Рішення від 30.03.2023 по справі 160/1328/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2023 року Справа № 160/1328/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/1328/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

25.01.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області щодо неправильного нарахування ОСОБА_1 грошової компенсації , передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) в період часу з 01.02.2021 по 07.12.2021;

- зобов'язати Головне управління національної поліції в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) в період часу з 01.02.2021 по 07.12.2021 в розмірі 33611,21 гривень.

Вищевказану справу розподілено судді Ількову В.В.

Ухвалою суду від 30.01.2023 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.

Також ухвалою суду від 30.01.2023 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, а саме копії:

- відомості щодо проходження позивачем служби до МВС України (накази, витяг, тощо);

- відомості щодо звільнення позивача зі служби;

- інформацію/ довідку про виплату додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020р. №375 за період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року;

- відомості щодо нарахування додаткової оплати поліцейським згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020р. №375 у спірний період, зокрема з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року;

- відомості щодо виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 року по справі №160/3361/22;

- наказ ГУНП в Дніпропетровській області від 30.11.2022 року №1026 о/с;

- відомості інформацію щодо нарахування позивачеві додаткової виплати за спірний період, з урахуванням вказаного рішення суду від 11.07.2022 року по справі №160/3361/22;

- звернення позивача до відповідача про здійснення спірних виплат за вказаний період;

- листи/відмови відповідача на звернення позивача;

- довідку/розрахунок про заробітну плату позивача за жовтень-листопад 2021 року та інші докази щодо суті спору.

16.02.2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву. Долучені витребувані ухвалою суду додаткові докази по справі.

01.03.2023 року позивачем подано через підсистему Електронний суд письмову відповідь на відзив відповідача.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 30.03.2023 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивач у справі - ОСОБА_1 , що з 07.11.2015 р. до 07.12.2021 р. проходив службу в Національній поліції України.

Відповідно до відповіді Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області від 03.02.2022 р. № л-3: капітан поліції ОСОБА_1 , 1991 р.н., дійсно з 01.02.2021 року по 07.06.2021 року працював в Синельниківському районному управлінні поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на посаді оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Синельниківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Вказує, що за період перебування на посаді оперуповноваженого ВКП Синельниковського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ним було здійснено 43 виходи на службу.

За період перебування на посаді оперуповноваженого ВКП Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області було здійснено 100 виходи на службу.

Загалом було відпрацьовано 143 виходи на службу під час яких позивач виконував обов'язки, які відповідають вимогам постанови КМУ № 375.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2022р., яке постановою апеляційної інстанції залишено без змін, у справі №160/3361/22 адміністративний позов задоволено частково, визнано бездіяльність Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 за період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року, пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах протиправною та зобов'язано Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області встановити та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 р. за період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 рік, пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах.

Вказує, що на виконання вказаного рішення суду, ГУНП в Дніпропетровській області було нараховано додаткову доплату в період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року в розмірі 11 грн. 61 коп., що на його думку не відповідає реальній сумі, яка мала б була нарахована.

Вказана сума, за його підрахунком, становить - 33611,21 гривень.

Враховуючи наведене звернувся до суду із цією позовною заявою.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому пред'явлений позов не визнав, посилаючись на те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року по справі №160/3361/22 відповідно Постанови № 375 - 2020, ОСОБА_1 наказом ГУНП в Дніпропетровській області від 30.11.2022 року № 1026 о/с встановлено додаткову доплату до грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах за період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року у розмірі - 0,01% грошового забезпечення.

Вказують, що загальна сума нарахованої додаткової доплати ОСОБА_1 за період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року склала 11,61 гривень.

Сума додаткової доплати, що підлягала виплаті після утримання податків та зборів склала 11,44 грн. (з розрахунку: 11,61 грн - 2,09 грн (18% податок на доходи фізичних осіб) + 2,09 грн (компенсація податку на доходи фізичних осіб) - 0,17 грн (1,5% військовий збір)).

Суму додаткової доплати, що підлягала виплаті 11,44 грн було перераховано 05 грудня 2022 року на надані ОСОБА_1 реквізити карткового рахунку АТ «Ощадбанк».

З огляду на вищевикладене, вважають, що ГУНП у правовідносинах з позивачем, пов'язаних з проходженням служби в поліції, діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.

Враховуючи наведе, провили відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив такі обставини.

Відповідно до наказу ЛДУВС від 31.07.2007 року №136 о/с ОСОБА_1 прийнято на службу до ОВС України, яку останній проходив у підрозділах ОВС Луганської області.

07.11.2015 року відповідно до наказу ГУНП в Луганській області № 11 о/с ОСОБА_1 прийнято до Національної поліції України, та призначено на посаду старшого оперуповноваженого ВКП Рубіжанського ВП ГУНП в Дніпропетровській області.

Відповідно до наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 04.12.2017 року № 363 о/с ОСОБА_1 переведено на посаду оперуповноваженого ВКП Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області.

Відповідно до наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 29.01.2021 року №290 о/с ОСОБА_1 переведено на посаду оперуповноваженого ВКП Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області.

Відповідно до наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 07.06.2021 року №222 о/с ОСОБА_1 переведено на посаду оперуповноваженого ВКП Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області.

Наказом ГУНП в Дніпропетровській області від 07.12.2021 № 769 о/с ОСОБА_1 було звільнено з Національної поліції України, за пунктом 7 частини 2 статті 77 ЗУ «Про національну поліцію» (за власним бажанням).

Позивач отримував розрахунок від ГУНП в Дніпропетровській області частково в різні дні, а саме: 14 грудня 2021 року - 18527,78 грн.; 24 грудня 2021 року - 44596,65 грн., що підтверджується відомостями, які містяться в матеріалах справи.

ОСОБА_1 02.01.2022 року та 03.02.2022 року звертався до ГУНП в Дніпропетровській області із вимогами, а саме: надати довідку - відомості відносно виплат ОСОБА_2 у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01.01.2020 по 31.12.2020; надати довідку - відомості відносно виплат ОСОБА_2 у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01.01.2021 по 07.12.2020; провести повний розрахунок в порядку ч. Ст.47 КЗПП України да сплатити додаткові виплати відповідно до зазначеної постанови КМУ від 29.04.2020 №375; надати офіційно-завірені посадові інструкції, якими позивач керувався під час проходження служби на посадах оперуповноваженого СКП Синельниковського РУП та оперуповноваженого Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області. Якщо надати дані відомості не має можливості, в зв'язку із обмеженим доступом, то прошу надати узагальнені посадові інструкції для оперуповноважених всіх територіальних підрозділів кримінальної поліції національної поліції України; обов'язково відповісти на питання, чи полягає робота оперуповноваженого підрозділів кримінальної поліції Синельниковського РУП та Дніпровського РУП у безпосередньому спілкуванні з громадянами України; надати довідку про кількість днів мого безпосереднього виходу на несення служби; повідомити скільки разів чергував в складі слідчо-оперативних груп Синельниковського РУП та Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, та надати довідку про обов'язки оперуповноваженого під час роботи в слідчо-оперативній групі; повідомити скільки разів ОСОБА_2 залучався для охорони громадського порядку та для несення служби в конвоях по супроводженню затриманих та заарештованих осіб; повідомити скільки діб ОСОБА_2 перебував у відрядженнях; повідомити, чи надавались відомості ГУНП в Дніпропетровській області стосовно ОСОБА_2 у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 для додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01.01.2021 по 07.12.2020.

ГУНП в Дніпропетровській області надало письмову відповідь від 07.02.2022 р. №1/л-114тк/103/05-22 на звернення позивача - ОСОБА_1 , повідомивши, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року, установлено карантин на всій території України з 12 березня 2020 року.

Постановою №375 - 2020 установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (далі - додаткова доплата).

Відповідно до пункту 4 Постанови 375 - 2020 перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Таким чином, персональний перелік поліцейських ГУНП, яким встановлюється доплата, визначається виключно начальником ГУНП.

Відповідно до пункту 5 Постанови 375 - 2020 доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Повідомлено, що станом на день надання відповіді бюджетні асигнування на виплату додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеної Постановою №375 - 2020, за період з 11 грудня 2020 року по 31 грудня 2020 року та за період з 18 лютого 2021 року по 31 грудня 2021 року до ГУНП не надходили.

Відповідно до пункту 5 Постанови 375 - 2020 та враховуючи вимоги статті 51 Бюджетного кодексу України, встановлення додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеної Постановою №375 - 2020, за період з 11 грудня 2020 року по 31 грудня 2020 року та за період з 18 лютого 2021 року по 31 грудня 2021 року поліцейським ГУНП взагалі не проводилось.

Таким чином, поліцейському ГУНП додаткова доплата до грошового забезпечення, визначена Постановою №375 - 2020, за період за період з 11 грудня 2020 року по 31 грудня 2020 року та за період з 18 лютого 2021 року по 31 грудня 2021 року не нараховувалось та не виплачувалась.

Також повідомлено, що додаткова доплата за січень 2021 року та за період з 01 по 17 лютого 2021 року наказами Г УНП не встановлювалась.

Встановлення додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеної Постановою №375 - 2020, за період з 11 грудня 2020 року по 31 грудня 2021 року, враховуючи відсутність виділених бюджетних асигнувань на виплату такої доплати за зазначений період тягне за собою порушення норм статті 51 Бюджетного кодексу України та пункту 5 Постанови 375 - 2020.

Відповідно до відповіді Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області від 03.02.2022 р. № л-3: капітан поліції ОСОБА_1 , 1991 р.н., дійсно з 01.02.2021 року по 07.06.2021 року працював в Синельниківському районному управлінні поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на посаді оперуповноваженого сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Синельниківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

У період проходження служби в Синельниківському районному управлінні поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області: було здійснено 43 (сорок три) виходи на несення служби; було здійснено 31 (тридцять один) виходи на несення служби в складі слідчо - оперативної групи; - до несення служби з охорони громадського порядку та конвоюванню затриманих або заарештованих осіб не залучався; в відрядженнях не перебував; відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 для додаткової доплати до грошового забезпечення відомості надавалися кожного місяця до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Відповідно до відповіді Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області від 09.02.2022 р. № 43/л -292: підтверджено, що робота оперуповноваженого ВКП ДРУГІ ГУНП звісно полягає у безпосередньому спілкуванні з громадянами України відповідно до ч. 1 ст. 11 ЗУ «Про Національну поліцію» та згідно Конституції України.

Стосовно безпосереднього виходу на службу ОСОБА_1 у ВКП ДРУП ГУНП - 100 діб (вихідні - 23 доби, відпустка - 15 діб, лікарняний - 9 діб). Відрядження до ВП№ 8 ДРУП ГУНП з 11.10.2021 по 11.11.2021 таз 13.11.2021 по 06.12.2021. Під час розгляду запитуваної інформації, перевіркою книги нарядів (інв. № 1090 розпочата 01.05.2021, закінчена 06.09.2021 та інв. № 1125 розпочата 06.09.2021, закінчена 01.01.2022) встановлено, що колишній поліцейський ОСОБА_2 в період з 07.06.2021 по 06.12.2021 року залучався до несення служби в складі слідчо -оперативної групи Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області 8 разів, а саме: 12.07.2021, 17.07.2021, 28.07.2021, 30.08.2021, 12.09.2021, 27.09.2021, 07.10.2021, 17.10.2021.

Відповідно до наказів ДРУП ГУНП ОСОБА_1 був задіяний до несення служби в конвоях по супроводженню затриманих та заарештованих осіб - 3 рази, до охорони громадського порядку не залучався.

Також повідомлено, що ВКП ДРУП ГУНП з червня місяця по листопад місяць 2021 року до УФЗБО та СКЗ ДРУП ГУНП подавались відомості стосовно ОСОБА_1 у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 для додаткової доплати до грошового забезпечення з метою подальшого направлення їх до ГУНП в Дніпропетровській області.

Не погодившись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2022р. у справі №160/3361/22 адміністративний позов задоволено частково, визнано бездіяльність ГУ НП в Дніпропетровській області щодо не нарахування та не виплати позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за період з 01.02.2021р. по 07.12.2021р., пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах протиправною; зобов'язано ГУ НП в Дніпропетровській області встановити та виплатити позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020р. за період з 01.02.2021р. по 0.12.2021р., пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах; в іншій частині заявлених позовних вимог відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.10.2022 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2022р. у справі №160/3361/22, залишено без змін.

Встановлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року по справі №160/3361/22 відповідно Постанови № 375 - 2020, ОСОБА_1 наказом ГУНП в Дніпропетровській області від 30.11.2022 року № 1026 о/с встановлено додаткову доплату до грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах за період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року у розмірі - 0,01% грошового забезпечення.

Отже, ГУНП в Дніпропетровській області було нараховано позивачу додаткову доплату в період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року в розмірі 11 грн. 61 копійок.

Ця сума, зокрема, 11,44 грн., розрахована таким чином: 11,61 грн. - 2,09 грн (18% податок на доходи фізичних осіб) + 2,09 грн. (компенсація податку на доходи фізичних осіб) - 0,17 грн (1,5% військовий збір)).

Суму додаткової доплати, у розмірі 11,44 грн. було перераховано 05 грудня 2022 року на надані ОСОБА_1 реквізити карткового рахунку АТ «Ощадбанк».

25.01.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла нова позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області щодо неправильного нарахування ОСОБА_1 грошової компенсації , передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) в період часу з 01.02.2021 по 07.12.2021;

- зобов'язати Головне управління національної поліції в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) в період часу з 01.02.2021 по 07.12.2021 в розмірі 33611,21 гривень.

Так, позивач, вважаючи, що ГУ НП в Дніпропетровській області зобов'язано нарахувати та виплати додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020р. за період з 01.02.2021р. по 07.12.2021р. (143 дні) у більшому розмірі, ніж нараховано, звернувся до суду із цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував такі обставини справи та положення чинного законодавства України.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII Про Національну поліцію (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції , грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено карантин з 12 березня на усій території України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі Постанова № 342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни (далі Постанова № 375) установлено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

За приписами п.п. 2-5 Постанови №375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 Постанови №375, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2 , у відомчих закладах охорони здоров'я затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок).

У пункті 1 Порядку вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - бюджетні кошти).

Згідно з пунктом 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину , яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Такі ж положення знайшли своє відображення й у дорученнях від 25.06.2020 року №7789/01/29-2020 голови Національної поліції України та від 26.06.2020 №4647/103/01-2020 начальника ГУНП в Дніпропетровській області, копії яких надано до матеріалів справи.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров'я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.

Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як морально-правовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Здійснивши аналіз зазначених вище норм чинного законодавства, суд зазначає про таке.

Отже, підставою для отримання доплати за Постановою №375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що посада, яку займав позивач у спірний період (в т.ч. на момент звільнення зі служби) відповідала встановленим зазначеною вище постановою Кабінету Міністрів України критеріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, що також підтверджується відповіддю Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області від 09.02.2022 р. № 43/л -292, в тексті якої зазначено, що робота оперуповноваженого ВКП ДРУГІ ГУНП звісно полягає у безпосередньому спілкуванні з громадянами України відповідно до ч. 1 ст. 11 ЗУ «Про Національну поліцію» та згідно Конституції України.

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 постанови №375, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Вищевказана правова норма свідчить про те, що встановлення поліцейському додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину) здійснюється з урахуванням відпрацьованому часу в умовах карантину.

З огляду на викладене, відповідну доплату позивачу слід встановити і виплатити саме за період з 01.02.2021 р. по 07.12.2021 р., пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах.

Вказані обставини, також було встановлено, у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 року у справі №160/3361/22, яке набрало законної сили.

Відповідно до положень ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За умовами Постанови №375, перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику; персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Отже, розмір встановлення відсотку додаткової доплати за службу в особливих умовах, нарахування та виплата такої доплати відноситься до дискреційних повноважень відповідача.

Тому, позовні вимоги позивача в частині визначення йому доплати в сумі 33611,21 грн. є неналежними та задоволенню не підлягають.

Таким чином, враховуючи наведене, положення ч. 1 ст. 2 та ч. 2 ст. 9 КАС України, з метою повного та ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає за необхідне, задовольнити позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року, пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах та в частині зобов'язання Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області встановити та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 рік, пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви, з викладених вище підстав.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Дослідивши матеріали справи, слід зазначити, що відповідачем не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірної своїх дій щодо належного нарахування та виплати позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за спірний період, а саме з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року.

З огляду на викладене, відповідну доплату позивачу слід встановити і виплатити саме за період з 01.02.2021 р. по 07.12.2021 р., пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах.

Ці обставини, також було встановлено, у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 року у справі №160/3361/22, яке набрало законної сили.

За таких обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.

Щодо розподілу судових витрат, а саме судового збору.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 року, пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області встановити та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року за період з 01.02.2021 року по 07.12.2021 рік, пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах.

В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.

Судові витрати не розподіляти.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області (вул. Троїцька, буд. 20-а, м. Дніпро, 49101, код ЄДРПОУ 40108866).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 30.03.2023 року.

Суддя В.В. Ільков