Іменем України
24 березня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/2048/22
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Шембелян В.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему "Електронний суд" (далі - ЄСІТС) надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі -позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач І), Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач ІІ), відповідно до якого позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 14.11.2022 року за № 4357/9 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби, та деяких інших осіб”;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з 25.08.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що старший прапорщик запасу ОСОБА_1 , колишній військовослужбовець Державної прикордонної служби України, службу проходив у Луганському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України. Наказом начальника Луганського прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 241 - ОС від 15 липня 2013 року його було звільнено в запас Збройних сил України та виключено зі списків особового складу частини з 19 серпня 2013 року наказом начальника загону № 280 - ОС. Станом на дату виключення зі списків особового складу частини має вислугу років у календарному обчисленні 14 років 03 місяці 21 день, у пільговому обчисленні 06 років 00 місяців 03 дні, разом 20 років 03 місяці 23 дні.
На підставі Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15 та у відповідності до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 58 - ОС від 14.02.2015 позивач призваний на військову службу за мобілізацією на особливий період.
На підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 158 - ОС від 09.04.2016 позивача звільнено в запас Збройних сил України з військової служби (демобілізовано) та виключено зі всіх видів забезпечення. Згідно з довідкою 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 11.08.2021 № 12/11313 зазначено інформацію про вислугу років позивача за період проходження військової служби, яка складає - календарна 15 років 05 місяців 16 днів, пільгова - 08 років 03 місяці 23 дні, загальна 23 роки 09 місяців 09 днів.
Разом з тим, під час проходження строкової військової служби в період з 21.05.1999 року по 19 листопада 1999 року, позивача було направлено у службове відрядження до військової частини НОМЕР_1 (240 окремий спеціальний батальйон), яка входила до складу багатонаціональних сил СФОР з підтримання миру у колишній Югославії (н.п. Врапчічі, Боснія і Герцеговина), саме в зазначений період проходження військової служби він отримав статус учасника бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням.
Виходячи із доданих до звернення документів (довідка командира військової частини НОМЕР_1 , довідка Біловодського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) такий період (21.05.1999 - 19.11.1999) складає у календарному обчисленні - 00 років 05 місяців 28 днів, у пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці, - 00 років 11 місяців 26 днів.
Вислуга років, з урахуванням проходження військової служби під час мобілізації з 14.02.2015 по 09.04.2016, у календарному обчисленні складає 15 років 05 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні 09 років 03 місяці 20 днів, загальна 24 роки 09 місяців 06 днів.
23.10.2022 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2021 року в справі № 360/5214/21, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 05.10.2022, Адміністрація Державної прикордонної служби України оформила та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (для Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області) відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, необхідні документи щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років на умовах пункту «а» статті 12 Закону № 2262.
Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняло рішення № 4357/9 від 14 листопада 2022 року, яким відмовило позивачу в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262, у зв'язку з відсутністю в позивача на дату виключення зі списків частини календарної вислуги років - 22 календарних роки 6 місяців і більше.
Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним. З урахуванням викладеного, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою від 05 грудня 2022 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 14 грудня 2022 року прийнято позовну заяву після усунення її недоліків до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 29 грудня 2022 року залучено до участі у справі як другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Від ГУПФУ в Кіровоградській області надійшов відзив від 21 грудня 2022 року, в якому відповідач І заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області направило на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для подальшого опрацювання (саме в базі головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області) пакет документів для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, виконуючи покладені функції щодо пенсійного забезпечення громадян, головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, за наслідками розгляду документів ОСОБА_1 прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії від 14.11.2022 № 4357/9.
Відповідачем І зазначено, що для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено. Отже, для виникнення права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до положень п. “а” ст. 12 Закону в період з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року у ОСОБА_1 на день звільнення (в даному випадку - 09.04.2016) повинно бути не менше 22 роки 6 місяців і більше календарної вислуги років. Але відповідач І звертає увагу, що у витягу з наказу від 26.09.2022 про виключення зі списків особового складу ОСОБА_1 зазначена вислуга в календарному обчисленні - 15 років 05 місяців 16 днів, що є меншою, ніж це передбачено положеннями п. “а” ст. 12 Закону, і не дає позивачеві права на призначення такого виду пенсії. Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 22 років та 6 місяців і більше календарної вислуги (у разі звільнення зі служби, зокрема, в період з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року), та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років. Тому, на думку відповідача ІІ ОСОБА_1 не має права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до положень п. “а” ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з чим рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 14.11.2022 за № 4357/9 позивачеві відмовлено в призначенні такого виду пенсії.
Відповідач ІІ правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.
