27 березня 2023 року м. Рівне №460/2968/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №347527 від 24.01.2023.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що відповідач протиправно виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №347527 від 24.01.2023 у розмірі 17000,00 грн за допущення порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, оскільки: усі необхідні документи водієм були надані; транспортний засіб був обладнаний цифровим тахографом; велася Індивідуальна контрольна книжка водія; водій записував від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у тахографі - відповідно до пункту 3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв на автомобільному транспорті. Тому посилання контролюючого органу на те, що під час перевірки не надані документи: карта водія та роздруківка даних роботи цифрового тахографа, є безпідставними. За вказаних підстав позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт винесена Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №347527 від 24.01.2023 у розмірі 17000,00 грн за допущення порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів. Вказує, що під час рейдової перевірки водій транспортного засобу не надав карту водія та роздруківку даних роботи цифрового тахографа, хоча автомобіль був обладнаний цифровим тахографом. Вказане є безумовною підставою для притягнення автомобільного перевізника до відповідальності. Просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 08.02.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
Посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті (Відділ державного нагляду (контролю) у Черкаській області) відповідно до Направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) №012925 від 01.12.2022 (з 05.12.2022 по 11.12.2022), на а/д Н-16 39 км Золотоноша-Черкаси-Сміла 08 грудня 2022 зупинений транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ Atego номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія - ОСОБА_2 .
Під час перевірки інспекторам надана, зокрема, товарно-транспортна накладна №2801 від 08.12.2022, відповідно до якої автомобільним перевізником є фізична особа - підприємець ОСОБА_1 .
У транспортному засобі марки MERCEDES-BENZ Atego номерний знак НОМЕР_1 встановлений цифровий тахограф - Протокол перевірки та адаптації тахографа транспортного засобу від 24.02.2021.
Посадовими особами контролюючого органу складений Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 08.12.2022 №338593 (далі - Акт перевірки), яким установлено порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (абзац 3 частини 1 статті 60): перевезення вантажу за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: у водія ОСОБА_2 відсутня картка водія, відсутня роздруківка даних роботи цифрового тахографа за 08 грудня 2022 року.
У графі «Пояснення водія про причини порушень» Акта перевірки зазначено: «Ознайомлений».
Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, керівником Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області винесена Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 24.01.2023 №347527 (далі - Постанова №347527), якою постановлено стягнути з позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн, за допущення порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення - Постанови №347527, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.
Нормативно-правовим актом, який визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту є Закон України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон №2344-III).
Статтею 1 Закону №2344-III визначено, що автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями.
ОСОБА_1 є автомобільним перевізником, що підтверджується товарно-транспортною накладною №2801 від 08.12.2022.
Відповідно до частини першої статті 34 Закону №2344-III, автомобільний перевізник повинен:
виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів;
утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону;
забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут;
забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв;
організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод;
забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства;
забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту;
забезпечувати безпеку дорожнього руху;
забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
За правилами частини першої статті 48 Закону №2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Відповідно до частини другої статті 48 Закону №2344-III, документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Аналіз положень статті 48 Закону №2344-III дає підстави для висновку, що законодавцем при визначенні документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів не встановлено їх вичерпний перелік, проте зазначено на необхідність наявності інших документів, передбачених законодавством.
Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385 від 24.06.2010 (далі - Інструкція №385).
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції №385:
контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;
картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі;
тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.
Відповідно до пункту 2.7 Інструкції №385, за результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол
перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1.
Бланк протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу роздруковується відповідальною особою ПСТ на папері формату А4 (210х297 мм) щільністю 100 г/кв.м або більше. Не допускається робити закреслення чи виправлення відомостей, які
заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписано та поставлено печатку відповідальної особи ПСТ. У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляються прочерки.
ПСТ надає один примірник зазначеного протоколу перевізнику, а другий залишає собі і зберігає разом з тахокартою або у разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних.
Протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу зберігають протягом трьох років з дати проведення робіт.
У транспортному засобі марки MERCEDES-BENZ Atego номерний знак НОМЕР_1 встановлений цифровий тахограф - Протокол перевірки та адаптації тахографа транспортного засобу від 24.02.2021.
Дана обставина не заперечується жодною із сторін.
Відповідно до пункту 3.3. Інструкції №385, водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:
забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;
використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу
цифровим тахографом;
у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу
перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв);
у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Відповідно до пункту 1.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 р. за № 811/18106), це Положення розроблено відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року № 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, Регламенту (ЄС) № 561/2006 Європейського Парламенту та Ради від 15 березня 2006 року про гармонізацію відповідного соціального законодавства, що регулює відносини в галузі автомобільного транспорту та вносить зміни до Регламентів Ради (ЄЕС) № 3821/85 та (ЄС) № 2135/98 і скасовує Регламент Ради (ЄЕС) № 3820/85, Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), Кодексу законів про працю України та Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух» (далі - Положення №340).
Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ) (пункт 1.3 Положення №340).
Автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами (пункт 6.1 Положення №40).
Отже, водій транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ Atego номерний знак НОМЕР_1 , повинен був мати при собі: картку водія, роздруківку даних роботи тахографа, оскільки транспортний засіб обладнаний цифровим тахографом.
Проте, таких документів посадовим особам контролюючого органу під час проведення рейдової перевірки водій не надав.
Позивач на обґрунтування правової позиції про протиправність Постанови №347527 вказує на норми чинного законодавства, які підлягають застосуванню до спірних відносин, зокрема:
пункт 3.3 Інструкції №385: у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів;
пункт 6.3 Положення №340: водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв.
При цьому вказує, що на водія ОСОБА_2 було замовлено карту водія, яка виготовляється тривалий термін (20 днів), а тому до моменту отримання карти водія тахограф вважався несправним для даного водія, оскільки він не міг без карти фіксувати час його роботи та відпочинку; саме тому буда заведена Індивідуальна контрольна книжка водія, де ОСОБА_2 реєстрував тривалість роботи та відпочинку.
Позивач зазначає, що у разі відсутності (несправності тахографа через відсутність карти водія) водій повинен мати Індивідуальну контрольну книжку або мати копію графіка змінності водіїв (копія Індивідуальної контрольної книжки водія ОСОБА_3 надана позивачем до позову).
Суд відхиляє такі доводи позивача та зазначає, що норми пункту 3.3 Інструкції №385 та пункту 6.3 Положення №340 не стосуються спірної ситуації.
Так, можливість застосування записів від руки даних щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, може бути наявною лише у випадках: у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа; у разі несправності або пошкодження картки.
Відповідно до пункту 2.6. Інструкції №385, ПСТ виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР періодично кожні два роки, а також у разі:
установлення або заміни тахографа;
ремонту тахографа;
зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу;
якщо під час технічного обслуговування або ремонту автомобільного транспортного засобу відбулося пошкодження таблички тахографа або пломб, накладених на його складові, під час установлення або адаптації або у разі зміни конструкції
автотранспортного засобу, що може вплинути на роботу тахографа.
Суд звертає увагу на те, що відсутність карти водія не свідчить та не може свідчити про несправність тахографа, як позивач зазначає у позові; безпідставними є посилання позивача на те, що відсутність карти водія (через тривалий строк її виготовлення) є несправністю тахографа, що є відсутністю такого тахографа.
Як зазначав суд вище, у транспортному засобі марки MERCEDES-BENZ Atego номерний знак НОМЕР_1 встановлений цифровий тахограф - Протокол перевірки та адаптації тахографа транспортного засобу від 24.02.2021.
Доказів несправності або пошкодження цифрового тахографа позивачем не надано; факт несправності або пошкодження картки не установлений (така карта відсутня); у випадку несправності цифрового тахографа перевізник повинен був пройти перевірку та адаптацію тахографу до транспортного засобу відповідно до пункту 2.6. Інструкції №385, проте доказів такого не надано.
Вказане вище свідчить і про неможливість застосування до спірних правовідносин положень пункту 6.3 Положення №340: «водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв».
ОСОБА_4 контрольної книжки водія можливе лише за умови якщо транспортний засіб взагалі не обладнаний тахографом.
Транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ Atego номерний знак НОМЕР_1 обладнаний цифровим тахографом, а тому водій повинен мати при собі карту водія та роздруківку даних роботи тахографа.
У випадку обладнання транспортного засобу повіреним та справним цифровим тахографом, останній фіксує час праці та відпочинку водія ТЗ, без ідентифікації особи у разі відсутності карти водія. У випадку друку таких даних на роздруківках цифрового тахографа міститься уся інформація про режим праці та відпочинку.
Проте, такі роздруківки з тахографа під час рейдової перевірки не надані посадовим особам контролюючого органу.
Позивач, як автомобільний перевізник, не дотримався вимог пункту 3.5 Інструкції №385, що призвело до порушення норм статті 48 Закону №2344-III - відсутність необхідних документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів.
За приписами абзацу 3 частини першої статті 60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тому застосування до позивача, як автомобільного перевізника, адміністративно-господарського штрафу згідно оскаржуваної Постанови №347527 є правомірним.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення - Постанови №347527 у порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області (вулиця Небесної Сотні, 34, місто Рівне, 33011) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 27 березня 2023 року
Суддя К.М. Недашківська