Рішення від 31.03.2023 по справі 140/1652/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2023 року ЛуцькСправа № 140/1652/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Фасад Експо” до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Фасад Експо” (далі - ТОВ “Фасад Експо”, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) від 02.12.2022 №7765211/38474537 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН; зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН подану ТОВ “Фасад Експо” податкову накладну №264 від 28.10.2022.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у процесі здійснення господарської діяльності ТОВ “Фасад Експо” складено та подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну (далі - ПН) від 28.10.2022 №264 та згідно з квитанцією від 10.11.2022 реєстрація вказаної ПН була зупинена.

29.11.2022 позивач подав до Комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) повідомлення №28 про подання пояснень та копій документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію вказаної ПН.

Проте рішенням Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.12.2022 №7765211/38474537 у реєстрації ПН від 28.10.2022 №264 було відмовлено.

Позивач скористався адміністративним способом оскарження даного рішення, подавши скаргу до ДПС України, однак відповідач-2 залишив скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

Позивач не погоджується із рішенням Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.12.2022 №7765211/38474537 з тих підстав, що контролюючим органом у квитанції про зупинення реєстрації ПН не зазначено, які саме копії документів не надані платником. Також оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки не містить чіткої підстави прийняття, у ньому не вказано конкретних документів, які необхідно надати платнику та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію ПН. Крім того, зазначає, наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета розгляду господарської операції, згідно якої оформлено ПН. Також звертає увагу на те, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації ПН, за умови, що інші документи підтверджують проведення господарської операції. Рішення контролюючого органу спростовується наявними письмовими доказами, наданими позивачем на підтвердження здійснення господарської операції, за наслідками якої складено податкову накладну від 28.10.2022 №264. Відтак, вважає, що подані товариством для реєстрації спірної податкової накладної документи є достатніми для прийняття Комісією ГУ ДПС у Волинській області рішення про її реєстрацію в ЄРПН.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.20232 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідачів позовних вимог не визнав. В обґрунтування такої позиції вказав, що позивачем складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 28.10.2022 №264 па суму 69 274,55 грн, в тому числі ПДВ в сумі 11 545,76 грн, по продажу дюбелів для кріплення теплоізоляції, заглушок пінополістирольних, термодюбелів, допоміжних матеріалів дюбелі сірі.

Реєстрація ПН була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України внаслідок відповідності пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, внаслідок чого запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів.

Для підтвердження реєстрації податкової накладної від 28.10.2022 №264 позивач подав до контролюючото органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахупків коригування, реєстрацію яких зупинено від 29.11.2022 №28 та наступні документи: видаткову накладну №2281 від 28.10.2022; видаткову накладну №ЛКЕ'0000030 від 10.02.2022; договір поставки №КЕ/20/13 від 10.01.2020; договір поставки №19/040121 від 04.01.2021; платіжне доручення №415 від 01.06.2022; платіжне доручення №6625 від 31.03.2022; пояснення від ТОВ “Фасад Експо”; рахунок на оплату №2230 від 28.10.2022.

За результатами розгляду поданих документів комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято оскаржуване рішення від 02.12.2022 №7765211/38474537 про відмову в реєстрації податкової накладної від 28.10.2022 №264 з підстав ненадання платником податку договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції. складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

В графі “додаткова інформація” зазначено: відсутні довіреності, товаро-транспортні накладні.

Разом з тим, представник відповідачів звертаємо увагу, що суду ТОВ “Фасад Експо” надає інший пакет документів, ніж той, який було подано до ГУ ДПС у Волинській області та за результатами розгляду яких було прийнято оскаржуване рішення.

Так, до повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не були надані: товаро транспортну накладну №Р22810 від 28.10.2022 та відомості про вантаж.

Тобто, позивач долучив до матеріалів справи пакет документів, який є більш розширеним та не відповідає переліку документів, що досліджувався комісією ГУ ДПС у Волинській області при прийнятті оскаржуваного рішення.

Також зазначає, що виходячи із умов договору №19/040121 від 04.01.2021 неможливо встановити моменту настання першої події, у зв'язку із тим, що пункти даного договору суперечать один одному.

