ЄУН № 336/2464/23
пр. № 3/336/1618/2023
Іменем України
31 березня 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольга Ігорівна, розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає у АДРЕСА_1 ,-
На розгляд Шевченківського районного суду м. Запоріжжя надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені щодо ОСОБА_1 за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, 17 березня 2023 року приблизно о 11.00 годині солдат ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, проходячи військову службу на посаді навідника ВЧ НОМЕР_1 , в умовах особливого періоду (який настає з моменту введення воєнного стану, відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України»), виконуючи обов'язки військової служби за призначенням, всупереч вимогам ст. 11, 13, 120, 241 Статуту ВС ЗСУ, ст. 1-4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, перебував на території тимчасового розташування ВЧ в АДРЕСА_2 , в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР від 17.03.2023 року №1886, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 ч. 3 КУпАП.
Стаття 256 КУпАП вказує, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідальність за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП передбачена за:
розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння,
участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів,
вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
У протоколі про адміністративне правопорушення одночасно зазначено про те, що ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби та перебував на території військової частини в нетверезому стані.
Отже, з протоколу про адміністративне правопорушення не вдається можливим встановити за які саме дії ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності, а саме за виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані або за перебування на території військової частини в нетверезому стані.
Якщо ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби, то у протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути зазначено, які саме обов'язки він виконував.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам КУпАП та підлягає поверненню для доопрацювання та приведення його відповідність до норм ст. 256 КУпАП та викладення вірної кваліфікації дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відповідно до диспозиції ст. 172-20 ч. 3 КУпАП.
На підставі викладеного, -
Адміністративну справу щодо ОСОБА_1 за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП повернути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для доопрацювання та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідності до вимог чинного законодавства шляхом викладення вірної кваліфікації дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відповідно до диспозиції ст. 172-20 ч. 3 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Дацюк