31 березня 2023 року ЛуцькСправа № 140/2786/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною щодо перерахунку призначеної пенсії за вислугу років з урахуванням фактично отриманих сум щомісячної грошової винагороди, яка була встановлена згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, нараховувалась та виплачувалась щомісячно за період з 24.02.2022 по 30.08.2022 включно та суми, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язання перерахувати призначену пенсію за вислугу років з урахуванням фактично отриманих сум щомісячної грошової винагороди, яка була встановлена згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, нараховувалась та виплачувалась щомісячно за період з 24.02.2022 по 30.08.2022 включно та суми, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 15.08.1997 по по 30.08.2022 проходив службу в органах внутрішніх справ та в Національній поліції України; 30.08.2022 наказом начальника ГУ НП у Волинській області від 29.08.2022 № 323 о/с був звільнений зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII). З 31.08.2022 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Позивач зазначає, що починаючи з 24.02.2022 по 30.08.2022 йому щомісячно нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень, яка була встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державні соціальне страхування, який перераховано в бюджет України. Проте зазначена додаткова винагорода при призначенні йому пенсії відповідачем врахована не була.
У вересні 2022 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням фактично отриманих сум щомісячної грошової винагороди, яка була встановлена, нараховувалась та виплачувалась у період з 24.02.2022 по 30.08.2022 та суми, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак листом від 20.10.2022 відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що згадана винагорода не віднесена до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, передбаченого нормами постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова №393).
У листопаді 2022 року позивач повторно звернувся до відповідача про перерахунок пенсії за вислугу років, врахувавши зазначену додаткову винагороду, при цьому додав копії наказів начальника ГУ НП у Волинській області про призначення та виплату додаткової винагороди з додатками до них та копії розрахункових листів, що підтверджували щомісячний характер винагороди. Проте листом від 22.12.2022 відповідач повідомив, що по суті порушеного питання листом ГУ ПФУ у Волинській області від 20.10.2022 вже надано відповідь.
Позивач не погоджується з такою бездіяльністю відповідача, з огляду на те, що у період з 24.02.2022 по 30.08.2022 йому щомісячно нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода згідно Постанови №168, про що свідчать копії відповідних наказів начальника ГУ НП у Волинській області, що вказує на її систематичний та постійний характер, оскільки винагорода не залежала від настання певних обставин, виплачувалась з моменту її встановлення і до моменту звільнення із служби, мала нормативно затверджені розміри, тобто додаткова винагорода не була разовою виплатою. Зазначає, що передбачена Постановою № 168 додаткова винагорода відповідає ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки є щомісячною та має постійний характер. Та обставина, що виплату зазначеної винагороди постановлено Кабінетом Міністрів України здійснювати у період воєнного стану жодним чином не спростовує притаманних їй ознак щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, позаяк воєнний стан, як правовий режим, не є одномоментним за своєю суттю, триває певний період до його скасування у встановленому порядку і протягом цього періоду виплата додаткової винагороди здійснюється щомісячно. Враховуючи вищенаведене, та те, що із вказаної винагороди утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому вважає, що дана додаткова винагорода має бути включена до складу грошового забезпечення, з якої здійснюється обчислення пенсії за вислугу років.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав. В обґрунтування такої позиції зазначив, що ГУ ПФУ у Волинській області 31.08.2022 призначено позивачу пенсію за вислугу років, як особі, яка звільнилася зі служби в органах Міністерства внутрішніх справ України. При обчисленні пенсії для відповідної категорії осіб встановлений порядок та особливості врахування основних і щомісячні додаткових видів грошового забезпечення: перші враховуються за останньою штатною посадою перед звільненням, останні - за відповідний період служби перед звільненням. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, встановленого частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення. Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України 30.02.2007 № 3-1, заява про призначення пенсії за вислугу років, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, та довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, подаються через уповноважений структурний підрозділ. Зазначає, що для призначення пенсії позивачу уповноваженим органом - ГУ НП у Волинській області підготовлено та подано до відповідача розрахунок вислуги років позивача, грошовий атестат №29 від 31.08.2022 та довідку від 31.08.2021 за №144 про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням. На підставі вказаних документів, виданих державним органом з якого звільнився позивач зі служби та норм чинного законодавства, йому призначено пенсію за вислугу років. У той же час, додаткова винагорода, яка передбачена Постановою №168, не вказана уповноваженою особою ні в грошовому атестаті, ні у довідці про додаткові види грошового забезпечення, виключно на підставі як визначається розмір пенсії. Подані позивачем накази про встановлення додаткової винагороди та розрахункові листи не створюють жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд не бере до уваги відповідь позивача на відзив, оскільки відповідно до частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Не є спірним у даній справі, що відповідно до наказу начальника ГУ НП у Волинській області від 29.08.2022 № 323 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону № 580-VIII з 30.08.2022.