Так як, пунктом 2.7 договору передбачено, що продавець зобов'язується передати товар покупцеві напротязі 4-х робочих днів з моменту отримання коштів на розрахунковий рахунок продавця. В свою чергу, пунктом 3.2. договору зазначено, що оплата здійснюється з відтермінуванням 21 календарний день, якщо інше не погоджено сторонами у відповідному додатку до цього договору.

Таким чином, виходячи із пункту 2.7 даного договору оплата за товар, зазначений у спірній податковій накладній мала відбутися не пізніше 28.10.2022, однак позивачем не було надано суду належним чином оформлених первинних документів, подання яких передбачено пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову у реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, а саме: розрахункових документів (платіжних доручень, банківських виписок, що підтверджують факт оплати), що і стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

Також зазначає, що як і в рахунку на оплату №2230 від 28.10.2022, та і у видатковій накладній №2281 від 28.10.2022 посилання відбувається на договір №9 від 05.02.2015. який також не було надано ні па розгляд комісії регіонального рівня, ні до суду.

Пупктом 2.2 вищезазначеного договору чітко передбачено, що товар передається покупцю по видатковим накладним, які оформляються па кожну поставку товару, та оформленою покупцем відповідними чином довіреністю на одержання товару. Однак, знову ж таки, ні на розгляд комісії регіонального рівня, ні до суду такої довіреності надано не було.

Звертаємо увагу на те, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання контролюючого органу зареєструвати податкову накладну мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації. Тобто позивач має довести, що ним було подано вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкової накладної.

Таким чином, при дослідженні правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної підлягають врахуванню лише документи, що подавались платником податків безпосередньо суб'єкту владних повноважень, який приймав відповідне рішення.

Документи, які надано позивачем лише під час розгляду справи в суді, але не надавалися до контролюючого органу разом із повідомленням, не можуть братися до уваги судом в якості допустимих доказів по справі, оскільки ці документи не оцінювалися (через їх відсутність) відповідачем 1 при прийнятті оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Тобто, позивач має довести, що ним було подано вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкової накладної.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача 2 зареєструвати податкову накладну від 28.10.2022 №364 в ЄРПН зазначає, що повноваження ДПС України щодо реєстрації ПН в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу. З урахуванням наведеного просив у задоволенні позову відмовити повністю, а розгляд справи здійснювати за участі представника відповідачів.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31 березня 2023 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідачів про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ “Фасад Експо” зареєстроване як юридична особа 29.11.2012, основним видом економічної діяльності якої є: 46.73 оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням., що підтверджується копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

04.01.2021 між ТОВ “Фасад Експо” (продавець) та ПП “Рівнеспецбуд” (покупець) укладено договір поставки №19/040121, відповідно до умов якого продавець зобов'язується протягом терміну дії цього договору передати у власність покупця товар в асортименті (будівельні матеріали та інструмент) та в кількості, зазначеними у накладних, які є невід'ємною частиною цього договору, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його вартість на умовах даного договору.

Як зазначено у пункті 2.3. цього договору факт отримання покупцем товару та перехід права власності відбувається шляхом підписання видаткових накладних.

Продавець зобов'язується передати товар покупцеві на протязі 4-х робочих днів з моменту отримання коштів на розрахунковий рахунок продавця (2.7. пункту договору).

Пунктом 3.1. цього договору визначено, що продавець відвантажує товар покупцю за договірними цінами, які вважаються узгодженими шляхом виставлення відповідних рахунків до сплати та видатковій накладній на поставку товару.

Відповідно до пункту 3.2. даного договору оплата здійснюється з відтермінуванням 21 календарний день, якщо інше не погоджено сторонами у відповідному додатку до цього договору.

На виконання умов вказаного договору ТОВ “Фасад Експо” склало покупцю рахунок на оплату №2230 від 28 жовтня 2022 року на загальну суму товарів (дюбеля, заглушка піно полістирольна) 69 274,55 грн, у тому числі ПДВ 11 545,76 грн.

На підставі вказаного рахунку на оплату ТОВ “Фасад Експо” поставило ПП “Рівнеспецбуд” даний товар на загальну суму 69 274,55 грн, у тому числі ПДВ 11 545,76 грн.

