Рішення від 30.03.2023 по справі 380/2659/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2023 року

справа №380/2659/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та не включення до пенсії ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000грн. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2022, згідно з довідкою МВС України Державної установи «ТМО Міністерства внутрішніх справ по Львівській області» від 06.08.2021 №3093 про розмір грошового забезпечення, з щомісячною доплатою у розмірі до 2000грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 « Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

01.04.2018 позивачу перераховано пенсію з 01.01.2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018. Підвищення пенсії внаслідок цього перерахунку складало 6496,62грн.

Позивач зазначає, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захисту окремих категорій осіб» він має право на отримання пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00грн., оскільки від відноситься до осіб, яким пенсію призначено після 01.03.2018.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №380/15902/21 відповідач, перерахував пенсію позивача з 01.12.2019 із грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 06.08.2021 №3093.

Відтак, з 01.12.2019 позивачу перераховано пенсію та призначено до виплати 14264,80грн.

Через зазначений перерахунок, оскільки розмір пенсії позивача збільшився більше, ніж на 2000,00грн., відповідач відмовив позивачу у виплати цих 2000,00грн. до перерахованої суми пенсії у розмірі 14264,80грн.

Позивач не погоджується з позицією відповідача щодо відмови у виплаті такої доплати у зазначеному розмірі, оскільки, на думку позивача, рішенням суду від 21.12.2021 у справі №380/15902/21 відновлено виплату пенсії позивача у належному розмірі, а тому немає підстав стверджувати, що після виконання рішення суду розмір пенсії збільшився. Також позивач звертає увагу на те, що оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. У зв'язку з вищенаведеним просить адміністративний позов задоволити повністю.

Ухвалою від 14.02.2023 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України до суду не надав.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

Позивач отримує пенсію за вислугу років підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

01.05.2018 відповідач перерахував пенсію позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Також на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 позивачу встановлено щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 грн.

З 01.08.2021 пенсія позивачу була перерахована, основний розмір її склав 6496,62грн. (тобто розмір станом на 01.03.2018) та доплата 2000,00 грн. відповідно до постановив Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

З огляду на цю обставину позивач звертався до суду з позовом про перерахунок його пенсії з урахуванням нової довідки.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №380/15902/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі оновленої та виданої довідки МВС України в особі Державної установи «ТМО Міністерства внутрішніх справ по Львівській області» від 06.08.2021 №3093 про розмір грошового забезпечення, в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія) з 01.12.2019, з урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №380/15902/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки від 06.08.2021 №3093 про розмір грошового забезпечення, в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення.

Відтак, з 01.12.2019 позивачу перераховано пенсію та призначено до виплати 14264,80грн.

Через зазначений перерахунок, оскільки розмір пенсії позивача збільшився більше, ніж на 2000,00грн., відповідач відмовив позивачу у виплаті цих 2000,00грн. до перерахованої суми пенсії у розмірі 14264,80грн.

Відповідач листом повідомив позивача, що на підставі рішення суду у справі №380/15902/21 позивачу проведений перерахунок пенсії, тому щомісячна доплата згідно з Постановою № 713 відсутня.

Вважаючи свої права порушеними такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Спір у цій справі стосується застосування норми абз.3 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713) при перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХII (далі - Закон№2262-ХII).

Так, відповідно до абз.3 п. 1 Постанови №713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника”), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Частинами 1, 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

29.12.2016 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Цим Законом ст. 63 Закону №2262-ХІІ доповнено новою ч. 3, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988). Пунктом 2 Постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови №988 наказом МВС України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260). Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові, види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання "заслужений" (п. 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку №260).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, якою також внесені зміни у Порядок №45.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21 лютого 2018р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) позивачу здійснено перерахунок пенсії.

Позивачу також було перераховано його пенсію, основний розмір якої з 01.04.2018 становив 70% грошового забезпечення, що в грошовому еквіваленті склало 6496,62грн.

01.07.2021 було прийнято Постанову Кабінету Міністрів №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Постанова №713).

Відповідно до абз.1 п.1 Постанови №713 постановлено установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

З 01.07.2021, на підставі норми абз.1 п.1 Постанови №713, позивачу як особі, якій пенсія за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ призначена до 01.03.2018, призначено доплату на суму 2000,00грн. до пенсії, розмір якої станом на 01.03.2018 становив 3992,69грн. (відповідно до інформації про перерахунок пенсії з 01.08.2021).

Отже, зазначені дії відповідача відповідали вимогам Постанови №713.

01.07.2022 відповідач перерахував розмір пенсії позивача з 01.12.2019.

Підставою для перерахунку пенсії у цьому випадку стало рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №380/15902/21 щодо перерахунку пенсії 14264,80грн. з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 06.08.2021 №3093, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (інформація з Перерахунку пенсії).

Суд вважає цю підставу формальною.

Результатом цього перерахунку стало те, що розмір пенсії позивача збільшився з 7971,62грн.(сума з урахуванням 2000,00грн.) до 14264,80грн. через збільшення розміру грошового забезпечення, окремих його видів, встановленого станом на 19.11.2019 за посадою, яку займав позивач перед звільненням чи прирівняною до неї.

З огляду на проведений перерахунок пенсії позивача та збільшення розміру пенсії більше, ніж на 2000,00грн., відповідач припинив виплату доплати цих 2000,00грн.

Як вже зазначав суд вище, відповідно абзацу 3 п.1 Постанови №713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Таким чином, позивач відноситься до осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, а розмір його пенсії визначений відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р.; дата « 01 березня 2018» обумовлена тим, що саме станом на цю дату брався розрахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії всім тим особам, яким пенсія була призначена на підставі Закону №2262-ХІІ на виконання постанови №103, в тому числі і позивачу; позивач отримував призначену з 01.07.2021 доплату до пенсії в сумі 2000 грн. на підставі положень пункту 1 Постанови №713.

Пенсія позивача була перерахована, а формальною підставою перерахунку стало рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №380/15902/21 щодо перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі відповідної довідки.

Результатом цього перерахунку стало те, що розмір пенсії позивача збільшився з 7971,62грн. до 14264,80грн. через іншу підставу, яка є фактичною, а саме через збільшений розмір грошового забезпечення, встановлений станом на 19.11.2019 за посадою, яку займав позивач перед звільненням чи прирівняною до неї.

Наслідком цього перерахунку стало збільшення пенсії позивача з 7971,62грн. до 14264,80грн, тобто більше, ніж на 2000,00грн.

Таким чином, відповідач, вважаючи, що внаслідок перерахунку пенсії позивача, який відбувся на підставі рішення суду, її розмір збільшився більше, ніж на 2000,00грн. правомірно припинив виплату доплати до пенсії позивача на суму 2000,00грн., що відповідає абз.3 п.1 Постанови №713.

Отже, на думку суду відсутні підстави вважати, що відповідач діяв усупереч вимогам законодавства.

Водночас, суд не може не застосувати ч.6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та ч.5 ст. 242 КАС України, бо при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, при розгляді такого ж спору, Верховний Суд в постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 зазначив, зокрема:

20. Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

28. Проте, такі обставини не можуть ставитись у залежність з правом на належаний розмір пенсійного забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у статті 43 Закону № 2262-ХІІ.

32. У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103.

33. Колегія суддів зазначає, що у справі, яка розглядається суди встановили, що перерахунок пенсії позивача 06.01.2022 був зумовлений набранням законної сили рішенням у справі № 420/18380/21, яким, зокрема, було зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1, з 01.12.2019 на підставі довідки про грошове забезпечення від 26.05.2021 № 33/36-331, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області», яка була сформована у зв'язку із набранням законної сили рішенням у справі № 826/12704/18 про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови №103. […]

36. До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

37. Верховний Суду зазначає, що частина третя статті 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

38. Вказане свідчить про суперечність положень пункту 3 постанови № 103 нормам Закону № 2262-ХІІ, про що також, було зазначено й у висновках судів, які розглядали справу № 826/12704/18, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови №103. […]

42. З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016, як колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у статті 43 Закону №2262-ХІІ та в повному розмірі.

43. У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000, 00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000, 00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії. […]

Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі(ї), проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

49. Отже, висновок суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, тому його постанова підлягає скасуванню».

Таким чином, Верховний Суд зробив висновок, що виплата доплати у розмірі 2000,00грн. проводиться усім особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 на підставі Закону №2262-ХІІ, при цьому перерахунок пенсії колишнім військовослужбовцям та прирівняним до них особам, здійснений після 01.03.2018 на підставі рішення суду, не є перерахунком пенсії внаслідок зміни хоча б одного із видів грошового забезпечення, а є способом відновлення порушеного права.

Однак, на думку суду, при такому застосуванні норм Постанови №713 виникають сумніви щодо необхідності існування абз.3 п.1 цієї ж постанови, адже саме норма цього абзацу передбачає можливість здійснення перерахунку пенсії після 01.03.2018.

Однак, у зацитованій постанові Верховного Суду, йдеться про те, що перерахунок пенсії звільненим з військової служби, можливий тільки після збільшення хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Водночас, після прийняття Кабінетом Мінстрів України постанови №103 і подальшого проведення перерахунку пенсії, інших актів Уряду України щодо зміни видів грошового забезпечення для військовослужбовців не приймалося, в тому числі після 01.03.2018.

Стосовно усунення диспропорції у розмірах пенсійних виплат осіб, звільнених з військової служби, то на думку суду, очевидно йдеться про осіб, які зверталися про перерахунок пенсії за рішенням суду і тих, які не зверталися з відповідним позовом.

Обгрунтуванням цього судження є зміст п.2 постанови №713, в якому йдеться про осіб, звільнених з військової служби, і котрі отримують пенсію, розмір якої не досягає 3854грн.

Власне пенсія, призначена за нормами Закону №2262-ХІІ, розмір якої не досягає 3854грн., могла бути результатом перерахунку за Постановою №103 з урахуванням грошового забезпечення станом на 01.03.2018 особам, котрі не зверталися до суду з вимогою до органу пенсійного фонду про перерахунок пенсії.

Бо після звернення до суду розмір пенсії особи, звільненої з військової службирозраховувався, виходячи з грошового забезпечення військовослужбовця станом на 19.11.2019, до якого були включені і інші види грошового забезпечення, окрім тих трьох (оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним званням) відсоткова надбавка за вислугу років), що були визначені постановою №103 до скасування окремих її пунктів.

Крім того, суд звертає увагу на те, що перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду був проведений з 01.12.2021, тобто після 01.03.2018.

При цьому перерахунку було ураховано грошове забезпечення за прирівняною посадою станом на 19.11.2019, розмір якого був значно більшим за розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2018, з якого було визначено розмір його пенсії на підставі Постанови №103.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу після 01.03.2018 все ж таки відбувся, бо новий, значно більший розмір його пенсії, порівняно з розміром пенсії станом на 01.03.2018, був встановлений з нового грошового забезпечення, до складу якого увійшли інші його види, та здійснений з іншої дати, яка пов'язана із набранням законної сили судовим рішенням, тобто з 01.12.2019. При цьому суд зауважує, що доказів оскарження у зв'язку із незгодою позивача про момент, з якого слід перераховувати його пенсію, тобто з 01.12.2019, позивач суду не надавав.

Крім того, суд ще раз наголошує, що оскільки зміна хоча б одного із видів грошового забезпечення військовослужбовця має наслідком перерахунок пенсії особам, звільненим з військової служби, тобто набуває «масового» характеру, а оскільки після 01.03.2018 Уряд України не видавав відповідних актів, а перерахунок пенсій особам, що звільнені з військової служби відбувався на виконання рішення судів, про який Верховний Суд зауважив, що такий не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, отже, виникають сумніви щодо потреби у правовому регулюванні суспільних відносин на підставі норми абз.3 п.1 Постанови №713, оскільки таке призводить до суперечливих висновків.

Водночас, як вже зазначав суд, з урахуванням ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ч.5 ст. 242 КАС України, ухвалюючи рішення у цій справі, суд бере до уваги висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22.

Таким чином, позов позивача необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду в сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у встановленні та виплаті з 01.07.2022 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити нарахування та виплату з 01.07.2022 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», із врахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.МитрополитаАндрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір на суму 1073(одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.