Яготинський районний суд Київської області
Справа № 382/498/23
Провадження № 3/382/365/23
31.03.2023 року м. Яготин Бориспільського району Київської області
Суддя Яготинського районного суду Київської області Савчак С.П., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Яготинського відділу Державної виконавчої служби у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП,-
До Яготинського районного суду Київської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 60076100/1 від 24.03.2023 року за яким гр. ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несплату аліментів на утримання неповнолітніх дітей, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за шість місяців з моменту пред'явлення виконавчого документу до примусового виконання та станом на 28.02.2023 року складає 346 253,95 грн.
Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до положення ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право давати пояснення.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення….
Вчинити адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення можливо лише умисно, за наявності вини особи….
До протоколу про адміністративне правопорушення не додано доказів, що ОСОБА_1 повідомлялася про борг по сплаті аліментів, про здійснення державним виконавцем викликів ОСОБА_1 до Яготинського відділу Державної виконавчої служби у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) та про отримання таких викликів особою, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Відсутні також докази отримання ОСОБА_1 постанови про відкриття виконавчого провадження та/або її надсилання за зареєстрованим місцем його проживання.
Зі списку згрупованих поштових відправлень листів певне поштове повідомлення було направлено ОСОБА_1 29.03.2023 року, тобто після складення протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому, навіть з зазначеного списку неможливо встановити, що саме було направлено ОСОБА_1 .
Крім того, в протоколі не міститься пояснень та підпису особи відносно якої складено протокол. Також, відповідних пояснень не додано і до матеріалів. Відомостей про те, що особа відмовилася надавати пояснення та підписувати протокол матеріали не містять. У відповідній графі в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено «ухилення від сплати аліментів», однак протокол не підписано ОСОБА_1 а тому зазначене не може розцінюватися за пояснення особи, що ставить під сумнів те, що це взагалі пояснення особи.
Також, враховуючи, що відсутні відомості про складення протоколу в присутності особи, а тому ОСОБА_1 державним виконавцем всупереч вимогам законодавства не роз'яснено її прав передбачених ст. 268 КУпАП, тобто протокол не містить відмітки про це.
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року).
При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати/збирати докази на підтвердження винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14, п. 4 листа ВССУ від 22 травня 2017 року № 223-943/0/4-17 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП України до відповідного правоохоронному органу для належного оформлення.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи про час і місце її розгляду тощо.
У зв'язку із зазначеним, вважаю за необхідне адміністративний матеріал повернути для належного оформлення.
Керуючись, ст. 256, 278, 283, 284 КУпАП, суддя
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, повернути до Яготинського відділу Державної виконавчої служби у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Савчак С. П.