За наслідками вищенаведеної господарської операції ТОВ “Фасад Експо” складено та подано до реєстрації в ЄРПН податкову накладну ПН від 28.10.2022 №264 на суму 69 274,55 грн, у тому числі ПДВ 11 545,76 грн.

Згідно із квитанцією від 10.11.2022 №9236960224 реєстрація ПН від 28.10.2022 №264 була зупинена з таких підстав: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 3926 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Водночас запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

29.11.2022 ТОВ “Фасад Експо” подало повідомлення №28 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, зокрема по ПН від 28.10.2022 №264, кількість додатків 8. У письмових поясненнях позивач зазначив, що між ТОВ “Фасад Експо” та ПП “Рівнеспецбуд” є підписаний договір поставки №19/040121 від 04.01.2021. Згідно даного договору 28.10.2022 був виставлений рахунок на оплату №2330 і в цей же день відбулась реалізація товару по видатковій накладній №2281. Згідно п.187.1 Податкового кодексу України на дану реалізацію, як на першу подію, була складена податкова накладна №264. Додатково товариство зазначило, що реалізований товар придбало у ТОВ “Кріпильні елементи”.

Для підтвердження підстав для реєстрації податкової накладної від 28.10.2022 №264 позивач подав наступні документи: видаткову накладну №2281 від 28.10.2022; видаткову накладну №ЛКЕ'0000030 від 10.02.2022; договір поставки №КЕ/20/13 від 10.01.2020; договір поставки №19/040121 від 04.01.2021; платіжне доручення №415 від 01.06.2022; платіжне доручення №6625 від 31.03.2022; пояснення від ТОВ “Фасад Експо”; рахунок на оплату №2230 від 28.10.2022.

02.12.2022 Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення №7765211/38474537 про відмову в реєстрації ПН від 28.10.2022 №264 у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі “додаткова інформація” зазначено: відсутні довіреності, товаро-транспортні накладні.

Вказане рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.12.2022 №7765211/38474537 було оскаржене позивачем до ДПС України, при цьому, до скарги на підтвердження підстав для реєстрації спірної податкової накладної позивач крім вищезазначених документів подав копію товарно-транспортної накладної № Р2281 від 28.10.2022.

Однак рішенням Комісії ДПС України від 12.01.2023 №4007/38474537/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - без змін, з підстав ненадання платником податку: копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

За приписами абзаців десятого, дванадцятого пункту 201.10. статті 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 25 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно із пунктом 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2 - 4 Порядку №520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

За приписами пунктів 5, 6 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Пунктом 11 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Як вбачається із оскаржуваного рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.12.2022 №7765211/38474537 у реєстрації ПН від 28.10.2022 №264 відмовлено у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі “додаткова інформація” зазначено: відсутні довіреності, товаро-транспортні накладні.

Суд не погоджується із вказаною підставою прийняття оскаржуваного рішення, з огляду на таке.

Так, реєстрація спірної ПН від 28.10.2022 №264 згідно із квитанцією від 10.11.2022 №9236960224 була зупинена виключно з такої підстави: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 3926 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Водночас запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Разом з тим, вказана квитанція про зупинення реєстрації ПН від 28.10.2022 №264 не містила конкретного переліку документів, які платник податків повинен був додатково подати до Комісії ГУ ДПС у Волинській області для реєстрації в ЄРПН вказаної ПН.

При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 10.06.2021 у справі № 822/1886/18, відповідно до яких у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації ПН платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН.

У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації ПН, а не довільно, на власний розсуд (вказана правова позиція підтримана в подальшому у постановах Верховного Суду від 01.12.2021 у справі № 600/1878/20-а, від 20.01.2022 у справі № 140/4162/21, від 28.06.2022 у справі № 380/9411/21, від 29.06.2022 у справі № 380/5383/21, від 16.09.2022 у справі № 380/7736/21).

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції, щодо якої складено ПН, направлену для реєстрації в ЄРПН, хоч і визначений у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між ними, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів, наданих на підтвердження інформації, зазначеної в ПН, можливим є прийняття рішення щодо реєстрації ПН в ЄРПН, реєстрація якої була зупинена. За відсутності чіткої вимоги щодо документів, які контролюючий орган вважав необхідними для реєстрації ПН, в квитанції про зупинення реєстрації ПН на позивача не може бути перекладена відповідальність у вигляді відмови в реєстрації ПН (вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.07.2022 у справі №520/15348/20).

