Справа № 420/14423/22
27 березня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, місцезнаходження 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),-
До Одеського окружного адміністративного суду 10 жовтня 2022 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), в якій позивач просив: визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-21699-17 від 10.10.2017 року про стягнення з позивача суми в розмірі 13172,95 грн.
Також у позовній заяві позивач просив стягнути з відповідача витрати, пов'язані із розглядом справи.
Ухвалою від 13 жовтня 2022 року позивачу поновлено строк звернення до суду, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження, розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання.
На обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що в лютому 2022 року позивачу стало відомо про існування завершеного виконавчого провадження, відкритого на підставі вимоги ГУ ДПС в Одеській області про сплату боргу на суму 13172,95 грн. Вказану вимогу позивач особисто не отримував.
Представник позивача вважає, що вимога про сплату боргу є незаконною та складеною безпідставно з огляду на таке.
Так, представник позивача, звертає увагу, що ОСОБА_1 не здійснював та наразі не здійснює підприємницьку діяльність в Україні, адже вже довгий час проживає та працює за межами України, а саме в Республіці Польща, що підтверджується відповідними документами, а саме: закордонним паспортом, копіями довідок з місць роботи та відомостей про доходи, що стягуються з податку на прибуток.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухому майно квартира, де був колись зареєстрований позивач за адресою АДРЕСА_2 продана третім особам, про що свідчить запис від 02.10.2014 року. Позивач та його рідний брат зняті з реєстраційного обліку за рішенням суду, а так як позивач не проживає на території України, відмітку в паспорті про зняття з реєстрації не ставив.
Представник позивача звертає увагу, що оскаржувану вимогу позивач не отримував та не можливо вирахувати з чого складається сума заборгованості.
Відповідно до поданих документів позивач проживає та працює в Республіці Польща з 2015 року, та є платником податків саме в Республіці Польща.
Представник позивача звертає увагу суду, що за національним законодавством не може бути подвійне нарахування податків.
Також представник позивача зазначив, що жодної перевірки за участю позивача податковим органом не проводилось.
За таких обставин, представник позивача вважає вимогу про сплату боргу від 10.10.2017 року незаконною, безпідставною, а тому належить скасуванню.
Через канцелярію суду 04.11.2022 року (вхід.№ ЕП/32662/22) від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких представник відповідача заперечує проти заявлених позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на таке.
Відповідно до фактичних обставин справи, Головним управлінням ДПС в Одеській області було направлено на адресу ОСОБА_1 вимогу щодо сплати боргу (недоїмки) від 10.10.2017 року № Ф - 21699-17. Відповідно до даних з Державного реєстру фізичних осіб адресою ОСОБА_1 є: АДРЕСА_2 .
Відповідно до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.
Розділом IX цього Положення передбачено порядок подання Заяви про зміну даних, які вносяться до Облікової картки та Повідомлення. Так, встановлено, що фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до Облікової картки або Повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання Заяви за формою № 5ДР (додаток 12) або Заяви за формою № 5ДРП (додаток ІЗ) відповідно.
В свою чергу, згідно з п. 45.1 ст. 45 ПК України платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
А тому, вимога щодо сплати боргу (недоїмки) від 10.10.2017 року № Ф - 21699-17 направлена Головним управління ДПС в Одеській області відповідно до положень ст. 42 Податкового кодексу України та вважається належним чином врученою.
Частиною 1 ст. 4 Закону № 2464 визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування. Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Сума єдиного внеску своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Також, представник відповідача звертає увагу, що з 01.01.2017 до ст. 7 Закону №2464 було внесено зміни, одна із яких стосується порядку нарахування єдиного соціального внеску фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, у разі відсутності у них доходу у звітному році або окремому місяці звітного року.
Частиною 5 ст. 8 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Згідно з даних інформаційно-телекомунікаційних систем податкового органу, ФОП ОСОБА_1 знаходився на обліку з 13.08.2010 по 24.01.2022 року в Суворовській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області.
Стан 11 «Припинено, але не знято з обліку» (КОР не пусті) (основне місце обліку) з 24.01.2022 року.
З 01.07.2012 року по 01.04.2015 року відповідно до статті 291 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-IV (із змінами та доповненнями) ФОП ОСОБА_1 знаходився на третій групі єдиного податку спрощеної системи оподаткування із ставкою податку 5% від обороту.
Звітність з єдиного податку надавалась платником за 2010 - 1 квартал 2015 року.
Заборгованість з єдиного внеску, яка передана Пенсійним фондом України до Міністерства доходів і зборів станом на 01.10.2013 р. рахувалась у сумі - 8714,93 грн.
Нараховано в автоматичному режимі єдиний внесок:
- за 3 квартал 2013 р. по строк 21.10.2013 року - 1194,03 грн;
Станом на 31.12.2013 р. рахувався податковий борг з єдиного внеску - 9 908,96 грн:
- за 4 квартал 2013 р. по строк 20.01.2014 року - 1218,67 грн;
- за 1 квартал 2014 р. по строк 22.04.2014 року - 1267,95 грн;
Станом на 01.05.2014 р. податковий борг з єдиного внеску рахувався у сумі - 12395,58 грн;
27.06.2014 року платником сплачено єдиний внесок у сумі - 7520,90 грн;
Станом на 01.07.2014 р. податковий борг рахується у сумі - 4874,68 грн;
- за 2 квартал 2014 року по строк 21.07.2014 року - 1267,95 грн;
Нараховано штрафну санкцію 11.10.2014 року у сумі - 752,09 грн. згідно рішення про застосування штрафних санкцій та пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску №598/1554 від 16.09.2014 р.
- за 3 квартал 2014 р. по строку 20.10.2014 р. -1267,95 грн;
Станом на 31.12.2014 р. заборгованість з єдиного внеску становила - 10637,05 грн., в тому числі податковий борг - 8162,67 грн, та пеня - 2474,38 грн;
- за 4 квартал 2014 р. по строк 20.01.2015 р. - 1267,95 грн. - за 1 квартал 2015 р. по строк 20.04.2015 р. - 1267,95 грн;
Станом на 30.04.2015 р. податковий борг з єдиного внеску рахувався у сумі - 13172,95 грн., в т.ч. податковий борг - 10698,57 грн. та пеня - 2474,38 грн;
Станом на 31.12.2017 р. податковий борг з єдиного внеску рахувався у сумі - 13172,95 грн., в т.ч. податковий борг - 10698,57 грн. та пеня - 2474,38 грн.
Представник відповідача зазначає, що зі ст. 7 Закону №2464 вбачається, що базою нарахування єдиного внеску є отримані доходи (кожний отриманий дохід є окремою базою нарахування єдиного внеску). Відносно фізичної особи - підприємця з 01.01.2017 року вказаним Законом внесені зміни до бази нарахування єдиного внеску та встановлено, що базою нарахування є не тільки дохід фізичної особи - підприємця, а сам факт реєстрації фізичної особи - підприємцем без отримання доходу за певний період.
Так, якщо фізична особа - підприємець не отримала дохід у звітному році, то такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим законом (п.2 ч. 1 ст.7 Закону №2464).
Отже, особи, які є фізичними особами - підприємцями та одночасно є найманими працівниками, не звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо вони зареєстровані як ФОП.
Представник відповідача звертає увагу, на твердження позивача, що він є найманим працівником однак доказів сплати єдиного внеску щодо нього, не надає. Також, місце проживання на території Польщі не підтверджує факту не здійснення позивачем підприємницької діяльності на території України.
Крім того, позивач був фізичною особою - підприємцем з 13.08.2010 року, та з цього періоду у нього виникли зобов'язання щодо сплати податків перед державою, а зі слів позивача він переїхав до іншої країни у 2015 ропі.
Аналізуючи відомості з облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів загальна сума заборгованості Позивача, станом на 31.12.2017 становить 13172,95 грн.
На підставі цих даних ГУ ДПС в Одеській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 10.10.2017 року № Ф - 21699-17, відповідно до вимог чинного законодавства.
На думку представника відповідача, відповідно до зазначеного вимога про сплату боргу (недоїмки) від 10.10.2017 року № Ф-21699-17 Головного управління ДПС в Одеській області є правомірною та законною.
Відповідь на відзив до суду не надходила.
Ухвалою від 07 листопада 2022 року замінено відповідача по справі на його правонаступника Головне управління ДПС в Одеській області, як відокремлений підрозділ ДПС. Розгляд справи розпочато спочатку.
Ухвалою, що занесена до протоколу підготовчого засідання від 15.02.2023 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 13.03.2023 року.
Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи без участі сторони позивача, в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує та просить покласти на відповідача всі витрати, пов'язані з розглядом справи, у тому числі витрати на переклад документів (вхід. № ЕП/36514/22 від 12.12.2022).
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 13 березня 2023 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 . (а.с.13-15)
Судом встановлено, що відповідно до закордонного паспорту позивача, починаючи з 2015 року позивач почав виїжджати до Республіки Польща де зі слів позивача і проживає і працює до теперішнього часу. (а.с.27-30)
Відповідно до ідентифікаційних даних ФОП ОСОБА_1 зареєстрований 12.08.2010 року Юридичним департаментом Одеської міської ради за номером 25560000000089158, перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС в Одеській області, Суворовська державна податкова інспекція з 13.08.2010 року.
Основним видом діяльності є 46.13 діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами.
Податкова адреса: АДРЕСА_3 .
24.01.2022 року внесено запис про припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням номер запису 2005560060003089158. (а.с.121-123)
Судом встановлено, що відповідно до копії інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ):
- 31.12.2012 року сальдо на початок року: недоїмка 8714,93 грн, заборгованість 8714,93 грн;
- 21.10.2013 збільшено недоїмку на 1194,03 грн - 9908,96 грн;
- 31.12.2013 сальдо на початок року: недоїмка 9908,96 грн, заборгованість 9908,96 грн;
- 20.01.2014 збільшено недоїмку на 1218,67 грн - 11127,63 грн;
- 22.04.2014 збільшено недоїмку на 1218,67 грн - 12395,58 грн;
- 27.06.2014 зараховано 27.06.2014 сплата суми податків і зборів/єдиного внеску, платіжне доручення № 1430 від 27.06.2014 року - 7520,90, заборгованість складає 12395,58 грн;
- 27.06.2017 зменшено боргу минулих років - платіжне доручення № 1430 від 27.06.2014 року - 7520,90, недоїмка складає 4874,68 грн, заборгованість - 4874,68 грн;
- 27.06.2014 нараховано довідково пені ЄВ невизначений документ AUTOPEN з 03.08.2013 по 27.06.2014 на невизначений документ № i.e.v.n від 02.08.2013 - 2474,38 грн;
- 27.06.2014 довідково розраховано штрафну санкцію за невчасну сплату платежу - 752,09 грн;
- 21.07.2014 нараховано єдиного внеску платникам спрощ.форми нарахування єдиного внеску № 4028065/ev від 21.07.2014 терм.сплати 21.07.2014 - 1267,95 грн;
- 21.07.2014 збільшено недоїмку на 1267,95 грн - 6142,63 грн;
- 11.10.2014 пеня з рішенням про застосування ШС та пені за несил/неперах/несв спл ЄВ п.р. рішення про застування штр.санкції та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску № 598/1554 по розрахунку фінансових санкцій та пені за несвоєчасну сплату по ЄСВ № 598/1554 від 16.09.2014 - 2474,38 грн;
- 11.10.2014 збільшено борг по ШС - 752,09 грн, недоїмка 6894,72 грн, залишок не сплаченої пені 2474,38 грн, заборгованість складає 9369,10 грн;
- 20.10.2014 збільшено недоїмку на 1267,95 грн, - 8162,67 грн, сума заборгованості - 10637,05 грн;
- 31.12.2014 сальдо на початок року: недоїмка 8162,67 грн, залишок несплаченої пені - 2474,38 грн, заборгованість - 10637,05 грн;
- 20.01.2015 збільшено недоїмку на 1267,95 грн, недоїмка - 9430,62 грн, заборгованість - 11905,00 грн;
- 20.04.2015 збільшено недоїмку на 1267,95 грн, недоїмка складає 10698,57 грн, заборгованість 13172,95 грн;
- 31.12.2015 сальдо на початок року: недоїмка 10698,57 грн, залишок не сплаченої пені 2474,38 грн, заборгованість 13172,95 грн;
- 31.12.2016 сальдо на початок року: недоїмка 10698,57 грн, залишок не сплаченої пені 2474,38 грн, заборгованість 13172,95 грн; (а.с.107-114)
Судом встановлено, що у зв'язку з виникненням заборгованості податковим органом сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-21699-17 від 10.10.2017 року на суму боргу 13172,95, з яких: недоїмка - 9946,48 грн, штрафи - 752,09 грн, пеня - 2474,38 грн (а.с.115) та направлено рекомендованим поштовим відправленням на податкову адресу ФОП, яке повернулось з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». (а.с.116-117)
У зв'язку з відсутністю добровільної сплати боргу ОСОБА_1 податковий орган звернувся до Першого Суворовського відділу державної виконавчої служби м. Одеси із заявою № 3195/9/15-32-17-12-15 від 21.02.2018 (яка зареєстрована 05.03.2018 року) про відкриття виконавчого провадження про стягнення з ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) заборгованості перед бюджетом на суму 13172,95 грн. (а.с.118-119)
Постановою державного виконавця від 05.05.2018 року відкрито виконавче провадження про стягнення суми заборгованості ВП №56325329. (а.с.20)
Постановою державного виконавця від 14.08.2018 року накладено арешт на майно боржника. (а.с.21)
Постановою державного виконавця від 05.18.2018 року накладено арешт на кошти боржника. (а.с.22-23)
Постановою державного виконавця від 19.06.2016 року повернуто виконавчий документ стягувачу у порядку п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» (а.с.26).
24.01.2022 року відповідно до опису документів, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань «Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням» позивачем подано до Дальницької сільської ради Одеського району Одеської області заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням. (а.с.19)
Судом встановлено, що за вих. № 02/02-1 від 11.08.2022 року представником позивача до Головного управління ДПС в Одеській області подано повідомлення про подання скарги на вимогу про сплату боргу від 10.10.2017 року № Ф-21699-17 на суму 13172,95 грн (а.с.88) та відповідно до рішення ДПС України про залишення скарги без розгляду від 01.09.2022 року № 10095/6/99-00-06-02-01-06, скаргу представника було залишено без розгляду (а.с.9-11).
Також, судом додатково досліджено надані позивачем додаткові докази: довідка про відсутність заборгованості з податків або про підтвердження стану заборгованості в Польщі, що станом на 09.11.2022 року не виявлено податкових заборгованостей; довідка про відсутність заборгованості з податків або про підтвердження стану заборгованості в Польщі, що станом на 31.12.2015 року не виявлено податкових заборгованостей. (а.с.160-166)
Позивач не погодившись із нарахованою судом боргу звернувся до суду з цим позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги не належать задоволенню повністю, з таких підстав.
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон України №2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно з ч. 1 ст. 5 цього Закону, в редакції чинної на час виникнення спірних правовідносин, облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи), - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.
Взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзацах другому, п'ятому та сьомому пункту 1 та пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, платників єдиного внеску - фізичних осіб - підприємців, - на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці шостому пункту 1 та пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці восьмому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - за їхньою заявою.
Згідно з ч. 4 ст. 5 Закону № 2464-VI, в редакції чинної на час виникнення спірних правовідносин, обов'язки платників єдиного внеску виникають: у осіб, зазначених в абзацах четвертому, шостому та сьомому пункту 1, пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - з початку провадження відповідної діяльності.
Відповідно до п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 цього Закону платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 6 Закону № 2464-VI, в редакції чинної на час виникнення спірних правовідносин, обов'язки, передбачені частиною другою цієї статті, поширюються на платників, зазначених у пунктах 1, 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону.
У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем.
Так, суд встановив, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрований 12.08.2010 року Юридичним департаментом Одеської міської ради за номером 25560000000089158, перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС в Одеській області, Суворовська державна податкова інспекція з 13.08.2010 року та перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності з 13.08.2010 по 24.01.2022 років.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що з 01.07.2012 року по 01.04.2015 року відповідно до статті 291 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-IV (із змінами та доповненнями) ФОП ОСОБА_1 знаходився на третій групі єдиного податку спрощеної системи оподаткування із ставкою податку 5% від обороту.
Звітність з єдиного податку надавалась платником за 2010 - 1 квартал 2015 року.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно з п.1 ч.2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частинами 2, 3 ст. 9 Закону № 2464-VI передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до копії інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) загальна сума заборгованості в розмірі 13172,95 грн, виникла в результаті:
- 31.12.2012 року сальдо на початок року: недоїмка 8714,93 грн, заборгованість 8714,93 грн;
- 21.10.2013 збільшено недоїмку на 1194,03 грн - 9908,96 грн;
- 31.12.2013 сальдо на початок року: недоїмка 9908,96 грн, заборгованість 9908,96 грн;
- 20.01.2014 збільшено недоїмку на 1218,67 грн - 11127,63 грн;
- 22.04.2014 збільшено недоїмку на 1218,67 грн - 12395,58 грн;
- 27.06.2014 зараховано 27.06.2014 сплата суми податків і зборів/єдиного внеску, платіжне доручення № 1430 від 27.06.2014 року - 7520,90, заборгованість складає 12395,58 грн;
- 27.06.2017 зменшено боргу минулих років - платіжне доручення № 1430 від 27.06.2014 року - 7520,90, недоїмка складає 4874,68 грн, заборгованість - 4874,68 грн;
- 27.06.2014 нараховано довідково пені ЄВ невизначений документ AUTOPEN з 03.08.2013 по 27.06.2014 на невизначений документ № i.e.v.n від 02.08.2013 - 2474,38 грн;
- 27.06.2014 довідково розраховано штрафну санкцію за невчасну сплату платежу - 752,09 грн;
- 21.07.2014 нараховано єдиного внеску платникам спрощ.форми нарахування єдиного внеску № 4028065/ev від 21.07.2014 терм.сплати 21.07.2014 - 1267,95 грн;
- 21.07.2014 збільшено недоїмку на 1267,95 грн - 6142,63 грн;
- 11.10.2014 пеня з рішенням про застосування ШС та пені за несил/неперах/несв спл ЄВ п.р. рішення про застування штр.санкції та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску № 598/1554 по розрахунку фінансових санкцій та пені за несвоєчасну сплату по ЄСВ № 598/1554 від 16.09.2014 - 2474,38 грн;
- 11.10.2014 збільшено борг по ШС - 752,09 грн, недоїмка 6894,72 грн, залишок не сплаченої пені 2474,38 грн, заборгованість складає 9369,10 грн;
- 20.10.2014 збільшено недоїмку на 1267,95 грн, - 8162,67 грн, сума заборгованості - 10637,05 грн;
- 31.12.2014 сальдо на початок року: недоїмка 8162,67 грн, залишок несплаченої пені - 2474,38 грн, заборгованість - 10637,05 грн;
- 20.01.2015 збільшено недоїмку на 1267,95 грн, недоїмка - 9430,62 грн, заборгованість - 11905,00 грн;
- 20.04.2015 збільшено недоїмку на 1267,95 грн, недоїмка складає 10698,57 грн, заборгованість 13172,95 грн;
- 31.12.2015 сальдо на початок року: недоїмка 10698,57 грн, залишок не сплаченої пені 2474,38 грн, заборгованість 13172,95 грн;
- 31.12.2016 сальдо на початок року: недоїмка 10698,57 грн, залишок не сплаченої пені 2474,38 грн, заборгованість 13172,95 грн; (а.с.107-114)
Аналіз інтегрованої картки платника податку доводить, що у позивача виник борг у зв'язку з несплатою самостійно нарахованого єдиного внеску за період до 20.04.2015 року, тобто відповідно до звітності з єдиного податку поданої платником за 2010 - 1 квартал 2015 року.
Позивач у позовній заяві наполягав на тому, що вимога про сплату боргу є незаконною у зв'язку з тим, що він не здійснював та наразі не здійснює підприємницьку діяльність в Україні, адже вже довгий час проживає та працює за межами України, а саме в Республіці Польща.
З цього приводу суд звертає увагу, що відповідно до копії паспорту громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 , номер паспорта НОМЕР_3 вбачається, що позивач почав виїжджати за межі території України до Республіки Польща з 19.08.2015 року, а відповідно до відомостей з інтегрованої картки платника податку недоїмка виникла станом на 31.12.2012 року та продовжила збільшуватись до квітня 2015 року відповідно до поданої самостійно позивачем звітності. Після квітня 2015 року додаткових нарахувань сум єдиного внеску з боку податкового органу не здійснювалось, а тому такі доводи позивача відхиляються.
Таким чином, виходячи із наведених приписів Закон України №2464, позивачу правомірно нараховано недоїмку зі сплати єдиного внеску, штрафні санкції та пеню.
Матеріалами справи підтверджено, що державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за рішенням позивача відбулась лише 24.01.2022 року.
Таким чином, суд доходить висновку, що позивач мав самостійно сплачувати нарахований ним єдиний внесок, а тому, податкова вимога Головного управління ДПС про сплату боргу єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування винесена відповідачем з дотриманням податкового законодавства.
Щодо не отримання позивачем оскаржуваної вимоги та не проведення контролюючим органом жодної перевірки, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VI в редакції чинної на час прийняття оскаржуваної вимоги, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Таким порядком є Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України № 449 від 20.04.2015 року (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 3 розділу УІ Інструкції в редакції чинної на час прийняття оскаржуваної вимоги, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:
дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;
платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Таким чином, аналіз Інструкції доводить, що контролюючий орган має право сформувати вимогу про сплату боргу не лише на підставі акту перевірки, а також за даними інтегрованої картки платника податку.
Матеріалами справи достовірно підтверджено, що на час формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) за позивачем рахувалась недоїмка та залишок несплаченої пені.
Відповідно до п. 3 розділу УІ Інструкції в редакції чинної на час прийняття оскаржуваної вимоги, орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів із дня її винесення.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Таким чином, доводи позивача щодо не проведення перевірки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, оскільки недоїмка виникла у зв'язку з несплатою самостійної визначених платежів, що надає право контролюючому органу на формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) за даними інтегрованої картки платника податку, а тому відхиляються судом.
Згідно з п. 4 розділу УІ Інструкції в редакції чинної на час прийняття оскаржуваної вимоги, вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається належним чином надісланою (врученою):
юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо її особисто вручено службовій (посадовій) особі такого платника під підпис або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення;
фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному чи уповноваженому представникові чи надіслано рекомендованим листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого її місця перебування (проживання) з повідомленням про вручення.
Якщо платник на день надсилання (вручення) йому органом доходів і зборів вимоги про сплату боргу (недоїмки) не повідомив в установленому порядку про зміну місцезнаходження (місця проживання), вимога вважається належним чином надісланою (врученою) навіть у разі її повернення як такої, що не знайшла адресата.
Суд встановив, що останньою відомою контролюючому органу адресою проживання позивача була адреса: АДРЕСА_3 , яка була податковою адресою позивача.
Позивач не надав докази повідомлення контролюючого органу про зміну своєї адреси.
Тому за таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що відповідачем не було допущено порушення порядку направлення оскаржуваної вимоги, а зазначені доводи позивача належать відхиленню судом.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог, слід відмовити у повному обсязі.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню повністю.
У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, не належить стягненню з відповідача на користь позивача витрати понесені на перекладача з польської мови на українську мову та понесені позивачем витрати на правничу допомогу.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що такі судові витрати відповідачем не понесені, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, місцезнаходження 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.