При цьому, у період проходження служби з 24.02.2022 по 30.08.2022 позивачу нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода, встановлена Постановою №168, що підтверджується наказами начальника ГУ НП у Волинській області від 30.03.2022 № 116/о/с, від 15.04.2022 № 140 о/с, від 28.04.2022 № 163о/с, від 12.05.2022 № 186 о/с, від 26.05.2022 № 209о/с, від 24.06.2022 № 240о/с, від 25.08.2022 № 314о/с, від 29.09.2022 № 372 о/с та додатками до них, розрахунковими листами за березень 2022 року по серпень 2022 року.
Листом від 05.09.2022 №67/19/01-2022 ГУ НП у Волинській області направило до ГУ ПФУ у Волинській області заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років від 02.09.2022, подання про призначення пенсії від 02.09.2022 №345 на ОСОБА_1 , грошовий атестат від 31.08.2022 №29 та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення від 31.08.2021 №144. При цьому, до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення не включено додаткову винагороду, яка передбачена Постановою №168.
Як вбачається з протоколу за пенсійною справою №0313009606 (НПУ) від 31.08.2022, ОСОБА_1 з 31.08.2022 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII та для обчислення пенсії враховано таке грошове забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавку за вислугу років (50%), середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі: надбавка за специфічні умови проходження служби (55%), премія (27,541 %).
Після призначення пенсії позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просив перерахувати призначену пенсію за вислугу років з урахуванням фактично отриманих сум щомісячної грошової винагороди, яка була встановлена згідно Постанови №168, нараховувалась та виплачувалась у період з 24.02.2022 по 30.08.2022 та суми, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
На вказану заяву відповідач листом від 20.10.2022 №8779-8075/К-02/8-0300/22 повідомив, що оскільки вищезазначена додаткова винагорода не віднесена до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, передбаченої нормами Постанови №393, для проведення перерахунку пенсії з її врахуванням немає підстав.
В подальшому, ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням фактично отриманих сум щомісячної грошової винагороди, яка була встановлена, нараховувалась та виплачувалась у період з 24.02.2022 по 30.08.2022 та суми, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. До вказаної заяви позивач долучив копії наказів начальника ГУ НП у Волинській області та додатків до них, розрахункових листів.
Листом від 22.12.2022 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що по суті порушеного питання листом ГУ ПФУ у Волинській області від 20.10.2022 №8779-8075/К-02/8-0300/22 надано відповідь.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку призначеної пенсії за вислугу років з урахуванням фактично отриманих сум щомісячної грошової винагороди, яка була встановлена згідно Постанови №168, нараховувалась та виплачувалась щомісячно за період з 24.02.2022 по 30.08.2022 включно та суми, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон № 580-VIII визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частини першої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Статтею 102 Закону № 580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 2262-ХІІ особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII визначено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Постанови №393 визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402; далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 7 Порядку №3-1 встановлено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються, зокрема, такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Отже, зі змісту положень пункту 7 Порядку №393, пункту 7 Порядку №3-1 слідує, що уповноважені структурні підрозділи видають грошовий атестат, а також довідку про додаткові види грошового забезпечення заявника за останні 24 місяці підряд перед звільненням зі служби, до складу яких згідно з частиною першою статті 43 Закону №2262-ХІІ входять відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У свою чергу порядок перерахунку пенсій врегульований статтею 63 Закону №2262-ХІІ.
Згідно з частинами першою-четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 названого Закону).
Позивач у відповідних заявах про перерахунок призначеної пенсії за вислугу років просив здійснити не у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а у зв'язку із неврахуванням під час призначення пенсії суми грошової винагороди, яка була встановлена згідно Постанови №168, нараховувалась та виплачувалась йому у період з 24.02.2022 по 30.08.2022, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Вирішуючи питання про наявність підстав для перерахунку призначеної позивачу пенсії з урахуванням фактично отриманих сум грошової винагороди, встановленої Постановою №168, суд зазначає таке.
Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.
Таким чином, для вирішення цього спору слід встановити, чи відповідає грошова винагорода, встановлена Постановою №168, ознакам щомісячного додаткового грошового забезпечення.
Пунктом 1 Постанови № 168 (в первісній редакції) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 Постанови № 168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168» (далі - Постанова №793) внесено до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 зміни, зокрема, у пункті 1: в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць»; доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту: «Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.».
Пунктом 2 Постанови №793 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Для з'ясування правової природи грошової винагороди, встановленої Постановою №168, та з метою встановити чи має вказана вище грошова винагорода ознаки щомісячного додаткового грошового забезпечення, суд вважає за необхідне врахувати вимоги Постанови №168 і в чинній редакції, а також Порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2022 № 775, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2022 за № 1514/38850 (далі - Порядок та умови № 775).
Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 №43) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Механізм і розмір виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди поліцейським, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» визначають Порядок та умови № 775.
Відповідно до пункту 2 Порядку та умов № 775 (далі - у чинній редакції) на період дії воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірах: 1) до 10000 гривень - поліцейським, крім тих, що визначені в підпункті 2 цього пункту,- пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які здійснюють повноваження поліції в місцях завдання ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів (далі - удари), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу їх здійснення; 2) до 30000 гривень - поліцейським, які проходять службу на територіях Харківської, Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району Дніпропетровської області, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області, Очаківської міської, Куцурубської сільської територіальних громад Миколаївського району Миколаївської області, Сновської, Корюківської міських територіальних громад Корюківського району, Семенівської та Новгород-Сіверської міських територіальних громад Новгород-Сіверського району, Городнянської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, Середино-Будської, Дружбівської, Глухівської міських, Зноб-Новгородської, Свеської, Есманьської, Шалигинської селищних територіальних громад Шосткинського району, Путивльської міської, Новослобідської сільської територіальних громад Конотопського району, Білопільської міської, Краснопільської, Хотінської селищних, Миропільської, Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району, Великописарівської селищної територіальної громади Охтирського району Сумської області пропорційно в розрахунку на місяць. 3) до 100000 гривень - поліцейським, зазначеним у підпунктах 1, 2 цього пункту, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно участі в бойових діях або заходах.
Виплата додаткової винагороди поліцейським здійснюється на підставі наказів керівників органів (підрозділів) поліції за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду, а керівникам органів (підрозділів) поліції, заступникам Голови Національної поліції України - на підставі наказу Голови Національної поліції України або особи, яка виконує його обов'язки. Виплата додаткової винагороди Голові Національної поліції України здійснюється на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України (пункт 7 Порядку та умов № 775).
Відповідно до пункту 13 Порядку та умов № 775 додаткова винагорода в розмірі до 10000 гривень згідно з підпунктом 1 пункту 2 цього Порядку та умов, а також додаткова винагорода, збільшена до 30000 гривень згідно з підпунктом 2 пункту 2 цього Порядку та умов, виплачується поліцейським із розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби з урахуванням пункту 14 цього Порядку та умов.
Пунктом 15 Порядку та умов № 775 передбачено, що додаткова винагорода на період дії воєнного стану є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.
Отже, додаткова винагорода, встановлена Постановою № 168, є додатковою виплатою, зокрема поліцейським, розмір якої залежить від певних умов та не є фіксованим, та яка виплачується на підставі наказів начальника та лише на період дії воєнного стану, тобто тимчасово.
За таких обставин, суд вважає, що додаткова винагорода, встановлена Постановою №168, не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ.
Як зазначалось вище, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Таким чином, у ГУ ПФУ у Волинській області не було підстав для перерахунку призначеної пенсії позивача з урахуванням фактично отриманих сум щомісячної грошової винагороди, яка була встановлена згідно Постанови №168, нараховувалась та виплачувалась та суми, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про безпідставність взаємопов'язаних позовних вимог, а тому в задоволенні позову належить відмовити повністю.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 263 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826).
Суддя О. О. Андрусенко