Ухвала від 30.03.2023 по справі 918/306/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

30 березня 2023 р. м. Рівне Справа № 918/306/23

Господарський суд Рівненської області у складі судді Романюк Ю.Г., розглянувши матеріали позовної заяви Управління Служби безпеки України в Рівненській області (вул. Відінська 4, Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 20001668) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (вул. Шолуденка, 1, Київ 116, 04116, код ЄДРПОУ 42399676) про стягнення 61 881 грн 76 коп. надмірно сплачених коштів

без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

28.03.2023 до Господарського суду Рівненської області надійшов позов Управління Служби безпеки України в Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" про стягнення 61 881 грн 76 коп. надмірно сплачених коштів.

Господарський суд, перевіривши матеріали позовної заяви на предмет відповідності їх нормам ГПК України, які регулюють порядок дотримання заявником вимог щодо подачі та форми позовної заяви, встановив наступне.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу з 1 січня складає 2 684 грн 00 коп.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За таких обставин, враховуючи, що позивачем заявлено вимогу майнового характеру відповідно останній зобов'язаний був сплатити, при поданні позову до суду, судовий збір у розмірі 2 684 грн 00 коп.

Господарський суд, дослідивши матеріали позовної заяви Управління Служби безпеки України в Рівненській області, встановив, що заявником не долучено до його заяви доказів оплати судового збору.

Водночас у пункті 2 прохальної частини позовної заяви Управління Служби безпеки України в Рівненській області просить суд звільнити позивача від сплати судового збору.

Обґрунтовуючи вимогу про звільнення від сплати судового збору, позивач вказує наступне. Управління СБУ в Рівненській області є бюджетною, неприбутковою установою і обсяг грошових коштів, передбачених для оплати судового збору, не дозволяє охоти и всі випадки сплати такого збору. Звернення до суду з позовом по цій справі зумовлено необхідністю недопущення порушення зі сторони Управління СБУ в Рівненській області бюджетного законодавства з метою повернення до державного бюджету коштів, які наразі безпідставно не повернуто відповідачем. В свою чергу, виключення органів Служби безпеки України зі складу осіб, що звільнені від сплати судового збору, позбавляє позивача у повному обсязі захищати свої права, оскільки обсяг грошових коштів, що виділено для витрат на сплату судового збору не може охопити всі випадки необхідності сплати такого збору.

Господарський суд, розглянувши вимогу Управління Служби безпеки України в Рівненській області про звільнення його як позивача від сплати судового збору, дійшов висновку про відмову у її задоволенні з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про джерела фінансування органів державної влади» від 30.06.1999 № 783-ХІУ органи державної влади здійснюють свою діяльність виключно за рахунок бюджетного фінансування (крім випадків, визначених цим Законом) в межах, передбачених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Фінансування утворення, реорганізації та ліквідації органів державної влади здійснюється в межах коштів, передбачених на утримання органів державної влади Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік або (у разі недостатності такого фінансування) після внесення відповідних змін до такого Закону.

Станом на дату подання вказаної заяви в Управління Служби безпеки України в Рівненській області відсутні кошти для сплати судового збору. У зв'язку з вищенаведеним, існує об'єктивна неможливість сплати судового збору одночасно при поданні заяви, що не залежить від волевиявлення заявника, та пов'язана з дійсними істотними перешкодами і труднощами для своєчасного вчинення процесуальної дії - сплати судового збору.

Враховуючи положення п. 1 ст. 6 Конвенції та прецеденту практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19.06.2001 у справі Креуз проти Польщі (Kreuz v. Poland), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб задати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;

або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;

або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Приписи вказаної вище норми права передбачають право суду, з урахуванням майнового стану сторони, звільнити особу від сплати судового збору лише за наявності викладених вище умов.

При цьому із системного аналізу змісту ст. 8 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що дані положення не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону "Про судовий збір" можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Відповідна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі № 940/2276/18.

Таким чином, виходячи з того, що Управління Служби безпеки України в Рівненській області не підпадає під категорію осіб, яким суд, враховуючи майновий стан, може своєю ухвалою за їх клопотанням звільнити від сплати судового збору, а означена позовна заява не спрямована на захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю, - у суду відсутня можливість звільнити Управління Служби безпеки України в Рівненській області від сплати судового збору.

За ст. 129 Конституції України господарські суди, здійснюючи свої конституційні обов'язки, повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Ураховуючи положення ст. 129 Конституції України та ст. 5 Закону України "Про судовий збір" господарський суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні, в тому числі і у питанні звільнення або відстрочення судового збору.

Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб'єктів, що узгоджується із ст. 129 Конституції України. Вибіркове надання господарським судом суб'єктивних переваг одним учасникам процесу перед іншими учасниками судового процесу шляхом звільнення чи відстрочення сплати судового збору, окрім випадків встановлених ст. 8 Закону України "Про судовий збір", призведене до порушення вищевказаного конституційного принципу, що є неприпустимим.

Слід зазначити, що доступ до правосуддя в контексті п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не може бути абсолютним і підлягає державному регулюванню й обмеженню. У рішеннях Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 в справі "Пелевін проти України" та від 30.05.2013 в справі "Наталія Михайленко проти України" зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.

Так, у рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Креуз проти Польщі" від 19.06.2001 зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути не може вважатися обмеженням права доступу до суду.

За змістом положень ст. 8 Закону України "Про судовий збір" питання про звільнення від сплати судового збору вирішується залежно від обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що особа дійсно належить до переліку, визначеному даною статтею.

Згідно з ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Оскільки позивачем не сплачено судовий збір у розмірі 2 684 грн 00 коп., суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху та встановлення для Управління Служби безпеки України в Рівненській області спосіб усунення недоліків позовної заяви у формі подання доказів оплати судового збору у розмірі 2 684 грн. 00 коп.

Суд звертає увагу позивача, що за умовами ч. 3, 4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Додатково господарський суд роз'яснює, що згідно з п. 8 ст. 174 ГПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

Керуючись ст. ст. 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у вимозі Управління Служби безпеки України в Рівненській області про звільнення від сплати судового збору.

2. Позовну заяву Управління Служби безпеки України в Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" про стягнення 61 881 грн 76 коп. надмірно сплачених коштів - залишити без руху.

3. Встановити Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області строк на усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення даної ухвали.

4. Встановити Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:

- доказів оплати судового збору у розмірі 2 684 грн 00 коп.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України - 30.03.2023 з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: https://court.gov.ua/sud5019/.

Суддя Романюк Ю.Г.