Справа № 732/1310/22
Провадження № 3/732/51/23
17.03.2023 року м. Городня
Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Лиманська М.В., розглянувши справу, яка надійшла з Відділу прикордонної служби № 2 НОМЕР_1 прикордонного загону частини центрального підпорядкування ДПС України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 , інспектора прикордонної служби 2 категорії ВПС № 2, адреса проживання: АДРЕСА_1
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,-
26.12.2022, близько 03 год. 40 хв., на території АДРЕСА_2, в місці дислокації підрозділу, в АДРЕСА_2 було виявлено солдата ОСОБА_1 із ознаками вживання спиртних напоїв. О 04 год. 15 хв. лікарем Городнянської міської лікарні здійснено медичний огляд ОСОБА_1 та встановлено діагноз - алкогольне сп'яніння, результат огляду згідно з приладом „Алкофор-505" - 0,4 проміле.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. ОСОБА_1 подав до суду письмову заяву від 10.01.2023 з проханням розглянути справу за його відсутності, також у поданій заяві ОСОБА_1 зазначив, що він 26.12.2022 алкогольних напоїв не вживав, коли проводили його освідування на стан сп'яніння, він погано себе почував та мав підвищену температуру тіла. Просить не притягувати його до адміністративної відповідальності.
У відповідності до ст. 268 КУпАП справу можливо розглянути за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності законом.
Статтею ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП утворюють: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Стаття 1 Закону України «Про оборону України» розкриває поняття терміну «особливий період», - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла висновку, що в діях ОСОБА_1 формально вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Разом з тим, суддя враховує конкретні обставини справи та зважає на те, що виявлений у ОСОБА_1 за допомогою технічного засобу "Алкофор 505" стан алкогольного сп'яніння перевищує допустиме значення (0,2 проміле) в незначній мірі. З огляду на вказане та враховуючи, що відсутні шкідливі наслідки від дій ОСОБА_1 , суддя дійшла висновку про можливість застосування відносно ОСОБА_1 ст. 22 КУпАП та звільнення його від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю правопорушення.
Статтею 284 КУпАП визначено, що при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22; ст. 268; ст. 283; п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП, суддя,-
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю скоєного правопорушення, і обмежитись усним зауваженням, а провадження в справі закрити.
Постанова може бути оскаржена, прокурором, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, потерпілим, протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Чернігівської області через Городнянський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги або внесення подання прокурора.
Суддя М.В.Лиманська