23 лютого 2023 року Справа №160/948/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфанової О.В., вирішуючи в порядку письмового провадження клопотання про встановлення судового контролю у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій,-
У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2022 року у справі №160/948/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій задоволено:
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки від 06.05.2021 року №33/24/С-134 з розрахунку 90% грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки від 06.05.2021 року №33/24/С-134 з розрахунку 90% грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Рішення суду набрало законної сили 22.04.2022 року, видано виконавчі листи.
03.08.2022 позивач подав до суду заяву в порядку ст.382 КАС України про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду. Вказана заява обґрунтована тим, що відповідач не виконав рішення суду від 28.09.2020 у справі № 160/948/22, що є підставою для зобов'язання його подати звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою від 15.08.2022 року задоволено заяву позивача: встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 року по справі №160/948/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у строк до 30 жовтня 2022 року.
На адресу суду надано звіт про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки від 06.05.2021 року №33/24/С-134, розмір доплати за рішенням суду склав 99842,10 грн., в той же час, доплата до пенсії за зазначений період, станом на теперішній час не здійснена, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить ОСОБА_1 , не є власністю ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та не знаходиться на його рахунках, оскільки відповідно до ст.8 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами". При цьому, головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, а розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України, тому останній за окремою бюджетною програмою здійснює виплату особам відповідної суми пенсій. Водночас, згідно з п.20, п.29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Таким чином, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. При цьому, невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Отже, доплата до пенсії ОСОБА_1 буде виплачена позивачу за окремою бюджетною програмою. Водночас, Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України з проханням порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету (бюджетна програма за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду") на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2022 році та повторно ініціювати відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми "Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
13.02.2023 року позивач подав до суду заяву в порядку ст.382 КАС України про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду в частині виплати позивачу заборгованості за перерахованою на виконання судового рішення доплати з пенсії за період з 01.12.2019 року у розмірі 99842,10 грн.
Суд, з'ясувавши обставини, на які заявник посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2022 року у справі №160/948/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки від 06.05.2021 року №33/24/С-134 з розрахунку 90% грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки від 06.05.2021 року №33/24/С-134 з розрахунку 90% грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Рішення суду набрало законної сили 22.04.2022 року, видано виконавчі листи. Інформації щодо їх пред'явлення до виконавчої служби суду не надано.
Згідно звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розмір пенсійної доплати ОСОБА_1 за рішенням суду склав 99842,10 грн.
Доплата пенсії по рішенню суду за період з 01.12.2019 по 31.05.2022 в сумі 99842,10 грн. буде виплачена ОСОБА_1 в місячний термін, після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік та надання коштів за відповідною бюджетною програмою.
При вирішенні заяви ОСОБА_1 від 13.02.22 р. про встановлення судового контролю, суд виходив із такого.
Згідно із статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Даючи оцінку стану виконання відповідачем рішення від 22.03.2022 у справі №160/948/22, суд встановив такі обставини.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду 22.03.2022 у справі №160/948/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки від 06.05.2021 року №33/24/С-134 з розрахунку 90% грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Тобто, судом прийнято рішення зобов'язального характеру, яке зобов'язує відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення та провести виплату.
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії за пенсійною справою №N/A27623 ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, з 01.12.2019.
Підстава перерахунку: рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2022 у справі №160/948/22.
Вказане свідчить про виконання судового рішення від 22.03.2022 у справі №160/948/22 в частині перерахунку пенсії позивача.
Щодо виконання судового рішення від 22.03.2022 у справі №160/948/22.в частині виплати пенсії, із врахуванням раніше проведених виплат, то таке здійснюється за окремою бюджетною програмою, як зазначив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Встановлені судом фактичні обставини зумовлюють висновок суду про вчинення відповідачем всіх необхідних дій по виконанню рішення суду від 22.03.2022 у справі №160/948/22 в частині здійснення перерахунку. Станом на дату розгляду цього питання бюджетні асигнування для погашення заборгованості перед ОСОБА_1 відповідачу ще не надійшли.
Суд з'ясував, що відповідачем фактична виплата нарахованої заборгованості в сумі 99842,10 грн не здійснена, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Керуючись ст.ст.241-243,382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/948/22 - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 року по справі №160/948/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії щодо виплати заборгованості за наслідком перерахунку пенсійних виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №160/948/22 відповідно до ст.382 КАС України у 30-денний строк з дати отримання ухвали суду.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядок та строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова