Справа № 521/1253/23
Номер провадження 3/521/2883/23
20 лютого 2023 року суддя Малиновського районного суду міста Одеси Черевко С.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, що надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Верхи Камінь-Каширського району Волинської області, військовослужбовця, не одруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КпАП України, -
З протоколу та матеріалів справи вбачається, що 11.01.2023 року приблизно о 17 год. 30 хв. виявлено солдата ОСОБА_1 , який всупереч інтересам служби, порушуючи свої статутні обов'язки, в умовах особливого періоду, перебував у стані алкогольного сп'яніння на території в/ч НОМЕР_1 , що підтверджується висновком медичного закладу КНП «Херсонський обласний заклад з падання психіатричної допомоги», результат спиту алкогольного сп'яніння.
За даним фактом 12.01.2023 року відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КпАП України.
Відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 26.09.2022 за № 52, «Про зміну територіальної підсудності судових справ судів Херсонської області» територіальну підсудність судових справ Херсонського міського суду Херсонської області визначена за Малиновським районним судом міста Одеси.
У зв'язку з викладеним суд вважає, що справа про адміністративне правопорушення підсудна Малиновському районному суду міста Одеси.
ОСОБА_1 в судове засіданні не з'явився, в матеріалах справи мається заява відповідно до якої, він просить розглядати справу без його участі, свою провину визнає у повному обсязі.
Суд вважає його таким, що своєчасно сповіщений про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи без його участі.
Суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КпАП України за кваліфікуючою ознакою:розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв військовослужбовцями під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані в умовах особливого стану.
Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ОДХ №00039 від 12.01.2023 року, копією військового квитка, довідкою №281 КНП «Херсонський обласний заклад з падання психіатричної допомоги» від 25.12.2022, письмовими поясненнями ОСОБА_2 . ОСОБА_3 від 12.01.2023 року.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України № 303/2014 від 18 березня 2014 року «Про часткову мобілізацію» оголошена часткова мобілізація.
Відтак, станом на день вчинення адміністративного правопорушення в Україні діє особливий період.
Крім цього, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року №64/2022, що затверджений Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ на всій території України введено воєнний стан з 24.02.2022 року який був продовжений та діяв на час вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Як вбачається із матеріалів справи, військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП, було вчинене ОСОБА_1 11.01.2023 року.
Станом на 11.01.2023 року чинною була редакція санкції ч.3 ст. 172-20 КУпАП, яка передбачала накладення стягнення у виді штрафу в розмірі від двохсот п'ятнадцяти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.
В свою чергу Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці» від 13 грудня 2022 року № 2839-IX, який набрав чинності 27.01.2023 року, посилив відповідальність за адміністративні правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП, оскільки збільшив розміри як штрафу так і строку арешту з утриманням на гауптвахті, внаслідок чого на теперішній час зазначена санкція передбачає накладення стягнення у виді штрафу в розмірі від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешту з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Згідно положень ч.1 та другого речення ч.2 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Таким чином, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч.3ст. 172-20 КУпАП, яка була чинною на час вчинення ним правопорушення 11.01.2023 року, тобто до внесення до неї змін Законом від 13 грудня 2022 року № 2839-IX.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність /ч. 2 ст. 33 КУпАП/.
Даючи оцінку особистості ОСОБА_1 суддею встановлено, що останній раніше притягувався до адміністративної відповідальності, з змісту служби характеризується негативно.
Враховуючи особистість ОСОБА_1 а також обставини справи про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що необхідною і достатньою мірою стягнення для останнього буде накладення штрафу.
Відповідно ст. 40-1 КУпАП у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є військовослужбовцем, що підтверджується матеріалами справи, а тому, відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору останнього слід звільнити.
Керуючись ст. 40-1 КУпАП, ст. ст.8-11, ч.2 ст.172-120, 221,247,252,283,284 КУпАП, суд,-
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-20 ч.3 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у розмірі 215 (двісті п'ятнадцять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 3655 (три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять ) гривень.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Черевко С.П.