Рішення від 24.03.2023 по справі 452/2436/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №452/2436/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Самбірська квартирно-експлуатаційна частина (району), про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії.

Суть справи.

ОСОБА_1 звернувся до Самбірського міськрайонного суду Львівської області із позовом до Військової частини НОМЕР_1 з вимогами:

- визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 оформлене протоколом від 06.04.2021 №5 в частині зняття майора запасу ОСОБА_1 з квартирного обліку у Військовій частині НОМЕР_1 та виключення зі списків осіб, які перебувають на квартирному обліку у Військовій частині НОМЕР_1 ;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 поновити майора запасу ОСОБА_1 на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов з 31.03.2004.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 вважає протиправним своє виключення із квартирної черги. Відповідач з позиції позивача дійшов помилкового висновку що п. 9 ст. 12 Закону №2011-ХХІ та п. 29 Порядку №1081 є нормами якими визначений вичерпний перелік підстав для залишення на житловій черзі при звільненні з військової служби. Зазначає, що нормами зазначених правових актів визначено гарантії щодо залишення на житловій черзі при звільненні з військової служби в незалежності від вислуги років. А підстави зняття з житлової черги визначені іншими нормами Порядку №1081. Звертає увагу також на той факт, що житлова комісія військової частини не наділена повноваженнями, щодо зняття з черги осіб потребуючих поліпшення житлових умов.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказано, що у разі звільнення з військової служби військовослужбовців за підставами не зазначеними в Законі України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у тому числі у зв'язку із закінченням дії строку контракту, не передбачено залишення їх на квартирному обліку у військових частинах. Хоча Порядок №1081 і не містить прямої норми щодо зняття з квартирного обліку військовослужбовців звільнених з військової служби у зв'язку із закінченням дії контракту, п. 31 містить імперативні вимоги, що житлові приміщення надаються тільки військовослужбовцям, які перебувають на обліку, крім випадків передбачених законодавством.

Ухвалою Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 17.11.2022 справу передано за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду, як суду першої інстанції, до юрисдикції якого віднесено розгляд справи.

Вказана справа надійшла на адресу суду 12.12.2022 за вх. №77691 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями таку передано для розгляду судді Кравціву О.Р.

Ухвалою від 14.12.2022 суд прийняв справу до провадження.

Інших заяв чи клопотань від учасників спору суд не отримав.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Збройних Силах України, на посаді начальника технічно-експлуатаційної частини.

Під час проходження військової служби з підстав відсутності власного житла житловою комісією військової частини НОМЕР_1 позивач з 31.03.2004 зарахований в загальну чергу осіб потребуючих покращення житлових умов, а з 31.03.2016 у першочергову.

У 2020 році наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №351 від 15.09.2020 майор ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за пунктом “а” (у зв'язку з закінченням строку контракту), відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”. І надалі наказом командира військової частини НОМЕР_1 №220 від 09.10.2020 виключений зі списків особового складу частини.

Відповідно до наказу про звільнення вислуга років майора ОСОБА_1 становила 31 рік в календарному обчисленні та 37 років 01 місяць в пільговому обчисленні.

В квітні місяці 2021 року рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_1 згідно з протоколом засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 06.04.2021 №5 майора запасу ОСОБА_1 виключено із списків осіб, які перебувають на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 на підставі п. 9 ст. 12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та п. 29 постанови Кабінету Міністрів України №1081 від 03.08.2006 “Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями” у зв'язку зі звільненням з військової служби у запас відповідно до п.п. “а” п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України “Про військову службу і військовий обов'язок”.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 12 цього Закону держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених ЖК Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

На виконання приписів вищевказаної статті постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок №1081; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Порядок №1081 визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військово-службовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей. (п. 1 Порядку №1081).

Пунктом 3 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.

За правилами п. 6 Порядку №1081 питання, пов'язані із забезпеченням житлом військовослужбовців, вирішуються за місцем перебування їх на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до пунктів 22, 24 Порядку №1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.

Згідно з пунктів 29, 30, 31 Порядку №1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Військовослужбовці знімаються з обліку у разі:

- поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;

- засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;

- звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;

- подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;

- в інших випадках, передбачених законодавством.

Житлові приміщення надаються тільки військовослужбовцям, які перебувають на обліку, крім випадків, передбачених законодавством.

Пунктом 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.

Відповідно до п. 21 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380 (далі - Інструкція №380), зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі: поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Тлумачення зазначених норм права свідчить про те, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а, отже, і на залишення на обліку до отримання ними житла, у тому числі і в разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених п. 30 Порядку №1081.

Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 24.02.2021 у справі №460/6032/18.

З доказів у справі суд з'ясував, що позивача звільнено наказом наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №351 від 15.09.2020 з військової служби у запас за пунктом “а” (у зв'язку з закінченням строку контракту), відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”.

На момент звільнення позивача його вислуга років у Збройних Силах України становила 31 рік в календарному обчисленні та 37 років 01 місяць в пільговому обчисленні.

Таким чином, оскільки вислуга позивача на військовій службі складає більше ніж 20 років, при цьому він звільнений з військової служби в запас (у зв'язку із закінченням строку контракту), суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зняття позивача з квартирного обліку у військовій частині.

Вказане з позиції суду є підставою для скасування як протиправного рішення житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 оформлене протоколом від 06.04.2021 №5 в частині зняття майора запасу ОСОБА_1 з квартирного обліку у Військовій частині НОМЕР_1 та виключення зі списків осіб, які перебувають на квартирному обліку.

Щодо інших вимог позивача суд враховує наступне.

Відповідно до п. 1 р. ІІ Інструкції №380 для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).

На підставі протоколу загальних зборів військовослужбовців військової частини та протоколу засідання житлової комісії військової частини командир (начальник, керівник) військової частини, керівник військової прокуратури (далі - командир військової частини) видає наказ про утворення та діяльність житлової комісії військової частини. (п. 2 р. ІІ Інструкції №380).

Пунктом 4 р. ІІ Інструкції №380 закріплено, що житлова комісія військової частини підзвітна загальним зборам військовослужбовців цієї військової частини. Об'єднана житлова комісія підзвітна загальним зборам військовослужбовців військових частин (підрозділів).

У разі розформування військової частини житлова комісія військової частини припиняє свою діяльність та передає облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, до визначеного правонаступника.

Рішення про припинення діяльності об'єднаної житлової комісії приймає посадова особа, яка видала наказ про її утворення. У наказі про припинення зазначається правонаступник та термін передачі обліку, до якого передається облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.

Враховуючи викладені приписи, для ефективного і необхідного захисту прав позивача слід зобов'язати саме Військову частину НОМЕР_1 поновити позивача на житловому обліку.

Крім того, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне, для належного захисту прав позивача, зобов'язати відповідача поновити позивача на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов зі збереженням попередньої дати зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов з 31.03.2004. Оскільки відповідно до п. 32 Порядку №1081 військовослужбовцям житло надається згідно з чергою. Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та незаконність рішення відповідача. Тому, позов слід задовольнити повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і такий ним про поданні позову не сплачувався, підстав для стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача немає.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 оформлене протоколом від 06.04.2021 №5 в частині зняття майора запасу ОСОБА_1 з квартирного обліку у Військовій частині НОМЕР_1 та виключення зі списків осіб, які перебувають на квартирному обліку.

3. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов зі збереженням попередньої дати зарахування на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов з 31.03.2004.

4. Судовий збір не стягувати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців О.Р.