27 березня 2023 року Справа №160/5830/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Петропавлівського відділу Державної виконавчої служби у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про заміну сторони виконавчого провадження по адміністративній справі №160/5830/20 за позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, відповідача-2: Сільського голови Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області Одоєвцева Віктора Миколайовича про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала зазначена справа.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача-1: Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, відповідача-2: Сільського голови Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області Одоєвцева Віктора Миколайовича про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області щодо публікації, підписання, належним чином оформлення та видачі ОСОБА_1 рішень 14 сесії Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області VIII скликання від 29.10.2021 та 15 сесії Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області VIII скликання від 16.11.2021 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває у користуванні на умовах оренди з “для сінокосіння та випасання худоби” на “для ведення фермерського господарства” із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Миколаївської сільської ради гр. ОСОБА_1 ” Зобов'язано Миколаївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області здійснити заходи щодо публікації, оформлення та видачі ОСОБА_1 рішення 14 сесії Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області VIII скликання від 29.10.2021 та рішення 15 сесії Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області VIII скликання від 16.11.2021 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває у користуванні на умовах оренди з “для сінокосіння та випасання худоби” на “для ведення фермерського господарства” із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Миколаївської сільської ради гр. ОСОБА_1 ”. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1488,60 грн.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.11.2022 року апеляційну скаргу Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області задоволено частково. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року у справі №160/5830/22, в частині задоволених позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області щодо публікації, підписання, належним чином оформлення та видачі ОСОБА_1 рішень 14 сесії Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області VIII скликання від 29.10.2021 та 15 сесії Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області VIII скликання від 16.11.2021 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває у користуванні на умовах оренди з “для сінокосіння та випасання худоби” на “для ведення фермерського господарства” із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Миколаївської сільської ради гр. ОСОБА_1 ” скасовано та в цій частині прийнято нову постанову, в якій визнано таким, що прийнято рішення по пункту 1 Порядку денного 14 сесії Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області VIII скликання від 29.10.2021 та рішення по пункту 2 Порядку денного 15 сесії Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області VIII скликання від 16.11.2021 щодо розгляду заяви гр. ОСОБА_1 “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває у користуванні на умовах оренди з “для сінокосіння та випасання худоби” на “для ведення фермерського господарства” із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Миколаївської сільської ради гр. ОСОБА_1 ”.
В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року у справі №160/5830/22 залишено без змін.
Постановою державного виконавця Петропавлівського відділу державної виконавчої служби у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Дмитренко В.В. від 10.10.2022, прийнятою у виконавчому провадженні №70023058, відкритому за виконавчим листом №160/5830/22, виданим Дніпропетровським окружним адміністративним судом 15.08.2022 року, було стягнуто з Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області (боржника) розмір мінімальних витрат виконавчого провадження 305,01 грн.
Постановою державного виконавця Петропавлівського відділу державної виконавчої служби у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Дмитренко В.В. від 10.10.2022 року, прийнятою у виконавчому провадженні №70023058, відкритому за виконавчим листом №160/5830/22, виданим Дніпропетровським окружним адміністративним судом 15.08.2022 року, було стягнуто з Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області (боржника) виконавчий збір у розмірі 26 800,00 грн.
15 березня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява заяву Петропавлівського відділу Державної виконавчої служби у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), в якій заявник просить суд:
- замінити у виконавчому провадженні №70826363 за Постановою про стягнення виконавчого збору №70023058 від 10.10.2022 року, винесеною під час примусового виконання Виконавчого листа №160/5830/22 виданого 15.08.2022 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом, сторону-боржника Миколаївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 04339066) на Виконавчий комітет Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 41793136);
- замінити у виконавчому провадженні №70826236 за Постановою про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження №70023058 від 10.10.2022 року, винесеною під час примусового виконання Виконавчого листа №160/5830/22 виданого 15.08.2022 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом, сторону-боржника Миколаївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 04339066) на Виконавчий комітет Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 41793136).
Ухвалою суду від 20.03.2023 року призначено розгляд заяви у судовому засіданні.
27.03.2023 року представники сторін в судове засідання не прибули.
За змістом частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина друга статті 379 КАС України).
Частиною п'ятою статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Частиною 1 статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 зазначеного Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
За приписами ч. 1 ст. 27 Закону України “Про виконавче провадження” виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 42 Закону України “Про виконавче провадження” витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження органів державної виконавчої служби здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, зазначених у пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті.
Приписами ст. 75 Закону України “Про виконавче провадження” визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Судом встановлено, що на примусовому виконанні у Петропавлівському відділу державної виконавчої служби у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перебуває:
- виконавче провадження №70826363 з примусового виконання постанови №70023058, винесеної 10.10.2022 щодо стягнення з боржника на користь держави виконавчого збору у сумі 26 800,00 грн.;
- виконавче провадження №70023058 з примусового виконання постанови №70023058, винесеної 10.10.2022 щодо стягнення з боржника на користь держави розміру мінімальних витрат виконавчого провадження 305,01 грн.
Боржником за зазначеними виконавчими провадженнями є Миколаївська сільська рада Синельниківського району Дніпропетровської області (представницький орган місцевого самоврядування).
Судом встановлено, що Миколаївська сільська рада Синельниківського району Дніпропетровської області не має рахунків у банківських установах, натомість розпорядження коштами сільського бюджету відбувається через рахунки відкриті на ім'я Виконавчого комітету Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області (Головний розпорядник коштів сільського бюджету виконавчий орган Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області).
Отже, безпосередньо у Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області в даному випадку відсутня можливість виконати виконавчі документи, натомість приписи виконавчих документів можуть бути виконані виконавчим органом Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Відтак, виходячи із приписів п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України, суд приходить до висновку, що за заборгованістю Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області зі сплати виконавчого збору та мінімальних витрат виконавчого провадження на користь держави має відповідати її виконавчий комітет як головний розпорядник коштів сільського бюджету.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для заміни сторони боржника у виконавчих провадженнях №70826363 та 70826236 Виконавчим комітетом Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 379 КАС України, суд -
Заяву Петропавлівського відділу Державної виконавчої служби у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про заміну сторони виконавчого провадження по адміністративній справі №160/5830/20 за позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, відповідача-2: Сільського голови Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області Одоєвцева Віктора Миколайовича про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Замінити у виконавчому провадженні №70826363 за постановою про стягнення виконавчого збору №70023058 від 10.10.2022 року, винесеною під час примусового виконання виконавчого листа №160/5830/22, виданого 15.08.2022 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом, боржника Миколаївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 04339066) на Виконавчий комітет Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 41793136).
Замінити у виконавчому провадженні №70826236 за постановою про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження №70023058 від 10.10.2022 року, винесеною під час примусового виконання виконавчого листа №160/5830/22, виданого 15.08.2022 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом, боржника Миколаївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 04339066) на Виконавчий комітет Миколаївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 41793136).
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник