Справа № 282/1167/22
Провадження № 3/282/10/23
29 березня 2023 р.
смт.Любар
Суддя Любарського районного суду Житомирської області Носач В.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від начальника ВП №1 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,-
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 31 жовтня 2022 року, о 22 год. 00 хв., на автодорозі Житомир-Чернівці 87 км. гр. ОСОБА_1 керував автомобілем SKODA OCTAІA д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується лікарським висновком №1714 від 31.10.22 р. Огляд проводився в медичному закладі і становить 1,36%, чим порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.
Представник ОСОБА_1 , адвокат Гарбузюк О.О. в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження по справі, яке мотивоване тим, що медичний огляд ОСОБА_2 проведено з грубим порушенням положень Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція), так як направлення на огляд водія працівниками поліції не виносилось, акт огляду не складався, долучений до матеріалів справи висновком, не відповідає формі, що є додатком до інструкції, та в ньому відсутні відомості про особу, яка направила ОСОБА_1 для проходження відповідного огляду та відсутній підпис останнього про ознайомлення з складеним висновком.
В судове засідання в якості свідка викликався лікар КНП «Любарська лікарня» Любарської селищної ради ОСОБА_3 , однак свідок, будучи належним чином повідомлений про час та місце проведення засідання, в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши клопотання адвоката, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють ПДР. Особи, які порушують ці правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
У відповідності до змісту ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають в стані алкогольного чи іншого сп'яніння чи під дією лікарських засобів підлягають оглядові на стан сп'яніння, який проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, чи іншого сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно п. 2 Розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 Інструкції).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я) (п. 7 Інструкції).
Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи (п.п. 3,4 ч.3 Інструкції).
Згідно із п. 9 Розділу III вищевказаної Інструкції, використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про перевірку робочого часу вимірювальної техніки.
Відповідно до п. 10 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (надалі по тексту - Порядок), огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів.
Згідно Розділу III вищевказаної Інструкції за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння), видається на підставі акта медичного огляду.
Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.
Усі записи в акті медичного огляду та висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повинні бути розбірливими, не допускається формулювання «Норма».
Акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я.
Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Крім того, згідно п. 5 Розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395, у разі проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння).
В судовому засіданні судом встановлено, що медичний огляд ОСОБА_1 проводився відповідно до листа ДОЗ №65 7/01-1 від 17.12.2009, роз'яснення, щодо порядку проведення медичних оглядів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння громадян не пов'язаних з керуванням транспортних засобів, що стверджується відповіддю КНП "Любарська лікарня" №263 від 17.02.2023, наданою на адвокатський запит захисника Гарбузюка О.О.
Таким чином встановлено, що огляд ОСОБА_1 проведено не у відповідності до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, а тому результати такого огляду не можуть слугувати доказами на підтвердження вини особи у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме: керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння. Таким чином, проведений огляд ОСОБА_1 є недійсним.
Також слід зазначити, що єдиними документом, який може підтвердити стан алкогольного сп'яніння, при проходженні огляду в закладах охорони здоров'я, є висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, який видається на підставі акта медичного огляду. Наявність такого висновку є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності та складення щодо особи протоколу про адміністративне правопорушення. Даний висновок має обов'язково бути долучений до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння).
В протоколі про адміністративне правопорушення працівниками поліції зазначено, що перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння підтверджується лікарським висновком №1714 від 31.10.2022.
Разом з тим, суд вважає долучений до матеріалів справи висновок неналежним доказом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, так як даний документ не відповідає затвердженій формі висновку, що є додатком до Інструкції.
Окрім того, в даному висновку відсутні відомості про особу, яка направила ОСОБА_1 для проходження медичного огляду, та відсутній підпис особи, відносно якої проведено огляд, про ознайомленням з його результатом.
Відповідно до ч. 2 ст. 62 Конституції України, правопорушник не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення, а відповідно до ч. 3 цієї ж статті, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи те, що огляд ОСОБА_1 проведено згідно порядку проведення медичних оглядів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння громадян не пов'язаних з керуванням транспортних засобів, складений за його результатами Висновок не відповідає встановленій формі, суд дійшов висновку, що надані до суду докази є неналежними, а тому провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 9, 44-3, 221, 247, 284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити, за відсутністю в його діях складу вказаного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду області через Любарський районний суд Житомирської області.
Суддя В.М. Носач