Ухвала від 27.03.2023 по справі 380/2708/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/2708/23

УХВАЛА

з питань поновлення та продовження процесуальних строків

27 березня 2023 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Потабенко В.А., перевіривши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про скасування постанови про накладення штрафу,-

ВСТАНОВИЛА:

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) у якому просить:

-скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 19.11.2023 ВП № 69352713 про накладення штрафу в розмірі 5100, 00 грн.

Ухвалою судді від 20.02.2023 суддя позовну заяву залишила без руху та надала позивачу час на усунення недоліків, шляхом подання суду документа про сплату судового збору та заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, із зазначенням підстав для поновлення строку (з доказами поважності пропуску строку звернення до суду).

На виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху представником позивача подано заяву шляхом долучення квитанції про сплату судового збору. Інших клопотань щодо усунення недоліків позовної заяви на адресу суду не надходило.

17.03.2023 від позивача надійшло клопотання про поновлення строку на оскарження постанови про накладення штрафу від 19.01.2023 №ВП №69352713. Зазначає, що на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла 02.02.2023 за зареєстрована за №792/14 постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) від 19.01.2023 ВП №69352713 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. Також зазначає, що зважаючи на масований ракетний обстріл російської федерації по інфраструктурі України, та як наслідок відсутність електроенергії, зокрема у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, вказані обставини призвели до фактичного пропуску строку Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області строку, визначеного КАСУ України на подання позовної заяви про скасування постанови від 19.01.2023 ВП№69352713 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.

Оцінюючи подане клопотання, суддя зазначає таке.

Щодо доводів про те, що на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла 02.02.2023 за зареєстрована за №792/14 постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) від 19.01.2023 ВП №69352713 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн, то доказів на підтвердження цієї обставини позивач не подав.

Щодо доводів про масований ракетний обстріл російської федерації по інфраструктурі України, та як наслідок відсутність електроенергії, зокрема у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, яка стала перешкодою для своєчасного звернення до суду з позовом про оскарження постанови про накладення штрафу від 19.01.2023 №ВП №69352713, суддя зазначає таке.

Відповідно до Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено відповідний Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, яким у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався та триває і досі.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Частинами першою та четвертою статті 26 Закону № 389-VIII встановлено, що правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

У період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність (частина перша статті 10 Закону № 389-VIII).

Введення на території України воєнного стану не зупинило перебіг процесуальних строків звернення до суду з позовами. Питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.

Суддя зазначає, що на день прийняття Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 та на теперішній час Львівський окружний адміністративний суд працює в штатному режимі, буд-яких обмежень щодо розгляду справ або прийому документів від учасників справи не запроваджено.

Однак звертаючись з клопотанням про поновлення строку на оскарження потсанови про накладення штрафу від 19.01.2023 ВП№69352713, Головним управлінням ПФУ у Львівській області не надано доказів того, що строк на оскарження постанови пропущено внаслідок збройної агресії російської федерації, доказів, які б підтверджували, що саме тимчасові обмеження, події чи обставини в період дії правового режиму воєнного стану, які не залежали від волі та дій відповідача, стали перешкодою, унеможливили подання позовної заяви у передбачені законом строки.

Інших вмотивованих підстав пропуску строку на звернення до суду представником позивача не наведено.

Суддя зазначає, що причини пропуску строку звернення до суду можуть вважатися поважними, якщо вони відповідають одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) обставини, які виникли об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) обставини підтверджується належними і допустимими засобами доказування. Тобто, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.06.2021 у справі №120/5780/20-а.

Обставини пропуску позивачем строку звернення до суду з позовом, наведені позивачем, суддя визнає неповажними, оскільки вони не відповідають вказаним вище критеріям в їх сукупності.

З урахуванням викладеного, суд висновує, що позивач не в повному обсязі усунув недоліки позовної заяви та не виконав вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху від 20.02.2023.

Частиною 1 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Згідно з частинами другою, третьої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.

Відповідно до частини шостої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України, про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

Відтак, оскільки вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху від 20.02.2023 станом на 27.03.2023 не виконані, і враховуючи клопотання позивача, слід дійти висновку про необхідність продовження строку залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст. 118, 121, 160, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИЛА:

Визнати неповажними вказані Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області причини пропуску звернення до суду.

Продовжити процесуальний строк, встановлений ухвалою про залишення позовної заяви без руху від 20.02.2023, для усунення недоліків позовної заяви.

Встановити додатково позивачу п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Потабенко В.А.