язаний сплачувати податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, відповідно до вимог статті 266 ПК України.
20. Суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за оскаржуваним податковим повідомлення-рішенням винесено за податковий період 2021 рік, впродовж якого позивач була власницею оподатковуваного об'єкту нерухомості.
21. Під час прийняття спірного податкового повідомлення-рішення позивачем застосовано нормативний акт, а саме рішення Павлоградської міської ради від 19.06.2018 № 1231/37-VII, яким визначені ставки податку на нерухоме майно для об'єктів нежитлової нерухомості.
22. Положеннями підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 ПК України встановлено, що якщо в рішенні органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення.
23. Оскільки Павлоградською міською радою не приймалися нові рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2021 рік, а в рішенні від 19.06.2018 № 1231/37-VII не визначено термін його дії, під час обрахунку грошових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об'єктів нежитлової нерухомості за 2021 рік мають застосовуватись ставки згідно вказаного рішення.
24. Відповідно до Додатку 1 до рішення Павлоградської міської ради від 19.06.2018 № 1231/37-VII ставка податку для будівель лікарень та оздоровчих закладів складає 0,5%, у зв'язку із чим така ставка і застосована відповідачем при розрахунку суми податку.
25. Аналогічні правовідносини розглянуті судом в адміністративній справі № 160/7098/21 щодо податку за податковий період 2020 рік.
26. Щодо стягнення витрат на правову допомогу, відповідач зазначив, що наявні в матеріалах справи докази не є безумовною підставою для відшкодування судом витрат на професійну правничу допомогу в зазначеному розмірі з іншої сторони, адже цей розмір має бути не лише доведений, а документально обґрунтований та відповідати критерію розумної необхідності таких витрат.
27. Заявляючи очікування витрат на правову допомогу в розмірі 8000 грн до суду не надано детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом з витратами часу на кожний вижд робіт, витрати не підтверджені актом.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
28. ОСОБА_1 на праві приватної власності належать об'єкти нерухомості, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1832,0 кв.м, що підтверджується копією рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07.06.2007 по справі № 2-/07 та витягом з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 16.11.2006.
29. 19.06.2018 Павлоградською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення № 1231-37/VІІ «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», підпунктом 1 пункту 1 якого встановлено ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1. Пунктом 4 вказаного рішення установлено, що рішення набирає чинності з 01.01.2019.
30. Згідно додатку ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості фізичних та юридичних осіб (будівлі та споруди комерційного призначення, лікарні) 0,5 відсотка мінімальної заробітної плати за 1 кв.м.
31. 23.08.2022 ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 1348985-2415-0410 відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання за платежем «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» за 2021 рік у розмірі 54960 грн.
32. Згідно із розрахунком, наведеним у податковому повідомленні-рішенні: податковий період - 2021; адреса місцезнаходження об'єкта - АДРЕСА_1 ; тип об'єкта - нежитлове приміщення; дата державної реєстрації набуття права власності - 07.05.2013; дата державної реєстрації припинення права власності - 02.02.2022; загальна площа - 1832 кв.м; ставка податку, % - 0,50, з 01.01.2021 по 31.12.2021; розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, грн - 6000; сума податкового зобов'язання - 54960.
33. Правомірність винесення ГУ ДПС у Дніпропетровській області вказаного податкового повідомлення-рішення є предметом спору у цій справі.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
34. Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
35. Відповідно до статті 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
36. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
37. Статтею 265 ПК України встановлено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
38. Положеннями статті 266 ПК України визначено платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об'єкт та базу оподаткування цим податком, а також пільги зі сплати цього податку, його ставки, податковий період, порядок та строки обчислення, нарахування і сплати цього податку.
39. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (підпункт 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України).
40. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України).
41. Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України).
42. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України).
43. Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України).
44. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 ПК України).
45. Органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем розташування такого об'єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (підпункт 266.7.4 пункту 266.7 статті 266 ПК України).
46. Податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України (підпункт 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 ПК України).
47. Відповідно до пункту а) підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 ПК України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
48. Відповідно до пункту 10.3 статті 10 ПК України місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору та земельного податку за лісові землі.
49. Згідно із абзацом першим пункту 12.3 статті 12 ПК України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.
50. Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 12.3.1 пункту 12.3 статті 12 ПК України).
51. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (підпункт 12.3.2 пункту 12.3 статті 12 ПК України).
52. Відповідно до підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 ПК України сільські, селищні, міські ради надсилають у десятиденний строк з дня прийняття рішень, але не пізніше 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та/або зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та/або зборів, в електронному вигляді інформацію щодо ставок та податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів у порядку та за формою, затвердженими Кабінетом Міністрів України, та копії прийнятих рішень про встановлення місцевих податків та/або зборів та про внесення змін до таких рішень.
53. Якщо в рішенні органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
54. Судом встановлено, та підтверджено доводами сторін, що ОСОБА_1 у 2021 році була власником будівель та споруд нежитлової нерухомості, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1832,0 кв.м, що підтверджується витягом з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 16.11.2006, майно відчужене позивачем у лютому 2022 року.
55. Отже, позивач в силу підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
56. 19.06.2018 Павлоградською міською радою Дніпропетровської області прийнято рішення № 1231-37/VІІ «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», підпунктом 1 пункту 1 якого встановлено ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1. Пунктом 4 вказаного рішення установлено, що рішення набирає чинності з 01.01.2019.
57. Згідно із абзацом другим підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 ПК України якщо в рішенні органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення.
58. Оскільки нового рішення міською радою прийнято не було, у 2021 році діють ставки податку, встановлені рішенням від 19.06.2018 № 1231-37/VІІ.
59. Згідно із позовною заявою, будівля літ.А є лікарнею загальною площею 1832,0 кв.м, що також підтверджується рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07.06.2007 у справі №2-/07р.
60. Додатком 1 до рішення від 19.06.2018 № 1231-37/VІІ встановлена ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості фізичних та юридичних осіб (будівлі та споруди комерційного призначення, лікарні) 0,5 відсотка мінімальної заробітної плати за 1 кв.м, відтак, незалежно від того до якої класифікації будівель та споруд в даному випадку відноситься нежитлова нерухомість, що належить позивачу, (чи то комерційного призначення, чи то лікарні) розрахунок ставки податку відповідачем було застосовано вірно, а саме - 0,5%.
61. Аналогічна правова позиція висловлена Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 29.11.2021 у справі № 160/7098/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.01.2021 № 0007314-2408-0410.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
62. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про доведення відповідачем правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог, у зв'язку із судові витрати покладаються на позивача.
63. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
64. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ВП 44118658; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
65. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба