Рішення від 29.03.2023 по справі 160/14612/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2023 року Справа № 160/14612/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Савченка А.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 вересня 2022 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із вищезазначеною позовною заявою, в якій заявлені вимоги:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2014-2016 р., збільшеного на коефіцієнти 1,17,1,11 і 1,11, у проведенні перерахунку йому пенсії, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 р. та відмову у застосуванні середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2019-2021 роки;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2021 р. із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2019, 2020, 2021 роки.

В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що позивачу призначена пенсія за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2019-2021 р. На звернення позивача від Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області повідомлено про відсутність підстав для здійснення такого розрахунку. Позивач не погоджується з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019, 2020 та 2021 роки, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення. З огляду на наведене, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2014-2016 р., збільшеного на коефіцієнти 1,17,1,11 і 1,11, у проведенні перерахунку йому пенсії та відмову у застосуванні середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2019-2021 роки.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.09.2022 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

23 листопада 2022 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив, в якому він заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області під час призначення з 04.02.2017 р., пенсію за віком позивачу було обчислено, зокрема, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звільнення за призначення пенсії (а саме за 2014, 2015, 2016 р.). На підставі норм чинного законодавства, Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області позивачу з 01.03.2022 р. проведено перерахунок пенсії з урахуванням нового страхового стажу після попереднього перерахунку (стаж зараховано по 28.02.2021 р. - попередньо, при призначенні було враховано стаж по 31.01.2017 р.) та із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії (середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015 та 2016 роки збільшеної на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11 та 1,14). Так, при перерахунку пенсії з 01.03.2022 р. вже на підставі ч. 4 ст. 42 Закону №1058, Головним управлінням було взято показник середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за перерахунком пенсії, на який посилається позивач в своєму позові, законодавством не передбачено.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2022 р. розгляд справи за вказаною позовною заявою вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 12.01.2023 р. о 14:00 год.

Крім того, цією ухвалою суду витребувано у Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області:

- інформацію щодо того, коли позивачу вперше призначено пенсію та якого виду ця пенсія;

- докази щодо виду пенсії, на якому перебуває позивачу цей час;

- пояснення та докази (за наявності) щодо того, чи відбувався перехід позивача з одного виду пенсії на інший.

14 грудня 2022 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, на виконання ухвали суду від 02.12.2022 р., надано копії розпоряджень, розрахунку стажу, заробітку з пенсійної справи позивача.

05 січня 2023 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській област надійшло клопотання, в якому він просить здійснити розгляд справи №160/14612/22 в режимі відеоконференції в приміщенні Центрально-Міського районного суду м.Кривого Рогу.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.01.2023 р. клопотання Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі №160/14612/22 задоволено.

Відповідно до довідки, яка складена секретарем судового засідання Губкіною А.М. про те, що судове засідання 12.01.2023 р. по справі №160/14612/22 (суддя Савченко Артур Владиславович) не відбулося та знято з розгляду у зв'язку з повним припиненням постачання електричної енергії, що підтверджується розпорядженням № 1 від 13.01.2023 р., наступне судове засідання призначено на 02.02.2023 р. на 12:30 год.

26 січня 2023 року від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.

В підготовче судове засідання 02.02.2023 р. з'явився представник відповідача.

Усною ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, з занесенням до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та призначено справу №160/14612/22 до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 02.03.2023 р. о 14:30 год.

15 лютого 2023 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі.

В судове засідання 02.03.2023 р. сторони не з'явились.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (пункт 10 частини першої статті 4 КАС України).

Суд дійшов висновку про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до пункту 10 частини 1 статті 4 та частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

У постанові Верховного Суду від 05.09.2022 р. у справі №1519/2-5034/11 (провадження № 61-175сво21) висловлено позицію, що у разі зазначення судом датою ухвалення судового рішення дати складення повного судового рішення, внаслідок чого дата судового засідання та дата ухвалення судового рішення не співпадатимуть, це не є порушенням прав сторін.

Дослідивши матеріали справи та докази, проаналізувавши зміст норм матеріального, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову, з огляду на таке.

Судом встановлено, що з 04.02.2017 р. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) та він перебуває на обліку в Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області.

Вважаючи, що при перерахунку пенсії у 2021 році ПФУ повинно було застосувати нові показники середньої заробітної плати, позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області.

Листом від 09.08.2022 р. №203611 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області на звернення позивача повідомило, що при обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу залежно від кількості відпрацьованих місяців та коефіцієнт заробітної плати. З 01.03.2022 р. проведена індексація пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік, яка становить 6186,32 грн. (3764,40 грн. (2014-2016 роки)*1,17*1.11*1,11*1,14). Розмір його пенсії обчислено виходячи із загального стажу, зарахованого по 28.02.2021 р., що складає 38 років 1 місяць 18 днів та заробітної плати за період з 01.07.2000 р. по 31.01.2017 р. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0.38083. Індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації - 3,19480. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає - 19764,06 (6186,32 * 3,19480). Таким чином, загальний розмір його пенсійної виплати складає 7564,16 грн.: 7526,75 грн. - розмір пенсії за віком (19764,06 грн. * 3,19480); 37,41 грн. - доплата за понаднормативний стаж (3 роки). За інформацією відділу перерахунків пенсій №3 управління пенсійного забезпечення повідомлено, що його електронну пенсійну справу переглянуто. Автоматичні масові перерахунки по пенсійній справі проведено. Розрахунку проведено згідно чинного законодавства. Розбіжностей не виявлено. Розмір пенсії з 01.03.2022 р. складає 7564,15 грн.

Суд установив, що порушене своїх прав на належний розмір пенсії позивач вбачає у тому, що при перерахунку пенсії у 2021 році, зокрема перерахунку у квітні 2021 р., ПФУ застосовано показники середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, а не за 2019-2021 роки.

Суд встановив, що ПФУ неодноразово здійснювались перерахунки пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з індексацією, зміною стажу та зміною особистих даних пенсіонера, проте показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії залишався незмінним, тобто за 2014-2016 роки.

Зокрема, 07.04.2021 року рішенням від 07.04.2021 р. № 912090157881 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною особистих даних пенсіонера. Проте показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2017 рік) також залишався незмінним, тобто за 2014-2016 роки

Позивач, не погоджується із бездіяльністю відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2014-2016 р., збільшеного на коефіцієнти 1,17,1,11 і 1,11, у проведенні перерахунку йому пенсії та відмову у застосуванні середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2019-2021 роки, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 40 цього Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи (частина друга статті 40 Закону №1058-IV).

Частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Отже, зі змісту вказаних норм вбачається, що щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

При цьому, як вбачається зі змісту ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV при визначенні розміру заробітної плати застрахованої особи використовується, крім іншого, показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Суд зауважує, що визначальним у цій справі є те, що згідно із вказаними нормами законодавства при визначенні розміру пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення саме за призначенням пенсії, а не за перерахунком пенсії.

Тобто, виходячи з буквального тлумачення ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Суд зазначає, що пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, за певний календарний рік, відповідач обґрунтовано не застосував при перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати в Україні за 2019-2021 роки.

Аналогічна позиція, щодо застосування статей 40, 42 Закону № 1058-IV, неодноразово висловлювалася Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 20.03.2012 р. у справі №21-62а12, від 28.11.2012 р. у справі № 21-382а12 та 04.12.2012 р. (справа № 21-378а12), в яких суд зазначив, що перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в ч. 2 ст. 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлена в постановах Верховного Суду від 01.11.2018 р. у справі № 804/9874/14, від 13.06.2019 р. у справі №265/84/16-а та від 21.10.2021 р. у справі № 2-а-2430/11.

Як встановив суд, пенсію позивачу ПФУ призначив 04.02.2017 р. та застосував при цьому, крім іншого, показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014-2016 роки, як це передбачено частиною 2 статті 40 Закону №1058-IV.

У подальшому позивачу здійснювались перерахунки пенсії у зв'язку з індексацією, зміною стажу та зміною особистих даних пенсіонера, проте показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії залишався незмінним, тобто за 2014-2016 роки, що також відповідає законодавству, зокрема частині 2 статті 40 Закону №1058-IV, оскільки цей показник застосовується за три роки, що передують саме року звернення за призначенням пенсії, а не за її перерахунком.

Таким чином, суд зазначає, що позивач помилково вважає, що при перерахунку його пенсії у квітні 2021 року належало застосовувати показник середньої заробітної плати за 2019-2021 роки.

Також суд зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу, відповідач дотримався алгоритму перерахунку пенсії, передбаченого ст. 42 Закону №1058-IV та діяв виключно в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства.

З урахуванням викладено, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Відповідно до ст. 139 КАС України у зв'язку з відмовою у задоволенні вимог позивача, розподіл понесених ним витрат зі сплати судового збору за подання до суду цієї позовної заяви не здійснюється.

Керуючись ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 255, 260-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя А.В. Савченко