Рішення від 27.03.2023 по справі 340/10337/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/10337/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом Акціонерного товариства "Гідросила" (індентифікаційний номер - 05786100, вул. Братиславська,5, м. Кропивницький, 25006)

до Дніпровської митниці Держмитної служби (код ЄДРПОУ - 43350935 вул. Княгині Ольги,22, м. Дніпро,49038)

про визнання протиправним та скасування карток відмови.

Акціонерне товариство «Гідросила» звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпровської митниці Державної митної служби України, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA 110280/2021/00307 від 25.06.2021 року, оформлену Дніпровською митницею Держмитслужби.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані дії митного органу не відповідають вимогам чинного законодавства, ґрунтується на помилкових судженнях суб'єкта владних повноважень, є неправомірними, а картка відмови такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 15.12.2021 року провадження в справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.

Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що прийняття карки відмови здійснено на підставі, та в межах повноважень та у спосіб визначені Митним кодексом України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

09 жовтня 2019 року між Акціонерним товариством "Оскольський електрометалургійний комбінат" (РФ) та Акціонерним товариством "Гідросила" укладено контракт №СГДС/ОЕ-008391, відповідно до умов якого з урахуванням специфікації №1 від 23.04.2021 р., позивачем придбано, зокрема, прокат з легованої сталі марки 18ХГТ, яка відноситься до групи хромомарганцевих сталей згідно ДСТУ 7806:2015, а саме: прутки з легованої сталі марки 18ХГТ діаметром 29 мм 59 560 кг, гарячекатані, без подальшої обробки, круглого поперечного перерізу, прямі, довжиною від 3 до 6,2 м. Не є арматурним прокатом або катанкою.

З метою митного оформлення товару позивачем подано до митниці (митний пост Кропивницький) тимчасову митну декларацію №UA110280/2021/003432 від 17.05.2021 року.

Для отримання відомостей про товар, було відібрано проби товару та направлено Державному підприємству «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади та отримано висновок N 28 від 17.06.2021 року. Відповідно до вказаного висновку експертної установи, за результатами аналізування досліджених з металопродукти діаметром 20, 22, 29 та 32 мм 3 сталі марки 18 ХГТ, сертифікати якості №№ 0769781, 0769782, від 23.05.2021 pоку, № 0767493 від 08.05.2021 pоку. № 0770290 від 26.05.2021 року. № 0771093 від 30.05.2021 року, мають всі ознаки виду продукції «прокат сортовий сталевий гарячекатаний круглий, виготовлений за ГОСТ 4543-2016 i ГОСТ 2590-2006», та не с арматурою катанкою.

Після отримання висновків експертизи, АТ "Гідросила" подано на товар, на який оформлено тимчасову митну декларації, для остаточного оформлення товару 25.06.2021 року за митною декларацією UA№110280/2021/004537 прокат з легованої сталі марки 18ХГТ, яка відноситься до групи хромомарганцевих сталей, згідно ДСТУ 7806:2015, а саме прутки з легованої сталі, марки 18ХГТ, діаметром 29 мм 59560 кг гарячекатані, без подальшої обробки, круглого поперечного перерізу, прямі, довжиною від 3 до 6,2 м, не є арматурним прокатом або катанкою.

Після чого, відповідачем прийнято рішення про відмову в митному оформленні та направлено картку відмови в прийнятті митної декларації митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA110280/2021/00307 від 25.06.2021 року.

Причинами для прийняття рішення та відмови у видачі карток відмови вказано : відповідно до рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі №АД-390/2018/4411-05, про внесення змін до рішення Комісії від 28.12.2017 р. №АД-382/2017/4411-05 "Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації", митне оформлення товару прокат з легованої сталі (прутки діаметром 29,00 мм, гарячекатані, без подальшої обробки, круглого поперечного перерізу, прямі), що походять з Російської Федерації та класифікуються за кодом 7228306900 згідно УКТЗЕД, проводиться за умови сплати антидемпінгового мита у розмірі 15,21%.

Вважаючи рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин 1, 2 статті 271 Митного кодексу України мито це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

В Україні застосовуються такі види мита: 1) ввізне мито; 2) вивізне мито; 3) сезонне мито; 4) особливі види мита: спеціальне, антидемпінгове, компенсаційне, додатковий імпортний збір.

Частиною 4 статті 275 Митного кодексу України визначено, що антидемпінгове мито встановлюється відповідно до Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" у разі ввезення на митну територію України товарів, які є об'єктом демпінгу, що заподіює шкоду або створює загрозу заподіяння шкоди національному товаровиробнику.

Згідно з частиною 9 статті 280 Митного кодексу України, особливі види мита нараховуються за ставками, встановленими рішеннями Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про застосування антидемпінгових, компенсаційних або спеціальних заходів, відповідно до законів України Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту, Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну.

З огляду на пункт 2 частини 1 статті 1 Закону України Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту від 22.12.1998 року №330-XIV (далі за текстом Закон №330) антидемпінгове мито (попереднє або остаточне) особливий вид мита, що справляється у разі ввезення на митну територію країни імпорту товару, який є об'єктом застосування антидемпінгових заходів (попередніх або остаточних).

Відповідно до частин 1, 5 статті 5 Закону №330 Міжвідомчу комісію з міжнародної торгівлі очолює Голова, яким за посадою є Міністр економіки та з питань європейської інтеграції України.

Комісія у межах своєї компетенції приймає рішення, організовує та контролює їх виконання. У голосуванні за прийняття відповідного рішення можуть брати участь тільки члени Комісії.

Акти Комісії, зокрема щодо проведення антидемпінгового розслідування та застосування антидемпінгових заходів, є обов'язковими для виконання.

Згідно з частиною 6 статті 16 Закону №330, остаточне антидемпінгове мито справляється у відповідному розмірі та у кожному випадку окремо на недискримінаційній основі, незалежно від країни експорту, якщо у рішенні Комісії визначається, що імпорт відповідного товару є об'єктом застосування остаточних антидемпінгових заходів, за винятком імпорту, щодо якого відповідно до цього Закону експортером було взято відповідні зобов'язання.

У цьому рішенні Комісія визначає кожного постачальника товару, імпорт якого в країну імпорту є об'єктом застосування остаточних антидемпінгових заходів. У разі, якщо антидемпінгове розслідування проводиться стосовно товарів, що імпортуються кількома постачальниками з однієї країни та неможливо визначити всіх цих постачальників, у рішенні Комісії зазначається ця країна експорту. Якщо антидемпінгове розслідування проводиться стосовно товарів, що імпортуються кількома постачальниками більше ніж з однієї країни, у рішенні Комісії можуть бути зазначені або всі постачальники, або, у разі неможливості визначення всіх постачальників відповідного товару, - всі країни експорту.

Комісія у своєму рішенні встановлює розмір ставки остаточного антидемпінгового мита, яким обкладається товар постачальника (виробника, експортера, імпортера), імпорт якого в країну імпорту є об'єктом застосування антидемпінгових заходів. Якщо неможливо визначити постачальника (виробника, експортера, імпортера), у цьому рішенні визначається розмір ставки остаточного антидемпінгового мита для відповідної країни експорту.

Частиною 8 статті 16 Закону №330 визначено, що остаточне антидемпінгове мито сплачується за ставкою та на умовах, встановлених у відповідному рішенні Комісії про застосування остаточних антидемпінгових заходів. Остаточне антидемпінгове мито сплачується незалежно від сплати інших податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі мита, які, як правило, справляються при імпорті в країну імпорту товарів.

Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі прийнято рішення від 27.12.2017 року №АД-382/2017/4411-05 "Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації", яким застосовано остаточні антидемпінгові заходи щодо імпорту в Україну товару походженням з Російської Федерації, що має такий опис: арматурний прокат (арматура) діаметром від 6 до 40 мм (включно) та катанка діаметром від 5,5 до 14 мм (включно), що класифікуються згідно з УКТЗЕД за кодами 7213 10 00 00, 7213 91 10 00, 7213 91 20 00, 7213 91 41 00, 7213 91 49 00, 7213 91 70 00, 7213 91 90 00, 7213 99 10 00, 7213 99 90 00, 7214 20 00 00, 7214 99 10 00, 7214 99 39 00, 7214 99 50 00, 7214 99 79 00, 7214 99 95 00, 7227 20 00 00, 7227 90 10 00, 7227 90 50 00, 7227 90 95 00, 7228 20 91 00, 7228 20 99 00, 7228 30 20 00, 7228 30 69 00, 7228 30 89 00.

Рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі №АД-390/2018/4411-05 від 20.04.2018 року "Про внесення змін до рішення Комісії від 28.12.2017 року №АД-382/2017/4411-05 "Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації" застосовано остаточні антидемпінгові заходи щодо імпорту в Україну товару походженням з Російської Федерації, що має такий опис: арматурний прокат (арматура) діаметром від 6 до 40 мм (включно) та катанка діаметром від 5,5 до 14 мм (включно), а саме: прутки гарячекатані (у тому числі й прутки, що отримані гарячим волочінням та гарячим пресуванням), які мають однаковий (у тому числі й періодичний) суцільний круглий поперечний переріз за всією довжиною, з вуглецевої та інших легованих сталей, у тому числі укладені в бунти чи розрізані на відрізки, що можуть мати вм'ятини, ребра, канавки або інші рельєфи, створені під час прокатування з подальшою обробкою чи без неї (за винятком прутків з автоматної, швидкорізальної та інструментальної сталі, кованих, холодного деформування або оброблення у холодному стані та кутиків, фасонних та спеціальних профілів з легованої сталі, порожнистих прутків та брусків для буріння), що можуть класифікуватися згідно з УКТЗЕД за кодами 7213 10 00 00, 7213 91 10 00, 7213 91 20 00, 7213 91 41 00, 7213 91 49 00, 7213 91 70 00, 7213 91 90 00, 7213 99 10 00, 7213 99 90 00, 7214 20 00 00, 7214 99 10 00, 7214 99 39 00, 7214 99 50 00, 7214 99 79 00, 7214 99 95 00, 7227 20 00 00, 7227 90 10 00, 7227 90 50 00, 7227 90 95 00, 7228 20 91 00, 7228 20 99 00, 7228 30 20 00, 7228 30 69 00, 7228 30 89 00.

Згідно з частинами 2, 3 статті 44 Митного кодексу України, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, у разі переміщення товарів через митний кордон України країна походження товару заявляється (декларується) митному органу в обов'язковому порядку лише у разі, якщо це необхідно для застосування митно-тарифних заходів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, кількісних обмежень (квот), інших заходів економічного або торговельного характеру, що здійснюються в односторонньому порядку або відповідно до двосторонніх чи багатосторонніх міжнародних договорів, укладених відповідно до закону, або заходів, що здійснюються відповідно до закону для забезпечення здоров'я населення чи суспільного порядку, а також у разі, якщо в митного органу є підстави для підозри в тому, що товар походить з країни, товари якої заборонені до переміщення через митний кордон України згідно із законодавством України.

У разі переміщення товарів через митний кордон України країна походження товару обов'язково заявляється (декларується) митному органу шляхом зазначення в митній декларації назви країни походження товару та відомостей про сертифікат про походження товару:

1) на товари, до яких застосовуються преференційні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України;

2) на товари, щодо ввезення яких в Україну застосовуються кількісні обмеження (квоти) або заходи, вжиті органами державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в межах повноважень, визначених законами України Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту, Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту, Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну, Про зовнішньоекономічну діяльність;

3) якщо це передбачено законами України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частин 1-3 статті 48 Митного кодексу України орган доходів і зборів відмовляє у випуску товару, якщо цей товар походить з країни, товари якої заборонені до переміщення через митний кордон України згідно із законодавством України.

З огляду на частини 2, 3 статті 48 Митного кодексу України, товари, походження яких достовірно не встановлено, випускаються митним органом у вільний обіг на митній території України за умови сплати ввізного мита за повними ставками Митного тарифу України.

У разі неможливості достовірно встановити країну походження товарів, щодо яких застосовуються особливі види мита (антидемпінгове, компенсаційне, спеціальне або додатковий імпортний збір), такі товари випускаються у вільний обіг на митній території України за умови сплати особливих видів мита.

Таким чином, антидемпінгове мито нараховується на підставі рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, а об'єктом його справляння є товар, який відповідає опису зазначеному у відповідному рішенні.

Так, для визначення того, чи є ввезений позивачем товар об'єктом застосування антидемпінгових заходів необхідно встановити наявність наступних умов: 1) походження з Російської Федерації; 2) товар згідно з УКТ ЗЕД за переліком відповідно до рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 28.12.2017 року №АД-382/2017/4411-05 із змінами внесеними рішенням від 20.04.2018 року №АД-390/2018/4411-05; 3) товар, що за описом являє арматурний прокат (арматура) діаметром від 6 до 40 мм (включно) та катанку діаметром від 5,5 до 14 мм (включно).

Судом встановлено, що відповідно до акту №11 взяття проб (зразків) товарів від 17.05.2021 року представником позивача в присутності головного інспектора митного поста Кропивницький Дніпровської митниці Держмитслужби відібрані проби товару для проведення його експертизи з метою визначення приналежності товару до виду арматура, катанка чи прокат сортовий сталевий гарячекатаний круглий. Відібрані зразки направлені на дослідження в Науково-інженерний центр з випробувань труб, балонів, іншої продукції і матеріалів Державного підприємства Науково-дослідний та технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади.

Висновком №28 від 17.06.2021 року Державним підприємством Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади встановлено, що зразки металопродукції круги діаметром 20, 22,29 та 32 мм зі сталі марки 18ХГТ, сертифікати якості за №№0769781,0769782 від 23.05.2021 року 0767493 від 08.05.2021р., №№0770290 від 26.05.2021 року, 0771093 від 30.05.2021 року., мають всі ознаки виду продукції прокат сортовий сталевий гарячекатаний круглий, виготовлений за ГОСТ 4543-2016 і ГОСТ 2590-2006, та не є арматурою чи катанкою .

Стосовно посилання відповідача на те, що Державним підприємством Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади під час випробувань продукції використано ГОСТ 5781-82, який скасовано наказом Державного підприємства Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості від 14.12.2015 р. №185 Про скасування національних стандартів, які розроблені на основі міждержавних стандартів, що розроблені до 1992 року, та міждержавних стандартів в Україні, що розроблені до 1992 року, суд зазначає наступне.

У висновку №28 від 17.06.2021 року Державним підприємством Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади міститься посилання як на ГОСТ 5781-82, так і на ДСТУ 3760:2006. При цьому у зазначених висновках вказані геометричні параметри профілю, результати механічних випробувань на розтяг, хімічний аналіз зразків.

Представник відповідача, вказуючи на те, що з 01.01.2019 року в Україні змінився хімічний склад сталі, не конкретизував, які параметри досліджених зразків не відповідають новому хімічному складу та з огляду на які його можна класифікувати як арматура чи катанка.

Також відповідачем не надано експертного висновку на підтвердження того, що імпортований позивачем товар за митними деклараціями є арматурою чи катанкою.

Окрім того, суд зауважує, що з огляду на пункт 27 частини 1 статті 1 Закону №330, рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про застосування остаточних антидемпінгових заходів приймається в результаті проведення відповідно до процедур антидемпінгового розслідування відносно товару, який є об'єктом відповідного розслідування.

Ініціювання такого розслідування відбувається шляхом подання, в порядку статті 12 Закону №330, скарги національним товаровиробником, з обов'язковим зазначенням товару (включаючи його повний опис), про який стверджується, що він є об'єктом демпінгу.

Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі №АД-382/2017/4411-05 від 28.12.2017 року, із змінами, прийнято відносно конкретно визначеного товару, опис якого наведено в рішенні і який може класифікуватись за визначеними в ньому кодами УКТ ЗЕД.

Однак, зазначене не свідчить, що всі товари, які класифікуються за кодами УКТ ЗЕД за переліком такого рішення, є об'єктами антидемпінгових заходів, оскільки це суперечило б суті і змісту антидемпінгових процедур і заходів, регламентованих Законом №330.

Суд враховує, що в Українській класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності товари систематизовано за товарними групами (перші 2 знаки), позиціями (перші чотири знаки), підпозиціями (перші шість знаків), категоріями (перші вісім знаків), підкатегоріями (десять знаків). Підкатегорія це найбільш деталізований рівень класифікації, який, проте, включає обмежене відповідним описом коло товарних класифікацій, а не виключний їх перелік. Отже, під зазначеними у рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі №АД-382/2017/4411-05 від 28.12.2017 року кодами УКТ ЗЕД класифікуються як товари, що підпадають під дію рішення, так і ті, що не підпадають.

Дані УКТ ЗЕД включно з описом і примітками застосовуються виключно для цілей класифікації товару. Тобто при визначенні того, чи є товар демпінговим, недостатньо застосовувати опис товару за УКТ ЗЕД.

Опис конкретної продукції (в тому числі арматурного прокату, катанки), вимоги щодо зокрема якісних характеристик, хімічного складу, призначення і сфер використання окремих видів продукції тощо, визначаються нормативними документами (державними і міждержавними стандартами), затвердженими у встановленому законодавством порядку, положення яких дозволяють оцінити відповідність об'єктів стандартизації своєму призначенню.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 02.10.2018 р. у справі №804/2304/18 (провадження №К/9901/60260/18).

Суд враховує, що, на виконання вимог частини 2 статті 77 КАС України, відповідачем не надано доказів того, що товар ввезений АТ "Гідросила" за митними деклараціями №UA110280/2021/00307 від 25.06.2021 року підпадає під дію антидемпінгових заходів відповідно до рішення №АД-382/2017/4411-05 від 28.12.2017 року, із змінами.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, оформлених Дніпровською митницею Держмитслужби, підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати у справі (судовий збір в сумі 2270,00 грн) належить розподілити відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, присудивши їх позивачеві з бюджетних асигнувань Дніпровської митниці ДМС України.

Керуючись статтями 77, 139, 246 ,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Акціонерного товариства "Гідросила" (ідентифікаційний код - 05786100, вул. Братиславська,5, м. Кропивницький, 25006) до Дніпровської митниці Держмитної служби (код ЄДРПОУ - 43350935 вул. Княгині Ольги,22, м. Дніпро,49038) про визнання протиправним та скасування карток відмови задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA110280/2021/00307 від 25.06.2021 року, оформлену Дніпровською митницею Держмитслужби.

Стягнути на користь Акціонерного товариства "Гідросила" (ідентифікаційний код - 05786100) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби судовий збір у сумі 2270 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бу ти оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. Кравчук