На підставі вимог частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
При розгляді цієї справи суд керується вимогами ч.4 ст.78 КАС України, згідно з якими обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, для застосування цієї норми (преюдиції) суду достатньо встановити ті обставини, що хоча б один із учасників адміністративної справи брав участь в іншій справі (господарській, цивільній або адміністративній), в рішенні, за результатом розгляду якої, суд встановив певні обставини відносно такого учасника справи. Такі обставини не доказуються судом при розгляді іншої справи за участі вказаної особи.
Таким чином, преюдиція відповідно до вимог ч.4 ст.78 КАС України застосовується саме судом і в обов'язковому порядку.
Тому, хоча рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.11.2021 у справі № 360/5214/21 і не має зобов'язального характеру для відповідача, суд при розгляді цієї справи зобов'язаний застосувати вимоги ч.4 ст.78 КАС України, а отже вважати доведеними обставини, які встановлені стосовно ОСОБА_1 в зазначеному рішенні, що набрало законної сили, оскільки він приймав участь у вказаній справі як позивач.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , що підтверджено копією паспорту громадянина України серія НОМЕР_3 , виданого Старобільським РВУМВС України в Луганській області, та довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера; є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням від 31 серпня 1999 року серії НОМЕР_4 .
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2021 року в справі № 360/5214/21, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року, позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови у підготовці та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії: часу проходження служби на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з 26.04.2001 по 19.08.2013 на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяці; часу проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, з 14.02.2015 по 09.04.2016 на пільгових умовах один місяць служби за три місяці; часу проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь у миротворчій операції багатонаціональних сил СФОР по підтриманню миру у колишній Республіки Югославії на території Боснії і Герце
В рішенні суду у справі № 360/5214/21 стосовно позивача встановлені такі факти:
вислуга років ОСОБА_1 станом на 19.08.2013 становить: календарна - 14 років 03 місяців 21 день; пільгова - 06 років 00 місяців 03 дні, всього 20 років 03 місяці 23 дні. На підставі Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15 та у відповідності до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 58-ос від 14.02.2015 позивач призваний на військову службу за мобілізацією на особливий період;
відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника Євгенія Пікуса від 11.08.2021 № 12/11313 вислуга років ОСОБА_1 за період проходження військової служби складає: календарна: 15 років 05 місяців 16 днів, пільгова: 08 років 03 місяці 23 дні, загальна: 23 роки 09 місяців 09 днів;
період часу проходження служби, протягом якого позивач брав участь в АТО з 14.02.2015 по 09.04.2016, період часу проходження служби, протягом якого позивач брав участь у миротворчій операції багатонаціональних сил СФОР по підтриманню миру у колишній Республіки Югославії на території Боснії і Герцеговини з 21.05.1999 по 19.11.1999, а також часу проходження служби, протягом якого позивач перебував на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби з 26.04.2001 по 19.08.2013, є вислугою, яка повинна бути врахована до вислуги років, яка підлягає обчисленню та застосуванню в порядку статей 12, 17 та 17-1 Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 30 та Постанови № 393, разом із визначеним періодом часу 15 років 05 місяців 16 днів;
вислуга років позивача, з врахуванням часу служби, який підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить більше 22 календарних років 6 місяців, відтак, суд вважає, що позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту “а” статті 12 Закону № 2262-ХІІ;
25.08.2021 позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою про підготовку та направлення документів для призначення в подальшому пенсії за вислугу років;
листом від 08.09.2021 № 115/Д-11947-5809 відповідач повідомив, що правові підстави для надання доручення Луганському прикордонному загону про підготовку документів, необхідних для призначення пенсії за вислугу років на умовах, визначених статтею 12 закону № 2262 відсутні.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2021 року в справі № 360/5214/21 Адміністрацією Державної прикордонної служби України супровідним листом від 23 жовтня 2022 року направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області документи, необхідні для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, а саме: подання про призначення пенсії від 21 жовтня 2022 року № 11/ПВ-11071/СУД; копію рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2021 року в справі № 360/5214/21; копію постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2022 року в справі № 360/5214/21; заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 25 серпня 2021 року; витяг з наказу начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 09 квітня 2016 року № 158-ОС про звільнення з військової служби (демобілізування) та виключення зі всіх видів забезпечення, витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 26 вересня 2022 року № 3029-ОС про внесення змін до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 09 квітня 2016 року № 158-ОС «По особовому складу», витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 14 лютого 2015 року № 58-ОС «По особовому складу», витяг з наказу Державної прикордонної служби України від 19.08.2013 № 280-ос, грошовий атестат №192, довідка №30 від 05.08.2022, довідка про розмір грошового забезпечення № 11/7560 від 21.10.2022, копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, реквізити рахунку в установі АТ «Ощадбанк», копію посвідчення серії НОМЕР_4 від 31 серпня 1999 року, довідку про безпосередню участь в АТО №30/702 від 11.04.2016, довідку про неотримання допомоги від 19.07.2021, довідку з ПФУ від 19.07.2021 №79/
Зазначені обставини визнають сторони та підтверджені матеріалами справи, що розглядається.
Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 14 листопада 2022 року № 4357/9 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ з тих підстав, що відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і 6 місяців і більше. Згідно подання про призначення пенсії від 21.10.2022 № 11/ПВ-11071/СУД та витягу з наказу від 26.09.2022 № 3029-ОС вислуга років ОСОБА_1 в календарному обчисленні складає 15 років 05 місяців 16 днів, що не дає йому права на призначення пенсії згідно пункту “а” статті 12 Закону.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд дійшов таких висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Нормами частин першої, п'ятої статті 14 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі - Закон № 661-IV) передбачено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Уповноважені посадові особи Державної прикордонної служби України попередньо вивчають склад призовників та здійснюють їх добір у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з положеннями частин першої, другої статті 25 Закону № 661-IV держава забезпечує соціальний захист особового складу Державної прикордонної служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства. Пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до вимог пункту «в» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.
Згідно з пунктом “а” частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону (абзац тринадцятий пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ).
Частиною першою статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом «б» частини першої статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів «а», «в» статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків. Особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.
Частиною третьою статті 50 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 17 липня 1992 року прийнято постанову № 393, якою затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі Постанова № 393).
Згідно з пунктом 1 Постанови № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду; служба в Національній поліції.
За приписами підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
За приписами підпункту «в» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяці час проходження служби на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2021 року в справі № 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року в справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року в справі № 295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Ця позиція була також підтримана в постанові судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.
Окрім цього, у вищезазначеній постанові судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393».
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі Порядок № 3-1).
Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (абзац перший пункту 6 Порядку № 3-1).
Пунктом 12 Порядку № 3-1 регламентовано, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Пунктом 14 Порядку № 3-1 визначено:
орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою;
заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів;
заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 3);
заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).
Згідно з пунктом 16 Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (пункт 17 Порядку № 3-1).
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що Закон № 2262-ХІІ, зокрема, пункт «а» статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років за цим Законом та для позивача він складає 24 календарних роки і більше. В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ, Постановою № 393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 393.
Крім того, відповідно до вимог ч.2 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» 2 червня 2016 року № 1402-VIII судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Оскільки рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2021 року в справі № 360/5214/21 встановлено право позивача на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту “а” статті 12 Закону № 2262-ХІІ, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправним та скасування рішення ГУПФУ в Кіровоградській області щодо від 14.11.2022 року за № 4357/9 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби, та деяких інших осіб”.
Відповідно до частини третьої статті 50 Закону №2262-ХІІ пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Позивач відповідно до наказу начальника начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного Державної прикордонної служби України від 09.04.2016 № 158-ОС виключений iз спискiв особового складу 09 квiтня 2016 року.
25.08.2021 позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою про підготовку та направлення документів для призначення в подальшому пенсії за вислугу років.
Однак, Адміністрацією Державної прикордонної служби України скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області документи про призначення позивачу пенсії лише 23.10.2022 на виконання рішення суду та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області дані документи направлені на адресу ГУ ПФУ в Кіровоградській області для подальшого опрацювання.
Зазначені обставини вказують на те, що документи про призначення пенсії позивачу направлено не своєчасно з вини Адміністрації Державної прикордонної служби України, а тому з урахуванням вимог частини третьої статті 50 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на пенсію за минулий час не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією, а саме з 25 серпня 2020 року.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 14 листопада 2022 року № 4357/9, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області призначити з 25 серпня 2020 року позивачу пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі заяви від 25 серпня 2021 року та здійснити виплату заборгованості з пенсії за вислугу років.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд наголошує, що відповідно до вимог ч.ч. 4-6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» 2 червня 2016 року № 1402-VIII невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом; висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права; висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Надаючи оцінку твердженням відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд дійшов таких висновків.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Відповідно до частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Судом встановлено, що рішення, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, прийнято відповідачем І 14 листопада 2022 року, а позовна заява сформована в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» 27 листопада 2022 року та надійшла до суду 28 листопада 2022 року.
Отже, позивач звернувся до суду із дотриманням шестимісячного строку звернення, визначеного частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня отримання спірного рішення ГУПФУ в Кіровоградській області від від 14 листопада 2022 року № 4357/9 про відмову в призначенні пенсії.
Питання щодо розподілу судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 5 Закону України “Про судовий збір”.
Керуючись статтями 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (місцезнаходження: 25009, місто Кропивницькій, вулиця Соборна, будинок 7А, код за ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 14 листопада 2022 року № 4357/9 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити з 25 серпня 2020 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі заяви від 25 серпня 2021 року та здійснити виплату заборгованості з пенсії за вислугу років.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.С. Шембелян