Отже, незазначення у квитанції від 10.11.2022 №9236960224 про зупинення реєстрації ПН від 28.10.2022 №264 чіткого та конкретного переліку документів фактично позбавило позивача можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів для реєстрації спірної ПН.

На думку суду, надані позивачем на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області документи, які стосуються поставки ПП “Рівнеспецбуд” дюбелів, заглушки піно полістирольної в асортименті на загальну суму 69 274,55 грн, в тому числі ПДВ в сумі 11 545,76 грн є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН ПН від 25.01.2022 №12.

Доказами, які безпосередньо підтверджують факт поставки позивачем вказаного товару ПП “Рівнеспецбуд” є видаткова накладна №2281 від 28 жовтня 2022 року, яка містить опис товару, його кількісне вираження та вартість, підписи і печатки сторін договору. Суд звертає увагу на те, що умовами договору поставки №19/040121 від 04.01.2021 (пункт 2.3.) передбачено, що факт отримання покупцем товару та перехід права власності відбувається шляхом підписання видаткових накладних. Оскільки видаткову накладну підписали керівники підприємств, а саме директор ТОВ “Фасад Експо” та директор ПП “Рівнеспецбуд”, тому вимога надати окремі довіреності на приймання-передачу товару є безпідставною. До того ж, підпис директора ПП “Рівнеспецбуд” на товарно-транспортній накладній № Р2281 від 28.10.2022 свідчить про отримання ним товару від вантажоодержувача.

Неподання товарно-транспортної накладної № Р2281 від 28.10.2022 відповідачу 1 під час подання пояснень та доданих копій документів обумовлена наявністю копії видаткової накладної №2281 від 28 жовтня 2022 року, яка була подана комісії ГУ ДПС у Волинській області, що підтверджувала факт передання товару від продавця покупцю, а також відсутністю конкретизації у квитанції про зупинення податкової накладної щодо подання необхідних документів, зокрема товарно-транспортної накладної. Суд також зазначає, що зауважень щодо змісту видаткової накладної №2281 від 28 жовтня 2022 року, яка була складена на підтвердження вищенаведеної господарської операції у комісії відповідача 1 на час прийняття рішення не було, тому суд не бере до уваги зауваження представника відповідачів у відзиві про відображення в ній інформації про інший договір.

До того ж, представник відповідачів у відзиві звертає увагу на умови договору поставки №19/040121 від 04.01.2021, положення якого вважає суперечливими в частині оплати за товар, а також відсутністю розрахункових документів. Тобто, у представника відповідачів з однієї сторони виникають сумніви щодо вчинення господарської операції за вищенаведеним договором, а з іншої сторони щодо суперечностей його умов. Однак суд не бере такі аргументи у запереченнях позовних вимог, оскільки такі твердження та аргументи не були підставою для прийняття оскаржуваного рішення. Жодних зауважень чи підкреслень у прийнятому рішенні щодо ненадання яких саме первинних документів нема, що є порушенням форми прийняття рішення, крім відображення у “додатковій інформації” щодо відсутності довіреностей та товарно-транспортних накладних.

Крім того, дізнавшись в оскаржуваному рішенні про необхідність подання товарно-транспортних накладних, позивач подав копію товарно-транспортної накладної № Р2281 від 28.10.2022 ДПС України під час подання скарги, однак остання не була взята до уваги центральним органом державної податкової служби.

Також суд зазначає, що саме лише зазначення про відсутність певних документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації ПН, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації ПН з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку. Сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є самостійною та достатньою підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.12.2022 №7765211/38474537 прийнято безпідставно, позаяк позивач надав письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у спірній ПН, реєстрація якої була зупинена, та копії документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, та такі документи підтверджують реальність господарської операції. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірної ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Відтак, з наведених вище мотивів, враховуючи надані суду статтею 245 КАС України повноваження, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення підлягають до задоволення.

Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, з огляду на таке.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, а подані позивачем документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, по якій складена спірна ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаної ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН від 28.10.2022 №264 в ЄРПН належить також задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області, Комісія якого прийняла оскаржуване рішення, що стало підставою звернення до суду з цим позовом, необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2684,00 грн, сплачений згідно платіжного доручення від 07.02.2023 №6855.

При вирішенні питання про стягнення витрат на правничу допомогу в сумі 2400,00 грн суд виходить з таких приписів статей 134, 139 КАС України.

Відповідно до частин першої, другої статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Згідно із частинами третьою - п'ятою статті 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Як передбачено частинами шостою, сьомою статті 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

За приписами частин сьомої, дев'ятої статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Виходячи з аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що склад та розмір витрат на професійну правничу допомогу підлягає доказуванню в судовому процесі. Сторона, яка хоче компенсувати судові витрати повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат, а інша сторона може подати заперечення щодо не співмірності розміру таких витрат. Результат та вирішення справи безпосередньо пов'язаний із позицією, зусиллям і участю в процесі представника інтересів сторони за договором. При цьому, такі надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи, якого прагне сторона, повинно бути доведено стороною в процесі.

На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу до матеріалів справи долучено копію договору №10/02-23 про надання професійної правничої допомоги від 03.02.2023, укладеного між адвокатом Філіпович-Силкою Т.Ю. (далі - Виконавець) та ТОВ “Фасад Експо”, копію акта прийняття-передачі наданих послуг/професійної правничої допомоги від 07.02.2023 разом із розрахунком суми гонорару адвоката за надану професійну правничу допомогу та копію квитанції до прибуткового касового ордера №10 від 03.02.2023 про оплату 2400,00 грн за надану правничу допомогу.

За змістом пункту 3.3 договору №10/02-23 про надання професійної правничої допомоги від 03.02.2023 визначення вартості правової допомоги до даного договору у погодинній оплаті, дій, пов'язаних з виконанням Виконавцем умов даного Договору, в тому числі часу витраченого на прибуття в судове засідання, складає 600,00 грн за 1 год. Гонорар адвоката, не залежно від результату вирішення справи судом, складає 2400,00 грн.

Відповідно до розрахунку суми гонорару адвоката за надану професійну правничу допомогу адвокат надала такі послуги: з'ясування фактичних обставин справи, вивчення та правовий аналіз законодавства по даному питанню, укладення договору про надання професійної правничої допомоги (1 год.) - 600,00 грн; підготовка, складення, оформлення, подання, направлення, відправлення позову (3 год.) - 1800,00 грн, всього - 2400,00 грн.

При цьому, представник відповідачів у відзиві на позовну заяву заперечив щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу, вказуючи на їх завищення та необґрунтованість.

Суд виходить з того, що відшкодуванню підлягають витрати незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною чи тільки має бути сплачено.

В той же час, суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 14.11.2019 у справі №826/7375/18).

На думку суду, виходячи із критеріїв, визначених частинами третьою, п'ятою статті 134, частиною дев'ятою статті 139 КАС України (зокрема, складність справи, яку розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження; час, який об'єктивно необхідно було витратити на підготовку позовної заяви, зважаючи на сталу судову практику у справах цієї категорії; обсяг наданих адвокатом послуг), враховуючи те, що послуги щодо з'ясування фактичних обставин справи, вивчення та правовий аналіз законодавства по даному питанню, укладення договору про надання професійної правничої допомоги охоплюються загальною діяльністю адвоката та мають на меті складання позовної заяви, а також викладені у відзиві заперечення щодо відшкодування витрат на правничу допомогу, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 витрати на правничу допомогу у розмірі 1800,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ ДПС у Волинській області (яким винесено протиправне рішення) необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 2684,00 грн та витрати на правову допомогу у розмірі 1800,00 грн.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02 грудня 2022 року №7765211/38474537.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю “Фасад Експо” податкову накладну від 28 жовтня 2022 року №264.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Фасад Експо” судовий збір у розмірі 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок) та витрати на правову допомогу у розмірі 1800,00 грн (одна тисяча вісімсот гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Фасад Експо” (43017, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Марка Вовчка, будинок 72, квартира 3, ідентифікаційний код 38474537).

Відповідач 1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код ВП 44106679).

Відповідач 2: Державна податкова служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393).

Суддя В.Д. Ковальчук