Рішення від 10.02.2023 по справі 295/13329/22

Справа №295/13329/22

Категорія 54

2/295/769/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.02.2023 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду міста Житомира Семенцова Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2022 року позивач звернувся до суду з указаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на свою користь суму надміру перераховані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 4881,79 грн. та сплачений судовий збір.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі поданих відповідачем документів їй була призначена субсидія на період з жовтня 2014 року по квітень 2015 року. Впродовж 2015-2020 років відповідач підтверджувала, що жодних змін в домогосподарстві не відбулося, у зв'язку з чим житлова субсидія їй нараховувалася автоматично на наступний опалювальний сезон. Позивач вказав, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. Відповідно до пункту 30 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи. Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний впродовж 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема щодо зміни у складі сім'ї члена домогосподарства. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства, подаються нові заява та декларація.

За змістом позовної заяи, в листопаді 2021 року відповідач повторно звернулась до управління із заявою про призначення та надання житлової субсидії, долучивши до заяви свідоцтво про шлюб, який зареєстрований 12.02.2019 року, але про зміну в складі сім'ї до управління не повідомила. Оскільки відповідач зареєструвала шлюб 12.02.2019 року, вона зобов'язана була повідомити управління про зазначені обставини впродовж 30 днів з дня їх виникнення, тобто до 12.03.2019 року. Крім того, відповідач у визначений строк не подала до управління нову заяву та декларацію, у зв'язку зі зміною у складі сім'ї члена домогосподарства. Зважаючи на вказане, відповідач не мала права на отримання житлової субсидії в період з 01.03.2019 року по 30.04.2021 року, внаслідок чого виникла переплата житлової субсидії в розмірі 4881,79 грн.

Ухвалою судді Богунського районного суду міста Житомира від 09.01.2023 року в справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.

Від відповідача відзив на позовну заяву у визначений строк на адресу суду не надійшов.

За змістом ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 18.10.2014 року відповідач звернулася до Управління соціального захисту населення із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , та подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у якій вказала, що у житловому приміщенні вказаного домогосподарства зареєстрована та проживає вона одна.

Рішеннями управління від 12.11.2014 року, 08.06.2015 року, 26.06.2016 року, 03.08.2017 року, 02.12.2018 року, 15.03.2019 року та 15.10.2020 року була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період.

12.02.2019 року Житомирським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 був зареєстрований шлюб за актовим записом № 187, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб.

Як вбачається з копії розрахунку суми заборгованості по житловій субсидії, за період з 01.03.2019 року по 30.04.2021 року утворилась заборгованість у сумі 4881,79 грн.

Повідомленнями управління від 10.01.2022 року та 10.02.2022 року у зв'язку з утворенням переплати житлової субсидії за період з 03.2019 року по 04.2021 року у розмірі 4881,79 грн. було запропоновано відповідачу повернути вказану переплачену суму.

Управлінням соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради 21.11.2022 року відповідачу направлено претензію з вимогою повернути надмірно переплачені кошти в розмірі 4881,79 грн. Проте кошти відповідачем повернуті не були.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (надалі - Положення).

Пунктом 9 Положення визначено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи всіх членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.

Згідно п. 10 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у п. 9 цього Положення, які досягали 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Відповідно до п. 11 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб враховується: за ІІІ-ІV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за І-ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

Пунктом 13 Положення передбачено, що для призначення житлової субсидії громадянин подає до управління заяву та необхідний комплект документів.

Згідно з пункту 30 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, подаються нові заява та декларація (пункт 91 Положення).

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія (пункт 24 Положення).

Пунктом 90 Положення визначено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема, щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств.

За рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення (пункт 119 Положення).

За змістом пунктів 121, 125 Положення надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше непередбачено заявою). У випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.

У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку, що передбачено пунктом 127 Положення.

З огляду на те, що відповідачем не подано належних документів (заяви та декларації) для призначення житлової субсидії та не повідомила своєчасно про реєстрацію шлюбу, то відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, відповідач втратила право на отримання житлової субсидії, що є підставою для повернення відповідачем надміру перерахованих коштів, тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений за подання позову судовий збір у сумі 2481,00 грн., що підтверджено документально.

Керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, ст. ст. 12, 76-81, 141, 259, 263-268, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради суму надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 4881,79 грн. та 2481,00 грн. судового збору, а всього 7362,79 грн. (сім тисяч триста шістдесят дві гривні сімдесят дев'ять копійок).

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення в порядку, визначеному ЦПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (адреса: 10014, м. Житомир, вул. Перемоги, 55, код ЄДРПОУ 42103456).

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Суддя Л.М. Семенцова