Справа № 686/6764/23
Провадження № 3/686/2572/23
31 березня 2023 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Баєв С.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Від коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування вогневої підтримки до суду для розгляду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ставиться у вину те, що він 13.03.2023 року о 18 год. 30 хв. під час контрольного шикування перебував з ознаками алкогольного сп'яніння, характерними ознаками вживання алкогольних напоїв, є запах з ротової порожнини, неадекватна поведінка, порушення рухів, незрозуміла річ. Тим самим ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 13 розділу 1 Статуту внутрішньої служби ЗСУ.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено місце вчинення правопорушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 , що унеможливлює вирішення питання чи належить до компетенції Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області розгляд цієї справи (визначення підсудності).
Крім того, викладене у протоколі формулювання обвинувачення та кваліфікація дій ОСОБА_1 є суперечливими, оскільки не зазначена суть правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Частиною 3 статті 172-20 КпАП України зокрема передбачена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частиною 1 статті 172-20 КпАП України з-поміж іншого встановлена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
В протоколі ж йдеться лише про наявність у ОСОБА_1 ознак сп'яніння.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом. Згідно з положеннями ст. ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Згідно з положеннями «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 р., при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому, серед іншого, зазначається суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол (п. 9).
Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення (п. 2), а в разі неправильного його складення повернути матеріали справи органу, який його склав, для належного оформлення (доопрацювання).
З урахуванням наведеного матеріали справи на підставі п. 2 ст. 278 КУпАП слід повернути органу, який порушив адміністративне переслідування, для належного оформлення, під час якого необхідно усунути вищевказані недоліки.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 7, 245, 256, 278 КУпАП,
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Державної прикордонної служби прикордонної комендатури швидкого реагування вогневої підтримки для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Хмельницького
міськрайонного суду