Номер провадження 1-в/754/132/23
Справа №754/3373/23
Іменем України
31 березня 2023 року суддя Деснянського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві подання начальника Деснянського УП ГУНП в м.Києві ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, українця, громадянина України, з середньою освітою, одруженого, маючого на утриманні неповнолітню дитину 2006 року народження, офіційно не працевлаштованого, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , раніше судимого,
Начальником Деснянського УП ГУ НП в м.Києві ОСОБА_3 подано до Деснянського районного суду м. Києва подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
Подання обґрунтовується тим, що ОСОБА_4 будучи неодноразово засудженим, останній раз вироком Оболонського районного суду м. Києва від 12 грудня 2019 року за ч. 2 ст. 185, ст. 70 КК України до покарання у виді 2 років 6 місяців позбавлення волі, звільнившись 02 лютого 2022 року по відбуттю строку покарання, на шлях виправлення не став, неодноразово скоював адміністративні правопорушення, за що на нього складались протоколи про адміністративні правопорушення, а саме за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 178, ч. 1 ст. 175-1, ч. 2 ст. 182, ч. 2 ст. 175-1, ч. 2 ст. 178 КУпАП.
За вчинені правопорушення ОСОБА_4 було попереджено, що відносно нього може бути встановлений адміністративний нагляд.
Враховуючи викладене, начальник Деснянського УП ГУНП у м. Києві просить встановити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 1 рік з встановленням наступних обмежень: заборона перебування в установах торгівлі і громадського харчування м. Києва, де проводиться продаж алкогольних напоїв на розлив та прибувати на реєстраційну відмітку перший четвер кожного місяця в кабінет дільничного офіцера поліції Деснянського УП ГУНП у м. Києві в період часу з 18.00 год. до 21.00 год.
Представник Деснянського УП ГУНП в м.Києві та особа, щодо якої розглядається подання, в судове засідання не з'явились, про час та день судового засідання повідомлялись належним чином.
Суд розглядає подання відповідно до положень ч. 4 ст. 107 КПК України.
Дослідивши подання та додатки до нього, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно положень ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «В» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється зокрема, щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Начальник Деснянського УП ГУНП в м.Києві в поданні посилається на те, що ОСОБА_4 будучи звільненим з місць позбавлення волі та попередженим про можливість встановлення щодо нього адміністративного нагляду, вчиняв адміністративні правопорушення, тому вважає, що стосовно останнього необхідно встановити адміністративний нагляд на підставі п. «В» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_4 раніше неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності за вчинення умисних корисливих злочинів, згідно довідки про звільнення останній раз звільнився з місць позбавлення волі 02 лютого 2022 року на підставі ухвали Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 25 січня 2022 року умовно-достроково на невідбуту частину строку покарання- 5 місяців 16 днів. В подальшому, вироком Деснянського районного суду м. Києва від 20 березня 2023 року ОСОБА_4 було визнано винуватим у пред'явленому обвинуваченні за ч. 4 ст. 185 КК України та призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі, яке він має відбувати від ізоляції від суспільства.
Відповідно до п. б ч. 3 ст. 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд автоматично припиняється, у разі засудження піднаглядного до позбавлення волі і направлення його до місця відбування покарання.
Враховуючи те, що ОСОБА_4 засуджений за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, яке він має відбувати в місцях позбавлення волі, відсутні правові підстави для встановлення відносно нього адміністративного нагляду, оскільки це не відповідатиме меті, яка ставиться при встановленні адміністративного нагляду.
А відтак, на підставі викладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення подання.
Керуючись ст.ст.1-5, 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
В задоволенні подання начальника Деснянського УП ГУНП в м.Києві ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в установленому законом порядку.
Суддя