справа № 563/525/18
провадження № 1-в/563/17/23
24 березня 2023 року м. Корець
Корецький районний суд Рівненської області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2
за участю:
прокурора ОСОБА_3
представника ВП №7 ОСОБА_4
особи, щодо якої встановлюється
адміністративний нагляд ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника відділення поліції №7 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області підполковника поліції ОСОБА_6 про встановлення адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, із середньою освітою, неодруженого, не працюючого, раніше судимого вироком Корецького районного суду Ріваненської області від 11 червня 2018 року за ч. 3 ст. 185 КК України до 3 (трьох) років 3 (місяців) позбавлення волі, -
Начальник ВП №7 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_7 звернувся до Корецького районного суду Рівненської області з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 ..
Подання мотивоване тим, що 28 травня 2021 року громадянин ОСОБА_5 , був звільнений з Голопристанської виправної колонії на підставі ухвали Голопристанського районного суду Херсонської області від 20 травня 2021 року про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання на невідбутий термін покарання строком на 8 вісім місяців 18 (вісімнадцять) днів.
По прибуттю по місцю проживання в АДРЕСА_1 , на шлях виправлення не став, порушує громадський порядок, зловживає спиртними напоями, так:
02.03.2023 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення вимог ст. 176 КУпАП - накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 (п'ятдесят одна) гривня.
02.03.2023 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення вимог ст.177 КУпАП - накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 (п'ятдесят одна) гривня. 03.03.2023 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення вимог ч. 1 ст. 175-1 КУпАП - накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
03.03.2023 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення вимог ч.1 ст.178 КУпАП - накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
03.03.2023 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення вимог ч.1
ст.182 КУпАП - накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
В судовому засіданні представник відідлення поліції № 7 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_4 подання підтримав з підстав наведених у ньому.
Прокурор ОСОБА_3 просив подання задоволити.
ОСОБА_5 у судовому засіданні не заперечив щодо задоволення подання.
Суд, вислухавши думку учасників судового розгляду, вивчивши матеріали подання, дійшов висновку, що подання підлягає до задоволення з наступних підстав.
Статтею 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" визначено виключний перелік осіб, щодо яких встановлюється адміністративний нагляд. Так, зокрема, пунктом "в" вищевказаної статті передбачено можливість встановлення адміністративного нагляду щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Таким чином, вищевказані положення передбачають перелік умов, за наявності яких закон допускає встановлення адміністративного нагляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 , будучи засудженим до позбавлення волі за умисний злочин, після звільнення з місць позбавлення волі, ігнорує заходи профілактичного характеру, позитивних висновків для себе не зробив, своєю поведінкою проявив недостатнє бажання стати на шлях виправлення, дотримання норм громадської поведінки та, незважаючи на винесені йому офіційні попередження, продовжує систематично вчиняти адміністративні правопорушення і може становити суспільну небезпеку.
Таким чином, судом встановлено сукупність умов, передбачених пунктом "в" статті 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", одночасна наявність яких є підставою для встановлення відносно ОСОБА_5 адміністративного нагляду, а тому подання підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 3, 4, 5, 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі", суд,-
ухвалив:
Встановити відносно ОСОБА_5 адміністративний нагляд строком - 1 (один) рік із застосуванням наступних обмежень:
1. заборонити ОСОБА_5 перебувати в ресторанах, кафе, барах та в місцях продажу спиртних напоїв на розлив;
2. заборонити ОСОБА_5 виїзд за межі обслуговування відділення поліції №7 Рівненського районного управління поліції ГУНП України у Рівненській області;
4. зобов'язати ОСОБА_5 з'являтись у відділення поліції № 7 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області для реєстрації кожного першого та третього понеділка місяця о 09 год. 00 хв.
Ухвала може бути оскаржена протягом 7 (семи) днів з дня її винесення.
Суддя: